paprikový šaláts tuniakom by EZ

život nie je len o hifi ... ale aj o jedle, pití - spomínate si ešte ako chutili potraviny alebo nápoje v minulom storočí? Akú ste mali radi kozmetiku? Máte osvedčený recept?

Moderátor: AdmineR

tento šalát?

áno
3
100%
nie
0
Žiadne hlasovania
možno s úpravami, napíšte
0
Žiadne hlasovania
 
Celkom hlasov: 3

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10274
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

paprikový šaláts tuniakom by EZ

Príspevok od používateľa EZ647 »

Už asi od roku 2011, alebo 2012 si čas od času doma robím zeleninový šalát s paprikou, syrom a tuniakom.
Keď tu bola minule diskusia o tom ako sa „ne“stravovať a ja vlastne vôbec nevarím, lebo to neviem ale hlavne nejak mi to nechýba zatiaľ, tak čas od času si aspoň pokrájam zeleninu a syr a hodím do jednej misky :D
Keďže mám rád tie hrubé farebné papriky a nikdy sa poriadne doma na nich nenašlo využitie, okrem aranžovania nejakej misy na Veľkú noc, alebo oslavy, tak som sa rozhodol že ich využijem na vlastný šalát.
To čo je na obrázku je obrovská misa, ktorá pojme niekoľko kilogramov hmoty a keďže domáca váha dostala nohy, tak nebudem vedieť presne povedať koľko.
Tak mi to nedalo a vyskúšal som aspoň koľko vody sa do nej zmestí a vyšli mi takmer tri dvojlitrové fľašky, takže dajme tomu 5,5litra.
Šalát behom rokov prešiel rôznymi zmenami a experimentami, tak tu napíšem čo je jeho základ.

Trojfarebná hrubá paprika, jeden kus zelenej, červenej a žltej papriky.
2ks obyčajnej bielej papriky
1ks šalátová uhorka
2ks paradajky
1ks biela, alebo červená cibuľa
1ks Balkánsky syr
1ks malé balenie zelených olív bez kôstky (šalát s kôstkami je to najhoršie čo som zažil :D )
1ks konzerva kukurice (mala vyvážiť prevažne prehnane slané chute olív v kombinácii s Balkánskym syrom a fungovalo to skvele)
1ks konzerva tuniaka, alebo tuniakového šalátu

No a príprava je jednoduchá, ako na drobno si to nakrájate, tak to budete mať, ja som si niekedy nechával veľké kusy na chrúmanie, teraz som spravil trochu jemnejšiu štruktúru. Všetko pekne zamiešať, len tuniak na vrch na koniec. Nepoužívam ďalšie dochucovadlá.

Toto množstvo mi vyšlo na polovicu až tri štvrte tej veľkej misy.
Ale aby som využil veľkosť, tak som postupne pridával veci, ako ďalšie 2-4ks hrubej papriky naviac.
Podľa chuti sa mi veľmi osvedčili aj ďalšie syry, ktoré dávam väčšinou spolu, teda tvrdé syry ako oštiepok, alebo parenica, všetko neúdené, aj Mozzarella sa veľmi hodí.
Syrové nite, alebo korbáčiky, či syr Jadel, ktorý je zase v Lidli aj ako biely, alebo korenený.
Olivy sa mi osvedčili aj tie plnené paprikovou pastou, alebo cesnakom. Čas od času to zmiešam aj s čiernymi olivami, ako je na fotke teraz.
Niekoľko strúčikov cesnaku.
Pre extra pálivosť aj čerstvé feferónky.
Pre luxusné vydanie aj papričky plnené syrom, čo majú občas v niektorých obchodoch.

Čo sa mi neosvedčilo:
Syr karička tavený, vyzeralo to aj chutilo divne, práve vtedy nemali v obchode ten Balkánsky
Reďkovky, aj keď ich mám rád, tu mi to nepasovalo
Zavárané huby, tiež mám rád, ale tu to kazilo chuť aj dojem
Jarná cibuľka, bolo to divné :D
Cherry paradajky, no prišlo mi to prehnane sladké
Údené syry, prišli mi príliš ťažké.

Tiež je potrebné si dať pozor na výber Balkánskeho syru, len ten žiaľ v Lidli a Kauflande (jeden výrobca) sa osvedčili, ostatné mali divnú až horkastú chuť a pri krájaní som mal pocit že je to mokré blato.
Tuniaky tiež nie hocijaké, celé kusy vo vlastnej šťave, alebo v oleji, pokiaľ sa jedná o tuniakový šalát, tak jedine Giana, všetky ostatné mi prišli buď chudobné, alebo vyslovene nechutné.

Šalát som kedysi robil každý týždeň, teraz som rád ak sa k tomu dostanem raz za mesiac, cena podľa množstva vyšla na 10-15eur, pri plnej mise 20-25eur, podľa toho čo všetko a koľko druhov syra tam dáte, ja som mal asi najviac 4 druhy syra v jednom :D
A bežne to mávam ako hlavné jedlo na víkend, sladké nie, to je vždy dezert ak spravím pizzu s ovocím a nutelou, to je len tak pre chuť a srandu, ale nikdy nie ako hlavné jedlo, ani v práci som si nedával bežne sladké obedy.

Takže možno to niekoho zaujme, možno sa to niekomu hodí, ale inak je to v podstate nezmysel a hlúposť :D
Prílohy
IMAG0732.JPG
IMAG0732.JPG (120.93 KiB) 496 zobrazení
IMAG0733.JPG
IMAG0733.JPG (125.63 KiB) 496 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 3004
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: paprikový šaláts tuniakom by EZ

Príspevok od používateľa AdmineR »

kukám nadpis, klikám a čakám všeličo. Ale príjemne prekvapilo.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10274
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: paprikový šaláts tuniakom by EZ

Príspevok od používateľa EZ647 »

si myslel že tam pridám ovocie s nutelou a kúskami čokolády že ? :D
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 3004
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: paprikový šaláts tuniakom by EZ

Príspevok od používateľa AdmineR »

hej :lol:
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10274
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: paprikový šaláts tuniakom by EZ

Príspevok od používateľa EZ647 »

nee toto robím už dlho, len som nikdy nemal potrebu to dávať na net :D

s nutelou a ovocím chystám ďalší pizzový hriech, len neviem kedy sa mi bude chcieť :D
možno o mesiac
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10274
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: paprikový šaláts tuniakom by EZ

Príspevok od používateľa EZ647 »

je čas Ďalšieho zelenino-syrového obžerstva :D
kedysi som ten šalát robil každý týždeň, teraz je to veľmi nepravidelné, vyše mesiaca od posledného,
teraz majú v Lidli zaujímavé balenie hrubých paprík v troch farbách kde je 5-6kusov a cena je rovnaká alebo aj nižšia než za klasickú tricolóru v sáčku s troma kúskami, k tomu som dal ešte dve hrubé červené na váhu
ostatné klasika, uhorka, tri rajčiny a vzal som aj 6bielych špicatých paprík, aj keď ich nemám tak rád, lebo sa s tým veľa treba zabávať pri krájaní a výsledok je málo obsahu
syry hneď štyri mi padli do košíka, jadel biely, mozzarela light, Balkánsky a korbáčiky neúdené
k tomu už uvedená klasika ako v minulom príspevku, cesnak, červená cibuľa, konzerva kukurice, tuniakový šalát Giana Italiano, olivy s paprikovou pastou a dodal som aj dve dlhé čili papričky
keďže váhu na potraviny stále nemám, vyskúšal som osobnú :D ale uviedla že miska na fotke má 3,9kilo, čo je slušné
no na luxus som zabudol že som do toho hodil aj cherry papričky plnené syrom s olivami

to je môj dnešný hlavný chod, a keďže som sa najedol, idem pokračovať v tvorbe webu, kde mám toho veľa, včera pracovná sobota mi toho nepridala k dobru, budem rád ak to stihnem do zajtra rána, alebo konca mesiaca
preto odomňa nečakajte prehnane veľa komunikácie :P
Prílohy
IMAG0372.JPG
IMAG0372.JPG (126.9 KiB) 313 zobrazení
Napísať odpoveď

Návrat na "Nápoje, jedlo, recepty, vintage móda, kozmetika ..."