BELTON- Praha Vinohrady

Moderátor: AdmineR

jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

BELTON- Praha Vinohrady

Príspevok od používateľa jhradec »

V souvislosti s HiFi do kina jsem si zase vzpomněl na tuhle značku. Patří někam do doby bronzové HiFi ,
Protože zanikla znárodněním a pohlcením Teslou.

Setkal jsem se s produkty jenom třikrát a vždycky to bylo výjimečně kvalitní.

Hned na úvod se ale zeptám na jakékoliv informace, včetně odkazů na webové informace.
Uvítám 8-)
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: BELTON- Praha Vinohrady

Príspevok od používateľa jhradec »

Vypadá to, že BELTON je na Vintagehifi značka zcela neznámá. Je to škoda vyráběli nejkvalitnější audio -> tedy převážně ozvučení do kina. Poprvé jsem se potkal s jejich výrobkem v bazaru( Tedy v obchodu se zbožím použitým a partiovým, který provozoval státní podnik Klenoty ).Prodávaly se kinoreproduktory. V každé skříni( objem cca 350 l ) dva reproduktory 15”( ale možná i 18”).
Bytelná stavba v černém matném nátěru. Až na silné zaprášení dokonale zachovalé- jak by né - ty repráky byly stavěné, aby vydržely na věčné časy( a ještě v době kdy to soudruzi nehlásali na každém rohu). No co Vám budu povídat nakonec jsem je nekoupil. 8-)
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: BELTON- Praha Vinohrady

Príspevok od používateľa Kazetowich »

pre mňa úplne neznáma značka veru
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: BELTON- Praha Vinohrady

Príspevok od používateľa jhradec »

Pro mne je tam také pořád mnoho neznámého, ale: druhé setkání jsem už nevydržel a zakoupil. Šlo o kompletní zesilovačový stojan z kina. Opravdu profi provedení- modulová konstrukce pro operativní zajištění provozuschopnosti( když máte plné kino platícího obecenstva nemůžete se v zesilovači hrabat s pájkou). Moduly se připevňují zasunutím do stojanu kotvenému ke zdi. Stojan obsahoval jak provozní, tak náhradní moduly- vše po ruce.
Byl to modul eliminátoru ( zřejmě s ferorezonančním stabilizátorem) tři koncové zesilovače ( PP osázený EL 50 ( výborná volba)) a dva předzesilovače - přepínače vstupů i regulátor hlasitosti vyvedeny mechanicky do obou stran- navíc obsahoval elektrofonický gong.
Všechny moduly s jednoduše snímatelnými plechových kryty ( oblé rohy, nadčasový design ) a uvnitř vyvedenými měřicími body.
No neměl jsem to kam dát. Občas to překáželo po sklepech u kamarádů, zachraňoval jsem před zatopením sklepa atd. Vláčel jsem to životem přes patnáct let a nakonec daroval do dobrých rukou.
Dnes trochu lituji, i když i dnes si nejsem jist jestli bych to dokázal správně využít. 8-)
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: BELTON- Praha Vinohrady

Príspevok od používateľa jhradec »

Tak nejprve se musím omluvit. Ubíral jsem firmě jedno”L”- správně je to tedy BELLTON. Holt si už nepamatuju všechno.
Třetí setkání bylo nejúspěšnější:
IMG_0103.png
IMG_0103.png (61.16 KiB) 933 zobrazení
Tenhle prospekt je z webu radiomuseum.org( doporučuji)
Faktem je, že v roce 1947 to byla asi nejlepší přenoska na šelaky vůbec.
Je to totiž MC !!
Pořídil jsem si postupně dokonce 2 kusy. A jedna byla nová nepoužitá. Druhá - už s odznáčkem Tesla naopak dost sedřená. Bohužel tlumící tuk sežral přírody k cívce a tak jsem převijel ( zatím jen Bellton).
Celé raminko je vyhotoveno nezvykle bytelně- aby zamezili rezonancímnení ramínko trubkové-> je to duralové tyč provrtaná jen na signálový kablik.
No a jak to hraje? Jako MC- rychlost, ale také uložení cívky natvrdo v hrotech (je to mono!!!) způsobují kvalitní reprodukci s minimem šumu a velmi muzikální přednes.
.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zabudnuté alebo zaniknuté značky hifi"