Optické disky, debata free

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa EZ647 »

Testovací zápis tam vygeneruje nejaké nezmyselné náhodné súbory, podľa toho aký program.

Rýchlosť zápisu si zvolíš, podľa toho čo to dovolí mechanika na daný disk, po zvolení a spustení zápisu sa zvolí daná stratégia podľa toho čo výrobca naprogramoval podľa testov zápisu diskov daného výrobcu.

Vieš čo je ISO, alebo image súbor? celý obraz disku CD, alebo DVD sa uloží do jedného súboru a takto najviac koloval po internete a tak ďalej, ten si stiahol, vypálil a bolo.
Taký obraz disku doma vytvoríš, že necháš program ako Nero uložiť obraz disku CD/DVD do súboru, alebo použiješ virtuálnu mechaniku, ktorá s týmto pracuje.
Hotový obraz disku potom môžeš použiť aj v CD Speed na vypálenie užitočných dát, kde budeš mať aj graf a disk bude štandardne funkčný.
Nero mal funkciu Image Recorder, tam kde si vyberal mechaniky si zvolil image recorder a tvoja kompilácia sa uložila do súboru.
Kedysi bol obľúbený aj program ISObuster, ktorý vedel s týmto rôzne zázraky a používal sa hlavne na záchranu dát, alebo rôzne triky, napríklad ak ti mechanika nenačítala TOC, ale vedela načítať že je do nej vložený disk bez obsahu, tak ISObuster.
Alebo si si prekryl viac datových stôp na disku cez seba a nevedel si sa k nim dostať - Isobuster.
Alebo si stiahol obraz disku v zvláštnom neznámom formáte, zase Isobuster, horšie že nebol free, takže si musel program zakúpiť, alebo inak zadovážiť.
Najväčší problém image súborov bol, že každý program používal vlastný formát súboru, ale ISO bol taky najbežnejší, ale nero používalo .nrg a mal si mnoho rôznych typov a neboli medzi sebou kompatibilné.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Jo tak, hm, tak to ty náhodné soubory asi ani nepůjdou pak otevřít že.. Kdyby to aspoň vygenerovalo nějakou hudbu nebo obrázky, ale to bych už chtěl moc :-D.

A při testovacím pálení by se mělo brát taky střední nebo právě naopak tu nejvyšší rychlost co se nabídne, skrz lepší vyobrazení nedostatků?

Jo, ISO znám, ale mám s ním málo zkušeností. Jediný s čím jsem v tomto souboru přišel do styku byly čisté instalace OS, které používám do dneška (upozorňuju čisté, ne nějak cracknuté - asi jsem hlupák, ale radši mít za pár kaček legální systém než ho mít dodrbaný a polofunkční, s tím jsem si užil kdysi dávno).
Hm, tak jsem koukl na stránky toho ISObusteru a mám pocti, že kdysi jsem se s tímto programem setkal, ale něčím mě dost odradil, už nevím čím, ale zřejmě byl nějak komplikovaný nebo nedokázal udělat to co jsem potřeboval.. Nevím už přesně. Fuha, ale ta cena je teda vysoká..
Vlastně vloni jsem musel vytvořit instalační SDHC kartu, protože jsem neměl po ruce jediné volné DL DvD a dopátral jsem se k jednomu programu, který mi s tím pomohl..
Kurňa mě už otravuje se furt vymotávat z toho, že veřejně napíšu, že placený program jsem stáhl a placení obešel, ale kolik z nás to už udělalo. A než začne někdo brblat, tak si vemte, že i takový obyčejný WinRar je placený a kdo ho kdy skutečně koupil...no ale to je zase jejich debilita, kdyby si místo 900Kč! účtovali desetinu, tedy 90Kč, tak by vydělali víc, páč by to asi málokomu stálo za to si ho nekoupit..ale to odbočuju.

Ale s ISO souborem jako takovým zkušeností moc nemám, hlavně jsem ho nikdy ani nevytvářel..tedy co si pamatuju.
To by se pak mohlo udělat nějak AudioCD do ISO a v tom testovacím vypalování ho vypálit nebo AudioCD se takto vytvořit nedá? Pak by se to pracněji dalo udělat třeba tak, že AudioCD hodím na RW, z něj udělám ISO a to pak hodím na regulérní CD-R..jen jestli pak půjde to uzavřené RW smazat nebo už taky zůstane nepoužitelné?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa EZ647 »

už si nespomeniem prečo som nepálil Audio CD cez obraz, možno sa mi nechcelo :D
Samozrejme že RW ide zmazať vždy, jediný prípad je keď sa niečo pokazí na disku, alebo mechanike.

Písal som ešte jedno vlákno k testom na programoch.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Ajo tak, no já jen, že kdybych se pokusil nějak připravit obraz disku a naházel bych tam WAVy, tak aby mi to pak nevypálilo právě ty WAVy jako datový disk :-D. No ale to se asi nezjistí jinak než jen pokus-omyl..

Hm, tak to je pak dobře udělaný, já se právě bál, že uzavřením disku se už uzavře i RW a nepůjde smazat. Můj první kontakt s přepisovatelným CD byl právě s takovým diskem, který se nechtěl nechat smazat a vyhodil jen chybovou hlášku. No na druhou stranu jsem rád, že se mi to nepovedlo, páč na něm jsou fotky zřejmě z Brna na nějaké zarostlé trati, ale zase mě to nesprávně ovlivnilo úsudek (sakra jestli ono to už tehdy nefotili jako plán toho stupidního přesunu vlakovýho nádraží..).
To když jsem se pak konečně dostal ke koupi dvou mini CD RW, tak jsem měl nervy je vůbec použít a jedno mám myslím nepoužité doteď.

Já vím, neboj, to jsem četl hned ten večer ;-), jen jsem tam nenapsal.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa EZ647 »

RW je na to najvhodnejšie, môžeš testovať do sýtosti, ako som spomínal ak sa nedá zmazať je chyba v mechanike, alebo disku, alebo kombinácii oboch.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Tak jo, až začnu dělat nějaké testy (když nemůžu ty s kazetami), tak testnu i RW disk. Aspoň jsi mě uklidnil a můžu tak poprvé vyzkoušet i pálení na RW, vlastně ani nevím jestli jsem to vůbec někdy zkoušel..
Hm, tak to bude spíš chyba toho disku, což by vysvětlovalo důvod, proč skončil v koši.

Tak mě napadá, a nemají ty RW disky třeba nějaký limit na počet přepisů?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Optické disky, debata free

Príspevok od používateľa EZ647 »

papierový limit na všetky RW je 1000 prepisov a na DVD-RAM 100 000x, DVD-RAM vyššej rýchlosti 10 000x
prakticky sú média, ktoré nevydržia ani jeden prepis a mám toľko RW diskov že jedine na mojom prvom CD-RW som mal okolo 80prepisov a v poriadku, nikdy viac som nemal potrebu sa dostať k viacerým prepisom

taktiež neviem ako po toľkých rokoch nečinnosti budú fungovať dnes, či tam nebude podobný problém ako so všetkým starým
Napísať odpoveď

Návrat na "Testy optických médii"