C54 a C55 dĺžky audiokaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Akú kazetu by ste si kúpili ak by nebol veľký cenový rozdiel a dobre by sa vám to hodilo na ten účel

C54
2
29%
C60
3
43%
inú
2
29%
 
Celkom hlasov: 7

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hej šefe! Na tú C60 nám už neostalo dosť pásky!
A koľko tam máš?
No tak na 54min približne...
Výborne! zavedieme novú radu audiokaziet!
.......................

Pripravuje sa :D
Prvé číslo vyjde do konca týždňa, približne, do tej doby sem môžte dávať svoje výkriky :D
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Juchú :D
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa moniatko »

jupííí aj ja sa teším
a neviem za čo mám hlasovať, najradšej by som mala 3 hlasy, tj. na každú jednu možnosť, neviem si vybrať :D
záleží podľa nálady, playlistu a tak :D


PS: najlepší predslov/úvod témy =P
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

keď ma vždy napadne nejaká totálna blbosť :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Vstup do novej dĺžky
Prešlo necelých 3,5mesiaca a už tu máme po vlákne C50 vlákno C54, tých kaziet je čoraz menej, ale nevadí, stále je čo robiť.
Stále tu máme niekoľko verných zapálených fanúšikov do audiokaziet, takže pokračujeme, aj keď to bude asi posledné takto viac obsiahle vlákno, pretože všetky ostatné netypické dĺžky sú zastúpené naozaj len v minimálnej miere.

Dĺžka 54min (2x27min, 81metrov)
Podobne ako iné netypické dĺžky aj táto je veľmi zvláštna a u nás dlhú dobu nevídaná vec. Ak som kedysi písal že C46 bola málo rozšírená u nás, tak C50 a C54 sú totálne exoty a hlavne C54 už dosť hraničí s C60, veľkosťou navinutej cievky, celkovým dojmom výzoru kazety a dĺžkou pri nahrávaní, ako keby nás niekto chcel okradnúť aj o tu krátku C60 :D
Samozrejme v Japonsku to začalo skôr a tam sa už koncom 70tych rokov objavovali takéto exotiky u niektorých výrobcov aj keď veľmi vzácne, s koncom 80tych a začiatkom 90tych rokov nastal doslova výbuch atypických dĺžok audiokaziet.
No a s príchodom CD, ktoré sa postupne predralo aj ku nám to začalo dávať mierne väčší zmysel, i keď ako som sa pýtal v ankete, väčšina by aj tak dala prednosť klasike C60 pred C54 aj pri dobrej cene aj pri ideálnej kompilácii ich nahrávok.
Samozrejme ak kazeta padne do oka, tak po ošetrení lekárom si iste pre ňu nájdete vhodné využitie, zaujímavú kompiláciu, alebo iný audio účel. Pre mňa je to spolu s dĺžkou C55 najlepšie využitie ako NajVýbery, ktoré som popisoval v inom vlákne, ale to je už pre mňa hraničná dĺžka.

C55 a podobné.
Neviem síce prečo a koho to napadlo, ale niekto tomu dodal ešte minútu navyše, aj keď takú kazetu nemám, pretože sú extrémne vzácne, a celkovo kazety s nepárnou minutážou považujem už sa totálnu hlúposť, tak ešte nemám žiadnu v zbierke, ale všetko netypické spadajúce do kategórie C54-C59 by som hodil do tohto vlákna. Viem napríklad že Raks RX boli aj ako 55min verzie.

C54 a veľké cievky:
Posledný mohykáni kde boli veľké cievky aj u C54 bola zásadne Axia a Denon, samozrejme nie pre všetky ročníky a modely, ale bolo to tak, okrem toho Denon šiel do extrémov až do 80min s veľkými cievkami. Potom tu nastala jedna výnimka u firmy GoldStar kde sa v ojedinelých prípadoch tiež vyskytli veľké cievky, ale to považujem už za mega raritu. Všetky ostatné anomálie tu budú zverejnené ak sa nejaké vyskytnú, zatiaľ naisto počítajte s hlavnými dvoma výrobcami audiokaziet.

Technicky:
Hrúbka pásov by zase mala zodpovedať kazetám C60, samozrejme sa nájdu výnimky, ale C60 a menej by mali mať logicky všetci rovnakú pásku. Samozrejme extrémy ako C46 navinutá z C90 či dokonca z C120 sa existencii nevyhýbajú. ale to sú prípady keď je výrobca hlúpy, alebo sa zbavuje prebytkov zásob tenkých pásov, hlavne platí pre obdobia pred koncom výroby kaziet, alebo koncom daného výrobcu.
Samozrejme medzi značkami a modelmi a typmi sa môžu parametre hrúbky odlišovať, že Metalka C54 a C60 bude identická navzájom, ale medzi metalkou a normalkou už môže byť väčší, alebo menší rozdiel v hrúbke nosného materiálu, alebo náteru vrstvy.

Takže?

Dĺžka je praktická ako exotika v zbierke, pre mňa stále vhodná na krátke obľúbené kompilácie aj keď mierne prerastené, alebo obohatené o bonusy. A kazeta je taktiež veľmi vhodná pre odporcov dlhých kaziet, ktorý sa bránia aj proti tenkej C90 páske ako proti chorobe. (ak odporca uvidí C120 a viac, môže si dať Ibalgin, alebo rúško, ideálne oboje, pri zahliadnutí kazety C180 by mal urýchlene vyhľadať lekársku pomoc, u kaziet C94 a C100 by mal postačiť k výbave len tlakomer, pre odporcov konvenčnej liečby a bylinkárov doporučujem prírodné výťažky zo slivky, či iného ovocia, Tatranského čaju a pod, s rastúcou dĺžkou pásky by mal rásť aj ochranný faktor na flaške s liekom v %)
Myslím že je vhodná pre najrôznejšie stroje, reverzné stroje, jemné aj tvrdé walkmany, pre všetkých ktorý sa obávajú ťažkého chodu C90 kvôli veľkému kotúču s páskou.

No a ako inak začať než Axiou? táto značka je tu veľmi mocná a vo vlákne C54 ich bude o dosť viac než vo vlákne C50, takže zase na nejaký čas to tu preberie Axia.

Axia JP-F 54min rok 1988 Made in Japan, Japonská značka, reklamná verzia balenia
https://ez647.sk/cc/axia_jpf.html#88

Takže kazetu JP-F sme tu už mali v dĺžke C46, ale v originálnom obale Axia.
Dnešná je v balená v priesvitnej fólii s reklamným bookletom, inak je kazeta štandardná.
V skratke model JP-F bol asi v troch ročníkoch, každý s inou farebnosťou cievok, ale radil sa do kategórie základnej ferro kazety.

Balenie:
Hranatá svetlá krabička s predným logom AXIA.
Reklamná verzia len v priesvitnej fólii, Japonský výrobcovia to takto riešili s reklamou pomerne často u audiokaziet ako pozerám.
Inak by u tejto kazety bola potlačená fólia, presne ako vidíte na odkaze na C46 verziu.
Booklet je veľký skladací typ J, aj keď sú tam loga Axie aj časť grafiky, tak z pôvodnej modrej to urobili v zelenej farbe, hlavná strana papiera je s reklamou na formulu, vrch v zelenej s červeným nápisom nejakej Saison TV. Pol strany je s riadkami na popis a vnútro sú štvorčeky, čo síce presne nechápem, pretože v pôvodnej verzii boli obe strany s riadkami.
Nálepky sú ale totožné s logami a číslami v šedo maskáčovom prevedení.

Kazeta:
Už som tu prezentoval tento nevšedný dizajn priehľadnej kazety Axia so zaujímavo tvarovaným vedením pásky, povrchová úprava je so šikmými čiarami po okrajoch, inak má pevné hrubé a rovné steny, farba je v odtieni modrej, trochu sklenenej arómy.
Cievky sú veľké toho staršieho typu s otvormi po obvode, v modrosivej tmavej farbe a zelenej svorke. Už je tu trochu vidieť že s páskou a cievkou šli na hranu možností, aj keď možno by to C60 ešte zvládlo, ale z bezpečnostných prevádzkových dôvodov s tým sekli. Kdežto u Denon by som povedal že siahli už po tenšej páske, takže ich C60 na veľkých cievkach by už mohol byť kvalitatívny kompromis.
Metalický čierny polep v hornej časti, do dolnej ste mohli použiť prilepiť dodané samolepky.
Zavádzací pás ma biele značky, čo je celkom netypické, ale Axie to mali u niektorých nízkych modelov.

Páska:
Stredne hnedá, málo železitá, výraznejšie priesvitná, má pigmentačné znaky. Už som tu možno skôr načal problematiku ferro pásov od Fuji, alebo skôr otázky, nakoľko základný ferrooxid od Japonského Fujifilmu bol známejší u starších verzií kaziet, ale u tých nových sa zdá že Fuji vyrábal len dvojvrstvový Beridox s kobaltom pre typ I a na najslabšie modely siahal po OEMkách, takže je to trochu záhada ako, kedy a v akej kvalite sa vyrábal obyčajný ferro pás v tejto fabrike.

Kazetu som získal minulý rok v 08/2021, test len Akai, na NajVýbery vhodná samozrejme.

Akai DX-57, 1.6.2022:
+2db, špičky +4db, bias -12, výstup z pásky slabší o 2db
Jedná sa o základnú ferro od Fuji aj keď v elegantnom veľkocievkovom farebnom prevedení.
Výkon síce +4db dá, ale nie je to dobre, lepšie budiť menej.
Výšky sú skoro ako zdroj, je tam malý pokles, dolby ešte funguje, bez porúch a kolísania, stále slušne použiteľná kazeta.
Niečo škrípe z mechaniky pri prevádzke, dúfam že kovová oska kladiek a nie spojivo :D Ale to by sa hneď prejavilo na zvuku.
Verzia kazety s reklamným bookletom formuly 1.
Bez poškodenia pásky po teste.

Takže do zbierky je to zaujímavosť či už ako originál verzia, alebo aj reklamná, ja na zbieranie reklamných prevedení až tak nie som, ale na web to rozhodne patrí, do poličky už podľa vkusu, viac preferujem tu originál fóliu a booklet.
Na nahrávky ako klasický pás, možno nie tak excelentný, ale použiteľný so zaujímavou a kvalitnou kazetou po mechanickej stránke, aj keď to nie je superferro, tak odporúčam na vyskúšanie, komu ako zahrá.

Toľko na úvod do nového vlákna, kľudne napíšte vaše skúsenosti s C54 kazetami, či ich doma máte a či ste spokojný :D
Prílohy
IMAG0046.JPG
IMAG0046.JPG (134.77 KiB) 3619 zobrazení
IMAG0047.JPG
IMAG0047.JPG (135.68 KiB) 3619 zobrazení
IMAG0128.JPG
IMAG0128.JPG (169.57 KiB) 3619 zobrazení
IMAG0129.JPG
IMAG0129.JPG (174.08 KiB) 3619 zobrazení
IMAG0130.JPG
IMAG0130.JPG (208.54 KiB) 3619 zobrazení
IMAG0131.JPG
IMAG0131.JPG (171.01 KiB) 3619 zobrazení
IMAG0132.JPG
IMAG0132.JPG (155.61 KiB) 3619 zobrazení
IMAG0133.JPG
IMAG0133.JPG (155.37 KiB) 3619 zobrazení
IMAG0134.JPG
IMAG0134.JPG (122.89 KiB) 3619 zobrazení
IMAG0135.JPG
IMAG0135.JPG (129.88 KiB) 3619 zobrazení
IMAG0136.JPG
IMAG0136.JPG (99.52 KiB) 3619 zobrazení
IMAG0137.JPG
IMAG0137.JPG (108.29 KiB) 3619 zobrazení
IMAG0138.JPG
IMAG0138.JPG (120.55 KiB) 3619 zobrazení
IMAG0139.JPG
IMAG0139.JPG (109.9 KiB) 3619 zobrazení
IMAG0140.JPG
IMAG0140.JPG (110.68 KiB) 3619 zobrazení
IMAG0141.JPG
IMAG0141.JPG (116.86 KiB) 3619 zobrazení
IMAG0142.JPG
IMAG0142.JPG (116.61 KiB) 3619 zobrazení
IMAG0143.JPG
IMAG0143.JPG (152.73 KiB) 3619 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Axia PS-Is 54min rok 1990 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/axia_psis.html#90

Túto kazetu sme tu už mali:
vo vlákne C46
v testoch nahrávky na C74

Takže si to trochu zopakujeme. Model PS-Is vyplnil medzeru v rokoch 1987-1990, kedy neexistoval PS-I, takže pravdepodobne bol model PS-I v roku 1985 tak výkonný a silný, že ho povýšili na PS-Is a potom sa k označeniu PS-I vrátili až v ročníku 1991, ale PS-Is takto zanikol definitívne.
Ako vyššie rady ste mali stále modeli PS-Ix, neskôr Z1 či K1 kým to spadlo len na PS1, ktorý vydržal až do roku 2001cca, potom sa to už krížilo s Čínskym SKC.
Páska bude celkom iste Beridox s kobaltom, aj keď sa v tej dobe ešte neuvádza dual layer náter.
Prehľad rady PS-s na fóre.

Balenie:
Extraslim svetlá krabička prvej generácie s vynúteným opačným vkladaním kazety so stredovkami typu S.
Bez loga, podľa šarže niektoré majú vpredu logo AXIA SLIM CASE.
Biela fólia s čiernym a zeleným textom pre typ I tohto modelu so šikmým priehľadným pásom s výhľadom na kazetu, kde uvidíte že aj táto má veľké cievky.
Zadná strana s množstvom Japonského textu, síce sa z toho nič nedozvieme bez riadneho prekladu, OCR sa nechytá dobre na texte, ktorý je na čiernom podklade.
Na prednej strane sa ale Anglicky dozvieme, že kazeta má vynikajúci zvuk a PS mechanizmus pre nahrávky z CD a že slim case redukuje 20% bežnej hrúbky obalu.
Tých 20% tam uvádzajú aj na zadnej strane častejšie než výrobcovia liehovín na svojich produktoch, takže ten extraslim case musí byť naozaj veľký svetový objav.
Booklet je krátky typ J, kde sa kúsok na konci ešte skladá, kvôli extraslim baleniu a žľabu na rozšírenú vodiacu časť kazety. Predná strana s riadkami na popis a vnútorná so štvorcami ako v zošite.
Vrch je v tmavom prevedení, nápis Slim a Player´s Spirits písaným štýlom, Japoncom sa to naozaj muselo páčiť.
Grafika so zeleným textom modelu a číslom dĺžky, kde je na každom booklete v tomto roku ešte extra uvedená dĺžka.
Nálepky jednoduchšie, s číslami a logom, v odtieňoch šedej.

Kazeta:
Tmavé celopriehľadné telo, extra prepracované, čo vedelo Fuji veľmi dobre, popisoval som ho už viac krát v prehľadoch týchto kaziet. Tu sa jedná o verziu s menšou rebrovanou plochou v spodnej vodiacej časti a šikmými čiarami cez plochu kazety.
Dvojfarebná biela potlač so zeleným zvýraznením modelu a dĺžky, veľký efektný nápis Slim Player´s Spirits ako na booklete.
Konštrukčne, veľké cievky moderného typu v snehovobielej farbe a svetlomodrej svorke. Vylepšený plech prítlačného vankúša, alebo povedané inak tvarovaný, naozaj neviem ako sa prakticky prejaví zlepšenie prítlaku pásky.
Tieto kazety sú vždy so skrutkami.
Zavádzací pás matný s priečnym modrým značením bez ohľadu na dĺžku.

Páska:
Stredne hnedá aj stredne železitá, výrazne priesvitná.

Kazetu som získal minulý rok v 07/2021, test len Akai, pre moje NajVýbery je to výborná voľba.

Akai DX-57, 21.7.2021:
+6db, bias -8, výstupná úroveň zhodná so zdrojom
Naozaj veľmi výkonná páska, ale už má svoje najlepšie roky za sebou, treba ju dobre nakalibrovať, na výšky až bias -8 a hrá naozaj veľmi čisto, aj basovo. V basovom ani výškovom podaní už viac neprečnieva nad zdroj, ale ani nezaostáva.

Do zbierky pekná, ale na nahrávky mimoriadne vhodná, treba trochu viac kalibrovať, ale jej výkon je monumentálny a spoľahlivosť po mechanickej stránke kazety aj pásu je excelentná, viem že som zachytil aj tu na fóre síce ojedinelé, ale veľké chvály na túto kazetu, pretože ju nikto veľmi nemá, odporúčam ako jednu z najlepších kaziet typu I v dnešnej dobe.
Prílohy
IMAG0007.JPG
IMAG0007.JPG (133.6 KiB) 3594 zobrazení
IMAG0008.JPG
IMAG0008.JPG (154.09 KiB) 3594 zobrazení
IMAG0169.JPG
IMAG0169.JPG (188.04 KiB) 3594 zobrazení
IMAG0170.JPG
IMAG0170.JPG (108.47 KiB) 3594 zobrazení
IMAG0171.JPG
IMAG0171.JPG (189.45 KiB) 3594 zobrazení
IMAG0172.JPG
IMAG0172.JPG (147.46 KiB) 3594 zobrazení
IMAG0173.JPG
IMAG0173.JPG (156.89 KiB) 3594 zobrazení
IMAG0174.JPG
IMAG0174.JPG (127.66 KiB) 3594 zobrazení
IMAG0175.JPG
IMAG0175.JPG (137.73 KiB) 3594 zobrazení
IMAG0176.JPG
IMAG0176.JPG (103.69 KiB) 3594 zobrazení
IMAG0177.JPG
IMAG0177.JPG (121.67 KiB) 3594 zobrazení
IMAG0178.JPG
IMAG0178.JPG (94.35 KiB) 3594 zobrazení
IMAG0179.JPG
IMAG0179.JPG (111.06 KiB) 3594 zobrazení
IMAG0180.JPG
IMAG0180.JPG (93.17 KiB) 3594 zobrazení
IMAG0181.JPG
IMAG0181.JPG (129.95 KiB) 3594 zobrazení
IMAG0182.JPG
IMAG0182.JPG (140.99 KiB) 3594 zobrazení
Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Nec »

Veľmi pekná. Chcem ju. Koľkokrát som si už povedal, že veď už hádam mám čo som chcel. A potom otvorím tento web. :)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Axia PS-I 54min rok 1991 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/axia_ps1.html#91

Aj do tretice tu máme Axiu C54 s veľkými cievkami.
Tento model PS-I je priamym nasledovníkom modelu PS-Is, ktorý som ukázal včera.
Presne podľa hierarchie a kvality tento model pokročil a zmenil sa na PS-I, teda okrem prvotnej generácie PS-I v roku 1985 tak je po "prestávke" toto prvý model "novej" generácie.
Okrem toho som tento ročník ešte v prehľadoch na fóre nemal.
Jedine prehľad PS-I rady všeobecne.

Balenie:
Extraslim krabička v čírej svetlej farbe, prvá generácia s vynúteným opačným vkladaním kazety, stredovky typu S, predné logo AXIA SLIM CASE.
Fólia má v tomto ročníku dizajn dvoch farieb rozdelených šikmo, akoby s priehľadnou tabletkou rozdelenou na polovice, ktoré sú voči sebe posunuté a výborné to poslúžilo nápisu Player´s Spirits a cez tú priesvitnú časť je vidieť kazetu so šikmým oknom, ktorej tento dizajn fólie mimoriadne pasuje, posledná generácia keď je takto vidieť kazeta cez fóliu v prednej časti. Potom už boli len verzie s celopotlačenou fóliou a kazetu ste mohli vidieť až na zadnej strane, kým neprišli zmeny zase o necelých 10rokov neskôr.
Farebne je obal rozdelený na dve polovice, ľavá zelená v extra odtieni modelu a pravá biela s jemnou fľakatou štruktúrou. U typu II je to robené v temnej modrej a typu IV v zlatej.
Okrem klasických nápisov For CD a pod. je tam prvý krát uvedený Dual Coating.
Zadná strana na grafe prezentuje priame porovnanie so starším modelom PS-Is, takže to tiež potvrdzuje hypotézu o tom že PS-Is bol vlastne PS-I model v predošlom období, ukazuje že je výškovo citlivejšia a výkonnejšia v porovnaní so starším prevedením, takže zase zmena zloženia pásu oproti predošlej kazete.
Hierarchia typu I Axia pre rok 1991 je taktiež uvedená, kde je A1 vtedy ešte asi Japonský ako základný, ak nie je OEM SKC, tak je tam tiež vysokokvalitná Beridox páska, PS-I a PS-Ix ako najvyšší, súbežne k tomu je rada AU-I a AU-Ix, ktorá bude zrejme s totožne kvalitnou páskou ako PS-I a PS-Ix, ale v odlišnom dizajnovom prevedení.
Booklet je krátky typ J, riadky a štvorce, vrch vo farbách a grafike fólie, nálepky zase odtiene šedi v relatívne jednoduchom prevedení, aj keď tvarované rohy dlhých nálepiek podľa dizajnu kazety tam sú.
Na booklete je v tomto roku posledný krát extra uvedená dĺžka pre každý kus.

Kazeta:
Veľké šikmé okno som tu už viac krát predstavil hlavne vo vlákne C46, kedy Fuji používal tento dizajn len pre značku Axia v prvej polovici 90tych rokov pre radu PS a potom aj pre radu BOX v priehľadnej verzii, približne v rokoch 1991-1996, kde prvé verzie boli so skrutkami, neskôr zvarené.
Pre radu PS sa používal v dvoch generáciách, 1991 asi vždy so skrutkami v svetlo sivej farbe a rada 1992 prevažne zvarená bez skrutiek v stredne sivej farbe. Novšia rada BOX ju používala taktiež v prvých dvoch generáciách, bez skrutiek, ale v celopriehľadnej verzii.
Naša dnešná je teda ten svetlý sivý typ so skrutkami, trojfarebnou potlačou, popis a Player´s Spirits efektne v matnej zlatej po šikmej ryske okna, zvyšok v čiernej a zelenej, kde sa prvýkrát objavuje logo DC Dual Coating.
V tejto generácii sa ešte bežne používajú veľké cievky do 54min, v nasledujúcej je to také nepravidelné, do C46 pravdepodobné, potom už nie.
Snehovo biele moderné veľké cievky typu Axia s tmavou modrou svorkou.
Tvarovaný plech Fuji prítlačného vankúša, zavádzací pás matný s priečnym modrým značením u asi všetkých dĺžok.

Páska:
Stredne hnedá, výrazne železitá a naozaj veľmi priesvitná, oproti predošlej PS-Is je naozaj mierne vzhľadovo odlišná.

Kazetu som získal minulý rok v 11/2021, test len Akai, na moje NajVýbery je mimoriadne vhodná a príťažlivá dizajnom aj kvalitou.

Akai DX-57, 17.5.2022:
+4db, špičky +6db, bias -6, výstupná úroveň z pásky zhodná so zdrojom, prípadne nepatrne silnejší výstup
Excelentný zvuk, trochu podbiasovania, bez porúch a kolísania, priestor výborný.
Zase vysoké kvality starej Axie, zvýraznený basový a stredový prejav, je tam náznak že to občas na displeji skáče aj vyššie než zdroj.
Tieto staré Axie mi prišli podstatne výkonnejšie a poctivejšie než nové farebné verzie.
Bez poškodenia pásu po teste.

Do zbierky pekná, ale najviac ju odporúčam na nahrávky, ako som včera chválil Axiu PS-Is aká je super, tak táto ju ešte niekoľko násobne prevyšuje celkovým výkonom a kvalitou zvuku s minimom nutnej kalibrácie, naozaj dneska lepšie kazety typu I nezoženiete, alebo kvalitatívne porovnateľné sú len veľmi vysoké modely Basf, Denon, Maxell, Sony, TDK a That´s.

Nec: je to tak, Axia tu bude nejakú chvíľu provokovať s veľmi vysokým hodnotením :D
Prílohy
IMAG0099.JPG
IMAG0099.JPG (145.12 KiB) 3567 zobrazení
IMAG0100.JPG
IMAG0100.JPG (146.25 KiB) 3567 zobrazení
IMAG0202.JPG
IMAG0202.JPG (161.24 KiB) 3567 zobrazení
IMAG0203.JPG
IMAG0203.JPG (120.76 KiB) 3567 zobrazení
IMAG0204.JPG
IMAG0204.JPG (156.15 KiB) 3567 zobrazení
IMAG0205.JPG
IMAG0205.JPG (132.68 KiB) 3567 zobrazení
IMAG0206.JPG
IMAG0206.JPG (156.65 KiB) 3567 zobrazení
IMAG0207.JPG
IMAG0207.JPG (98.94 KiB) 3567 zobrazení
IMAG0208.JPG
IMAG0208.JPG (96.74 KiB) 3567 zobrazení
IMAG0209.JPG
IMAG0209.JPG (91.31 KiB) 3567 zobrazení
IMAG0210.JPG
IMAG0210.JPG (70.95 KiB) 3567 zobrazení
IMAG0211.JPG
IMAG0211.JPG (121.31 KiB) 3567 zobrazení
IMAG0212.JPG
IMAG0212.JPG (87.83 KiB) 3567 zobrazení
IMAG0213.JPG
IMAG0213.JPG (92.05 KiB) 3567 zobrazení
IMAG0214.JPG
IMAG0214.JPG (127.51 KiB) 3567 zobrazení
IMAG0215.JPG
IMAG0215.JPG (121.2 KiB) 3567 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Kazeta ako sa patrí - krásny dizajn a kvalita... To už ano
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Axia PS-1 54min rok 1992 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/axia_ps1.html#94

Po včerajšej kazete preskočíme jednu generáciu, ktorú mám zatiaľ len ako C60, čo uvidíte keď si prejdete celý odkaz vyššie, no a ďalší ročník 1994 je už dávkou modernosti, ale stále vysokej kvality Axie. Verziu kazety som už predstavil ako C46.

Balenie:
Svetlá číra extraslim krabička s vynúteným opačným vkladaním kazety so stredovkami typu S, predné logo AXIA SLIM CASE.
Fólia je svetlo modrá na bielom pozadí s kamenným vzorom s veľkým 3D nápisom modelu PS 1 so žltým nádychom.
V tejto verzii sa zadná strana fólie robila buď na stojato, alebo vodorovne, zrejme tá na stojato bude novšia, okrem Japonského textu obsahuje klasickú tabuľku s uvedeným Japonským pôvodom výrobku.
Tá vodorovná mala aj priesvitnú časť s výhľadom na kazetu, a hierarchiu typu I s rozpisom dĺžok, to v tejto verzii vynechali z mne neznámeho dôvodu.
Booklet je krátky typ J, graficky takmer jednoduchý, obe strany s riadkami na popis, čo by možno mohlo stačiť aj náročným pre C150, jedine vrch je v riadnom grafickom a farebnom prevedení podľa fólie, čo vyzerá veľmi dobre.
Nálepky sú stále monochromatické v odtieňoch šedi s Japonskými znakmi.

Kazeta:
Tento dizajn som tiež už predstavil pri týchto kazetách vo vlákne C46 aj C120, v skratke jeden z posledných moderných dizajnov pre radu PS s veľkým oknom a zaoblenými tvarmi. Kazeta z modro šedého plastu s čírym oknom. Dvojfarebná potlač, väčšina v matnej zlatej, jedine malý nenápadný nápis PS-1 na okraji okna je v jemnej zelenej farbe. Logo Dual Coating je na kazete, ale na fólii ho nevidím.
Cievky moderné Axia-Fuji v snehovobielej farbe s tmavomodrou svorkou.
Kazeta s typickým Axia tvarovaným vankúšom a čistou extra krátkou zavádzacou páskou, ktorá sa stala štandardom v moderných audiokazetách tejto značky. Žiaľ sú už takmer všetky tieto kazety bez skrutiek.
Rovnako tak tu už nenájdete veľké cievky, i keď u Axie je malá šanca že u extra krátkych pásov ako C10, C20 sa vo vybraných šaržách môžu vyskytovať veľké cievky až do ročníku 1995.

Páska:
Stredne hnedá, stredne železitá, veľmi priesvitná, aj keď mi príde s menej červeným odtieňom než tá PS-I zo včera, asi sa menil recept stále za pochodu.

Kazetu som získal v 04/2019, test len Akai, pre NajVýbery veľmi vhodná do budúcna.

Akai DX-57, 16.4.2019:
+4db, špičky +6db, bias -6
Výborný zvuk po všetkých stránkach, žiadne poruchy a kolísanie, tak ako všetky Axie PS a JZ normal.

Síce skromnejší popis, ale o čom budeme točiť stále dokola keď sa mi zdá výborná? kazetu odporúčam viac na nahrávky než do zbierky, zase vysoká kvalita od Axie, ktorá nesklame, pokiaľ bola dobre skladovaná.
Prílohy
IMAG0040.JPG
IMAG0040.JPG (133.49 KiB) 3534 zobrazení
IMAG0041.JPG
IMAG0041.JPG (194.13 KiB) 3534 zobrazení
IMAG0230.JPG
IMAG0230.JPG (179.94 KiB) 3534 zobrazení
IMAG0231.JPG
IMAG0231.JPG (112.18 KiB) 3534 zobrazení
IMAG0232.JPG
IMAG0232.JPG (176.27 KiB) 3534 zobrazení
IMAG0233.JPG
IMAG0233.JPG (130.72 KiB) 3534 zobrazení
IMAG0234.JPG
IMAG0234.JPG (151.42 KiB) 3534 zobrazení
IMAG0235.JPG
IMAG0235.JPG (118.78 KiB) 3534 zobrazení
IMAG0236.JPG
IMAG0236.JPG (92.72 KiB) 3534 zobrazení
IMAG0237.JPG
IMAG0237.JPG (95.25 KiB) 3534 zobrazení
IMAG0238.JPG
IMAG0238.JPG (84.46 KiB) 3534 zobrazení
IMAG0239.JPG
IMAG0239.JPG (143.25 KiB) 3534 zobrazení
IMAG0240.JPG
IMAG0240.JPG (132.63 KiB) 3534 zobrazení
IMAG0241.JPG
IMAG0241.JPG (107.3 KiB) 3534 zobrazení
IMAG0242.JPG
IMAG0242.JPG (157.71 KiB) 3534 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Axia PS 1 54min rok 1995 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/axia_ps1.html#95

Po včerajšej kazete je tu hneď nasledujúca verzia, kde je veľmi pôsobivý návrh dizajnu obalu, ďalšia hlavná zmena je v extraslim krabičke, ktorá sa posunula do druhej generácie.
Túto verziu normal som tu tiež na fóre ešte neprezentoval, jedine verziu typu II vo vlákne C46.

Balenie:
Nová, druhá generácia extraslim krabičiek Axia, v tmavom prevedení, s obojstranným vkladaním kazety a štvorcovými stredovkami, bez loga.
Fólia svetlá, biela s očami a veľkým nápisom PS1, celkovo efektnosť, jednoduchosť a modernosť v jednom, u typu II bol rovnaký motív na zlatom poklade.
Zadná strana s rozpisom dĺžok a hierarchie typu I pre tento ročník, nákres audiokazety v tomto modernom dizajne, kde sú veľké cievky, ako sa má vkladať do nového typu obalu.
Tabuľka pôvodu výrobku s popisom Made in Japan.
Booklet je už skrátený na typ L, s oboma stranami s riadkami na popis, bez väčších grafických prvkov, až na tú siluetu s očami, to je veľmi dobré.
Nálepky takmer totožné s predošlou, ale sú viac farebné.

Kazeta:
Totožná s predošlou verziou, teda moderný dizajn veľkého tvarovaného okna s oblými hranami, sivomodrý dizajn s čírym oknom, snehovobiele cievky s tmavomodrou svorkou.
Zmenila sa mierne potlač, jej rozmiestnenie, nápis PSI v zelenej farbe na okne sa premiestnil do rohu kazety v matnej zlatej ale nenápadným modrým pásikom, čo by značenie a farby modelu a typu I pre tento rok.
Logo Dual Coating nesmie chýbať.
Zavádzací pás extra krátky a klasický luxusný vankúš Axia nesmú chýbať.

Páska:
Zdá sa že je tiež totožná s predošlou, stredne hnedá a stredne železitá, výrazne priesvitná.

Kazetu som získal už skôr v 07/2016, test je kompletný, pripravená na nahrávky, myslím že sa tiež tesne minula pre NajVýbery, lebo som uprednostnil metalky a veľkocievky, ale jej čas sa blíži.

Subjektívne testy:

Akai DX-57, 17.7.2016:
+4db, špičky +6db, bias -4, výstup silnejší o necelý +1dB
Výborná kazeta typu I, jemné posilnenie výkonu oproti vstupu, výšky len jemne podbiasovať, žiadne poruchy ani kolísania, úžasný zvuk, Axia ťahá v kvalite stále veľmi vysoko.

Pioneer CT-S550S, 21.8.2016:
+2db, jemnejší zvuk, veľmi silné preostrené výšky
BLE XD:
+4db s trochou krotenia sa, inak je zvuk mimoriadne pekný so živými výškami a stredmi, celkovo lepší zvukový dojem a prednes než je na zdroji

Technics RS-AZ7, 21.7.2016:
+6db s plnými výškami ako na zdroji, excelentný výsledok, veľmi vhodné na nahrávanie na tomto stroji bez ATC, špičky ťahajú dokonca na +8db
ATC:
+6db, s excelentnými výškami, zhoda ako bez ATC, len je nepatrný pokles výkonu, preventívne by som túto kazetu používal bez kalibrácie na tomto decku

Technics RS-TR979, vstup +4db, dvojhlava, 12.9.2016:
+6db veľmi silný mohutný zvuk bez skreslenia, posilnenie výkonu o +2db veľmi agresívnym dojmom, výšky skoro ako zdroj, excelentné
ATC:
+4db, bez skreslenia, výšky upravené na úroveň zdroja, hrá to dobre, ale ani náhodou tak pekne ako predtým, v tomto stroji výrazne vhodné bez kalibrácie.

Technics RS-TR575MII, vstup +4db, dvojhlava:
+4db, špičky +6db (mimo rozsah displeja), výškovo excelentné, žiadne poruchy ani kolísanie.

Kazetu odporúčam okrem zbierky, hlavne na nahrávky, pretože je to zaručená vysoká kvalita, tak ako u tej predošlej, tak ako u iných dĺžok, to sa nedá neodporučiť.
Nemám jediný deck, ktorý by mal zlý zvuk na tejto kazete, dokonca aj AZ ju prijal dobre, aj dvojhlavy, dokonalosť.
Prílohy
IMAG0079.JPG
IMAG0079.JPG (91.24 KiB) 3519 zobrazení
IMAG0080.JPG
IMAG0080.JPG (142.31 KiB) 3519 zobrazení
IMAG0243.JPG
IMAG0243.JPG (162.31 KiB) 3519 zobrazení
IMAG0244.JPG
IMAG0244.JPG (118.81 KiB) 3519 zobrazení
IMAG0245.JPG
IMAG0245.JPG (165.94 KiB) 3519 zobrazení
IMAG0246.JPG
IMAG0246.JPG (131.6 KiB) 3519 zobrazení
IMAG0247.JPG
IMAG0247.JPG (150.9 KiB) 3519 zobrazení
IMAG0248.JPG
IMAG0248.JPG (113.12 KiB) 3519 zobrazení
IMAG0249.JPG
IMAG0249.JPG (84.55 KiB) 3519 zobrazení
IMAG0250.JPG
IMAG0250.JPG (86.67 KiB) 3519 zobrazení
IMAG0251.JPG
IMAG0251.JPG (86.88 KiB) 3519 zobrazení
IMAG0252.JPG
IMAG0252.JPG (106.15 KiB) 3519 zobrazení
IMAG0253.JPG
IMAG0253.JPG (122.07 KiB) 3519 zobrazení
IMAG0254.JPG
IMAG0254.JPG (124.34 KiB) 3519 zobrazení
IMAG0255.JPG
IMAG0255.JPG (123.41 KiB) 3519 zobrazení
IMAG0256.JPG
IMAG0256.JPG (119.7 KiB) 3519 zobrazení
IMAG0257.JPG
IMAG0257.JPG (122.74 KiB) 3519 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C54 a C55 dĺžky audiokaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Axia PS-1 54min rok 1997 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/axia_ps1.html#97

Opäť preskočím jednu generáciu PS, ročník 1997 som taktiež predstavil vo vlákne C46.

Balenie:
Extra slim krabička so svetlo modrým nádychom s dojmom skla, druhej generácie s obojstranným vkladaním kazety, štvorcové stredovky. Bez loga.
Fólia na štýl plošných spojov zo starých pc v červeno čierno modrej farbe.
Zadná strana na výšku, klasická tabuľka pre Japonské audiokazety, stále Made in Japan, veľká časť na zadnej strane kde môžeme vidieť kazetu, ale už chýbajú technické údaje, už sa neuvádza ani dual coating na kazete, ani na obale, možno. Balenie pôsobí veľmi moderne, ale sviežo.
V elipse vľavo hore v rohu je dĺžka kazety označená farebne extra pre každú jedinečnú dĺžku, pre C54 je zvolená červená.
Booklet je skrátený na typ L, obe strany s riadkami na popis ale hlavná predná strana s jemným naznačením dosky spojov, čo je celkom efektné.
Samolepky Original, čierno tmavo modré, stále s Japonskými znakmi.

Kazeta:
Dizajn tela kazety a konštrukcie je zachovaný, len sa dramaticky zmenila farebnosť. Telo kazety je svetlé priesvitné v matnej úprave a okno je síce hladké ale jasne modré. Cievky ostali v nezmenenom modernom dizajne Axia s nezmenenými farbami bielej snehovej a tmavomodrej svorky.
Dvojfarebná potlač, s čiarami čo by symbol dosky spojov je tiež pomerne moderná a zaujímavá.
Klasiky ako extra Axia prítlačný vankúš a extra krátka zavádzacia páska, ostali zachované.
Stále poctivá Japonská kvalita.

Páska:
Stredne až tmavšia hnedá, stredne až menej železitá, veľmi priesvitná, teraz neviem či je totálne identická s predošlou, ale dajme tomu, že ten Dual Coating by tam mohol byť, napriek tomu vysoká kvalita Beridox pásky FeCo stále nejde poprieť.

Kazetu som získal v 11/2018, test len Akai, stále výborný kandidát na moje NajVýbery.

Akai DX-57, 2.12.2018:
v Špičkách na +6db, inak +4db, bias -4 úžasný zvuk

Takže okrem zbierky, zase ideálne na nahrávanie s maximálnou Axia kvalitou môžem len odporučiť, samozrejme chce to trochu viac tolerancie k dizajnu, inak fajn.
Prílohy
IMAG0083.JPG
IMAG0083.JPG (166.14 KiB) 3484 zobrazení
IMAG0084.JPG
IMAG0084.JPG (158.96 KiB) 3484 zobrazení
IMAG0260.JPG
IMAG0260.JPG (174.15 KiB) 3484 zobrazení
IMAG0261.JPG
IMAG0261.JPG (136.63 KiB) 3484 zobrazení
IMAG0262.JPG
IMAG0262.JPG (178.27 KiB) 3484 zobrazení
IMAG0263.JPG
IMAG0263.JPG (148.27 KiB) 3484 zobrazení
IMAG0264.JPG
IMAG0264.JPG (158.46 KiB) 3484 zobrazení
IMAG0265.JPG
IMAG0265.JPG (124.37 KiB) 3484 zobrazení
IMAG0266.JPG
IMAG0266.JPG (124.84 KiB) 3484 zobrazení
IMAG0267.JPG
IMAG0267.JPG (80.77 KiB) 3484 zobrazení
IMAG0269.JPG
IMAG0269.JPG (75.88 KiB) 3484 zobrazení
IMAG0270.JPG
IMAG0270.JPG (144.28 KiB) 3484 zobrazení
IMAG0271.JPG
IMAG0271.JPG (129.87 KiB) 3484 zobrazení
IMAG0272.JPG
IMAG0272.JPG (124.09 KiB) 3484 zobrazení
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"