Mexické kazety Sony a iné - ničenie hláv

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Mexické kazety Sony a iné - ničenie hláv

Príspevok od používateľa EZ647 »

si pozri to vlákno na tapeheads, kde je na začiatku odkaz, že Mexické Sony typ II po jednom prehratí urobia do hláv diery
tvrdšie hlavy veľkých deckov vydržali trochu viac prehratí :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Mexické kazety Sony a iné - ničenie hláv

Príspevok od používateľa Nstar »

6000 hodín mi nikdy nedala žiadna hlava na kazetaku, čo mám skúsenosti tak po 1000 už je tam drazka a na niektorých aj skôr. Ja sa teda o páskovu dráhu a kazety starám, nepraktikujem experimenty s proto kazetami a podobne. Myslím, že ten pritlacny vankúš je tiež nápomocný v obruse, takže možno dual capstan pomôže a samozrejme rôzne tvrdene, sklené hlavy
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Mexické kazety Sony a iné - ničenie hláv

Príspevok od používateľa EZ647 »

na stránke tommm.cz sú fotky hláv pod mikroskopom a popisy zložení, taký malý prehľad a GX sklenené hlavy, či rôzne špeciálne tvrdené hlavy iných výrobcov, tak sa síce neobrusujú, ale zvykne praskať tá povrchová sklovina tam, alebo sa tvoria rôzne praskliny, otázne je do akej miery sa to môže zhoršiť
okrem toho niektoré typy hláv sa rýchlo zanášajú, ako som čítal u GX, vraj je tam čistenie častejšie než u iných strojov, a vraj vyslovene nenávidia typ III, pravý chróm, alebo sú precitlivelé na staré pásky so zlým spojivom, ako staré Basf a pod.
naozaj by som to musel vyskúšať niekedy, zozbierať ešte nejaké technologické rarity z kazeťákov.
ale čas, prachy ani miesto to nepodporujú, tak uvidíme :D

http://tommm.cz/?dalsiInfo

nedá sa to presnejšien nalinkovať, takže potom v menu na hlavy - magnetofonove hlavy a tam sú fotky s popisom
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1061
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Mexické kazety Sony a iné - ničenie hláv

Príspevok od používateľa jhradec »

Díky za pěkný odkaz. Fakt super přehled.
Nic to nemění na tom, že pro nahrávání je jedním z nejlepších materiálů permalloy. Pro přehrávání GX ale klidně i jiné tvrdé hlavy. Nemusí být všechno AKAI :D . :D )
Ta životnost je opravdu naměřená mnou ( a tachohodinami :D ) na TESLA B73 - měkký permalloy .
Drážka v hlavě neznamená konec životnosti- ta nastává až rozšířením efektivní šíře šťěrbiny - pochopitelně u záznamové hlavy dříve než u reprodukční. Úbytek materiálu na čele záznamové hlavy neovlivňuje jen strmost - gradient předmagnetizačního pole, ale i případné místní přesycení hlavy atd. atp. To u reprodukční hlavy nepřipadá v úvahu.
Normální člověk přehrává mnohem delší dobu než nahrává. Je tedy IMHO racionální šetřit záznamové hlavy tím, že k reprodukci použiju jinou mechaniku ( dvojité decky) nebo celý deck jak jsem uvedl výše.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Mexické kazety Sony a iné - ničenie hláv

Príspevok od používateľa EZ647 »

Deckov mám naozaj dosť, tu vidím veľký potenciál na prehrávanie vo walkmanoch a reverzných deckoch, či čomkoľvek kde sa nedá nahrávať vôbec, alebo v nedostatočnej kvalite a spokojnosti. O Permalloy sa asi nebudem hádať, GX zase nemám, môj Akai je práve rady DX, kde je Hard permalloy, teda ten trochu tuhší, rovnako ako je asi v ostatných mojich strojoch Sony, Pioneer. Jedine všetky moje Technicsy majú mäkký Permalloy, dvojdecky a myslím že AZ7 má na nahrávacej hlave taktiež len obyčajný mäkký Permalloy.
S drážkou na hlave plne súhlasím, za predpokladu že je opotrebovanie rovnomerné, často je to všelijak krivé či kostrbaté, rôzne typy a stavy pásov tomu (ne)pomáhajú. (Niekde som tu dával fotky hláv Panasonic, nových aj ohratých)
K prehrávaní na trojhlavách je zase problém že dochádza k opotrebovaniu celej dráhy. (ako si písal, vhodné šetriť hlavy použitím iného stroja - tu sa ale dostávame k problému správnej kolmosti a dolby systému, ktorý je na to citlivý, kto nepoužíva, má o starosť menej, ale také dolby S je krásna vec, ale totálne nepoužiteľná v tomto ohľade)
AZ hlava je zase samostatnou kategóriou, neviem ako je to s opotrebovaním, len s mizernou životnosťou s ohľadom na poškodenie silným magnetickým poľom.

No a dostávame sa konečne k naším Mexickým Sony, kde je predpoklad na chemickú reakciu, kde užívatelia na Tapeheads ukazovali fotky vytrhaných dier v hlavách už po jedinom prehratí, kde najviac trpel mäkký Permalloy, walkmany, rádia, boomboxy, veže, je to priam desivé, ja mám naozaj málo času robiť všetko čo by som chcel, ale v dlhodobom pláne je obetovať veľmi nekvalitný walkman na prejdenie celých pásov naprázdno z konkrétnych dotknutých modelov kaziet Sony, našťastie viem veľmi presne odhadnúť kedy je páska podozrivá podľa farby a údajoch na fólii a kedy je páska určite bezpečná, inak povedané pravá Sony a nie Mexická.

Ešte, na Technicse 575, reverse dvojhlava, som si to presne všimol, úbytok výšok pri zázname, ale pri playbacku s tým je minimálny problém, teda ten výbrus a rozšírenie štrbiny sa chová šialene zle pri nahrávaní, ale podstatne menej to vadí pri playbacku, ako si písal
Mali sme kedysi doma rádiokazeťák JVC, asi prvý z mojej mladosti v rodine, kde bola na hlave drážka snáď 1mm, alebo aj viac, medzi tlačidlá play a rec sa dával naskladaný papier, aby držal čo najviac stlačený nasilu mechanizmus smerom dole, pretože inak to nemalo žiadne výšky, až keď som začal chodiť na strednú, som bol schopný sám hlavu vymeniť za novú, ale oni to potom aj tak celé vyhodili, lebo v našej rodine sa necení žiadna hodnota starých predmetov, to je len môj osobný fetiš
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Mexické kazety Sony a iné - ničenie hláv

Príspevok od používateľa Nstar »

jasné veď všetci máme pravdu
drážka neznamená koniec našťastie, druhá vec je to čo píše EZ, tie rôzne nepravidelnosti vo výbruse. Ale to sa mi stalo len raz, kedysi na veži SHARP, na základnej škole, tam prebehol aj pokus s "lapovaním", som proste nemal prachy, tak som si to sám, olej, brusny kameň... chvíľu som na tej "oprave" fungoval. Hlavne to prestalo ničiť pásky a zvuk sa síce zlepšil ale zasa v inom sa zhoršil, takže prišlo na výmenu tak či tak. To sa mi podarilo oveľa lepšie a výsledok bol dobre použiteľný aj keď samozrejme som "šteloval" od ucha/oka. Vtedy som v tom nevidel problém, skrátka som tam dal nahratú kazetu na tej veži a točil tým tak aby hralo k spokojnosti.
Najlepšie bolo keď sa ku mne dostala Sony TCK555ESII, tam bola drážka totálne citeľná a mal som z toho nervy a okúkal každú kazetu pri hraní ale nikdy ju nezničilo (okrem žuvania dual kapstanu) a hralo to krásne. Ale tá drážka ničila moju psychoakustiku až kým som nezistil, že to je original fabrický dizajn hlavy, tá drážka je tam od výroby ...tak hneď mi to hralo lepšie :lol:
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2890
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Mexické kazety Sony a iné - ničenie hláv

Príspevok od používateľa AdmineR »

Kto náhodou nevidel takú hlavu, tak tu je obrázok z tej stránky
Prílohy
poškodena hlava.jpg
poškodena hlava.jpg (204.81 KiB) 240 zobrazení
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"