LENCO

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2650
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

LENCO

Príspevok od používateľa AdmineR »

čo vieme o tejto značke ?
Prílohy
lenco k106.jpg
lenco k106.jpg (166.54 KiB) 1616 zobrazení
lenco k106b.jpg
lenco k106b.jpg (136.67 KiB) 1616 zobrazení
lenco1.jpg
lenco-r-50-amfm-stereo-receiver.jpg
lenco-r-50-amfm-stereo-receiver.jpg (80.25 KiB) 1616 zobrazení
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: LENCO

Príspevok od používateľa jhradec »

Tradiční švýcarský výrobce HiFi techniky - ikonické gramofony - propagátor mokrého přehrávání - Lencoclean. V pozdější době doplňoval sortiment od kde koho jednodušší gramofony od Tesly Litovel.

Nejlepší Lenco gramo - L78 vlastním :D
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2650
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: LENCO

Príspevok od používateľa AdmineR »

díky moc za doplnenie - kludne sa rozpíš viac - aj o tom grame čo más - a fotky potešia
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: LENCO

Príspevok od používateľa jhradec »

Aktivně se zabývám gramofonovou technikou od 12 let. Tedy není to moc intenzivní, zkonstruoval jsem 4 typy( typové řady :D ) gramofonů typu HiFi turntable. Všechno s převodovým řemínkem - tedy belt drive s rychlostmi 33,33 a 45 ot/ min ( jeden měl i 16-nactku) jelikož shromažďuji a poslouchám taky šelaky - 78 ot/ min řešil jsem poslech druhým gramofonem - komerční Teslou HC 11 do jejíž přenosky VK 311 jsem si zakoupil standardní safírové jehly v dostatečném množství ( už nevím, jestli 10 nebo tucet) takže jsem radikálně odlišné požadavky na přehrávání vinylu i šelaků řešil dvěma gramofony.
Nebylo to šťastné řešení- krystalová přenoska je totiž pomalá a tak kromě hudby nebo řeči reprodukuje i silný šum a praskot. No a před několika lety jsem situaci řešil pořízením gramofonu LENCO L 78. Tenhle gramofon má pohon těžkého talíře mezikolem z vodorovného kuželového hřídele asynchronního motoru. Prakticky je tak nastavitelná jakákoliv rychlost otáčení od cca 15 do 85 ot/ min.aby se uživatel trefil do rychlostí normalizovaných- jsou tam zarážky.
Tenhle princip používají všechny gramofony LENCO klasické éry. Od B52 a B55 ( lehké plechové talíře)
Až po L 75 a L 78 - těžký litý talíř- samozřejmě dynamicky vyvážený. Tak pohon by byl prakticky ideální- horší je to s ramínkem. Vodorovně uložené v kuličkových ložiskách- svisle břit v gumových lůžkách - to je excelentní . Trubka středně dlouhého raménka není z duralu, ale pro omezení rezonancí z nerezu. Masívní headshell odjímatelný přes konektor je poplatný době návrhu v 60 - sátých letech. Pro velkou efektivní hmotu je ramínko nevhodné pro moderní HiFi přenoskové vložky s velkou poddajností.
To jsem vyřešil vložkou SHURE M35 - to není hifistická vložka, ale s masivním raminkem si dobře rozumí a hlavně je k ní k dostání i hrot na standardní desky 78 ot/ min. Takže při přechodu vinyl- šelak měním pouze hrot- všechno ostatní zůstává, nic nemusím nastavovat jako kdybych měnil headshell.
Tož to ve stručnosti. A L 78 jsem volil kvůli koncovému vypínání.
Kolem roku 1980 Lenco zkrachovalo a nástupnická společnost doplňovala sortiment třeba gramofony z TESLy Litovel - nutno říct že těmi nejlepšími. Tak vzniklo LENCO L435, L450 a L 75-200
No a ještě obrázek:
Prílohy
1B4C99BE-7202-4FBD-A283-E89463297495.jpeg
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8759
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: LENCO

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Díky za príspevok aj keď je škoda že sa nerozpíšete viacerí bez vyzvania sami.
Ešte by ma zaujímalo ako vie hrať šelak a či už sa dajú nájsť na tom aj stereo nahrávky. Ale to potom do iného vlákna kam to patrí.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: LENCO

Príspevok od používateľa jhradec »

Tak šelakové stereo jsem viděl jen v muzeu- čistě pokusně - každý kanál měl vlastní drážku.
Klasicky šelak měl čistě stranový záznam- mono. Trochu jiné to bylo se zvukovými deskami pro první zvukové filmy- žádnou nemám.
Jak šelak hraje- tak především jde o velmi staré a mnohdy velmi ohrané desky. Nejstarší byly nahrávány čistě mechanicky. Nahrálo se to, co bylo nejblíž “troubě”. Někdy naopak i překvapivé detaily. Na druhou stranu- 78 ot/ min - to je víc než 2x víc než LP . Takže pokud narazíte na neohranou, kvalitně elektricky nahranou desku např s jazzovým bigbandem - má to větší drive než na LP - skoro jako z profi pásku.
Těch zachovalých desek je málo - no a pak je otázkou gramofon na kterém se ta deska přehrává.
Vyšší model Laserturntable by byl optimální.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zabudnuté alebo zaniknuté značky hifi"