Premazanie pásky silikónom ?

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2279
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa orhore »

Raději mě vůbec nezmiňuj :)

Jinak mám takovou teorii co se týče těch TDK. Určitě všichni vědí že ty pásky jsou více průhledné oproti konkurenci. Je pravděpodobné, že ta magnetická vrstva bude mít menší tloušťku. Tím pádem i menší absorpci čehokoliv. Proto také lubrikant zůstal částečně na povrchu. Což u jiných značek se nestalo, snad kromě Philipse.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2663
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa AdmineR »

zaujímavé teda
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa EZ647 »

Je to možné, aj Fuji Axia superferro sú extrémne priesvitné, na druhú stranu záleží aj od použitého materiálu, typy II presvitajú menej až vôbec, typ IV taktiež vôbec, a typ I napríklad u Maxell UDI s čiernou páskou ani u C150 nepresvitá, aj keď asi to si nemal na mysli, Maxell v katalógu 1996 ktorý mám aspoň uvádza hrúbky vrstvy a pásov samostatne aj spolu u celej rady, všetko pre C90.
https://ez647.sk/cc/c/b/maxell_audio_96_04.jpg

Hmm síce to sem nepatrí ale zaujímavosť, u CC Maxell je náter 4 až 5um, u VHS Maxell 3,5 až 4um, u Video 8 Maxell to je 2,5um a u naparovanej Hi8 ME Maxell len 0,2um aj keď premýšľam či to nie je chyba, TDK tam má uvedené 2,0um
potom začínam chápať prečo naparované Metalky pre video a data vedia presvitať v hnedožltej farbe, tiež dobrý poznávací znak

u TDK Audio som našiel len Japonský katalóg 1998, v EU to nie je uvedené, tam tvrdia taktiež Audio CC 4 až 5um
viewtopic.php?p=2224#p2224
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa jhradec »

Tohle je velmi zajímavé téma. Vzpomněl jsem si na dávnou příhodu ( s magnetofonem B60 :))
Kolega tehdy přebrousil ojetou hlavu a brousil správně namokro pod olejem - JENŽE ta hlava byla špatně zalitá - v epoxidu byl lunker, který se zaplnil olejem. Ta hlava následně namazala pásky(Žlutomodré Emgetony). Byl to ropný olej ale těm pásků to náramně pomohlo. Nejen že se snížil šum, ale i frekvenční rozsah. Bohužel se na některé pásky taky lepil prach.
Ten nápad se silikonem je super. Otázkou je jestli- když se na akci upraví mechanika by nebylo lepší použít na aplikaci místo vatových tyček filc přiložený v místě hlavy. Filcové válce se používají běžně v průmyslu a s velkým úspěchem. Tam se také používají odpařovací oleje - maziva poslouží při tváření, ale na výrobku pak není znát. Většinou jsou to ropné oleje.
BTW nevede ten Wynns také Lidl?
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa jhradec »

Oprava- v tom Lidlu byl silikonový sprej W5. A je v něm tolik silikonového oleje, že se neodpaří. Když ho stříknu na papír -> udělá mastnou skvrnu.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2279
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa orhore »

jhradec - celá tahle procedura měla hlavně zabránit rokladu pojiva a maziva v magnetické vrstvě. Způsobuje to vlhkost z ovzduší. Tím silikonem se měla napustit záznamová vrstva, aby pak vlhkost odpuzoval. Další doprovodné jevy jako lepší klouzavost, méně dropoutů apod byl jako bonus.

Bohužel dnes ty mazadla ať už se jedná o silikon, či teflon jsou vyráběny pro potřeby nějaké strojařiny, či průmyslu apod. Podle toho také vypadá složení. Měl jsem těch silikonových "sraček" více druhů. Ten Wynn's mě zaujal, protože při zkoušení na kousku pásku se ten mokrý flekanec rychle odpařil a nebyla vidět žádná mastnota.

Na hladké ploše bez pórů po nástřiku a odpaření zůstala docela tuhá mazlavá hmota. Odtud asi ten název suché mazivo. Jenže při té aplikaci na pásku se ne vždy celá nanesená vrstva vsákla (hlavně u TDK) a pak a na povrchu zůstala hustá hmota, která působila paradoxně jako brzda. Je jasné, že ten pásek bude potom i lapač prachu.

Další přípravek (BG) měl zcela jiné vlastnosti a ten nástřik na rovné ploše ne úplně zaschnul. Po prostudování technického listu bylo jasno. Obsahuje petrolej, takže tohle ne.

Ještě tu mám další, ale pro změnu teflonový lubrikant (Loctite LB 8192) a je to suché mazivo. Vypadá zajímavě. Po nástřiku na hladkou plochu to celkem rychle vyschlo. Nějaký světlý suchý flek, ale nebylo to hladké, drhlo to. Ale po pár přejetí to začlo klouzat. Nechytá to prach a odpuzuje vodu, oleje i nečistoty. Skoro ideální vlastnosti. Jenže se zřejmě utvoří jakási vrstvička na povrchu. V případě pásku by to mohlo znamenat i ne zrovna ideální kontakt s čelem hlavy. A také jak zajistit rozleštění naneseného lubrikantu? Nevím zda se mi bude chtít to ještě ověřit v praxi.

A to nejdůležitější na konec!
Nanášení vatovou tyčinkou není opravdu ideální. Filcové válečky mě také napadly. Jenže je tu jeden zásadní problém. Jak zajistit rovnoměrné nanesení lubrikantu na celou plochu a délku pásku??? To je prostě nemožné. By tam musel být zásobník a nějaký chytrý dávkovač. Navíc hraje roli i posuv pásku. Už jen s tou vatovou tyčinkou byl poněkud zvýšený odpor při přetáčení a někdy se i rychloposuv zastavil.

Takže já bych to celé i uzavřel, zajímavá myšlenka, ale raději to necháme tak. Není to proces pro masy uživatelů. Projíždění přes vatovou tyčinku je dobré k občasnému očištění pásku, ale raději bych tam už žádný lubrikant asi nedával. Chybí tomu správná chemie a nanášení.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa jhradec »

Mi se to naopak líbí. Mám kopec různých vraků na podobné akce. Mechanika která umí jen rewind je velmi jednoduchá. Dávkování si představuju ovlivňovat rychlostí přetáčení. Na filc vždycky stejné množství - lékařská stříkačka- inzulínka. Sprejem se dávkuje těžko - i když tvůrci graffiti by odporovali :D :D
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2279
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa orhore »

No, každý může něco vymyslet a vyzkoušet. I kdyby se podařilo nanášení technicky zvládnout, tak stále není jasná ta správná chemie na lubrikaci.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa jhradec »

S tou chemií souhlas. Ostatně se zdá - podle bezp. Listu toho Wynns - že rozpouštědlo je benzen
a ne benzín. Bezp. List je na stránkách pro UK.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2279
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa orhore »

Jo, je to možné. Já akorát psal, že smrdí po benzínu. Benzen je fajn když je to karcinogen :)
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2279
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa orhore »

Nechal jsem si vyrobit na 3D tiskárně přípravek pro nanášení lubrikantu na pásek. Aplikace bude stejná po celé délce pásku oproti původním pokusům.

Obrázok

Do jednoho otvoru je třeba vyřezat závit pro uchycení čistícího tampónu z polyuretanu.

Obrázok

Obrázok

Celkový pohled na kompletní sestavu včetně pipety.

Obrázok

Obrázok

Bližší pohled:

Obrázok

Kazeta se nasadí pak do mechaniky. Do pipety se nasaje potřebné množství lubrikantu a umístí se do přípravku až k čistícímu tampónu. Pak se spustí rychloposuv. Jediná nevýhoda je, že se ten přípravek musí držet rukou na té kazetě. Ale to by nemělo vadit. Pokračování příště ;)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Premazanie pásky silikónom ?

Príspevok od používateľa EZ647 »

veľmi pekné, ale zase tam vkladáš kazetu ktorá je na tom technicky lepšie a možno to ani nepotrebuje, to by chcelo nejaký extrém, napríklad tú čo vyhodil niekto nedávno :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"