EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

myslíš medzikolo ako je ta malá gumka?
žeby to drhlo na oske?
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

download/file.php?id=33704&sid=fb60038b ... &mode=view

celkom naľavo ale ja som čistil všetky
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

aha táto, hej tú som čistil, ale je tam celkom veľká vôľa jej pohybu hore a dole, sa mi zdá že vtedy ako to bolo zložené, celý chod koliesok bol kľudnejší, teraz to viac poskakuje
a netvrdil si že ten nový remeň je o chlp hrubší než originálny? čím hrubší tým práve horšie parametre kolísania
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

nepamätám si presne, musel by som to pozrieť kdesi ale nemyslím, že by to bol problém, skôr ma zaujalo, že ti to po vyčistení príde problematickejšie, u mňa to práve získalo presnosť po údržbe ale dával som tam na tú osku trošičku olej

EDIT, tie najdlhšie sú štvorcové 1,2, merané pôvodné remene
ešte som chcel povedať, či to nemôže robiť tá vec, že máš manual azimut ale pritom drážku
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

eee to nikdy nepripustím, ten azimuth bol najlepší vynález na svete, kde som predčil všetkých výrobcov :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

to je v poriadku, len či to neni už na výmenu
inak skús počas play prstom pribrzdit kladku ak sa lahko zastavi a kapstan sa nadalej bude tocit tak vieš kde je vada
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

myslím že nejak tak to bolo prd výmenou úplne prvej kladky, tu som neskúšal, ale skúsim niekedy :D
do ďalšieho počúvania určite musím
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar, vzhľadom k tomu walkmanu čo riešiš ma napadá, že mám podobný problém v tom že ako je plastová remenička motora mechaniky v mojom prípade silno nasunutá na kovovú os rotora, tak by som ju musel demontovať a hrozilo by riziko rozlomenia, vlastne som tých motorov mal veľa a na väčšine bola remenica rozlomená na kusy, takže zase píšem do prázdna, lebo podobne ako ten motor tvojho walkmana, tak ani toto bezpečne a s istotou nespravím
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

tak zober sestre fén a skús to trochu nahriať, ja už som to tak pár krát sundal
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Deviate tohoročné počúvanie dalo riadne zabrať pri tých extrémnych teplách, na také dni sa veľké slúchadlá fakt nehodia.
Tentokrát stále klasika Basf, Maxell, TDK.

1. kategória použitých kaziet z várky asi 8kusov v horšom stave, ale s krabičkami
Basf Ferro Extra I 90min výroba v dni 160 roku 1989
Ako som spomínal v minulom počúvaní, že budem mať tieto kazety dva kusy, tak toto je ten druhý, identický čo sa týka dátumu výroby, aj špinavého stavu, so špinením kladiek, taktiež som ju dostal bez bookletu v modernej TDK slim krabičke.
Akurát tu sú nahrávky Slovenských kapiel s pikantnejšími textami :D
Kvalitatívne je nahrávka zase nedostatočná pre moje nespokojné uši.
Fotka postačí len jedna, keďže sa kazeta opakuje a ilustračne pre poriadok sa jedná o tento model.
IMAG0183.JPG
IMAG0183.JPG (85.42 KiB) 772 zobrazení
*

2. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty
Maxell UR 90min rok 1996 alternatívna Európska verzia, dátum výroby 20.4.1996
Jedná sa presne o konkrétny kus kazety na webe.
Kazeta patrila mojej tete, tej od ktorej som tu počúval Basf LH niekoľko kusov a väčšinu Poľských origináliek. Hľadám vo vlákne obalov kaziet v tých príbehoch, ale zjavne som o tom nepísal.
Ale táto kazeta sa samozrejme viaže na klasický Európsky model Maxell UR 1996.
K tomu zodpovedá príbeh z obalov kaziet.
K tejto kazete pre tetu v mierne odlišnom balení sme sa dostali tak, že v Elektro Astre v našom meste (kto nepozná, je to rozpísané v začiatkoch vlákna obalov kaziet s tým posledným odkazom) mali klasicky tieto Maxell UR a pri dopĺňaní zásob obchodu došlo raz na túto "anomáliu" cena bola klasická ako u ostatných UR, ale kupovať som ju pre seba nechcel, pretože mi neprišlo až tak fascinujúce mať dve podobné kazety, ale to bolo hlavne kvôli nedostatku financií v tej dobe. No moja teta vtedy chcela nejaké nahrávky modernej hudby a nechala ma nech vyberiem nejakú lacnú kazetu, takže moja zvedavosť mohla byť hneď uspokojená a túto kazetu som v Astre zakúpil.
Fólia mi prišla takmer identická, preto som si ju nelepil do zošita, čo dneska možno ľutujem, lebo šanca na získanie takej kazety je nízka.
Prekvapilo ma niekoľko vecí, mierne odlišný booklet, a hranatá stará krabička. Najviac asi to že telo kazety bolo mierne odlišné, dizajn ktorý som ešte nevidel. Dneska by som povedal pekné hrubé steny bez zbytočných prelisov, jedinečný ale veľmi jednoduchý vzor vo vodiacej časti kazety, trochu zvláštne vodiace kladky, cievky klasické, potlač na trecích fóliach je identická s ostatnými UR 1996.
Na mojej mechanike je veľmi dobre presvetlená, chod je mimoriadne ľahký, kazeta je naozaj kvalitná. Ja viem že som na presne túto verziu videl nejaké letáky v azbuke, ale aj iných jazykoch behom rokov na internete. No a potom sa v takomto tele objavila v mojej zbierke zvláštna UR v modrej fólii, kde som si najprv myslel že sa jedná o falzifikát pre zvláštne cievky s C svorkou, ale zjavne je pravá. Kto chce si to nájde na webe medzi URkami.
Kazetu som nahrával asi celú na mojej Aiwe CS-W320, ktorú som tiež predstavoval v obaloch kaziet, aj jej nákup. Samozrejme nahrávky z iných mojich kaziet, sú veľmi nekvalitné. Vtedy ma najviac štvala nízka dynamika a šialený dynamický kompresor v aiwe, ktorý zabíjal všetky nahrávky. Dneska ma najviac štve neskutočná tuposť, totálne bezvýškový zvuk. Že je tam hluk magnetu, dajme tomu, príde mi na tej aiwe o niečo menší po mazaní magnetom než na lacných Čínskych chrastítkach.
Na fotke kladky sú vidieť úlomky magnetickej vrstvy, je to pretože pás bol trochu poničený a roztrhnutý, potom aj zlepený, teta mala práve veľmi nekvalitné dvojkazeťáky z Vietnamskej tržnice, dva kusy a oba mizernej kvality, jeden lepší než druhý. Preto tam končili všetky pásky takto, pretože bežne tieto krámy náhodne prestali navíjať pás, čo bola štandardná chyba týchto mechanizmov a žiadna ochrana neexistovala. Potom keď sa páska naskladala do priestoru kladky, tak to už väčšinou nešlo bezbolestne von.
Takže hudba dobová pre mňa dobrá, kvalita mizerná, nízka dynamika a takmer žiadne výšky. Kazeta veľmi exotická svojim prevedením.
IMAG0199.JPG
IMAG0199.JPG (135.75 KiB) 772 zobrazení
IMAG0201.JPG
IMAG0201.JPG (127.13 KiB) 772 zobrazení
IMAG0202.JPG
IMAG0202.JPG (133.79 KiB) 772 zobrazení
IMAG0203.JPG
IMAG0203.JPG (119.3 KiB) 772 zobrazení
IMAG0204.JPG
IMAG0204.JPG (129.37 KiB) 772 zobrazení
IMAG0205.JPG
IMAG0205.JPG (102.44 KiB) 772 zobrazení
*

3. kategória novonahratých kaziet, z letnej várky 2021
TDK CV-II 90min rok výroby 1990 Japan
Trochu viac exotická kazeta v mechanike, dosť tmavá, ale napriek tomu dobre presvetlená, tie nevšedné cievky tu mali premiéru, dobre sa to sledovalo, ale na prvé pozretie takto osvetlenej kazety tam vôbec nie je cítiť ten závan dizajnu TDK, akoby som mal niečo totálne odlišné a exotické.
Krásne je tam aj vidieť tá hnedosť a priesvitnosť pásky, starej triedy Avilyn.
Po nekvalitných nahrávkach na predošlú Maxell UR, ma táto fascinovala dynamikou a čistotou zvuku, oni tie nové nahrávky sú skoro vždy veľmi dobré, výšky neboli extra prenikavé aj keď je to typ II bez podpory prehrávania takej kazety na mechanike, tak bol viac dynamický a dosť sa snažil byť aj basový, presný, žiadne skreslenie, ani kolísania. Veľmi poctivá základná High kazeta.
IMAG0220.JPG
IMAG0220.JPG (124.89 KiB) 772 zobrazení
IMAG0222.JPG
IMAG0222.JPG (130.67 KiB) 772 zobrazení
IMAG0223.JPG
IMAG0223.JPG (144.91 KiB) 772 zobrazení
IMAG0224.JPG
IMAG0224.JPG (107.7 KiB) 772 zobrazení
IMAG0225.JPG
IMAG0225.JPG (105.54 KiB) 772 zobrazení
IMAG0226.JPG
IMAG0226.JPG (115.79 KiB) 772 zobrazení
IMAG0227.JPG
IMAG0227.JPG (112.24 KiB) 772 zobrazení
*

4. kategória použitých kaziet z várky asi 8kusov v horšom stave, ale s krabičkami
TDK D 90min rok 1994 EU verzia, Made in Luxembourg, reálne vyrobená v roku 1995, jedná sa o klasický model
Takýchto kaziet som na mechanike behom rokov hral veľké množstvo, poznám ich veľmi dobre, aj ich presvetlenie, ktoré je viac než výborné. Zvukovo ak je kvalitne nahratá, tak na mechanike aj kvalitne zahrá. Táto z tejto várky pôvodného majiteľa, ale rozhodne kvalitne už nezahrá :D Kazeta je dosť špinavá, pás tiež špiní, hlavne kladku, zvuk je ako na tých predošlých z tejto várky, hluk magnetu, nízka dynamika, výšky symbolické až žiadne, kolísanie stopy, veľa pokrčených úsekov s výpadkami zvuku, aj tam kde je páska rovná tak to hrá zle, takže pri posluchu sa zistilo že predloha nahrávky bola tiež kazeta v ešte viac pochybnom stave.
Keďže tu som túto kazetu ešte neprezentoval, tak viac fotiek, inak patrí k tým najčastejšie hraným.
Uvedené nahrávky sú Offspring čo je vec známa a nejaký Faith No More, ale oba tituly boli utrpením pre veľmi zlú kvalitu zvuku.
Na jednej fotke je tam schovaný hmyzák, ktorý sa besnil za LED svetlom, som rád že sa tam nedostal do dráhy a nebol navinutý na pás, čo by síce nebolo dobre, ale pri tom stave tej pásky by sa asi nič extra nestalo :D
IMAG0263.JPG
IMAG0263.JPG (137.48 KiB) 772 zobrazení
IMAG0265.JPG
IMAG0265.JPG (128.5 KiB) 772 zobrazení
IMAG0266.JPG
IMAG0266.JPG (140.3 KiB) 772 zobrazení
IMAG0267.JPG
IMAG0267.JPG (128.07 KiB) 772 zobrazení
IMAG0268.JPG
IMAG0268.JPG (103.89 KiB) 772 zobrazení
IMAG0269.JPG
IMAG0269.JPG (139.35 KiB) 772 zobrazení
IMAG0270.JPG
IMAG0270.JPG (140.33 KiB) 772 zobrazení
*

5. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty
Maxell Wild 74min rok 1998 Made in England
Dátum výroby tejto kazety 26.7.1999
Viem, nedávno sme tu mali moju kazetu z tejto série v dĺžke 94min, ale tak došlo aj na túto 74min, ktorá patrí sestre. Ale aby som to uviedol pekne od začiatku. Príbeh k obalu tejto kazety.
Naozaj to tak bolo, sestra si vybrala najlepšie skladby zo svojich CD a nejakých origo kaziet a tie som tam nahral na Technicse 575.
No a dnešné, resp. včerajšie počúvanie?
Presvetlená je asi najjasnejšie zo všetkých kaziet v tomto týždni.
Zvukovo ma ohromila. Dynamika bola na mňa až nejako extrémna, výškovo veľmi slušná, žiadne poruchy, len tie asi dve skladby z origo kazety bolo cítiť zvýšený šum a hlavne posun priestoru, ale aj tak dosť dynamicky dobré.
Pomaly by som povedal že je lepšia než tá TDK CVII s novými nahrávkami.
Musím povedať že aj Technics 575 dvojhlava vedel nahrať veľmi pekne, keď bol dobrý zdroj, origo CD napríklad.
Ďalšia vec, ktorú musím spomenúť je že aj keď sestra vtedy mala väčšinou len nahrávky typu Natalia Oreiro a pod, tak sa mi to príjemnejšie počúvalo než ten Offspring z predošlej kazety. Dôvod je u mňa jasný, veľmi kvalitná nahrávka aj keď s menej zaujímavou či nezáživnou hudbou sa vie veľmi dobre zmeniť na príjemný zážitok, než keď máte obľúbené skladby v nízkej kvalite, tak ma to nebaví. Aj tisíckrát obohraté a nenávidené skladby z rádií behom rokov dostali úplne iný nádych keď som ju počul z CD, alebo kvalitnej kazety na veľké slúchadlá, potom mi už ani tá skladba nevadila, lebo to nie je to bitie o plasty bez výšok a dynamiky ako keď je niekde pustené rádio. A dneska že hudba v mobile? nie Ďakujem :D
IMAG0288.JPG
IMAG0288.JPG (146.65 KiB) 772 zobrazení
IMAG0290.JPG
IMAG0290.JPG (130.34 KiB) 772 zobrazení
IMAG0291.JPG
IMAG0291.JPG (132.96 KiB) 772 zobrazení
IMAG0294.JPG
IMAG0294.JPG (128.49 KiB) 772 zobrazení
IMAG0295.JPG
IMAG0295.JPG (128.95 KiB) 772 zobrazení
IMAG0296.JPG
IMAG0296.JPG (115.72 KiB) 772 zobrazení
*

Tohotýždňové skóre:
1. TDK CV-II za exotický dizajn, veľmi presvedčivý zvuk, nie veľmi agresívny, ale výživný a vyslovene kompatibilný s mojou mechanikou.
2. Maxell Wild 74 od sestry s nahrávkami z Technicsu 575, toto bolo dosť na hrane s tou TDK vyššie, tá dynamika bola na niektorých skladbách podstatne lepšia, výšky možno nepatrne slabšie, ale aj tak úžasný zvuk, úžasná kazeta v dobrom stave
3. Veľká priepasť a potom kazeta Maxell UR 90 v netypickej verzii, aj keď páska v pohode, nahrávky mizerné, len pre spomienky z dobrých skladieb, ale zvuk nuda
4. a 5. neviem sa rozhodnúť ktorá bola horšia či tá Basf FEI, alebo TDK D, oni sú to štandardne kvalitné ferro kazety, ale tieto v zlom stave, s nekvalitnou nahrávkou, inak by bol aj výber hudby uspokojivý pri plne kvalitnom zázname, ale takto proste nie

No možno to bol slabší týždeň, ale aspoň dve kazety čo stáli za to tam boli, keby vyšlo na 0 kaziet s kvalitným zvukom, už by som bol nasrdený.
Nabudúce u tých nových sa stále budeme držať u TDK, u tých použitých budú horšie časy nekvality :D

Bonus 1:
Pre milovníkov mastných nálepiek Maxell, porovnanie oboch kusov ktoré som vtedy získal, obe kazety majú zhodný dátum výroby, obe získal a rozbalil a nalepil sám v rovnaký deň, ale teraz po rokoch je rozdiel extrémny, ktovie prečo :D
IMAG0298.JPG
IMAG0298.JPG (178.36 KiB) 772 zobrazení
Bonus 2:
Náhodou som si spomenul, pri nedávnej prezentácii Axie J´z2 46 s chrobákom na obale, spomenul som si ako som počúval na mechanike v roku 2018 túto Axiu v prevedení 84min.
IMAG0663.JPG
IMAG0663.JPG (104.11 KiB) 772 zobrazení
IMAG0678.JPG
IMAG0678.JPG (87.87 KiB) 772 zobrazení
Kto je zvedavý na stav mechaniky a ono tremolo čo ma vždy tak hnevá, tak neriešil som nič aj keď som chcel...ale to poznáme :D
Silné tremolo mala Maxell UR 90, u tých nekvalitných dvoch som to z toho zvuku nepoznal, a malé až zanedbateľné som počul z TDK CVII a Maxell Wild 74, čo tiež nechápem prečo na niektorých je a niektorých nie.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

No tak to je vtipné, tiež som nedávno počúval Nataliu Oreiro, som proste bol dávnejšie v obchode s hudbou a mali tam kazetu a nemohol som ju tam nechať. Mal som ju tam nechať. Je to krávovina, moril som seba, magič aj repráky a Moniatko som mal pocit, že si chystá magnet, takú hovadinu vraj ešte nepočula, nuž možno by sa jej páčil ten prvý album :lol:
Strata času a výbrusu
Vyhráva CVII, a potom asi tá Wild, a o UR som netušil, že je taká zvláštnosť ale tú modrú závidím.
Tie špinavé kazety, to obdiv, to neni na moju trpezlivosť
Hmyzák je vlastne bonusová výhra tohto týždňa, ten by kukal jak puk keby ho scuclo do stroja alebo do kazety
Podľa mňa to bolo zasa dobré vydanie, ja som si počítal a fotky ako vždy paráda
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

no vo vzdialenej budúcnosti ma na mechanike čakajú tri origošky Natalie, takže tak :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"