Z archívu SilverFox•NSK

sem môžte prispievať svojimi pokladmi - pochváliť sa čo máte doma a čo vás potešilo objaviť a získať

Moderátori: EZ647, AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Z archívu SilverFox•NSK

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím všechny :-).

Možná jste si všimli, pokud jste se dokázali prokousat těmi mými slohovkami na způsob románu :-D, že se mi za ty roky sběratelství podařilo nashromáždit celkem dost gramofonových desek, kazet, kotoučových pásků a jiných věcí.
V roce 2019 jsem tu uveřejnil jeden z článků, kde jsem se zabýval prázdnými gramofonovými deskami, kde jsem krom fotek, u některých přidal i zvukový záznam. I přesto, že doteď překvapivě nikdo nereagoval na desky z Československého rozhlasu, navíc s obsahem ohledně Masaryka, řekl jsem si, že tomuto plánovanému vláknu dám šanci.

Co průběžně a náhodně procházím nějaké z kazet a pásků, které jsem za ty roky nakoupil, tak občas natrefím na poměrně zajímavé záznamy a říkám si, že by byla škoda, kdyby prostě jen tak upadly v zapomnění. Proto mě napadlo, že bych začal tyto záznamy digitalizovat a vybírat i kdyby jen krátké úryvky, které bych sem následně nahrál.
Sice musím přiznat, že mám obavy ohledně autorských práv (které sice uznávám, ale to jak je tento zákon napsaný je prasárna), ale budu se pokoušet vybírat jen ty věci, o kterých se mi nepodaří na internetu najít ani jedinou zmínku. No možná někdy udělám vyjímku, ale určitě ne tak, že bych tady dával záznamy z lisovaných desek, které běžně byly v prodeji :-D.


Musím se však přiznat, že z těch kazet a pásků co mám, jsem projel jen malý zlomek. Na jedné straně za to mohl i fakt, že jsem do loňska měl i značný nedostatek volného času, na druhé straně za to může i technika, že mi třeba nefungoval delší dobu ten Dual tape deck, který ještě stále zlobí nebo že třeba nemám jediný plně funkční čtyřstopý magnetofon, ale hlavně za to může i fakt, že když mi třeba jednu dobu chodilo více zásilek, tak jsem neměl šanci se tomu plně věnovat - no pro příklad, když mi dojde menší bedýnka příkladem se 40 kazetami, za dva týdny další se 70 a za měsíc krabice se 100 kazetami, tak to holt není šance stihnout i kdybych si sedl s magneťákem a celé dny to jen projížděl - to bych z toho stejně měl hlavu jak kýbl..nebo dva.. :lol: .. No a když se do toho přidají ještě ty kotoučové pásky, desky a další věci...

Tím chci říct, že jsem třeba po asi 3 letech, co jsem tu danou zásilku doma měl, našel na jednom pásku nahrávku z toho 21.08.1968, takže opravdu zatím netuším co všechno se mi ještě podaří najít. Tím to vlastně ale bude zajímavé i pro vás :-).



Ano, uznávám, že nemohu vždy zaručit líbivost, protože mnohdy natrefím třeba i na takové věci, které by pro vás mohly být naprostými nesmysly, ale i tak věřím, že si každý najde o své :-).



Tak tedy všem přeji příjemné pročítání následujících příspěvků :-).



-----------
Zde jen pod čarou uvedu pár souvisejících odkazů:
SilverFox•NSK - nejen o hudbě

SilverFox•NSK - Gramodesky
SilverFox•NSK - Ostatní
SilverFox•NSK - Audiokazety
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Přehled příspěvků

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zde přidávám příspěvek, který budu průběžně upravovat a přidávat sem odkazy na hlavní příspěvky, aby se to v případné konverzaci neztratilo :-).
Jen tím snad něco nezakřiknu :-? ..

No, ale je to teprve začátek, tak uvidíme jestli a jak se to rozjede :roll: .
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Archív 001 • Miloš Kirschner - Spejbl a Hurvínek, šéfredaktor

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

22:21 11.11.2023
-

I když jsem to původně neměl v plánu, protože jsem to našel teprve včera, čímž jsem měl spoustu jiných adeptů, tak tahle dvojice je už řadu let legendární, a proto sem jako první vložím krátkou nahrávku z jednoho živého vystoupení Spejbla a Hurvínka.


Než budete číst dále, tak si přehrajte následující zdigitalizovanou nahrávku :-). .
Žánr: Mluvené slovo, humor
Délka digitalizovaného záznamu: 02:09 (nezkráceno)
Zdroj záznamu: Audiokazeta - Emgeton LN C•90 / monofonní, jednokanálový


.
DSCN8534 – kopie.JPG
DSCN8534 – kopie.JPG (177.19 KiB) 566 zobrazení




Jak je již v názvu souboru uvedeno, a ti kdo na tomto vyrůstali, tak poznali, že to namluvil pan Miloš Kirschner, ten který tuto dvojici dostal i za hranice Československa a podle mě do ní vnesl příjemnější hlas. Ano, pan Skupa je jejich autor, ale v porovnání s Kirschnerem mi přišel takový moc rázný.


Upřímně musím říct, že o existenci něčeho takového jsem vůbec netušil a při jeho poslechu mně to hned připomnělo památnou scénku Luďka Soboty a Miloslava Šimka "Nad dopisy diváků" ze Silvestru 1981 (pokud jsou údaje na webu správné).
Možná se ale pletu a třeba jsem tím právě zkreslil úsudek i vám, ale opravdu to bylo to první na co jsem si vzpomněl :-).

Na internetu se mi o tomto představení nepodařilo nic dohledat, tím pádem ani netuším, zda to bylo nahráváno z televize či rádia a ani z jakého období to může být. Ale podle toho co se tam mluví to vypadá na záznam z televize, čemuž by napovídalo i to, jakým způsobem byl nahrán (viz níže).
Kdyby tedy kdokoliv o tomto věděl více informací, rozhodně neváhejte napsat.
Informace bych následně doplnil sem :-) .




Jak vidno, tak tento záznam byl nahrán na klasické Emgetonce LN C-90.
Tu kvalitu zmiňuji proto, že zvuk byl vlastně jen v jednom a to v levém kanálu, ten pravý byl v podstatě prázdný, jen s tlumeným pukáním v místech, která možná byla ve zdroji zvuku přebuzena, mnohdy se to nacházelo na sykavkách, ale právě i mimo ně, takže těžko říct..
Bohužel byl záznam nahrán u konce strany, kde již nevystačil pásek a tím pádem se nedochoval celý. Dotyčný se nenamáhal nebo nechtěl kazetu otáčet, takže zde je celý záznam, který mám.
Musím ale říct, že bych si rád poslechl kompletní nahrávku.
Ještě dodám, že na kazetě jsou vesměs skladby z 80. let a na té samé straně kousek od začátku je scénka s Luďkem Sobotou, kde vypráví pohádku o Perníkové chaloupce. Ta byla ale asi velmi známá a často opakovaná, takže se rok nahrávání stejně nedá přesně určit.



Takže to by tedy bylo pro začátek :-).
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše poklady"