EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Nec
stará páka
Príspevky: 616
Dátum registrácie: Sobota, 29. Augusta 2020, 19:35

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nec »

No ano dnes máme viac znalostí než vtedy. Ale zase keď si si kúpil dobrý deck, tých 15 rokov vydržal. Nebolo treba riešiť toľko ako dnes keď prevádzkujeme 30 a viacročné stroje.
Jasné, že mám záujem.
Inak začal som konečne skenovať tie testy audiokziet a videokaziet... potom dohodneme kam s tým.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

dobre, na to sa teším
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Aha, tak to uznávám, i mě se to po opravě párkrát vrátilo do původního poškození. No na první přehání mi to vyšlo i u hodně poškozených pásek, přičemž jsem je přitom raději hned zálohoval. Ale myslím, že dual capstan může být na zálohu zmačkaných pásek lepší - píšu MŮŽE, protože právě při zálohování poškozených pásků mi můj Dual jednu ze tří krátkých kazet párkrát žvejkl tím, že páska utekla přes první hřídel (naštěstí díky bezdvířkovému provedení to nebylo problém vyprostit), ale další poškození moc nepotěší že :-D. Sice to vcelku přehrál o trochu líp než Sony, ale díky odlišnému azimutu nahrávky to bylo tlumenější než na Sony - takže co převáží..?

Jinak právě střídavě přehrávám ten záznam a je fakt znát, že ta páska má už mnoho za sebou. Některé skladby jsou fakt suprové, jiné mi až tak nesedly (tím myslím, že z té doby znám lepší pecky), ale každý má jiný vkus, tak to rozhodně neber špatně.
Jen tedy v záznamu A strany slyším neustálé praskání, zní to jak statická elektřina, ale je tam nepřetržitě a jen v pravém kanálu. Původně jsem myslel, že ti to tam vnášel deck, ale vzhledem k frekvenčnímu rozsahu to asi bude přímo v záznamu na pásce.
Tak právě jsem na straně B a rozdíl je hned znát, lepší zvuk, lepší rozah i když jen do 16kHz, ale trochu ruší to vyrovnávání tichého zvuku - něco jako bolestivější varianta komprese (hlasitostní válka) - ale to vím, že bývalo častější.
Dufám, že tě těmito postřehy nějak nenaštvu :shifty: .
Ale tu druhou skladbu jsem neslyšel už hodně dlouho, tak jsem rád, že jsem si ji zase připomněl. Tak uvidím jestli ještě něco poznám, ale zatím ty skladby zní poměrně dobře :-).

Musím ale říct, že mě překvapuje, že jsi tam nechal i ty poškozené kusy a to myslím v dobrým. U nás se to většinou řešilo vystřižením zmačkané pásky a i já sám jsem to tak jako malej dělal, jen mě vadí, že jsem si je aspoň neschoval pro pozdější případnou rekonstrukci (tehdy mě něco takového prostě ani nenapadlo). Některé kazety díky tomu přišly i o desítky vteřin. Ale znám i situaci, kdy zřejmě ze 60min kazety zůstalo asi něco jako C35 :shock:, už ne však mým přičiněním.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Silverfox: ktorú druhú skladbu si mal namysli?

statické praskanie sa mohlo naozaj vyskytnúť od nejakého stroja, nakoľko táto kazeta bola istú dobu hraná veľmi často na všetkom možnom
hlasitý šum medzi skladbami mi príde ako nejaká vlastnosť zlého skladovania, alebo degradácie magnetického signálu na type II, aj keď nie vždy nutne, ešte si niesom istý, ale mám Basf chrome z roku 1982 od kolegu digitalizovanú kde je šum na úrovni samotných skladieb, ale ako skončia ten šum vyskočí hore, neviem prečo sa tento efekt deje

kazeta bola v takom stave a s takým zvukom s výpadkami aj pred 30rokmi, pritom tam kde nie je pokrčená, je v poriadku, napriek tomu sú tam výpadky

z mojej pôvodnej HF-S kvôli zlým úsekom ostalo z C90 asi 55min.

ešte si všimni na strane A medzi skladbami taký zvláštny brum, ktorý je takmer na všetkých kazetách od tety, teda tých nahrávaných, čo svedčí o nejakom spôsobe či stroji na nahrávanie čo toto robil, je taký netypický brum, nejedná sa o klasické brunenie z 50Hz zdroja z napájania, keby to niekto vedel identifikovať
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

ten šum, pravdepodobne to bolo nahrávané na nejakom šitnom magiči s "automatikou" a tá proste možno zareagovala na nejakú pripletenú zložku signálu, nebude to už šum ale hluk
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

by si to musel počuť :P
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Myslel jsem druhou skladbu druhé strany :), tu jsem už dlouho neslyšel, ale teď jak si ji pouštím znovu, tak mi přijde jako bych to co znám bylo něco jiného, ale má to dost podobné schéma melodie..hm, ale tak zase to od času 06:02 než začnou bubny mi přijde zase původní, ale ty dunivé synťáky jsou mi zas neznámé.. Nevím, je to divný, jako bych ji znal i neznal současně, asi mě už mate paměť.


Ale stejně je to divný, že by to praskání na straně A vzniklo až po nahrání, spíš si myslím, že vznikalo během nahrávky, už i proto, že druhá strana je čistá a očividně nahrávaná na jiném stroji. Tam to sice taky praská, ale zní to jako praskot desky, no minimálně je to v obou kanálech a ne jen jednom.
Vím, že jsi o tom zvedání šumu psal již dříve v souvislosti s Chrom kazetami, tedy TYPem II, ale tohle bude spíš zásluhou rekordéru - minimálně proto, že se to neděje na straně A, určitě ne v takové míře i když malá tendence tam je. Hlavní problém ale je, že to zesilování šumu (strany B) přehluší prasknutí (zřejmě z desky), kde šum na pár milisekund zeslábne, ale okamžitě se zase vrátí.
Abys věděl o čem mluvím, tak tu přidám snímky.

Zde je zvuk zesílen. Všimni si, jak se ten stálý šum za prasknutím zeslabí a hned se zase zesílí (aby to bylo víc vidět, zesílil jsem zvuk, ale celé ukázky samozřejmě)
.
strana_B.wav [Sony_UX_ES_90_1986_J].Wav • Info.05a - 3s úryvek v čase 04.32, Zesílený o +12,2dB – kopieořez [L0, P400, N150, D400] – kopie.png
strana_B.wav [Sony_UX_ES_90_1986_J].Wav • Info.05a - 3s úryvek v čase 04.32, Zesílený o +12,2dB – kopieořez [L0, P400, N150, D400] – kopie.png (26.19 KiB) 2721 zobrazení



A zde si všimni, jak to samé vypadá ve spektrogramu - (tentokrát původní záznam bez zesílení)
Vysvětlení: nízká hlasitost je modrá, vyšší hasitost je růžová
.
strana_B.wav [Sony_UX_ES_90_1986_J].Wav • Info.05b - 3s úryvek v čase 04.32, Spektrogram bez zesílení – kopie,ořez [L0, P400, N150, D400] – kopie.png
strana_B.wav [Sony_UX_ES_90_1986_J].Wav • Info.05b - 3s úryvek v čase 04.32, Spektrogram bez zesílení – kopie,ořez [L0, P400, N150, D400] – kopie.png (439.83 KiB) 2721 zobrazení

*úryvek je vybrán v čase 04:32 - 04:35
PS.: Tento popisovaný defekt dělají i některé lacinější zvukovky v počítačích - buď laciné a novější nebo ty z těch prvních, to ale tvůj případ nebude.

Kdyby tohle byl defekt Chromu (to zvyšování hlasitosti výšek a šumu), tak by nevznikaly útlumy šumu po prasknutí, ale byly by nepřetržitě.
V překladu, je to něco jako Sidechain efekt - význam asi poznají jen ti, co dělají hudbu, kdybych neporušoval práva, tak bych tu pro ukázku nahodil samply, ale protože nemůžu, tak to přirovnání asi ignorujte :roll:.

Tenhle popis ber jen jako informaci, ne hádku.



Hm, pokud měla ta kazeta už tehdy výpadky, nebyla přehrávaná z jiné kazety?
Už jsem se totiž setkal se stejným problémem, kdy záznam celé kazety byl nějaký podivný, jak kdyby byl pásek pomačkaný, ale když jsem se na něj podíval a i kousek vymotal, vizuálně byl jak nový. Pak najednou se zvuk ztratil a zněl jak kdyby se kazeta namotávala, tak jsem ji hned vytáhl, ale pásek stále jak nový, tak mi bylo jasný, že to už musí být kopie..jinak by to nedávalo smysl.
Ale pokud je tvoje kazeta nahrávaná přímo a ne z jiné kazety, tak to je už zvláštní.


Fuha, no to je řádně prostříhaná :shock: . Ale takové věci zná asi každý, kdo používal kazety a neměl vždy kvalitní deck.


Hm, jo toho podivného brumu jsem si všiml, ale v prvních mezerách to znělo jako tlumené přerušované dýchání - to jsem připisoval poškozenému pásku. Jak ale začne skladba od Fancy, tak to zní už jak nějaké interference a to tlumené dýchání tam už není. Zvláštní brum.. Mám pocit, že s tímto jsem se v záznamech už setkal a nejen u kazet, ale i u kotoučových pásků - to co bylo ještě nahráváno na Sonetech nebo jiných půlstopých magnetofonech.


Jinak co je to na konci strany B?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

snažil som sa na to prísť o čo ti tam ide v tom praskaní a stišovaní, mne to na grafe v editore ukazuje inak, a na začiatku B strany je pár prasknutí kde je po nich stíšenie, ale len ľavý kanál a len niekoľko krát na začiatku a viem ako vznikli tieto vady sa podarili mne pri nejakých experimentoch s elektronikou na inej mechanike

aha teraz čítam, ten graf je len z troch sekúnd záznamu? sa na to musím pozrieť ešte raz

na konci strany B mimo dvojitej nahrávky súčasne sú tam nejaké pokusy na nekvalitnom stroji s mikrákom čo nebolo skoro nič počuť, aspoň keď si správne spomínam
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Jo no, já vím, tyhle drobné postřehy mi vysvětlit nikdy moc nešly, stejně jako když jsem na zvukařkým kurzu řekl, že 16bitový WAV (tedy klasické CD) vnáší vlastní šum do záznamu, ale 24bit je už čistý, tak na mě čučeli, že mi zřejmě nerozuměli. On ten šum je u 16bitů sice na hranici -71.2dB, ale stejně tam je.. Takový 8bitový WAV má šum už při pouhých -42.1dB, což je dost znát a navíc zkresluje i samotný zvuk - ale to píšu jen pro zajímavost.

Jo takhle, no toho praskání na začátku B jsem si sice všiml, ale připisoval jsem to zapnutí záznamu nebo praskotu z desky :-).

Tak, to je jen výběr tří sekund v čase 04:32 až 04:35 v záznamu Strany B.

Jo, ten dvojitý záznam byl taky zajímavý, to jak tohle vzniklo nechápu.. No byl tam krátký tichý záznam, toho jsem si všiml a pak tam byly ty trhance. Mě to přišlo jako by ses snažil něco nahrát, ale ten magič se ti furt vypínal, navíc to má výrazné kolísání rychlosti, proto jsem byl zvědavý co to bylo :-).
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

u klasického CD to bude asi dané spôsobom digitalizácie a takzvaného kvantovania signálu, čo je jadro procesu digitalizácie, 24bit má vyššie rozlíšenie, ale neviem povedať či je to len rozlíšením kvantovania, alebo celkového procesu, alebo aj použitého HW, teda elektroniky a prevodníka, ktorý sa o to stará
v podstate zvuková karta v PC robí to isté, samotné Audio CD je už len nosičom záznamu ako formát, všetky ruchy alebo nedokonalosti je na samotnom prevodníku tam a späť

u toho konca záznamu by som si nelámal hlavu, ak by si počul moje tri kazety ktoré som mal čisto na mikrofón počas základnej školy a nezmysly a pokusy, tak by si to už asi nedokázal pochopiť :D

na tom dvojitom zázname som stále nepochopil len to vymazanie jedného kanála, nakoľko mazacia hlava je celostopá
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Hm, uznávám, že netuším jak přesně takové věci fungují v lisovnách, takže do toho zabíhat nebudu, ale když jsem v rámci svých pokusů zkoumal exporty do různých formátů, tak jsem si vzal právě třeba formát WAV a jeho bitové variace. V programu jsem vytvořil ticho, prostě třeba 30s ticha (tím myslím absolutní digitální ticho) a exportoval jsem jej do 16bit, 24bit a 32bit signed a 32bit float.
Při exportu ticha do 16bit WAV jsem po importaci tohoto souboru zjistil, že tam vznikl šum na té hranici -71.2dB, při stejném postupu u 24bitů a výše jsem zjistil, že tam už žádný vlastní šum není.
Abych tvé vlákno nezahltil jiným tématem, tak dál rozbíhat nebudu :roll:.
Dle mého názoru je totiž tento šum už daný samotným bitovým rozlišením.

Promiň za toto odbočení od tvého vlákna :shifty: .


No to jsem už holt já :-D, já si všímám takových blbostí, které by ostatní přešli jako chybu nebo defekt a nestál by jim za pozornost - u mě je to naopak, mě takové defekty zaujmou a zajímá mě jak mohly vzniknout, co všechno za ruch v nich je obsažený atp. Dá se říct, že když si koupím kazety nebo kotouče a poslouchám je, tak mě dokonalý záznam zaujme míň než ten, kde je plno ruchů, chyb nebo jde o podivné útržky různých nesmyslů.
Samozřejmě ocením kvalitní záznam, ale když jde dneska SKORO* všechna hudba sehnat v bezztrátu.. *I když vlivem rušení stránek s nelegálně šířeným obsahem začínají zase tyto nahrávky mít hodnotu..
Hm, no pokud chceš zabíhat do takového typu záznamu, tak to bych tě možná trumfnul :lol:. Hm, ale začínám mít chuť si poslechnout záznam z těch tří kazet :-D. Ale chápu, že to už je spíš soukromá věc, já bych taky ty svoje záznamy moc nešířil, a to jsem těch kazet na diktafonu a dříve přes mikrák v kazeťáku nahrál desítky..


Právě, to částečné odmazání taky nechápu. Leda by se ti tehdy třeba na půlku té mazací hlavy zachytil kousek lepící pásky, čímž se zamezilo přímému styku s páskem a umazal se jen trochu a blbě.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Silverfox:
tak som pustil tú chromdioxid Basf od kolegu, čo som digitalizoval, tam je to praskanie s rovnakým útlmom ako na tej Sony, podľa časového úseku ako si uviedol som to videl presne tak ako na tvojom grafe
vyskúšal som nejaké wavy z LP čo som robil a tam praskanie je síce bez šumu, že, ale okolitý zvuk nie je nijako utlmený, takže je to páskami a vekom na type II a chromdioxide
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"