Dual CD5150RC audiophile concept

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Dual CD5150RC audiophile concept

Príspevok od používateľa EZ647 »

Takže Ďakujem Romanovi, za poslanie CD prehrávača Dual (Rotel) do Košíc, aj keď tam nebývam, ale na ďalekom východe kde nič nie je, sa nedá vyznať čo kde je :D
Pozerám, že sa jedná o poctivý Nemecký výrobok poctivej Nemeckej značky Made in Japan, podobne ako istý VHS rekordér značky Dual Made by JVC...
Vlastne v obaloch kaziet som kedysi popisoval že prvé nahrávky čo som kedy v živote z CD spravil boli na rádiokazeťáku značky DUAL, odvtedy mám z Angličtiny ťažkú traumu, pretože tam bolo single CD aj single kazeta.... :D
Takže sa jedná o stroj z roku 1989, na tú dobu vyzerá veľmi zachovalo, skoro ako nový a vnútro je tiež veľmi čisté, no nemá veľa vetracích otvorov že :)
IMAG0005.JPG
IMAG0005.JPG (112.02 KiB) 1229 zobrazení
Najprv som si musel zvyknúť na strohejší dizajn ako niekto čo vyrastal na katalógoch Technics a Sony 90tych rokov, je toto príliš hranaté a jednoduché, ale ten nápis "Audiophile Concept" to celé zlepšuje v mojom vnímaní.

Moja kamera nevie fotiť ostro na všetky vzdialenosti, takže fotky strojov u mňa sú vždy horšie, buď jedna rozmazaná fotka celku, alebo ostrejšie po častiach aj to nie vždy, žiadna samo zaostrovacia automatika, ale na prezentáciu bude stačiť.
Pomerne robustná zásuvka na CD je orientovaná vľavo, podobne ako staré Tape Decky mali mechaniku na bočnej strane a moderné stroje potom presunuli všetko do stredu diania.
IMAG0006.JPG
IMAG0006.JPG (150.1 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0007.JPG
IMAG0007.JPG (125.26 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0011.JPG
IMAG0011.JPG (151.94 KiB) 1229 zobrazení
Vľavo logo Dual s veľkým ťažkým prepínačom Power, ako som zistil a veľmi chválim je to primárny spínač napájania, takže nemusím mať zlé svedomie ak je stroj zapnutý spoločne s ostatnými v sieti celý deň. A ja naozaj neriešim spotrebu, len životnosť komponentov, ktoré trpia v režime standby, alebo sekundárneho odpájania zdroja pri nečinnosti.
Pod Power spínačom je 6,3mm jack výstup pre slúchadlá, kde mi extrémne prekáža absencia regulátora hlasitosti, nakoľko som skúšal troje slúchadlá, Sennheiser HD555, Technics RP-HT300 a Koss Porta Pro 25TH Anniversary Edition a rozhodne na Kossoch to bolo najhoršie a na Technicsoch najlepšie, ale celkovo je to nepočúvateľné, neskutočne uvrieskané, buďto riešiť externým regulátorom hlasitosti, alebo použiť linkový výstup v spojení s iným komponentom. (Použil som káblové diaľkové z walkmana Panasonic kde je regulátor Volume zrejme bez zapojenia proti zemi, takže to čiastočne pomáha pri Technics, ale na Kossy a Sennheisery to proste nestačí.)
IMAG0008.JPG
IMAG0008.JPG (137.71 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0009.JPG
IMAG0009.JPG (132.48 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0010.JPG
IMAG0010.JPG (66.95 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0012.JPG
IMAG0012.JPG (77.24 KiB) 1229 zobrazení
Zvyšok predného panelu tvorí pomerne veľký, ale zároveň jednoduchý dvojfarebný FL displej, ktorý je mierne slabší a veľmi do žlta oproti ostatným komponentom, ale jeho červené symboly sú pomerne jasné, taký ERROR nejde prehliadnuť.
Jednoduché tlačidlá ovládania, žiadne prehnane zložité funkcie, máte tu klasiky ako Program, náhodný výber, opakovanie jednej skladby a Scan ktorý som ešte poriadne nevyskúšal ako presne funguje.
Funkcie posun skladieb a rýchleho vyhľadávanie sú riešené oddelene.
K prístroju by mal zrejme byť aj diaľkový ovládač, senzor má.
Ja, zvyknutý na komplikované funkcie nových strojov, tak mi najviac asi chýba funkcia TIME, ktorú má Technics, a to odčítavanie skladby/programu/celého disku do konca, alebo čas od začiatku programu/celého CD, veľmi dobre to slúži na odhad do konca pásky, či to vyjde alebo nie, alebo keď nahrávam krátky úsek tak hneď viem koľko času ten úsek trval, takže toto bude pre mňa najťažšie čo sa týka funkcií.
IMAG0013.JPG
IMAG0013.JPG (157.42 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0015.JPG
IMAG0015.JPG (150.74 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0016.JPG
IMAG0016.JPG (176.14 KiB) 1229 zobrazení
Zadný panel je jednoduchý, prívod napájania je napevno, čo môže byť nepraktické, štítok uvádza 220v, neviem či je možnosť prepínania, ale nevyzerá to tak, čo je škoda, elektronika bude trpieť keďže je dnes v sieti 240v a niekde môže byť až 250v že.
A trojica cinch RCA konektorov, teda stereo výstup a jeden digitál.

Po prvom zapnutí sa CD načítalo takmer okamžite, ale pri opakovaných pokusoch, alebo voľbe konkrétnej skladby sa ozval veľký hluk, doslova rachot a rozsvietil sa červený ERROR, ktorý sa rozsvecuje naozaj pomerne často.
Podľa mechanickej hlučnosti, ktorú to spôsobovalo, mi bolo jasné že sa nebude jednať asi o elektronickú závadu, alebo chybu lasera, ale niečo nepekné sa tam zrejme deje.
Jasnejšie som mal po otvorení krytu, mechanizmus ktorý uchycuje CD na vrchnej strane nedolieha vždy dobre, stačí jemne zatlačiť prstom a všetko funguje dokonale. Dneska ako som to skúšal znovu tak to z mnoho pokusov spravilo len raz.
Aby sme sa rozumeli, unášač CD je plne kovový a vrch CD je pritlačený mechanizmom na pružinách, na ktorom je plastové koliesko, ktoré presne zapadne do kovového kusu dole a zomkne tak CD aby nevibrovalo. Buď je to už opotrebované, alebo inak si to neviem vysvetliť, možno zlé doliehanie pružín vrchnej časti mechanizmu. Ak to sadne dobre tak je CD načítané takmer okamžite, kam sa hrabe môj Technics, kde si u niektorých CD doslova ide vylámať zuby.
No ak je to najvyšší model tak možno tento systém nie je tak dokonalý, alebo písal sa rok 1989 neviem čo by som dneska od toho chcel, musel by sa vyjadriť nejaký mechanik.
Takže problém je mechanický rozbeh CD do plných otáčok a správne uchytenie, ešte ma napadá že sa v neskoršej dobe mohli vyrábať CD s menšou hrúbkou a to robí zlosť, ukáže čas a testy na ostatných diskoch.
Hlavne netreba zabúdať, že doba pre ktorú je prístroj určený ešte nepozná CD-R a už vôbec nie CD-RW, napriek tomu ich prehrá a dokonca mi načítalo aj to zmienené RW, aj keď som vyskúšal len jedno, ale to si ešte ten stroj užije.

No a nakoniec to najdôležitejšie, zvuk.
Asi väčšinu sklamem, alebo nahnevám, ale ono to hrá, ja naozaj nie som schopný počuť rozdiel, zatiaľ medzi mojim Technics SL-PG570A a týmto Dual, buď som hluchý, alebo nemám vyvinutý cit pre tieto detaily, ale pri kazete poznám kdejaký problém.
Vyskúšal som asi tri CD zatiaľ s rôznou hudbou a budem počúvať Ďalej.
Nemôžem povedať že hrá horšie než Technics, ale ani nevnímam v čom hrá lepšie, zatiaľ pre mňa hrá rovnako dobre.
A vlastne nechápem v čom je Technics zlý, pretože celá tá rada je vyslovene medzi hifistami nenávidená, aj keď asi ako u koho že.
Zatiaľ jediné na čo sa budem zameriavať sú kvalitatívne horšie CD disky, na ktorých sa Technics trápi a zanáša rušenie v podobe praskania až výpadkov zvuku, alebo nie je schopný prehrať vôbec.
Potom nahodím nejaké vlákno kde budem popisovať schopnosť a kvalitu čítať rôzne CD média v porovnaní s inými, niečo ako denníček prehrávania CD.

Vnútro:
Tiež nie je plne využitý priestor, by dneska niekto mohol povedať, ale na rozdiel od Technicsu je využitý až, až.
Transformátor pôsobí tak obyčajne, ale s tým nápisom Dual je to hneď zaujímavejšie.
Rozvody napájania vyzerajú ako ohrada sauny, kde sa vyhrievajú kondenzátory od väčšieho množstva stabilizačných obvodov.
No a ten zvyšok, osadený hlavne čipmi TDA od Philipsu, mikroprocesorom od Motoroly. Najviac ma prekvapili tie zelené Nichicon bipolárne kondenzátory, keď premýšľam či to niekto menil, alebo to tam už tak bolo? hľadal som fotky na google a je to tam na všetkých, zaujímavé.
Optika vyzerá tiež s tým odlišným systémom než konvenčné, myslím že vyhľadávanie skladieb až po koniec disku je podstatne rýchlejšie a tichšie, no a správne hádam že je tento typ ten kvalitnejší a veľmi vyhľadávaný dneska?
IMAG0893.JPG
IMAG0893.JPG (147.03 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0894.JPG
IMAG0894.JPG (179.41 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0895.JPG
IMAG0895.JPG (166.13 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0896.JPG
IMAG0896.JPG (179.8 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0897.JPG
IMAG0897.JPG (153.9 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0898.JPG
IMAG0898.JPG (135.4 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0899.JPG
IMAG0899.JPG (152.79 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0900.JPG
IMAG0900.JPG (119.49 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0901.JPG
IMAG0901.JPG (125.2 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0902.JPG
IMAG0902.JPG (136.32 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0903.JPG
IMAG0903.JPG (119.82 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0904.JPG
IMAG0904.JPG (181.88 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0905.JPG
IMAG0905.JPG (119.23 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0906.JPG
IMAG0906.JPG (146.21 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0907.JPG
IMAG0907.JPG (121.94 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0908.JPG
IMAG0908.JPG (86.61 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0909.JPG
IMAG0909.JPG (132.64 KiB) 1229 zobrazení
Takže som obetoval hodinku času a snažil som sa ho zakomponovať do zostavy, už idem veľmi do výšky, na ďalšie stroje by som asi potreboval extra miesto.
No a nie je umenie vybrať komponenty a naukladať na seba, ale umenie je kabeláž, inak by mi to trvalo 10minút.
No a kompletne som ho prepojil s Akaiom, cez ktorý skúšam počúvať CD cez slúchadlový výstup, ale takto akurát musím zbytočne páliť ďalší displej, nejde mi o spotrebu, len o životnosť...
IMAG0017.JPG
IMAG0017.JPG (154.68 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0024.JPG
IMAG0024.JPG (139.15 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0026.JPG
IMAG0026.JPG (144.43 KiB) 1229 zobrazení
IMAG0028.JPG
IMAG0028.JPG (141.92 KiB) 1229 zobrazení
Stroju proste dáme šancu, až na to rozbiehanie CD so zlým mechanickým držaním, je to dobré.

Osobne si myslím že počúvať CD player cez iný komponent, či už je to prepojenie s tape deckom, alebo receiverom, zosilňovačom už počúvate dve zariadenia súčasne, takže sa to skreslí, ten výsledný dojem je reťazec celej zostavy, cez priamy slúchadlový výstup je to také osobnejšie k tomu stroju samotnému, ale inak už nie.
Ďalšia vec sú slúchadlá a reproduktory, pre mňa osobne je to najvážnejší dôvod na charakter zvuku, ktorý ovplyvní výsledok viac než by niekto čakal, bez kvalitných koncových komponentov proste nie je možné posudzovať kvalitu zvuku.

V neposlednom rade, počúvanie hudby je u mňa vec na ktorú je potrebné isté sústredenie, buď pri ničnerobení pre relax, alebo činnostiach, ktoré nevyžadujú mať myšlienky niekde inde, ako hranie niektorých hier, či činnosti v mojom prípade ako skenovanie kaziet na skeneri pre web celé hodiny, naozaj sa tam čas vlečie a hudba sa hodí.
Na druhej strane pri čítaní textov, učení sa a pod. to považujem za nevhodné pre mňa, pretože hudba ide stranou, kvalita sa nerieši, len to že niečo hrá na pozadí a vtedy človeku ujde veľa detailov.

Ak som niečo zabudol, ďalšie otázky a názory píšte sem.

PS: podľa wiki, CD-R formát bol uvedený v roku 1988, takže predsa to nebolo tak pozadu a mohli to stihnúť prispôsobiť.
CD-RW formát až v roku 1997.
Kompatibilita starých prehrávačov s CD-R je viacmenej predpokladaná, ale nie vždy, CD s organickým farbivom majú vždy o niečo nižšiu odrazivosť, u CD-RW ak to neuvádza výrobca ako podporované tak funkčnosť je veľmi zriedkavá, kvôli extrémne malej odrazivosti, možno tento stroj s tým naozaj nebude mať problém.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Dual CD5150RC audiophile concept

Príspevok od používateľa Nstar »

Veľmi pekná reportáž, k tomu stroju to je ťažko hodnotiť, chcelo by to sluchatkovy zos. Na druhú stranu audiofilny sa dá napísať ľahko aj na varič. Neviem, nepoznám ale posluch cd je nadlho debata. Počúval som už rôzne playere a väčšinou sklamanie a nie všetky čo majú 1541 znamená, že sú super. Ale ja vlastne cd nepocuvam, používam to ako zdroj. Páčia sa mi nejaké Sony, Philips, Tesla, a Technics čo som počul sa mi tiež páčil si pamätám, ale jeho zvuk a model samozrejme už nie. To z tých bežných a z tých nadseneckych tam som videl aj pod pekným obalom mechaniku z PC ale zasa hralo to dobre. Nuž je to nadlho ale najviac ma vie odradiť keď to vresti, taký cd player môže mať na sebe napísané čo chce aj recenzie od kohokoľvek
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Dual CD5150RC audiophile concept

Príspevok od používateľa Kazetowich »

pekný elaborát a konečne sme mohli vidieť celú tvoju strojovnu pokope.
Ešte som bol zvedavý na čierne kondenzátory používané vo vojenských prístrojoch Rubycon Black Gate - ale to si nesfotil
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Dual CD5150RC audiophile concept

Príspevok od používateľa Kazetowich »

No - a tu je môj ROTEL RCD855 - podobnosť čisto náhodná :lol: :D
Vôbec to nepripomína ten "nemecký - made in gerrrrrmany top quälität" Dual heheeeeehe
Ale nemčúri napíšu Made in germany už na hocičo - a často čínske ... mám podozrenie že to berú niečo ako značku kvality - a nie v tom prapôvodnom vyýzneme že je to vyrobené v nemecku ... :oops: prašivci
Prílohy
ROTEL RCD855
ROTEL RCD855
ROTEL RCD855
ROTEL RCD855
ROTEL RCD855
ROTEL RCD855
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Dual CD5150RC audiophile concept

Príspevok od používateľa EZ647 »

Aby toho nebolo málo, môj poctivý Japonský Technics je Made in Germany :D

Čierna tak nebije do očí na kondenzátoroch ako zelená, netušil som že sú nejaké extra, ale súčiastky sú niekedy sami o sebe vždy celkom sranda.
Fotky mojich komponentov som tu už dával viac krát.
Ešte aj keď som premiestňoval izbu.

Nstar:
nikdy som nerozumel výrazu uvrieskaný, čo mi niektorý hádzali do očí v súvislosti so značkou Sony, pri tom basovom hrbe to trochu dávalo zmysel
ale ma irituje keď sa niečo nevie dať tichšie, tie výstupy slúchadiel bez regulácie boli testované asi na konkrétnych modeloch, lenže každému tiež vždy vyhovuje niečo iné a toto je proste moc
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Dual CD5150RC audiophile concept

Príspevok od používateľa Nstar »

Tak ja asi nepoznám oficiálne vysvetlenie pojmu uvrieskany cd player ale mám rád pokojný gramofónne plastický zvuk a aby tam nebola stopa po zastretosti ale zároveň aby hral agresívne len keď tam je agresívny nástroj, nech to má textúru a basgitaru, ktorá brumka nie nejaké nekonktetne hhh a tak by sa dalo pokračovať... Výšky tie sú dôležité. Tam veľa playerov končí, vedia len cinkat síce hlasno a ostro ale to je ich celý repertoár
Ale aj tak to treba nahrať na pás
Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1335
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Re: Dual CD5150RC audiophile concept

Príspevok od používateľa Teslák »

Zkoro jsem přesvědčen,že ten CD player je celý Philips. Mechanika,která má optiku posouvající se v magnetickém poli Dělal zase jen Philips. A Znám model od technicse,který ji má také. :D
Určitě má laser dost výkonu na čtení kvalitních CD-RW disků. S touto specifikací ale ve výrobě možná ještě nepočítali.
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2664
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Dual CD5150RC audiophile concept

Príspevok od používateľa AdmineR »

mechanika aj čipy sú philips - máš pravdu - to používalo v tej dobe mnoho firiem - stačí si pozrieť zoznam mechaník a použitých čipov ... https://www.dutchaudioclassics.nl/the_c ... rter_list/ - tu je v abecednom poradí toho naozaj dosť (nielen philips)
Prílohy
list dac mechank.jpg
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2664
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Dual CD5150RC audiophile concept

Príspevok od používateľa AdmineR »

a napr. tu sú stroje s použitým TDA1541 - ako má tento Dualo-Rotel

https://www.dutchaudioclassics.nl/Overv ... cdplayers/

alebo tu https://www.dutchaudioclassics.nl/Phili ... s-overview
Prílohy
TDA 1541 dac list screen
TDA 1541 dac list screen
tda1541.jpg (217.11 KiB) 1156 zobrazení
TDA 1541 dac list screen
TDA 1541 dac list screen
list dac 1541.jpg (235.03 KiB) 1152 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2664
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Dual CD5150RC audiophile concept

Príspevok od používateľa AdmineR »

A tu je niečo o TDA1541"A" (obsahuje to tento DUAL) - neprekladal som si to ... ale tu je odkaz

https://www.dutchaudioclassics.nl/Gradi ... 41A_R1_S1/
Prílohy
TDA 1541A
TDA 1541A
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2664
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Dual CD5150RC audiophile concept

Príspevok od používateľa AdmineR »

je tam aj dual
DUAL CD 5150 RC
Philips TDA1541A – SAA7220P/B
Philips CDM-4/19

aj Rotel
ROTEL RCD-855
Philips TDA1541A-S1
CDM-4/19
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10175
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Dual CD5150RC audiophile concept

Príspevok od používateľa EZ647 »

Podľa uvedených fotiek vyššie, čo hovoríte na to riešenie? Že je trafo rovno zarovno a natesno s doskou spojov, namiesto aby ho dali doprava kde nič nieje.
A ten napájací teplotný štvorec s nahustenými stabilizátormi, po piatich minútach prevádzky je horúci

predpokladám že ak to nechám bežať otvorené bez krytu tak sa asi nebude tak skoro prehrievať
Napísať odpoveď

Návrat na "Dual"