Papírové gramodesky

- neštandardné a ojedinelé výrobky ... limitované série, špeciály, prototypy a pod.

Moderátor: AdmineR

jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Papírové gramodesky

Príspevok od používateľa jhradec »

Jak se tak probírám vlastním archivem, narazil jsem na toto. Ona to není zas až taková rarita.
Obě skladby jsou na jedné straně s mizernou dynamikou. Taky šum je větší, než u zachovalejšího šelaku. Samozřejmě 78 ot/ min.
Prílohy
IMG_0127.jpeg
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Papírové gramodesky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: Jó, tak to máš vyfocenou zadní stranu této desky, kterou jsem tu uváděl do hádanek před skoro 5 lety :-)
viewtopic.php?p=7915#p7915


..hm, aha, tak teď jsem si všiml, že ten obrázek je větší (mě se to na starém prohlížeči objevuje s lištou, tak jsem si jí všiml později).. No ale tak když už tu souvis je..
Jinak sice šumí, to ano, ale vzhledem k tomu, že to je maličká vrstva laku nanesená na skutečném papíru (něco jako Fonokarty), tak musím říct, že pořád je to dost kvalitní.



Kurňa jak na to koukám a pročítám si ty staré příspěvky, co jsem k tomu psal, tak bych asi měl vytvořit i nějaké souhrnné vlákno věnované jen těmto nosičům, protože tento typ příspěvků tu asi zapadne a že tu někdy byl si asi nejlíp pamatuju jen já :-? :-D.
Sice aby to stálo za něco, tak bych tam musel přidat i zvukové ukázky, ale aby zase autorská práva...
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Papírové gramodesky

Príspevok od používateľa jhradec »

Tak to se omlouvám, že jsem to tu takhle zaplevelil dalším vláknem. Asi jsem špatně hledal, že jsem to Tvoje nenašel.
Na druhou stranu- gramodesky jsou jednou v sekci nezařazené a já to strčil do rarit.
V sekci nahraných médií se dost ztrácejí. IMHO by si zasloužily vlastní sekci. Možná i rozdělenou podle otáček, nebo rozměru.

Ještě k tomu papírovému médiu - za problém nepovažuju technickou úroveň, ale mizernou kvalitu uměleckou - především interpretační- alespoň u mých tří kusů.
Co se týče autorských práv- určitě to znáš lépe, ale pokud uvažuju, že interpretům bylo při nahrávání alespoň 20 let- bylo by jim dnes přes 100 - takže pravděpodobně mrtví by to neřešili.

Ještě k původnímu vláknu- modré filmové desky si pamatuju z ruského časopisu MURZILKA - obdoba naší Mateřídoušky. Pohádky na deskách byly příšerné po všech stránkách.

Mne by ale zajímaly jiné sovětské desky. Byly to pohlednice s národnostním motivy- v jejichž přehybu byla nalepená deska z PVC o průměru cca 10 cm, kde na jediné straně byla rychlostí 78 ot/ min zaznamenána příslušná národní muzika. Záznam šel skoro až ke středu,
Kde byla vlivem malé obvodové rychlosti kvalita hanebná.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Papírové gramodesky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: Prosimtě, to se vůbec neomlouvej ;-). Já to vlákno zaváděl jako hádankové, nikoli o popisu desek, ale když jsem tu hádanku založil, tak jsem pak při vysvětlení přidal i další zajímavosti, aby to nebylo suchý :-).

Právě proto jsem nad tím přemýšlel, že bych měl k těmto věcem vytvořit vhodné téma, kde bych se rozepsal a udělal tomu vhodný článek. No něco jako ten (viz odkaz) o prázdných nahrávacích deskách, jen počítám, že nebude až tolik obsáhlý
viewtopic.php?t=2242
Pozor, je tam spousta obrázků (sice v malém rozlišení, ale při 103 souborech to sebere nějaká data).


Aha tak. No já ti nevím, tobě právě chybí ty obaly v nichž to bylo, a na těch bylo vše uvedeno. Navíc bylo to v letech 1930-32, takže to ber i tak a hlavně se jednalo o levnější formu než kolik tehdy stály šelaky. Jo, 15 centů taky bylo na tu dobu dost, ale regulérní kvalitní šelak se za tolik asi nedal koupit..
Ono to s těmi autorskými právy je právě tak vymyšlené, že jsou díla chráněná 70 let po smrti autora. U filmu je to od doby úmrtí všech co se na tom podíleli, ale nechci kecat.. Ty zákony jsou tak složitě psaný, že jim sotva rozumím - no je to dělaný proto, aby se dalo krást v mezích zákona.
POZOR: Uznávám autorství, ale to jak neurčitým způsobem je Autorský zákon napsaný, je strašný a je to dělaný tak, aby společnosti "ochránců práv" mohli okrádat restaurace, hospody, třeba i masérny...no, cokoliv co tě napadne.
Ale to odbíhám jinam :roll:.


Hm, tak tento časopis neznám. Pohádky na ruských flexi deskách znám jen z časopisu Колобок, ale protože ruštinu úplně dobře neovládám, tak jsem si to ani moc neposlouchal, takže já (ne)kvalitu moc neposoudím.


Jó, to vím co myslíš. Těchto mám víc kousků. Byly to desky menší než etiketa na LP, právě jak říkáš, 78 RPM a vlivem záznamu, který šel hlouběji než velký otvor na singlovkách do jukeboxu, tak i při této rychlosti byla kvalita slabá. Hlavní problém ale bylo přebuzení záznamu - bylo to moc hlasité a charakter nahrávky dynamický, že to dost zkreslovalo. No ale na tehdejší poslech skoro minutového záznamu to stačilo.
Průser je, že se časem a asi i nevhodným skladováním zkroutily, takže přehrát něco takového na dnešních gramofonech je dost drsný. Na archivaci a digitalizaci způsobem "lepší něco než nic" se to dá, ale fakt je to záhul.

A co by tě o těchto deskách zajímalo?



Sakra, si tak říkám, že až se budu pouštět do tvorby článků o těch papírových deskách, tak to vypadá, že bude muset vzniknout i další vlákno pro flexi i tyto "mikro" desky.. No ale to ještě promyslím a pořeším jak to sem zařadit.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Papírové gramodesky

Príspevok od používateľa jhradec »

Na dnešních gramofonech je to nepřehratelné, protože raménko má dorazy, které pohyb ke středu omezují. Naposled jsem to slyšel z mechanického gramofonu ( ten co má zvukovku a né přenosku)
HMV.
No zajímal by mne samozřejmě obsah- zvláště jestli se zachovala taky ta pohlednice- dnes bychom ji mohli označit za booklet.

Není to něco co musím mít ve zbírce - párkrát slyšet postačí.

Zvlněné desky- třeba i ty papírové- narovná středový clamp. Tady by se musela použít nějaká hadička.
Samozřejmě že by to šlo rovnat teplem, ale mám s tím špatné zkušenosti - deska- bylo to normální LP se sice perfektně srovnala, ale drážky se zkroutily v rovině desky. Poslouchat to nešlo.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Papírové gramodesky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: Nó, právě že ten můj to zvládne, u mě jde ramínko za střed, jen to zvlnění je problém při té rychlosti. Dokonce i při 33RPM..ale když bych to digitalizoval, tak bych se s tím nějak popral, jen by to nešlo při 78, čímž by vznikly přídavné ruchy, ale jak říkám, lepší cokoliv než nic.

Aha tak. No nevím jak zrovna u tohohle, ale autorský práva se asi vse*ou všude. Ale zkusím to prozkoumat, zda to vůbec má to standartní upozornění o zákazu kopírování, rozhlasovém či televizním šíření a další univerzální capiny.
No ne u všech, ale ty papíry, tedy pohlednice, k tomu vesměs mám. Dokonce v pár případech je to opačně - mám papír, ale ne desku. No, zkusím to dát do kupy a založit vlákno, jen to nebude hned..ale ty záznamy bych ti asi poslal sólo a dřív. Při té kvalitě by postačila i Mp3 při 320kbps, WAV by byl zbytečný.


No, zvlnění u papírových i flexi desek je běžný, s tím si většinou poradím právě přitlačením středovkou. Ovšem tyhle mikrodesky by středovkou zakryly kus záznamu, ale hlavně by ani nebyla šance ji tím zatěžkat, to by potřebovalo tlak několika kilo, beze srandy.

Větší průser než zvlnění bývá u těch základních (pap-flex) hlavně přehnutí.. To srovnat, to je kolikrát nemožný a pokud jo, tak se většinou stane, že se vytvoří víc prohlubní. S tím už jsem si mnohokrát taky hrál, ne vždy to vyšlo, ale když jo, tak to už jen dupalo, ale nepřeskakovalo.
Takhle jsem nedávno koupil pár flexi desek, které byly v horším stavu a právě měly přehnutí, při přehrávání to samozřejmě přeskakovalo, tak jsem si s tím pohrál a srovnal jsem to tak, že to dupnutí se ozvalo snad jen dvakrát a jinak klid.

U klasických SP a LP je to rovnání složité. Dá se to v horké "lázni", to se krásně narovná, ale sotva se vyndá, tak se ta sviňa zase zkroutí :mrgreen:. Po pár takových procesech se mi normálně i o pár milimetrů v průměru zmenšila. (Tyto experimenty však proběhly velice dávno.) No ale dvě totálně zdestruované 7" desky už mám, jeden z titulů v několika duplikátech (jen ten multi-color mi chybí) a druhou mám myslím jen 2x. Bohužel LP desky jsem dodnes nesehnal.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Papírové gramodesky

Príspevok od používateľa jhradec »

Měl jsem na mysli použít místo clampu PVC hadičku. Prodává se jako benzínová. Průměr 6 drží na trnu 7 dost fest
Prílohy
IMG_0129.jpeg
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 3000
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Papírové gramodesky

Príspevok od používateľa AdmineR »

alebo kus korku, urobit donho dierku a natlačiť ho na trn gramofonu - staci korkovy stupel z flaše ....
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Papírové gramodesky

Príspevok od používateľa jhradec »

Obávám se, že korek nezajistí dostatečný přítlak.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Papírové gramodesky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: Jo tak, no ne, když na mě někdo chce používat anglický názvy nebo moderní zkratky, tak se nechytám :roll: .

Jo tak tohle řešení mě nenapadlo a asi by nemuselo být špatný. Jenže ono kolikrát takové nestandarní desky mívají i užší středový otvor, takže je tam musím natlačit násilím, čímž vlastně drží samy svou vůlí, takže toto ani není třeba. Jenže některé je mají tak úzké, že se mi je ani natlačit na trn nepodaří a nechci vyvíjet nějaký extrémní tlak, abych si ještě nedodrbal samotný gramec. Tím pádem je vlastně mám jen položené na trnu a vyrovnané na vyvýšení jiných desek pod ní. Tím chci říct, že tohle už není jak přitisknout :mrgreen: .
A to je mám pocit že právě problém těchto mikro-desek :lol: pokud si to nepletu.


---


AdmineR: Hm, to by možná taky šlo, ale mám pocit, že to je oproti něčemu gumovému celkem klouzavé, že by to nemělo tu vůli to udržet.

Ale jak říkám, nějak bych si s tím poradil ;-).

--

PS.: v tuto chvíli je ještě letní čas a zrovna je 02:25, tak jsem zvědavý co se stane po změně času na zimní :-D.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Papírové gramodesky

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Hm, je zajímavé a vtipné vidět že komentář dle hodin na počítači vznikne až za 20 minut :-D. No ale aspoň vím, že to zůstává už stejné.

Informační vsuvka: Nyní je 02:10 zimního času. Dle letního by mělo být 03:10.

PS.: A omlouvám se za prázdný komentář
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Papírové gramodesky

Príspevok od používateľa jhradec »

Tak pokud je otvor menší, vystružím ho ručně na těch 7 mm. Úpravou otvoru lze opravit i zmetky, kde je otvor excentrický- pokud je to na obou stranách stejné. Zvyšovat vrstvu desek na talíři není vhodné-> ovlivní se tím snímací úhel VTA ( vertical tracking angle ). Což ovšem u přenosek s jednoduchými ( a levnými ) tvary výbrusů hrotu vadí méně. Je to problém gramofonových měničů.
Na fotce je mechanismus z měniče Dual. Na kolečku jsou polohy označené “M” a “S” - což není mono a stereo, ale “ multiple “ a “ single”. Přenoska se naklopí - aby chyba úhlu při přehrávání více desek na sobě ( max. 6 ks) nebyla tak velká.

Ale zpátky k tématu- nebylo by možné ofotit sem originální obaly těch papírových desek Hit of the week??
Prosím, prosím.
Prílohy
IMG_0130.jpeg
Napísať odpoveď

Návrat na "Rarity"