Nakamichi BX-125E

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Nakamichi BX-125E

Príspevok od používateľa moniatko »

Konečne som sa k tomu dnes dostala.
Asi to bude na etapy prípadne ma doplní Nstar.
Fotky popridávam keď budem na počítači.

Tak zo začiatku.
Nákup tohto magiča bol záležitosť 2 hodín =D kedy som sa rozhodovala či kúpiť alebo nie.
Prišiel rýchlo a mala som sa na čo tešiť z roboty.
Ako každé Nakamichi, čakala som s opotrebovaním, pretože tieto stroje väčšinou prejdú cez viacero rúk.
Za čo som rada, že zrovna tento kus nemal špekulant, čo by si myslel, že vie, čo robí a pritom to zbastlil.
Pochopiteľne, sú tu znaky opotrebenia. Medzikolo má elipsoidny chod a vydáva hrkotavý zvuk. Na zvuk nahrávky, prehrávky to nemá našťastie vplyv. Len pretáčanie je hlučnejšie. Nič strašné. Iba je to počuť.
Kladka nie je nová, ale ani zjazdená. Určite ju v blízkej dobe budem meniť spolu s remienkom.
Zatiaľ všetko slúži v najväčšom poriadku, takže sa nešpáram v ho*ne jak sa vraví :lol:
Keď mi deck prišiel, nebol remeň na počítadle, čiže to nefungovalo.
Ovládanie Output je mierne rozhegané, ale to sa dá spraviť, len sa mi s tým zatiaľ nechcelo hrať.

Dnes som mala kratší deň v práci a prišla som skorej domov.
Okrem pekného balíčkového prekvapenia (v zmysle že to prišlo tak rýchlo a naraz) som sa odhodlala k operácii Nakamichi.
Konečne pozrieť pod dekel, vyčistiť a tak podobne.

Vo vnútri veľmi pekne.
Síce mi to príde viac chaotickejšie ako na Yamahe, ale to robia asi tie káble :D
IMG_4376.png
IMG_4376.png (716.23 KiB) 715 zobrazení
Veľmi slušne je spravené uzemnenie na viacerých bodoch.
pre príklad jedno z nich
uzemnenie
uzemnenie
IMG_4395.JPG (92.29 KiB) 715 zobrazení
Pôvodné motory Nakamichi, aj keď je vidno, že s tým jedným sa niekto hral.
IMG_4381.JPG
IMG_4381.JPG (51.9 KiB) 715 zobrazení
IMG_4379.JPG
IMG_4379.JPG (49.62 KiB) 715 zobrazení
Celá mechanika je dobre, ľahko prístupná. Aj keď je to komplikovaný deck, prístup ku všetkému je pomerne jednoduchý.
napríklad "mozog" :D - vačka, ktorá zadeľuje čo kedy ako... škoda, že som to nemala ako odfotiť v akcii.. mám rada takéto mechanické serepetičky
IMG_4383.JPG
IMG_4383.JPG (62.7 KiB) 715 zobrazení
Ďalej dobrý prístup k počítadlu, navliecť remienok tu nebol vôbec problém aj bez nutnosti čokoľvek demontovať. Stačilo len prečistiť remeničku =D
PRED
IMG_4377.JPG
IMG_4377.JPG (31.28 KiB) 715 zobrazení
PO
IMG_4396.JPG
IMG_4396.JPG (75.64 KiB) 715 zobrazení
------

Vybrať kazetovú mechaniku nezabralo viac ako 5 minút. Takisto ide veľmi ľahko aj naspäť.
IMG_4398.JPG
IMG_4398.JPG (79.24 KiB) 715 zobrazení
IMG_4401.JPG
IMG_4401.JPG (75.22 KiB) 715 zobrazení
Masaker bol na capstane. Až zažraná špina z kaziet.... Čistila som to asi 5 minút, skoro som to až drhla čo to nechcelo ísť dole.
PRED
IMG_4403.JPG
IMG_4403.JPG (56.51 KiB) 715 zobrazení
PO
IMG_4407.JPG
IMG_4407.JPG (51.46 KiB) 715 zobrazení
Pri tej príležitosti som všetko prečistila, namazala dráhu dvierok s molykote a najdôležitejšie, našla som správny remeň na počítadlo. Z čoho máme asi najväčšiu radosť (ešte aby som nezavádzala, remene hľadal Nstar, ja som len porovnávala, ktorý sa tam hodí)

Chceli sme zmerať aj kladku a hlavný remeň. No už som bola lenivá. Plus som chcela odskúšať Nakamichi s Dragonfly :D

Tak ... Nstar ma určite doplní alebo opraví .. keď si donahráva :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Nakamichi BX-125E

Príspevok od používateľa EZ647 »

Mal celkom prekvapujete, do nového decku, treba znovu nové pásky a niečo sa mi tu hromadí :D :P

Teším sa na fotky.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Nakamichi BX-125E

Príspevok od používateľa orhore »

Velmi pěkný deck. Rád bych popřál ať funguje ke spokojenosti uživatelky ;) . Co se týče toho mezikola (Idler tire), tak se jedná obecně u všech decků (pokud ho mají) o nejvíce namáhaný díl. Nejlépe koupit zde: https://fixyouraudio.com/product/idler- ... ette-deck/
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Nakamichi BX-125E

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Noo,neuvedomilsom si ale aj ja sa asi budem musieť hľadať a možno zakúpiť pre istotu nový idler do svojho Tascam,ešte neurobil úplnú rozborku,dúfam že na stránke nájdem niečo vhodné pre môj.
orhore napísal: Streda, 24. Januára 2024, 17:39 Velmi pěkný deck. Rád bych popřál ať funguje ke spokojenosti uživatelky ;) . Co se týče toho mezikola (Idler tire), tak se jedná obecně u všech decků (pokud ho mají) o nejvíce namáhaný díl. Nejlépe koupit zde: https://fixyouraudio.com/product/idler- ... ette-deck/
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Nakamichi BX-125E

Príspevok od používateľa moniatko »

fotky pridané
trošku oneskorene, ale skôr sa mi nechcelo s tým prdkať, pardon :D
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Nakamichi BX-125E

Príspevok od používateľa Petr »

Na mechanice je vidět, že něco naběhané už má. Ale až se to vyčistí od těch starých gumových drobků a zažloutlého nánosu, bude jako nová :-) Tak ať vám dlouho slouží. Na bazoši je teď taky pěkný BX-125 za slušnou cenu. Ale z fotek je vidět, že nemá původní hlavu a prodejce píše o problému s nahráváním.

https://elektro.bazos.cz/inzerat/180257 ... movane.php
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Nakamichi BX-125E

Príspevok od používateľa moniatko »

Ešte by som rada dodala, že ja som tento deck kupovala hlavne ako taký môj experiment... ako som písala v Balíčkovom dni, chcela som si ho len omakať vo vlastných rukách, vyskúšať.
Nič som nečakala, teda nič dobré :D u mňa mali Nakamichi povesť deckov, ktoré idú cez milión rúk a väčšinou sú opotrebované jak Passaty alebo Octavie s naftovým motorom :D
Preto som bola prekvapená, že hrá dobre, aj nahráva bez žiadnych dôležitých operácii.

Samozrejme, treba vymeniť kladku, aj remeň (aj keď ten ťahá ešte dobre), opraviť potenciometer Output, ale inak ma prekvapil hlavne v dobrom.

Je ešte skoro na nejaké závery, takže toto bude dlhodobý projekt.
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Nakamichi BX-125E

Príspevok od používateľa Petr »

moniatko napísal: Štvrtok, 25. Januára 2024, 17:55 ... u mňa mali Nakamichi povesť deckov, ktoré idú cez milión rúk a väčšinou sú opotrebované jak Passaty alebo Octavie s naftovým motorom...
Dobrým poznávacím znamením opotřebovaných Nakamichi BX série jsou symboly na tlačítkách power, eject, play. Na mém BX-100 nejsou vidět, jsou samazané od častého používání. Dnes, když se dívám na inzerát, tak první kontroluju symboly na tlačítkách :D Na některých je vidět, že jsou symboly opravované, prozradí to trochu jiný odstín barvy. Díval jsem se takhle nedávno na pěkný RX (ten jejich jedinečný autorevers) a tom to bylo vidět na první pohled. Jinak velice praktická věc u Nakamichi je odnímatelné spodní víko a přístup k tišťáku ze strany spojů.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Nakamichi BX-125E

Príspevok od používateľa Nstar »

Fuji K1 nie je kazeta výkonoch v prebudení, povedal by som, že tesne nad +2/250 je strop, ale neskúšal som ju nejak, nahrával som do -2 až +2/250. Trochu výraznejší je šum, takže buď Dolby alebo nahrávky kde šum zanikne. Ja som si nahral album z 90´s, žáner rave. Čo sa zvuku týka je to špica, ten pás je veľmi slušný. Nádherne zahrá celé spektrum a to aj s pekne rozlíšenými hĺbkami a výškami a pekne prednesenými stredami. Netrúfam si tipnúť či ten pás je v nejakej Axii alebo inej Fuji, na to nemám toľko vedomostí ale je karamelovo priesvitný a je to rozhodne kazeta vyššej triedy, kvalitu pásu považujem za výnimočnú v triede normal, kazeta pôsobí na úrovni ale vie sa o problémoch, booklet je pekný, nálepky zábavné, krabička slim.
Nahrával som prvú stranu na tomto Nakamichi, bez Dolby, špičky +2/200, zvuk je vynikajúci
Druhá strana nahratá na Technics 646, bez kalibrácie a Dolby, špičky okolo 0/250, zvuk je veľmi dobrý ale pri počúvaní na Walkmane bolo zreteľné, že tento magnetofón nestačí na BX125
Veľmi pekná kombinácia
Prílohy
125.JPG
125.JPG (45.34 KiB) 556 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Nakamichi BX-125E

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hej teoreticky by mohol byť v Axii rady K1.
Aj keď len zdanlivo a hierarchicky, mám jedinú Fuji K1 a tiež ako ja budím nadoraz, tak mám zapísané v poznámkach len +2db, čo je na Axiu málo :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Nakamichi BX-125E

Príspevok od používateľa Nstar »

Ved pri tak dynamickej hudbe 0dB je dosť
K1 si tu neprezentoval (FUJI)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Nakamichi BX-125E

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hej, mám len jediný kus ako C60, možno raz na ňu dôjde :D

Ako sa ti inak páči ten stroj?
Nejaké zaujímavé vychytávky?
Napísať odpoveď

Návrat na "Nakamichi"