Po kúpe vintage hifi

Postupy, návody a doporúčania pre servisovanie našich miláčikov

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Po kúpe vintage hifi

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Čo robím ako prvé keď príde domov nejaké staré (funkčné) železo?
Poriadna očista všetkých kontaktov a konektorov vrátane dutiniek v cinchoch.
Ideálne nejakým kontoxom (kontakt) - aby to aj nakonzervovalo.
Neveril by jeden ako to pomože (zvuku).
Tak - dnes som to tu zaKazetowichoval, zas dam nadlho možno pokoj :ugeek:
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2874
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Po kúpe vintage hifi

Príspevok od používateľa AdmineR »

nezabúdajte aj na tutinky v cinchoch ;) omotať špáratko vo vatičke a streknúť kontakt-om - a poriadne dutinku vyčistiť - samozrejme aj cinche zvonka
Používateľov profilový obrázok
stiglitz
mazák
Príspevky: 75
Dátum registrácie: Sobota, 30. Marca 2024, 21:03

Re: Po kúpe vintage hifi

Príspevok od používateľa stiglitz »

Věřil bych. Další věc - konektory, terminály k soustavám. To je taky problém.
Sbírám staré krámy. Soustavy nedokážu navrhnout, ani měřit. Neumím nic opravit a seřídit (občas ale taky). Jenom si dělám radost. A to je všechno.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2874
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Po kúpe vintage hifi

Príspevok od používateľa AdmineR »

niekedy hrdza a oxidácia.
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 211
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Po kúpe vintage hifi

Príspevok od používateľa Petr »

V případě cizího zesilovače bývám opatrný a nejdřív připojím staré repráky vykuchané z auta a chvíli na ně hraju. Pokud je vše OK, tak se vrhnu na důkladnou očistu, zesilovače bývají plné prachu.
Ale víc zkušeností mám s tape decky, tak můžu i srovnávat. Třeba Nakamichi jsou skoro hermeticky uzavřené (kromě kazetového prostoru). Takže prach bývá jen v okolí kazetových dvířek a mechaniky, ale vnitřek je čistý jako když to vyjelo z fabriky. Pak jsou decky, kde je perforovaná jen nějaké malá část skříně (kvůli chlazení), tak tam bývá prach i uvnitř, hlavně kolem stabilizátorů, které hřejí. Ale mým vítězem, co se týká bordelu uvnitř, je Onkyo TA-2570. Ten je perforovaný zhora, zezadu, i dole je nějaká díra. Ten byl zaprášený celý + jako bonus pavučiny a chcíplí pavouci.
Takže abych to shrnul, dnes už každý koupený stroj rovnou otevírám, po prvotním hrubém vyčištění vyzkouším a pak se dám na důkladnější servis. Automaticky sundávám i čelní panel a čistím prach a špínu kolem tlačítek.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1915
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Po kúpe vintage hifi

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Kukni sa na toto čo som kedysi hĺbkovo servisoval,dnes má nového majiteľa a spokojnosť,deck som dal do top stavu,samo pred generálkou vysokotlakým kompresorom som musel vyfukať,nebolo do čoho šáhnuť.ide o Grundig CT- F 7500.
Tu je odkaz:download/file.php?id=14943&mode=view
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
stiglitz
mazák
Príspevky: 75
Dátum registrácie: Sobota, 30. Marca 2024, 21:03

Re: Po kúpe vintage hifi

Príspevok od používateľa stiglitz »

Tak popojedeme.
- relé výstupních ochran
- motorové přepínače vstupů (Pioneer, Yamaha)
- přepínače vůbec
První dva problémy - co jsem uvedl; kdo dělal?
Sbírám staré krámy. Soustavy nedokážu navrhnout, ani měřit. Neumím nic opravit a seřídit (občas ale taky). Jenom si dělám radost. A to je všechno.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1915
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Po kúpe vintage hifi

Príspevok od používateľa daniel00421 »

stiglitz napísal: Utorok, 16. Apríla 2024, 17:49 Tak popojedeme.
- relé výstupních ochran
- motorové přepínače vstupů (Pioneer, Yamaha)
- přepínače vůbec
První dva problémy - co jsem uvedl; kdo dělal?
Jasné,že sa pýtaš,veľký a koľkokrát pre laika neriešiteľný problém zosíkov s výstup relátkami na výkon signáli hlavne ak sa nedajú otvoriť.Premerať rozsahy kontaktov relátka rovno kúpiť nové a prepajkovať.Vedia narobiť galibu prechodu kotaktov skreslením zvuku,vypadávaním zvuku a najhoršie ak rýchlo stále vynecháva tak dostávajú pri stálej nepravidelnej záťaži impedancie na frak pekne aj koncové tranzistory,ozor bacha na to.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
stiglitz
mazák
Príspevky: 75
Dátum registrácie: Sobota, 30. Marca 2024, 21:03

Re: Po kúpe vintage hifi

Príspevok od používateľa stiglitz »

Tady na ty relé jde nějakým šmirglem, což není taky moc dobrý.
https://www.youtube.com/watch?v=zqQUEiQgMDA
Tohle je lepší, ale přijde mi že dědula nečistí protější kontakty, nebo mi to uteklo, přeskakoval jsem.
https://www.youtube.com/watch?v=uZqujIZvdZE
Sbírám staré krámy. Soustavy nedokážu navrhnout, ani měřit. Neumím nic opravit a seřídit (občas ale taky). Jenom si dělám radost. A to je všechno.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1915
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Po kúpe vintage hifi

Príspevok od používateľa daniel00421 »

So šmirglom ti odíde aj povrchová úprava kontaktov,nezriedka to môže byť pouhlíkované,postriebrené,teraz som čistil na decku-zobrať výkresový papier,navlhčiť chemiou na kontakty a pretiahnuť medzi nimi aj jemným prítlakom medzi prstami a posúvať pozdlžne mezdzi nimi až zmizne všetok bordel a špinavý závoj download/file.php?id=47928&mode=view .Je dobré potom prejsť a špricnúť ochranným a konzervačným sprejom na kontakty.Dobré aj pájkovačkou a trochou nového cínu prepajkovať všetky kontakty na plošáku,pre istotu,vedia sa objaviť stuďáky.HOU dohovoril som.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
stiglitz
mazák
Príspevky: 75
Dátum registrácie: Sobota, 30. Marca 2024, 21:03

Re: Po kúpe vintage hifi

Príspevok od používateľa stiglitz »

Ano.
Tak.
Dále mě čeká: https://www.youtube.com/watch?v=t5H5f6OjTYs
Mám tu A450. Bylo rozpadlé kolo pod šnekem, to jsem nahradil jiným, vykuchaným z magnetofonu z vietnamské tržnice z počátku devadesátých let, ale nerozebral jsem to celé, nevypájel to, což byla chyba.
Takže znovu a líp. Musím dát ten zesilovač do provozu, protože mě začíná zlobit další, v jedné ze sestav.
Sbírám staré krámy. Soustavy nedokážu navrhnout, ani měřit. Neumím nic opravit a seřídit (občas ale taky). Jenom si dělám radost. A to je všechno.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3648
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Po kúpe vintage hifi

Príspevok od používateľa Nstar »

na mojom záložnom zosíku potrebujem tiež vyriešiť relátka, mi zvuk občas ide až po vytočení volume, horšie je že keď letujem tak oči ma voláko neposlúchaju, mi uteká obraz šrégom, tak skúsim ich otvorit bez toho aby šli von ale to neviem nepamatam aky pristup je k tomu
Napísať odpoveď

Návrat na "Servis - sekcia pre opravy"