Vrchárska polievka z fazulí a údeného+hríby

život nie je len o hifi ... ale aj o jedle, pití - spomínate si ešte ako chutili potraviny alebo nápoje v minulom storočí? Akú ste mali radi kozmetiku? Máte osvedčený recept?

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1961
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Vrchárska polievka z fazulí a údeného+hríby

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Som tak dnes znova kutil co dúm dal,bol aj na nákupe na víkend ale...včera zasa okukal po zásobách v ľadničke a špajzi.
Dal včera na večer 400gramm bielych veľkých fazulí do vlažnej vody odstáť,namočil tiež do teplej vody za veľkú hrsť domácich sušených dubákov z lesa.
Dokúpil udené rebrá tak asi za 800gramm,popozeral či v ingredianciach je cesnak,bobový list,dokupená kyslá smotana 250gramm a mliečko min 3,5 hutnosti.
Do hrnca s odstátou fazuľou vo vode dolial s vodou namočené huby,pridal 3 ks strukov cesnaku riadne krájaného na plátky,tak za 4ks bobového listu,posekané uď rebrá aby sa zmestili do hrnca ca.do 4liter objemu,dolial vodou až skoro po vrch.
Varíme a dnes ako idem tak po ca.90 min mäsko vyťahujem,nechávam chladnúť a v prstoch oberiem od kostí a nadrtím.
Medzítým miešam zmes kyslej smotany,mlieka a a asi 2ks väčších olupaných zemiakov strúhaných na jemnom struháku,jemne prisolím 0,5 lyžičkou soli.
Nechávam dovárať fazuľlu do mäkka.
Počas varu pridávam našťuchané mäsko a vmiešavam zmes zemiakov struhaných s mliekom a smotanou,nechávam zovrieť a za občasného miešania varím ešte do 20 minút,odstavím,kontrolujem chute,pridajte si smi ,či viac kyslé/priliať ocot/dosolenie aj...chuť podľa seba,dobrú chuť.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1961
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Vrchárska polievka z fazulí a údeného+hríby

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Najlepší je k tomu chrumkavý kváskový chlebík alebo čerstvé pečivko...mňam,mňam...
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1961
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Vrchárska polievka z fazulí a údeného+hríby

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Samo keď mám cestu okolo alebo idem vybavovať nieči napr.okolo ako dnes o tri obce dodať darované známemu pre j.hradec alebo do najbližšieho mesta,rád sa zastavím v miestnej pekárni dedinky ZOHOR,nie že len kúpim ten spomínaný teplý čerstvý chlebík ale aj sortiment pečiva,nemálo aj ako dnes udené,čerstvý teplý lalok a oškvarky,oni majú dohodu s miestnym výsekom Stupava a dodávajú im,preto aj čerstvé nie len pekárenské ale aj mäsové,sami si vytápajú masť z dodaného a preto aj asi to pečivárenské chutí po domácku a perfektne.A samo popri tom aj sem tam predvaria pre domáce gazdinné alebo zo zásob čo im od mäsiara ostáva,proste všetko v jednom a ako to už na 50meter v okolí rozvoniava keď idete naokolo.Chválim,keby bolo viac takých aj malých prevádzok na obciach,dedinách a predajú,všetko,aj koláče robia,minule ešte takmer horúce tie veľké kruhové moravské plnené orechmi alebo tvarohom,dva dni som to doma strebával...
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 3006
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Vrchárska polievka z fazulí a údeného+hríby

Príspevok od používateľa AdmineR »

Jáaaaaaj Dano, ako sa pri tomto čítaní dá chudnúť mi povedz ???!!!! :lol:
Šak som oslintal celý vankúš.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1961
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Vrchárska polievka z fazulí a údeného+hríby

Príspevok od používateľa daniel00421 »

O akom chudnutí hovoríš,lásku k jedlu,veď sme kedysi spolu aj obedovali a ako sa naládovali na salaši ?Pomaly do vreciek by si ešte druhú porciu zobrali,pamätáš ?
Niet väčšej radosti zasýtiť sa kvalitou chutnou čo ťa poteší že sa zadarilo a spapať sa do sýtosti,potešeníčko a ak je voľný čas a v mojom prípade aj kus riadnej ženskej náhodou vyvaliť sa,pomaly tráviť s hladkaním po brušku ušku s priliehajúcou.
AdmineR napísal: Sobota, 25. Novembra 2023, 08:58 Jáaaaaaj Dano, ako sa pri tomto čítaní dá chudnúť mi povedz ???!!!! :lol:
Šak som oslintal celý vankúš.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 3006
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Vrchárska polievka z fazulí a údeného+hríby

Príspevok od používateľa AdmineR »

jasné že pamatám - tam dobre varia - síce drahé, lebo zneužívajú polohu, ale dokiaľ im to tam ľudia trpia ... aspoň vedia variť na Tekovskej Kúrii ...
Napísať odpoveď

Návrat na "Nápoje, jedlo, recepty, vintage móda, kozmetika ..."