TASCAM 122 MK III presun sem na servis

(väčšie stolové stroje)

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: TASCAM 122 MK III presun sem na servis

Príspevok od používateľa daniel00421 »

No dnes a včera po práci jemne zabrdol a odstrojil opäť mechaniku,na víkend budem pokračovať,asi pozriem a objednám nový idler,čo aj tu spomínali že asi najviac namáhané,možno aj,predpokladám iný zdroj vady prevíjania,uvidíme,Každopádne treba aj pomoc servis manualu,mechanika je skladaná cez dve vrstvy,od zadu všetky motory,elektronika a menené ozubené rozvody,potom opäť panel a pod jeho asi sňatím sa dostanem ku pohonu unášačov cez idler,potom vrchná,čo je odfotené tam iba povrch a klzový prítlak hláv a brzdy na unášačoch,fotky zatial nižšie:
Prílohy
IMG_20240121_120147.jpg
IMG_20240121_120241.jpg
IMG_20240121_121019.jpg
IMG_20240121_121630.jpg
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2329
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: TASCAM 122 MK III presun sem na servis

Príspevok od používateľa orhore »

Daniel - čtu si rád tohle servisování. Měl jsem kdysi možnost ten deck koupit, ale nějak mě odradily ty rozpadající se kola. Ale tys to vyřešil hodně dobře. Na první pohled vypadá mechanika relativně jednoduše. Kladka je také menší než bych čekal, ale to nic neznamená. Jo spínače, poťáky, či elyty v cestě. Klasické závady snad u všech decků co znám krom těch mechanických. Líbí se mi, že výstup ze snímací hlavy jde na dvojité FETy. Dá se očekávat i nižší šum.
Je to dobrá zábava na dlouhé zimní večery. Tak ať se daří při servisu ;) .
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: TASCAM 122 MK III presun sem na servis

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Ďakujem za podporu,ono ja vždy aj po desiatkach rokoch postupujem a hlavne ak si to robím pre seba od piky či je to kotučiak alebo cass.deck.
Najprv musí riadne na Top behať mechanika a aj s tým všetka riadiaca mecha elektronika,pokial toto nie je márne sa budete snažiť a bantlovať na slepo po ostatnom.
Potom nastupuje pred kalibráciami riadne pomeranie zdrojových a napájacích obvodov,pomeranie napätí,tvrdosti prúdovej a napäťovej stabilizácie,vždy niaky kondík alebo stabilizátor napätia nechodí správne,ak je toto všetko v poriadku môžem ísť na merania audio a nakoniec uskutočniť kalibrácie,prvotne na vstupnom signále a výstupu riadne zladiť indikátory a priebeh,čo do stroja pustíte to pri source vstupe z neho musí liezť a aj indikátory k tomu riadne musia sedieť.
Potom sa môžem venovať prehrávacím charakteristikám a podľa kalibračných presných pásov a kaziet venovať sa kalibrácii zisku prehrávania a doťahovať nastavovanie hláv,prehrávaciej prvotne.
Ak toto je všetko presne nastavené s odchýlkami pár milivoltíkov,L-R kanál do 3-5mV,môžem pristúpiť ku záznamovej kalibrácii a hrať sa podľa pasok a kaziet na čo je predpis alebo podľa seba stanovených referencii typov a značiek kalibrovaniu zisku a bias nastaveniam...ta otom koľkokrát sa po niakom čase aj tomu opäť vrátim a riadne prekontrolujem a možno aj niečo ešte jemne dotiahnem.Ono psychika koľkokrát na človeku zanecháva stopy ak pol dňa počúvate frekvencie rôznych kmitočtov,proste zblbnete,treba od toho odstúpiť a ak sa cítite vrátiť sa k tomu späť.
Veď odo mňa myslím v slušnej kondícii odišli Jamaha pre Moniatko,aj kedysi strašne zafuľaný s komplet rozborkou a generálkou Grundig vysokej triedy a myslím že dodnes sú všetci spokojní.
Fandím samozrejme všetkým čo sa takto riadne venujú rozborkám svojich miláčikov.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: TASCAM 122 MK III presun sem na servis

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Tak dnes úplná rozborka,opäť všetko aj predtým spravené odstrojiť,sused čo to videl mi hovorí ty si maniak,ti to hrabe na gebuľu.
Som sa rozhodol že ak tak už ideme do riadnej rozborky,pomerám idler-mimochodom je na foto vidieť rozklad,praskliny,nemá zmysel čistiť a obrusovať,rovno aj kladku prítlačnú priobjednám,riadne premerám digi šublerou-posuvným meradlom a asi sa budem spoliehať tu u Nás na kamaráta nick Fix Your audia že bude podľa rozmerov mať.
Sám sebe si prajem veľa úspechov,ak tak nech je to všetko na 100% v poriadku,odkladám a počkám si na dodanie bižutérie.
Len nech mi do toho nikto nešahá,bo zabudnem kde a aká skrutka patrí,foto nižšie.
Prílohy
IMG_20240125_132747.jpg
IMG_20240125_132804.jpg
IMG_20240125_132823.jpg
IMG_20240125_132859.jpg
IMG_20240125_132927.jpg
IMG_20240125_133005.jpg
IMG_20240125_133025.jpg
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: TASCAM 122 MK III presun sem na servis

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Tak pomerané,dnes idem objednať idler a kladku.
Zatial nič nerobím počkám si a keď bižutéria príde budem postupne skladať,čistiť a mazať.
Nemôžem ani prednostne niečo skladať,bo všetko naväzuje postupne po vrstvách na seba tak si počkám.
Orhore tu spomínal pomerne jednoduchú mechaniku ale omyl že nie je použitý žiadny elektromagnet a zložitejší komponent,je pod prevíjacím motorom plošáčik na druhej urovni šasi na ktorom je asi zo 6 ks či optických alebo magnetických snímačov,na unášačoch sú po obvodoch oboch kovové platničky aj priehľady.
Celkovo na mňa tiež tá mechanika pôsobí bez zbytočných krášlení ale je mohutná koľkokrát na niektorých miestach až predimenzovaná od veľkých unášačov až cez mohutný panel s hlavami,možnosť kalibrobať kolmosť a výšku hláv individuálne prehrávacej a záznamovej.
Tiež sa mi páči konštrukcia oddelených napájacích zdrojov od filtrácie cez stabilizáciu napätí oddelene pre mechatroniku a samostatne pre audio,má to síce spoločný trafák s viac odbočkami napätí ale ďalej od neho je to už delené samostatne.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: TASCAM 122 MK III presun sem na servis

Príspevok od používateľa Nstar »

veď to je dobre, že predimenzovali, mne sa ten stroj dosť páči. V našich končinách exotika. Som zvedavý keď sa to podarí zložiť na zvukové dojmy
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: TASCAM 122 MK III presun sem na servis

Príspevok od používateľa jhradec »

Jestli volno to nejni tím, že je to profesionální stroj. Tam jsou jiné priority- spolehlivost na nejvyšším místě.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: TASCAM 122 MK III presun sem na servis

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Tak som sa pustil do toho a pokračujem ďalej.
pri očiste a sňatí plošáčiku so snimačmi otáčok a chodu unášačov sa mi dnes podarila nemilá vec,kiks,sprasenie,nevšimol si a utrhol dva vlásočnicové drôtiky čo vedú priamo do vinutia pohonu-mini motúrka pravého navíjacieho unašáča,ach zasa chirugická robota ma čaká.
Takže vlastne tá mašina má a to sa nikde v návodoch nepíše,len po riadnom dlhom študovaní servis manualu sa dozviete že deck je vlastne so 4 motormi a to:drive capstan motor,prevíjací motor FFD-REV,krokový motor spínania funkcii a motor pohonu unášača pri prehrávaní.
Ďalšia pri štúdiu nastavovania hláv,nie len že skrutkami ako sme zvyknutí inde len dvoma dostavujete azimut hláv ale aj samostatne záznam a prehrávaciu hlavu,tiež výšku a kolmosť proti pasu,podobne ako sme zvyknutí pri trojhlavách R2R mgf.,no čaká ma toho mnoho skontrolovať a doladiť,prvý raz sa idem na cass.decku takto babrať s hlavičkami,možno nebude treba,nechám sa prekvapiť.V prvom rade vrátiť plošáčik snímania späť a pokúsiť sa čo najrozumnejšie späť napájkovať vlásočnice z vinutia motorčeka na pohon unášača,zatiaľ toľko.
Prílohy
IMG_20240426_142219.jpg
IMG_20240426_142459.jpg
IMG_20240426_142818.jpg
IMG_20240426_143208.jpg
IMG_20240426_143213.jpg
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: TASCAM 122 MK III presun sem na servis

Príspevok od používateľa daniel00421 »

No pôjde sa na to!!!
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: TASCAM 122 MK III presun sem na servis

Príspevok od používateľa jhradec »

Máš to dobrý- drátky se ulomily kus od vinutí. Já obvykle takový štěstí nemívám.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: TASCAM 122 MK III presun sem na servis

Príspevok od používateľa daniel00421 »

jhradec napísal: Piatok, 26. Apríla 2024, 18:25 Máš to dobrý- drátky se ulomily kus od vinutí. Já obvykle takový štěstí nemívám.
Ano,pri bližšom preskúmaní teraz asi aj dočiahnu ku pájkovacím bodom,ono aj mne sa už inde kedysi podarilo tak utrhnúť že som cievočku musel chtiac nechtiac odmotať,hlavne ak sa utrhlo na začiatku vinutia vo vnútri.ťažko zaťažko sa navíjalo späť,na konci vinutia je to lepšie,pol jeden závitík menej neublíži aj tak niaka tolerancia v kusoch predsa len je.
Hral som sa,keď kamarát rozobral Kotučiak Philips N-4522,že ide mazať capch motor,trtol mu na zem a oškrel a roztrhol vinutie,bifikularne bokom vinuté,na etapy som dával do kopy,podarilo sa,roztrhnuté vinutie prespájkované bolo,zaizolované a vrátené na pôvodné miesto a kôli súdržnosti aj vykúpané v rozpustenom parafíne,chodí to dodnes.
Prílohy
Capch motor-vinutie Philis N-4522
Capch motor-vinutie Philis N-4522
lmA9LBw.jpg (54.24 KiB) 23 zobrazení
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1955
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: TASCAM 122 MK III presun sem na servis

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Tak mikrochirurgia s mikropájkou a zväčšovacími okuliarmi sa podarila,dúfam že vinutie som správne napajkoval aby sa to netočilo opačným smerom,inak potom len preškrabnuť plošák a prepojiť krížovo a otočiť aj diodku medzi +a - aby nehodila v priechodnom smere PN priechodu kraťas voči napájaniu,určite vinutie už prepájkovávať nebudem aby nehrozilo utrhnutie.
Prílohy
IMG_20240426_195334.jpg
IMG_20240426_195752.jpg
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky a RTR"