katalóg - web EZ647

najrozsiahlejší katalóg s fotkami a prebalmi v Európe - ešte k tomu v slovenčine (!) - zoradené podľa kritérií (typ, výrobca, ročník ...) + rôzne iné média

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony Metal-S je len tá základná, nie ES, čo som raz rozpisoval že Japonci takú mali v tej dobe ale my nie, preto mi to príde ako celkom rarita a pôvodne som mal objednanú C90 ale dostal som ponuku na výmenu za C46 s veľkými cievkami

Keep je vlastne priehľadná GoldStar s veľkými cievkami, dosť raritná, za 8eur mi to prišla ako výborná kúpa

Basf FMI som bral len do počtu, CSII som mal ako bonus a Donaldov, jedného vymením ak chcete, lebo mám jeden identický kus

TDK AE za rozbalenú z viacpacku by som dal asi okolo 5eur kus

SoundMaster na samostatnej fotke, to je teraz novinka tuším to majú aktuálne v Alze ako 5pack, páska vyzerá tak biednejšie ako u tých nových je zvykom, ale telo kazety je podľa formy SKC, dokonca so zavretými metal otvormi :D ale cievky sú tie najhoršie Čínske tak uvidíme, to bral kamarát celý pack a mi nechal jeden kus

TDK Cue je novšia verzia od tej bielej/čiernej ako mám na webe

a je tu naša obľúbená značka Llyotron, Moniatko bude vedieť :D

Kazeta Polimer Diamant chromdioxid, očakávam tak veľkú degradáciu chromdioxidovej pásky že sa z nej budú rovno sypať diamanty :D

a konečne moja prvá VHS GoldStar :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

došiel aj Hifibazár z KE
buchol som sa po vrecku, ale strašne ma dlhodobo štvali tie kazety Triad tam, no a potom jedna novodobá výroba z roku 2021 a bonus som dostal ďalšiu obrázkovú Basf, za čo síce ďakujem, ale túto už mám :D
takže nechávam zabalenú a posuniem ďalej niekomu kto by mal záujem, ideálne výmena
Prílohy
IMAG0932.JPG
IMAG0932.JPG (156.38 KiB) 1217 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

kazety sú na webe
https://ez647.sk/update.html
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Testy audio kaziet z aktualizácie 21.6.2022
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0898a.JPG
Akai DX-57 dolby off/dolby C NR


Testy spravené 4.-5.7.2022, 18kusov kaziet. Vynechané duplicity, jedna z kaziet Basf HPII Donald a Columbia LN.

Basf Chrome Super II 60min rok 1992 Made in Germany, výroba deň 063 roku 1992
basf_csii6092cu.jpg
basf_csii6092cu.jpg (11.97 KiB) 1113 zobrazení
-2db, bias -12, výstup z pásky je slabší o 4db
Zvukovo je slušná, ale je tam klasický pokles bežný pre chromdioxid. Potrebuje dosť podbiasovať a výškovo ešte trochu chýba, ale kupodivu sa tvári že dolby zvláda aj keď nie dokonale, radšej bez neho.
Celkovo je zvuk veľmi príjemný, keď sa neprebudzuje, občasná špička na 0db je prijateľná. Aj keď predpokladám že za nového stavu u tohto typu by to mohlo ísť bezpečne aj na +2db.
Priestor dobrý, bez porúch a kolísania.
Typická aróma chromdioxidového spojiva.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.

Basf Ferro Maxima I 60min rok 1992 Made in Germany, výroba deň 173 roku 1992
basf_fmi6092cu.jpg
basf_fmi6092cu.jpg (12.46 KiB) 1113 zobrazení
+6db, špičky +8db, bias -12, výstupná úroveň z pásky zhodná so zdrojom
Zvuk je priam monumentálny, ale nutné hlboké podbiasovanie, napriek tomu ťahá až na +8db!
Rozdiel medzi páskou a zdrojom je extrémne malý aj pri priamom porovnávaní. Zvuk je naozaj excelentný, úžasný.
Priestor dobrý, bez porúch a kolísania.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.

Basf High Performance II 90min rok 1995 verzia Donald 2kusy v teste, Made in Germany
basf_hpii9096donald02cau.jpg
basf_hpii9096donald02cau.jpg (34.96 KiB) 1113 zobrazení
kus 02 vyrobený v dni 240 roku 1995, páska CroCo
kus 03 vyrobený v dni 235 roku 1995, páska CroCo
0db, u tretieho kusu aj špičky +2db, bias -12, výstup z pásky je slabší o 2db
CroCo je vlastne naša skratka pre pásku Chrome Plus, ktorú Basf zaviedol ako predposlednú, zmes chromdioxidu s Ferrokobaltom v nejakom percentuálnom pomere, neskôr prešiel na čisté FeCo.
Porovnával som to viac krát v niektorých minulých testoch, alebo extra s fotkami v nejakom vlákne, takže je vhodné sa tam pozrieť.
Každopádne ten zvukový prejav, alebo nedokonalosti, ako kto to berie, chromdioxidu sú tam viac než jasné. Proste sa chróm nezaprie, je tam nižší výkon, ktorý treba strážiť aby sa páska neprebudila a neskreslili basy, u tretieho kusu je viac povoľnejšia v špičkách. Nutné je u oboch hlboké podbiasovanie a výškovo je dosť schopná, aj keď na dolby to nie je, na zdroj vo výškach je stále malá medzera. Nahrať sa to dá pekne, ale netreba čakať zázraky.
U tretieho kusu pri rovnakom podbiasovaní je niečo sviežejší výškový prejav.
Pásky CroCo vyzerajú farebne ako klasický chromdioxid, možno mierne tmavšie, nemajú typickú arómu a nepresvitajú, neskoršie FeCo v týchto obrázkových kazetách majú hnedý nádych, malú priesvitnosť voči svetlu, pri porovnaní oboch je to veľmi dobre viditeľné. CroCo od chrómu by som nepoznal, uvádzam len pretože viem, že sa do týchto modelov vyslovene používali hlavne v tomto období, podľa informáciách na obaloch, alebo zo zahraničných webov.
Môj prvý kus tejto kazety, testovaný pred mnohými rokmi (2018), keď som ju získal má tiež rok výroby 1995, ale vyšší deň 311, podľa popisu v teste +4db bias -4, bude najskôr už len FeCo, ale nechcem ju teraz hneď hľadať fyzicky aby som to potvrdil :)
U oboch kaziet dobrý priestor, bez porúch a kolísania.
U oboch kaziet bez poškodenia pásu po teste v Akai.
Najväčší problém týchto obrázkových kaziet je veľká nekonzistentnosť výroby, keď si kúpite viac kusov aj v jednom balení, nikto nevie, ktorý z týchto dvoch pásov tam budete mať. Aj keď neviem či nekonzistentnosť je správny výraz, proste prechodové obdobie a zmeny osadenia novšou páskou.

Denon Pastel Live 60min rok 1985 Žltá verzia, Made in Japan, model pre Japonský trh.
denon_pastellive5085cu.jpg
denon_pastellive5085cu.jpg (14.97 KiB) 1113 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -12, výstup z pásky je slabší o necelé 2db
Podľa popisu obalu sa jedná o klasickú DX1 kazetu v extra farebnom prevedení. Výkon je podozrivo veľký na základnú ferro, ale výšková odozva je výrazne slabšia a nejde to viac podbiasovať. Oproti zdroju je tam teda istý výškový prepad, ale nie tak extrémny aby sa to nedalo nahrať pre nenáročné veci. Inak je to celkom bežný problém týchto základných Denon s páskou Purix.
Bez porúch a kolísania, priestor dobrý. Musím pochváliť ale mechanické prevedenie a spracovanie, ktoré je u Denon vždy veľmi vysoko a žiadne problémy so škrípaním starých pásov u Denon zatiaľ nie sú.
Bez poškodenia pásu po teste v Akai.

GoldStar HP 60min rok 1992 Made in Korea
goldstar_hp6092cu.jpg
goldstar_hp6092cu.jpg (15.5 KiB) 1113 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias -12, výstup z pásky je slabší o 2db
Výkon je zaujímavý, pretože nad +2db už nehrá úplne čisto, ale ani nie vyslovene zle, až do +6db by sa dala budiť v tomto duchu, potom je to až zlé. Možno je to tá hrana pôvodného stavu a vybudenia s dnešným zostarnutím. Ale čo si zo skorších časov pamätám, tak základné ferro sa dali bežne hrať do +4db u väčšiny kaziet.
Výškovo je táto kazeta zase o dosť slabšia, dolby sa nehodí, časť výšok je preč, inak je priestor dobrý, bez kolísania, poruchy len občas, nejaký väčší drop, ale v celku dobre, snaží sa. Použiteľný materiál.
Verzia so základným telom GS a ľahkými Čínskymi typmi cievok, aj keď zatiaľ s dobrým chodom, bez deformácii.
Bez poškodenia pásky po teste v Akai.

Lloytron MS400 60min rok 19xx? Made in China
lloytron_ms40060cu.jpg
lloytron_ms40060cu.jpg (14.36 KiB) 1113 zobrazení
-2db, bias -12, výstup z pásky je slabší o 8db
Výkon je extrémne slabý ako je u takýchto kaziet zvykom, výšky tam ako nejaké sú, ale chrastia, sú strapaté, poruchové, spevák má občas zachrípnutý hlas a rôzne zvukové anolmálie.
Priestor je skoro dobrý, pás kupodivu nekolíše na azimute, ani na stabilite otáčok.
Keby nebol zvuk tak vyhlodaný a slabý, tak by to bolo aj dobre, ale to by som chcel asi veľa.
Klasický Čínsky "typ 0" so základným dizajnom kazety.
Šúchavý brusný zvuk z mechaniky pri prevádzke.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.
Oter táto páska kupodivu nenechala, asi dobrý stav :D

Magna ferro dynamic S 90min rok 1987 Made in W.Germany
magna_ferrodynamics9087cu.jpg
magna_ferrodynamics9087cu.jpg (11.86 KiB) 1113 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias -12, výstup väčšinou na úrovni zdroja, ale občas nejaká špička vyskočí do plusu
Výkonovo je to celkom zaujímavá páska, zase oproti zdroju ide občas aj viac, ak nastavím zdroj na +4db, z pásky občas skočí aj na +6db, na druhú stranu netreba na ňu veľmi tlačiť a najviac jej svedčia špičky +4db, inak držať len okolo tých +2db.
Výškovo to už tak dobré nie je, podbiasovať aby hrala ako zdroj nejde viac, no je lepšia než niektoré dneska testované, celkom sa snaží, zvuk je aj pomerne pekný, dolby je už tak na hrane použiteľnosti.
Bez porúch a kolísania, priestor dobrý, vlastne dosť slušná páska.
Bez poškodenia pásky po teste v Akai.

no name typ II High Bias kazeta, 30min, zrejme niečo z novodobého predaja
noname_typii30cu.jpg
noname_typii30cu.jpg (14.54 KiB) 1113 zobrazení
-2db, bias -12, výstup z pásky je slabší o 4db
Jedná sa už o štvrtú verziu no name kazety plnenú páskou typu II v mojej zbierke. Všetky pásky a zrejme aj táto bude z novodobého predaja a plnená nejakou High páskou zo starších zásob, inak si to neviem vysvetliť. Viem že sa na vybraných webstránkach dá zakúpiť typ II v rôznych prevedeniach dizajnov kaziet.
Poďme pošpekulovať dilemu chromdioxidu vs FeCo u všetkých týchto kaziet.
Výkon treba držať naozaj veľmi nízko, to sedí s kvalitným chromdioxidom, alebo nekvalitným FeCo.
Bias je veľmi nízko, ale ostrosť a precíznosť pri dodržaní nízkeho budenia a nízkeho biasu je neskutočná a kazeta hrá extrémne čisto, precízne a bez skreslenia. Zase by to vyzeralo na veľmi dobrý stav chromdioxidu.
Výkonový pokles je veľký, no toto je tiež vlastnosť chromdioxidu.
Priestor dobrý, žiadne poruchy ani kolísanie.
Vzhľad pásky ako Chróm, ale tmavší, žiadna aróma spojiva, ale ani žiadna priesvitnosť. Pravdepodobnosť chrómu, alebo Basf CroCo by mohla byť vysoká, ale nemám žiadne istoty. Rozhodne tento pás nie je určený pre ľudí ktorý chcú extrémnu dynamiku a výkony do červených čísel.
Bez poškodenia pásky po teste v Akai.

Philips Ultra Chrome*II 90min rok 1985 Made in Belgium
philips_ucii9085cu.jpg
philips_ucii9085cu.jpg (11.94 KiB) 1113 zobrazení
-4db, bias -8, výstup z pásky slabší o 8db
Oproti Basfu je ten výkonový prepad výrazný, ale keď sa to pekne nastaví a dodržujú parametre, hrá dosť slušne, priestor dobrý, žiadne poruchy ani kolísanie.
No -4db mi príde málo, občas zvládne nejakú tú špičku -2db v závislosti na nahrávanej hudbe. Aj keď je výkonový prepad veľmi veľký, na druhej strane je stabilná, v dobrom stave, teda aj použiteľná.
Aróma chromdioxidového pásu a jeho spojiva je niekoľko krát extrémnejšia než som zvyknutý pri Basf.
Bez poškodenia pásky po teste v Akai.

Polimer Diamant Chromdioxid C-II 90min rok 1990cca, Pravdepodobne kazeta Made in Hungary, páska Made in Germany
polimer_chromdioxiddiamant90cu.jpg
polimer_chromdioxiddiamant90cu.jpg (12.11 KiB) 1113 zobrazení
+2db, bias -12, výstup z pásky je slabší asi o 3db
Na chromdioxid sa snaží viac než by som čakal, skresľovať začne až pri +4db, bias je nízky, ale výškovo je veľmi dobrá, teda skoro ako zdroj, priestor dobrý, poruchy len vzácne väčší drop, žiadne kolísanie, len je mierne tuhší chod cievok. Vlastne je veľmi dobre použiteľná, porovnateľná s CroCo Basfu čo som dneska testoval. (samozrejme Basf Chrome plus je o asi 5rokov novší, takže to asi nebude tento prípad)
Táto kazeta mi bola vlastne záhada, lebo Polimer veľmi nepoznám, len trochu v spolupráci s Magnou, nepoznám pri tejto kazete ani ten použitý typ tela, ani som nikdy nevidel klasickú čiernu krabičku zabalenú do plne potlačenej fólie.
Je to aj prvá kazeta s ktorou som vstúpil na Nemecké fórum, kde mi bolo povedané, že je to zrejme posledná verzia výroby kaziet v Maďarsku, telo a komponenty budú asi Maďarské Polimer, dizajn zo začiatku 90tych rokov, keď sa tu v tej dobe konečne dostali zahraničné Japonské produkty, tak každý siahal po nich a to bol aj zánik mnohých menších Európskych značiek audiokaziet. Páska bude asi Nemeckej výroby, rok modelu je odhadovaný približne na 1990.
Páska má farbu chromdioxidu, aróma je však veľmi jemná, ale je tam, nepresvitá, takže niečo z novších receptov zrejme.
Bez poškodenia pásu po teste v Akai.

Sony HF 90min rok 1998 Made in Thailand, Európska klasická verzia.
sony_hf9098thcu.jpg
sony_hf9098thcu.jpg (14.29 KiB) 1113 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -8, výstup z pásky je slabší o necelé 2db
Veľmi dobrý výsledok, páska hrá naozaj takmer ako zdroj, je tam nepatrný pokles vo výkone a mohutnosti basov, ktoré sú naozaj len mierne slabšie, výšky excelentné, priestor skoro dobrý, bez porúch a kolísania, veľmi vydarená kazeta. Žiadne slintavky, krásny čistý zvuk.
Jedná sa o dizajnovo rovnakú HF ako už mám na webe, ale tá bola vyrobená v Európe asi Taliansko a dnešná v teste je z Thajskej pobočky, prevedenie je identické, pre jeden trh sa zrejme vyrábali kazety v rámci všetkých pobočiek Sony.
Na základe predbežného odhalenia výrobných čísel Sony, mohol byť tento kus vyrobený už v roku 1997.
Bez poškodenia pásu po teste v Akai.

Sony Metal-S 46min rok 1985 Made in Japan, Japonská verzia, veľké cievky
sony_metals4685cu.jpg
sony_metals4685cu.jpg (14.2 KiB) 1113 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -10, výstupná úroveň z pásky je zhodná so zdrojom
Ako skoro je to dokonalé, ale ľavá strana mierne pláva v úrovni signálu, hlavne výšky sa tam veľmi nehrnú. Inak by bol priestor dobrý, takto ale nie, bias je nižší, ale nebyť toho neduhu s ľavou stranou tak hrá veľmi dobre. Vybudiť sa dá ľahko, pri biase 0 až do +8db, ale treba s mierou, poruchy nie sú, ani žiadne iné problémy.
Hierarchicky sa jedná o predchodcu základných metal kaziet s pásom zvaným Dynametal, ktoré sme v Európe poznali až neskôr pod názvami Metal XR a Metal S.
Japonci však túto kazetu uviedli už v roku 1985 spolu s vyššou Metal-ES, ale do Európy a USA priniesli len tú vyššiu metalku, preto je táto kazeta pre nás pomerne neznáma.
Predbežne podľa sériových čísel by bol tento kus vyrobený až v roku 1988, takže buď sa jedná o posledné kusy pred zmenou dizajnu v Japonskej rade, alebo je to dekódovanie niekedy nesprávne, preto sa jedná len o predbežné neisté informácie.
Akai nechal na páske veľmi jemný náznak pozdĺžnej čiary.

Sony UX-ES 90min rok 1990 Made in Japan, verzia pre USA
sony_uxes9090ucu.jpg
sony_uxes9090ucu.jpg (11.82 KiB) 1113 zobrazení
+6db, bias -8, výstup z pásky slabší o necelé 2db
Kedysi ultimátna páska je dneska už tiež mierne vekom poznačená, no stále má čo ponúknuť. Pás by mal byť identický s UX-Pro modelom v rámci daného roku. Aj keď je UX-ES definitívne posledná pre USA a EU v tomto modrom prevedení, potom už jedine UX-Pro.
Výškový výkon tejto pásky nie je prekvapením, aj keď nepríjemné je to podbiasovanie, vo výrazne starších testoch UX-ES a UX-Pro mám väčšinou bias v plusových hodnotách v rátane tejto UX-ES pre EU trh testovanej ale ešte v roku 2014.
Výkon je veľký aj keď pri náročnej basovej hudbe by som odporučil neprekračovať +4db.
Celkovo je zvuk mimoriadne svieži v celom spektre na nerozoznanie od zdroja.
Priestor dobrý, bez porúch a kolísania.
Podľa sériového čísla predbežne, je tento kus vyrobený v roku 1991.
Akai nechal jemný prehyb na tesnom okraji pásky asi 0,5mm.

TDK Cue Black 54min rok 1988 Made in Japan, Japonský model
tdk_cue5489cu.jpg
tdk_cue5489cu.jpg (12.57 KiB) 1113 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias -10, úroveň výstupu z pásky je zhodná so zdrojom
Síce menší výkon, ale neskutočne čistý zvuk aj keď pri výraznom podbiasovaní
Porovnával som priamo so zdrojom aj bias -8 aj -12, ale ideálne mi najviac vyšiel práve -10 so zvukom na nerozoznanie od zdroja.
Priestor dobrý, bez porúch a kolísania, mimoriadne dobrý stav a krásny zvuk v rámci základnej triedy Avilyn.
Jedná sa teda o novšie prevedenie modelu Cue od firmy TDK, predošlé boli vyrábané v roku 1987 a táto už v 1988, podľa sériových čísel, ktoré sú jasne čitateľné narozdiel od Sony :)
Páska má ale výrazne tmavšiu farbu, ako sa v Európe používalo až po roku 1990.
Bez poškodenia pásu po teste v Akai.

TDK Freddie Land 46min rok 1986 Made in Japan, Japonský model.
tdk_freddueland4686cu.jpg
tdk_freddueland4686cu.jpg (16.28 KiB) 1113 zobrazení
+4db, občasné špičky +6db, bias -12, výstup z pásky úrovňou zhodný so zdrojom
Zrejme sa jedná o nejakú extra verziu kazety TDK, kde nie je ani uvedená priamo značka, alebo to bolo pre firmu tretej strany, ale nechávam to ako TDK proste.
Zvukovo je skoro dobrá, výšky sú len nepatrne slabšie od zdroja, výkon je dobrý, ale priestor sa mierne ťahá vľavo. Inak žiadne poruchy ani kolísanie.
Malo by sa jednať o klasickú TDK AE/D kazetu vyrobenú v roku 1986, ale s celoplošným polepom, preto aj tie staršie cievky.
Bez poškodenia pásky po teste v Akai.

Toshiba FS 30min rok 1983 Made in Japan by SNC, Japonský model
toshiba_fs3083cu.jpg
toshiba_fs3083cu.jpg (12.07 KiB) 1113 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias -12, výstup z pásky je slabší o necelé 2db
Zvuk je celkom schopný, je tam výškový prepad, čiastočne, ale dá sa to prežiť, trošku slintania na eskách, ale v celku na svoj vek obstojný výsledok, dolby tak na hrane.
Výkonový prepad je minimálny, priestor skoro dobrý, bez porúch a kolísania.
Malo by sa jednať o Japonskú výrobu firmy Soda Nikka, ktorá je dizajnovo na nerozoznanie od starého Saehanu Kórea.
Na zavádzacej páske sú zelené značky.
Bez poškodenia pásky po teste v Akai.

Victor DA1 46min rok 1983 Made in Japan by Denon.
victor_da14683cu.jpg
victor_da14683cu.jpg (12.84 KiB) 1113 zobrazení
+4db, občasné špičky +6db, bias -12, výstup z pásky je slabší o 2db
Jedná sa o identickú verziu s Európskym trhom ako JVC DA1. Obe zmienené kazety sú ale v skutočnosti Denon DX1 s páskou Purix s v tom typickom starom dizajne.
Takže dneska už druhá DX1 v teste a presne aj tak to hrá, keďže najväčšou bolesťou týchto starých základných ferro Denon je práve výšková absencia. Výkon je veľký, ale výškovo hrá dosť tlmene ani nízky bias nie je v dostatočnom rozsahu.
Bez porúch a kolísania, priestor dobrý. Stále vysoká mechanická kvalita aj kazety, aj pásky.
Bez poškodenia pásky po teste v Akai.





Testy audio kaziet z aktualizácie 21.6.2022
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0903.JPG
Akai DX-57 dolby off/dolby C NR


Testy spravené 4.-5.7.2022, 8kusov kaziet.

Keep SDx 46min rok 1986-90cca Made in Korea by GoldStar, Verzia/značka pre Japonský trh, veľké cievky
keep_sdx46cu.jpg
keep_sdx46cu.jpg (14.68 KiB) 1113 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias -12, výstupná úroveň z pásky zhodná so zdrojom
Dneska už druhá GoldStar kazeta v teste, ale zistil som že má úplne odlišnú pásku, aj po vzhľadovej stránke, takže GS taktiež mal viacero druhov ľahkých ferro pásov.
Oproti HP verzii v dnešnom teste je táto výkonovo nepatrne slabšia, ale tiež sa nechá nabudiť skreslene na +6db, ale držať ju je vhodné na +2db s občasnou špičkou vyššie.
Výškovo je zase ale o niečo sviežejšia než HP, ale stále nedosiahne na zdroj ani pri podbiasovaní. No a ešte trošku viac slintá na sykavkách.
Priestor dobrý, bez porúch a kolísania.
Stav kazety bol horší, plesne na booklete, poškodený povrch tela kazety, ale samotná páska sa zatiaľ zdá byť v poriadku, stopy plesní a problémov by sa extrémne prejavili vo zvuku.
Mierne tuhší a hlučnejší chod mechaniky.
Bez poškodenia pásky po teste v Akai.

Maxell UDI 54min rok 1988 Made in Japan, Japonská verzia, dátum výroby 21.3.1989
maxell_udi5488jcu.jpg
maxell_udi5488jcu.jpg (11.76 KiB) 1113 zobrazení
+6db, špičky +8db, bias -10, výstupná úroveň z pásky zhodná so zdrojom
Toto je mimoriadne kvalitná kazeta, ako je u Maxell zvykom, klasická UD v oválnom okne ale v Japonskej verzii s luxusnejšími cievkami, predpokladám ešte staršiu vrstvu pásky Epitaxial.
Výkon je monumentálny, špičky idú veľmi vysoko, len je viac potrebné podbiasovať, inak je mierne tlmenejšia, čo mi vadí že výraznejšie slintá na sykavkách, inak totálna dokonalosť, úžasná kazeta, Maxell sa snaží stále aj keď už nevyrába :)
Bez poškodenia pásky po teste v Akai.

Maxell UN 60min rok 1998 Made in Japan, Japonský model, dátum výroby 22.9.1998
maxell_un6098cu.jpg
maxell_un6098cu.jpg (12.62 KiB) 1113 zobrazení
+4db, bias -8, výstup z pásky je slabší o 2db
Zvukovo je veľmi dobrá, ako URka v dobrom stave, aj keď sa jedná o taký exotický model do počtu s minimalistickým lacným dizajnom kazety, tak celkom iste použili UR pás, obal aj telo kazety hrdo hlási vyrobené v Japonsku a to kompletne.
Výkon je akurát, výšky mierne podbiasovať, pokles je minimálny, podanie zvuku až na zanedbateľný rozdiel vo výkone identický so zdrojom.
Priestor dobrý, bez porúch a kolísania.
Výborná obyčajná páska základnej triedy.
Bez poškodenia pásky po teste v Akai.

Sony CDix II 60min rok 1992 verzia J.League Made in Japan, Japonský model
sony_cdixii60c92yomiuriverdyu.jpg
sony_cdixii60c92yomiuriverdyu.jpg (12.54 KiB) 1113 zobrazení
sériové číslo sedí s rokom výroby 1992
+2db, špičky +4db, bias -8, výstupná úroveň z pásky zhodná so zdrojom
Klasická UX páska sa nezaprie, s parametrami ako mi vyšli na iných CDix II s pravou UX páskou.
Priestor dobrý, bez porúch a kolísania. Netreba na ňu veľmi tlačiť výkonom a zvuk bude veľmi dobrý, je to klasika Sony ktorých som hral a testoval už mnoho kusov.
Bez poškodenia pásky po teste v Akai.

Sony CDix IV 50min rok 1996 Made in Japan, Japonský model
sony_cdixiv5096cau.jpg
sony_cdixiv5096cau.jpg (14.17 KiB) 1113 zobrazení
sériové číslo sedí s rokom výroby 1996
+4db, špičky +6db, bias -4, výstupná úroveň z pásky zhodná so zdrojom
No nebolo by to zlé, ale zase z nejakého dôvodu ľavá strana je výškovo aj výkonovo slabšia, podobne ako u Metal-S ale v menšej miere, ide to opraviť balancom, pretože nekolíše, inak bez porúch.
Zvuk je veľmi dynamický, ak nechám bias 0, tak môžem ísť až na špičky +8db, inak je to do tých +6db ideálne, bias na metalkách reaguje veľmi jemne, ale pri 0 je to proste stále tlmené, takže každému podľa chuti. Výšky sú potom ako zdroj až na ten detail s ľavou stranou je veľmi dobrá. Malo by sa jednať v základe o Metal XR prevedenie, páska Dynametal základnej triedy.
Sony metalky novej generácie majú typickú zvláštnu slanú arómu, ani sa samovoľne nekrútia ako iné značky.
Bez poškodenia pásky po teste v Akai.

Sony G-UP1 60min rok 1997 Made in Japan, Japonský model
sony_gup16097cu.jpg
sony_gup16097cu.jpg (9.44 KiB) 1113 zobrazení
sériové číslo tvrdí rok výroby 1996
+6db, špičky +8db, bias -8, výstupná úroveň z pásky je zhodná so zdrojom
Tu sa jedná o mimoriadne výkonnú pásku, veľmi živú, dynamickú, zvukovo neskutočne úžasnú, vysoký výkon, ostrý zvuk, žiadne poruchy ani kolísanie, dobrý priestor, výborný stav.
Tento model mám prvýkrát a zdá sa že existuje len jedna generácia, ktorá sa vyrábala približne 4 a viac rokov. Podľa hierarchie je model usadený medzi CDix I a XI a obe menované používajú HF-S pás s Kobaltom, takže predpokladám že tu bude tiež HF-S v dobrej kondícií.
Slide case, priehľadná temná kazeta ako červené víno.
Bez poškodenia pásu po teste v Akai.

Sony HF 120min rok 1997 Made in Thailand, páska USA, Japonský model
sony_hf12097jcu.jpg
sony_hf12097jcu.jpg (13.04 KiB) 1113 zobrazení
sériové číslo naznačuje rok výroby 2000
+2db, špičky +4db, bias -12, výstup z pásky slabší o 4db
Zvukovo sa snaží, klasicky je u C120 väčší výkonový prepad a u tejto to tiež platí, výkon samotný je ale dostatočný, bias zase funguje trochu ako regulátor hlasitosti, pri biase 0 je výkon na tejto tenkej páske ešte o 2db nižší než som uviedol.
Zvukovo sa mi zdá občas nie celkom čistá na výškach, alebo sa občas objaví náhly zhluk porúch, čo môže značiť aj nejaký problém so stavom pásky, inak bez kolísania, priestor dobrý.
Táto dizajnová verzia balení bola definitívne poslednou generáciou kazety HF v Japonskom prevedení, preto sa vyrábala ešte mnoho rokov od uvedenia v roku 1997 a vystriedala mnoho pôvodov.
Tento kus je vyrobený klasicky v Thajsku, ale použili našu brúsnu jedovatú Mexickú pásku, aj keď obal tvrdí USA, tak vieme kam to smeruje.
Kazeta samotná je plne vybavená v dizajne a kvalite Sony.
Ale niektoré novšie šarže sú krížené s TDK komponentmi, niektoré obsahujú Kórejskú, alebo Japonskú pásku. Najnovšie boli celé kazety nakúpené z Indonézie od Maxell - Panggung.
Takže aj keď je zvukovo použiteľná, kvôli páske varujem pred používaním.
Akai nechal jemne vlnité oba okraje pásky po teste.

TDK AE 120min rok 2002, Made in Thailand, páska Kórea, Japonský model, kazeta z trojpacku
tdk_ae12002cu.jpg
tdk_ae12002cu.jpg (14.39 KiB) 1113 zobrazení
Sériové číslo jasne hovorí rok výroby 2008.
+2db, špičky +4db, bias -12, výstup z pásky je slabší o necelé 2db
Občas ma aj tieto nové pásky veľmi príjemne prekvapia, asi z tých lepších podarených šarží. Zvukovo bias pôsobí zase ako volume, ale pokles oproti zdroju je veľmi malý čo ma prekvapuje u základnej ferro pásky C120, tak nízky alebo žiadny pokles C120 majú pásky superferro alebo High, aj to nie všetky. Žiadne poruchy ani kolísanie, priestor dobrý, zvuk je mimoriadne príjemný aj výškovo, nie je agresívny, viac prirodzený, som spokojný, je tam možno trochu viac počuť ten šum, inak fajn.
Ako u tých Thajských TDK som zistil už dávno že nie všetky šarže sú rovnaké s rovnakou páskou, niektoré majú naozaj veľké problémy s azimutom či nerovnomerným vybudením kanálov, ale tu to proste vyšlo.
Verzia balenia pre TDK AE Japan je zase definitívne posledná od roku 2002 až do konca výroby kaziet, moja dnešná už obsahuje logo Life On Record, podľa obalu Thajská výroba s Kórejskou páskou neznámeho pôvodu. Moja staršia AE 90 v zbierke uvádza Japonskú pásku, takže aj u týchto kaziet je veľmi dobre vedieť Japonské popisy na zadnej strane.
Bez poškodenia pásky po teste v Akai.





Testy audio kaziet z aktualizácie 21.6.2022
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0930a.JPG
Akai DX-57 dolby off/dolby C NR


Testy spravené 4.-5.7.2022, 3 kusy kaziet, vynechaná duplicita Basf HPII Looney Tunes.

EQ Professional 90min rok 2021 Made in UK
eq_professional9021cu.jpg
eq_professional9021cu.jpg (14.55 KiB) 1113 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -12, výstupná úroveň z pásky je zhodná so zdrojom, prípadne plusová
Takže toto je pre mňa už celkom náročné, ale bol som zvedavý na túto kazetu, keďže na zahraničných fórach sa sťažovali na hnedý oter, na novej páske po jednom prehratí. Ale mne sa naskytuje otázka rozšírenej novodobej výroby audio pásky vo svete, takže na koniec si nechám niekoľko úvah, teraz prejdem na kritiku.
Zvuk je napriek mohutnému výkonu vyslovene zlý. Výšky sú vyslovene horšie než na dneska testovaných starých kazetách ako Denon Pastel a pod. Podbiasovať proste nejde, výšky sú slabšie o viac než polovicu, napríklad FOX bola v tomto funkčná.
Výkon ten je naozaj mohutný, keď nastavím zdroj na +4db, z pásky občas skáče +6db, čo je pekné, ale výšky mi už nikto nevráti.
Stabilita priestoru a azimuthu je vyslovene zlá. Jednak sa priestor veľmi ťahá vľavo a jednak nie je stály a je cítiť, počuť ako zvuk doslova pláva medzi kanálmi.
Vzhľad pásky je hnedý s ryhami, ako u Číny alebo u NAC, bočný presvit je tiež ako u NAC, čo bude mať niečo spoločné s nosnou fóliou, ale NAC nerobí C90.
Telo kazety je Talianske MusicBox ako vo väčšine prípadov novodobej výroby, preto vyzerá ako FOX aj keď je tam úplne iný pás.
Obal tvrdí že je vyrobená v UK, otázne je či sa jedná len o plnenie cudzieho pásu, alebo sa tiež niekto pustil do výroby pásky.
A ten spomínaný hnedý oter, no je tam veľmi jemný až zanedbateľný náznak, ale po prehratí celej by sa možno niečo nazbieralo. No rozhodne kazeta je nová a stojí za vyskúšanie, nech nie som jediný s názorom :)
Bez poškodenia pásky po teste v Akai, napriek divnému utekaniu priestoru.

Triad EM-X 90min rok 1986 Made in Japan, značka firmy Taiyo Yuden pre USA trh
triad_emx9086cu.jpg
triad_emx9086cu.jpg (11.85 KiB) 1113 zobrazení
Metal pre High position, typ II.
+4db, bias -8, výstup z pásky je slabší o 2db
Zvuk je úžasný, aj keď nie už tak výkonný po rokoch.
Pri biase 0 nie sú až tak dobré výšky, ale výkon sa nechá natlačiť až na +8db.
Takto s kvalitnými výškami je to striktne najviac +4db, prípadne menej podľa hudby, ale zvuk je veľmi dobrý, ani náznak poruchy, kolísania, priestor výborný, takmer nejde poznať od zdroja ani pri priamom prepínaní tape/source.
Zaujímavá je jednoliata modrá zavádzacia páska, čo som u tejto firmy ešte nevidel.
Páska je čistá bez oteru a bielych stôp, zatiaľ.
Bez poškodenia pásu po teste v Akai.

Triad MG-X 60min rok 1986 Made in Japan, značka firmy Taiyo Yuden pre USA trh
triad_mgx6086cu.jpg
triad_mgx6086cu.jpg (11.36 KiB) 1113 zobrazení
+4db, bias -12, výstupná úroveň z pásky je zhodná so zdrojom
Zavádzačka je tentokrát číra bez značenia.
Narozdiel od EM-X sa táto nechá vybudiť aj mierne viac, ale zase bias to kazí, pri nule je zvuk tlmený ale tiež ťahá na +8db, pri bias -12 je zvuk ideálny ako zdroj. Zvuk je úžasný, priestor dobrý, bez porúch a kolísania, stále použiteľná metalka, aj keď divoká dynamika, pre ktorú sa metalky kupovali tu už nie je dosiahnuteľná.
Taktiež pás v dobrom stave bez bieleho prášku.
Bez poškodenia pásu v teste po Akai.


Testy audio kaziet z aktualizácie 21.6.2022
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0907.JPG
Akai DX-57 dolby off/dolby C NR


Test spravený 5.7.2022, jedna kazeta.

SoundMaster MC 90min novodobá výroba, Nemecký trh, alebo Nemecký distribútor/značka
soundmaster_mc90cu.jpg
soundmaster_mc90cu.jpg (14.84 KiB) 1113 zobrazení
Aktuálne k dispozícii v Nayke v 5packoch, cenu ale neviem.
Môj predpoklad vyzerá na Čínu, ale poďme si prejsť dôvody.
+2db, špičky +4db, bias -12, výstup z pásky slabší o 4db
Výkon by bol dostatočný, ale treba do nej veľa tlačiť, lebo pokles je až nezdravý na novú ferro pásku. Zvukovo sa celkom snaží, pri hlbokom podbiasovaní tam nejaké výšky sú, ale správa sa trochu ako tenká C120, keď výrazne skočí aj výkon hore s nízkym biasom.
Výšky tam síce sú skoro ako na zdroji, ale aj dosť skreslené a slintanie na sykavkách je na tejto páske pomerne výrazné. Bez porúch a kolísania, priestor dobrý, ale tá čistota zvuku nie je dobrá, viac by som ju radil k Čínskym páskam.
Vzhľad pásky je so škaredým povrchom a ryhami, ako u tej EQ, alebo aj horšie, bočný presvit navinutej pásky je niekoľko násobne výrazne jasnejší než u EQ alebo NAC.
A teraz ku kazete, mizerné Čínske cievky, ale telo kazety je prevzaté so SKC dizajnu aj s pripravenými metal otvormi, to je najsilnejšia časť kazety, ostatné je pod úroveň používania.
Takže za mňa nie, nestojí to za to, ale nech si zase každý vyskúša. Staré Maxell UR, TDK D a pod sú tisíckrát krát lepšie než toto. To už radšej kazety FOX, kde je aspoň slušná páska.
Bez oteru, bez poškodenia pásky po teste v Akai.

Tak toto bolo dneska mimoriadne vyčerpávajúce, spolu 30 kusov audiokaziet.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Náhľad kaziet pre júl 2022 (na webe bude do konca mesiaca), prvý balík z ČR dorazil dneska, čo ma fascinuje včera podané, dneska dodané
kazety na predaj a výmenu sú jeden kus Pocahontas, ktorý mám už zo skoršej doby a That´s CD-II s tým oranžovým pásom, čo je metal typ II pre Japonský trh, ten som kupoval už tiež skôr z KE

Moniatku špeciálne Ďakujem za Lion King kazetu BASF :)
Prílohy
IMAG0519.JPG
IMAG0519.JPG (183.29 KiB) 1047 zobrazení
IMAG0524.JPG
IMAG0524.JPG (161.79 KiB) 1047 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Náhľad druhého balíku kaziet, ktorý som si bol dneska prevziať.
TDK s ružovým obalom je vlastne model DS2, z tých na webe je toto najstarší.
Sony HF 150min je síce z najnovšieho balenia, ale jedná sa o Thajskú výrobu s Japonskou páskou.
A zmienená TDK DS je taktiež Japonská páska a zvyšok Thajsko.
Ďalšie podrobnosti samozrejme potom zase na webe pri aktualizácii.
Prílohy
IMAG0560.JPG
IMAG0560.JPG (146.51 KiB) 1027 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa moniatko »

Jeeej lajonkaaa :D
Aj Axiaaaa :D
Super, máme sa na čo tešiť : )
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

aj ja sa teším, ale ešte musím aspoň dva dni v práci vydržať, kým sa do toho pustím :D

no a hlavne tie Axie na štýl starého papiera sa zbierajú veľmi pomaly, nejako sa im nechce

hmm a nikto teda nechce Pocahontas a Thats CDII?

That´s už máme aj s recenziou :P
viewtopic.php?p=39376#p39376
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa Nstar »

jo Pokahontas, mi už núkali
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa moniatko »

ja mám pocahontas doma, netreba mi kazetu :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Včera posledný balík z Hifibazáru, a myslím že len jedna kazeta a viac to finančne nedám, do ďalších mesiacov si budem musieť dať tam asi pauzu.
Aj keď túto verziu Maxell mám, tak ako C120 som nikdy neodolal, zbieranie C120 typu metal je extra disciplína v tomto smere.
Prílohy
IMAG0582.JPG
IMAG0582.JPG (158.13 KiB) 1009 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Kazety sú na webe.
https://ez647.sk/update.html

Teda vlákno C50 dnes už nestíham.
Napísať odpoveď

Návrat na "Katalóg kaziet (Biggest Catalogue of blank cassettes in Central Europe) Vintage Cassettes catalogue / audio / video / other"