Sony UCX - UX

Vintage Cassettes Sony

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10253
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Sony UCX - UX

Príspevok od používateľa EZ647 »

Trošku histórie k chrome kazetám Sony základnej rady, alebo môj pokus koľko sa do tohto fóra toho vojde.
Ak nepriamo naviažem na vlákno o histórii kaziet, ktoré písal Roman, o tom že Sony sa stal oficiálnym distribútorom, výrobcom, a predajcom chromdioxidových kaziet v Japonsku, tak to bolo len prvé desaťročie. Prvé chromdioxidové kazety Sony boli v ponuke už začiatkom 70tych rokov.
V roku 1978 sa ale už v ponuke objavuje model Sony CD-Alpha, ktorá nemá s chromdioxidom očividne nič spoločného, páska je svetlá hnedá, na oko sa nedá poznať že je to typ II, jedine podľa obalu a detekčných otvorov na kazete. S časticami zvanými Ultra Gamma, vo voľnom preklade ako ultra oxid železitý myslím že Sony chcela vyvinúť a zaviesť nový štandard výroby kaziet typu II už na základe oxidu železa s kobaltom, aj keď o kobalte sa v spojitosťou s touto kazetou nič nespomína.
Obrázok

V roku 1982 je ako typ II už pod názvom UCX, teda modelový predchodca známych UX kaziet. Na obale sa uvádza len zloženie o nových mikro jemných časticiach.
Obrázok

1985 Dostáva model UCX novú podobu kazety s veľkým oknom a novými cievkami, konečne má hudba aj svoj vlastný štýl dizajnu, veľmi legendárneho dizajnu celého formátu CC.
Obrázok

1986 je to tu, zmena názvu na UX, uvedené častice Uniaxial , páska je temná hnedá, bez dobrého svetla sa prvý pohľad zdá byť naozaj čierna. Svojou kvalitou rozhodne nezahanbuje triedu chrome, a Sony až do konca výroby audiokaziet hrdo označuje všetky svoje CC kazety typu II ako chrome, alebo chrome class.
Obrázok

1988 Dostáva telo kazety mierne inovácie v dizajne, a nové cievky tzv, dvojité vstrekovanie, cievky akoby z dvoch kusov, dvoch farieb veľmi pripomínajú veľké cievkové stroje. Toto bol taký menší fenomén 80tych rokov vyrábať dvojdielne cievky hlavne u Sony a Maxell, v menšej miere aj TDK či Victor, dizajnovo podarené, kvalitné a pevné.
Obrázok

1990 Ďalšia inovácia dizajnu len v podobe tmavého plexi okna kazety a farebnými stredmi týchto cievok, kdežto u predošlej rady 1988 boli stredy čierne pre všetky modely, tak u rady 1990 je to červená pre UX, zelená pre UX-S a modrá pre UX-ES.
Obrázok

1992 Výrazná zmena pre takmer všetky kazety Sony prichádza s novým desaťročím, teda mierne po, ale došlo k zmene tela kazety, ktoré dostalo ultra veľké okno, väčšie než mali Basf CMII v tej dobe, cievky už síce klasické, ale stále dosť luxusné s modrými svorkami. Kvalita prevedenia možno občas kolísala, kazety sa vyrábali poväčšine v Talianskej pobočke Sony, ktorá si nezískala moc dobrú povesť medzi zákazníkmi audiokaziet Sony.
Obrázok
USA verzia stále spoliehala na kvalitu a dizajn predošlého tela:
Obrázok

1996 Došlo len k malým zmenám balenia a potlače, a zmenou cievok na základné Sony, stále veľmi podarená kazeta.
Obrázok
USA si zase drží starý a nesmrteľný dizajn aj v tomto roku:
Obrázok

1997 Len drobné zmeny v dizajne potlače a balenia, a zároveň je to posledná UX ktorá je tou pravou UX z fabriky Sony.
Obrázok

2002 Aj napriek zachovanému dizajnu tela kazety a stále štýlu Sony, obsahuje úplne inú pásku, sýte čierna, bez náznaku hnedej farby, úplne iný zvuk a kalibrácia, doslova bol veľmi príjemným prekvapením jej výkon.
Obrázok

Je možné že ešte mi ušli nejaké modely medzi rokmi 1997 a 2002, ale to sa časom spraví :)
Ďalej sa nesmie zabúdať na rôzne modely mimo základnú radu, kde sa páska UX používa ako plnka do kaziet prevažne CDit II, FXII. V USA je to napríklad CDit s veľmi nešťastným koncom, ktorý zrejme spôsobil slzy nejednému majiteľovi tapedeckov, totiž na tapeheads.net sa niektorí užívatelia sťažovali na totálnu deštrukciu hláv po jednom prehratí. Predbežná teória bola že použité spojivo v USA výrobe týchto kaziet zrejme degraduje nejakým vytlačením tvrdých látok na povrch, pôsobiacich ako silné brusivo, doslova vytrhalo kusy z čela hláv. Nech si každý urobí názor, a ja dúfam že rovnaký osud nepostihne časom aj ostatné a EU kazety Sony UX a chrome.
http://www.tapeheads.net/showthread.php?t=60430
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10253
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony UCX - UX

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ešte doplním že pre Japonský trh, sa základná UX páska používala aj v kazetách HFII, GIG2, CDix2 a určite mnoho ďalších neznámych modelov pre všetky trhy.

Otázka je či mám pokračovať v tomto písaní aj o iných kazetách, taký prehľad, alebo o akej rade kaziet by ste to chceli vidieť? :)
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2945
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Sony UCX - UX

Príspevok od používateľa AdmineR »

Skvelá práca ! 8-)
Ešte som rozmýšlal, že niečo by bolo fajn o zaujímavo dizajnových a netradičných kazetách ako Fuji GTII napr, - narvať také exoty do jedného vlákna - samo že nie všetky, ale také najzaujímavejšie.
Sranda že ti zobralo toľko obrázkov do príspevku - ja niekedy dám dva a jeden sa stratí ... :| - musím to dať ešte raz - editovať / doplniť
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10253
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony UCX - UX

Príspevok od používateľa EZ647 »

Beriem to ako áno :P
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2945
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Sony UCX - UX

Príspevok od používateľa AdmineR »

Jasné že áno - čo myslíš načo vzniklo toto forum? Aby sme sa tu donemoty vadili okolo nejakého kopčeka na grafe ?? :twisted: ako na nemenovanom fóre ? :lol:
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10253
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony UCX - UX

Príspevok od používateľa EZ647 »

hehe kopček, no musíš uznať že dlhé roviny sú nudné :P
Používateľov profilový obrázok
*AMS*
mazák
Príspevky: 140
Dátum registrácie: Pondelok, 17. Septembra 2018, 15:44

Re: Sony UCX - UX

Príspevok od používateľa *AMS* »

Nejakých 10kuskov tohto typu používam. Sú aj staršie, aj novšie, ale tieto mám rád, dosť si rozumeli s deckom JVC KD-V44
tmp_28855-Lenovo_A1000_IMG_20180919_1459591500647343.jpg
Väčšinou som ticho...
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10253
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Sony UCX - UX

Príspevok od používateľa EZ647 »

Teraz mi youtube ponúklo 10min dokument Anglicky len o kazete Sony UCX ročníku 1982, podľa mňa veľmi zaujímavé, som netušil že také materiály existujú.

https://www.youtube.com/watch?v=kCxP4QR68MU
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety SONY"