Rozsirte mi vedomosti

Moderátor: AdmineR

vlado.bb
metál za zásluhy
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 15:06

Rozsirte mi vedomosti

Príspevok od používateľa vlado.bb »

Ked mame rovnakeho interpreta,rok vydania,to iste studio,mastering robil ten isty chlap / Bernie Grundman /je rozdiel v masteringu na vinyl pre otacky 33 a 45?
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Rozsirte mi vedomosti

Príspevok od používateľa orhore »

Napiš o co konkrétně se jedná. Velikost desek je stejná, nebo se jedná o maxi, singl, lp? Každá deska na 45ot/min hraje obvykle lépe než její sestra na 33ot/min. Ale mohl to být i záměr na dvě desky s různými otáčkami nacpat o něco jiný záznam.
vlado.bb
metál za zásluhy
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 15:06

Re: Rozsirte mi vedomosti

Príspevok od používateľa vlado.bb »

Tak teda konkretne
33 ot
Fleetwood Mac - Fleetwood Mac Reprise records R2 559454
45 ot
Fleetwood Mac - Fleetwood Mac Reprise records 530138-1

Teraz pozeram a 33 ot.je vydana neskor ako box, vinyl + 3xCD + 1x DVD
Mastering obidve vydania Bernie Grundman
Rozdiel vo zvuku neskutocny,clovek by neveril,ze je to ta ista nahravka
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Rozsirte mi vedomosti

Príspevok od používateľa orhore »

Verze 45ot/min je vydaná v roce 2012. Verze 33ot/min je remasterovaná verze vydaná v roce 2018. Myslím, že je už jasné co na tom provedli :mrgreen: . Navíc ty otáčky dělají divy a verze 45 obsahuje 2 LP, aby se tam vše vlezlo. Mám pravdu když píšu, že na 45ot/min hraje o hodně lépe?
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Rozsirte mi vedomosti

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Už mě to prostě nedalo, tak jen dodám, i když bude stejný master nahraný při 33RPM a při 45RPM, tak ta vyšší rychlost je vždy lepší - nejvýraznější je to v dynamice, proto jsem si sehnal původní verzi soundtracku Gladiátora nahraného na 45RPM, protože reedice je z nepochopitelného důvodu nahraná na 33RPM.
Nejzásadnější jsou vokály, vysoké tóny a orchestrální hudba, proto je vždy lepší vyšší rychlost.

Kdyby nebyly autorská práva tolik podrbaný, tak bych tu vložil ukázky z nové desky, kterou jsem si dnes koupil - ve skladbách blbě umístěných na konci desky ještě k tomu při 33RPM je to znát dost zásadně. Příkladem skladby "Bassnectar feat. Mimi Page - Butterfly" od času ±00:25 a stejně tak i "Bassnectar feat. Tina Malia - Nothing Has Been Broken" je od času ±03:40 neskutečně zkreslená ve vokálech a později i v té cinkavé melodii.



Co se týká tvého problému, tak to je opravdu tím remasterem, ten většinou zprasí takovým způsobem, že nedají pozor na použití rozdílných metod při nahrávání matric a pak jsou u remasterů otřesně vyhulené výšky.. Nejlepší je, když udělají jen reedici z původních matric jak tomu bylo u soundtracku k seriálu Twin Peaks - takže máš pak desku vydanou reedicí třeba v roce 2017, která je však naprosto totožná s deskou vydanou v roce 1990.

Něco jiného je, když by mělo vyjít v reedici album nebo singl s hudbou z 50. - 60. let - tehdy byla technologie poněkud slabší, takže se vytáhnou staré mastery na páscích a pokud za mixákem nesedí debil, tak je takový remaster opravdu neskutečně kvalitnější než to, co vyšlo v 50. - 60. letech.
vlado.bb
metál za zásluhy
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 15:06

Re: Rozsirte mi vedomosti

Príspevok od používateľa vlado.bb »

Obidva masteringy robil B.Grundmam,ja osobne som zly mastering od neho nepocul.Takze sa mi nechce verit,ze to na 33ot.dodrbal.Ano,45ot. hra ovela lepsie,paradoxne kamaratovi sa prva skladba z 33 paci viac.Ku konci platne je ten zvuk pocutelne horsi.
Ani 45 ot nie je ziadna vyhra,pri porovnani s SACD,je vysledok pre mna jasny.Mal som 45.ot platne a isli z domu.Presiel som na SACD.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Rozsirte mi vedomosti

Príspevok od používateľa orhore »

Nejkvalitnější desky vycházely v 70-80 letech, takže co vyšlo později opravdu stoji za prd. Základ je vždy digitální a podle toho to dnes vypadá. To, že se ti více líbí sacd je způsobené možná tim, že jsi ještě nic pořádného neslyšel na černé desce. Mě se ten sterilní digitál moc nelibí i když ho musím občas poslouchat, protože vše v analogu nemám. Radši ať to trochu praská a šumí, ale hlavně ať to zní přirozeně.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Rozsirte mi vedomosti

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Tyjo, tak to je teda přístup.. Já proti digitálu nic nemám, sám v něm tvořím hudbu, ale digitál a analog prostě srovnávat nejde - to je jak porovnat bicykl a dodávku - každé má své výhody a nevýhody, každé je dobré k něčemu jinému.

A i když se vinyly digitálně v ČS nahrávaly už od konce 80. let, tak neznamená, že by to bylo sterilní jako na CD. Si zkuste nahrát 128kbps Mp3 na kvalitní audiokazetu, pak to kvalitně zdigitalizujte a podívejte se na spektrogram digitální Mp3 a toho co leze z pásku. Zrovna nedávno jsem tohle řešil s EZ647 a vypadalo to, jako by pásek dokázal slabě dokreslit chybějící vyšší frekvence.

Vzhledem k tomu, že sháním desky i z dob, kdy upadaly, tak kvalita zůstává pořád solidní, jen to řešení nahrávek je mnohdy dost na palici - aby 12" maxáč, kdy na jedné straně je jediná skladba v Radio verzi byla nahraná na 33RPM mě fakt nejde do hlavy..


Já nevím, ale asi ty desky a nejen je vnímám úplně jinak, protože mi nevadí i nekvalitní záznamy, zašuměné, poškrábané i prasklé desky - dokud to jde přehrát, tak mi to nevadí.
A to zkreslení, v případě zrovna toho vinylu Bassnectar, i když bije do uší, tak jsem za tu desku rád, protože to prostě mám na vinylu. Navíc je to první album s Dubstepem co mám a jak jsem zjistil, tak zrovna Dubstep není ideální na 33RPM ani jako první skladba.. Ale možná je ta deska nahraná nějak divně, nemám totiž s čím porovnat.. Mimo to, z digitálu nikdy nebudu mít i optický a fyzický požitek jako u desky..
Nehledě na mnohem ostřejší zvuk oproti digitální verzi i při nastavení výšek na neutrál.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Rozsirte mi vedomosti

Príspevok od používateľa orhore »

Já když poslouchám digitál, tak to samozřejmě zní dobře, pokud tu sterilitu nevnímám, ale dříve se mé uši unaví a musím poslech přerušit. U analogu se to neděje a mohu ho poslouchat celé hodiny absolutně bez problému. Lahůdka, jednu desku za druhou, či kazety.
Někteří vyznavači digitálu by hned znali odpověď. Že údajně používám špatný převodník či osazení filtru a operační zesilovače. Rád bych jim věřil, ale tahle únava se dostavila i když jsem poslouchal přes tento DAC. Jistě to bude hodně individuální, protože jsme každý jinačí.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Rozsirte mi vedomosti

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore: No, tak to je pravda, že každý jsme jiný. Rozhodně netvrdím, že bych ti nevěřil, jen si to neumím představit - není to třeba jen placebo - vidina nějakého analogu versus digitálu? Nehledě na to, že to srovnávání je blbost jak říkám..
Třeba ty Taneční ligy jsou některé skladby nahrané z pásků - je tam nepatrný šum v celém spektru.. A pár i z vinylu :-D.

Jinak mně se zatím nestalo, abych byl unavený z hudby ať je to analog či digitál, klidně bych mohl hodiny poslouchat hudbu ze svého starého mobilu a hlava by mě nebolela (asi tak jednou za hoďku si vyvětrat uši od špuntů je záhodno :-) ) - a než někdo začne rejpat, tak ten kdo to neslyšel, nemá představu. S těma placatýma dotykovýma krabičkama se to absolutně nedá ani vzdáleně srovnat, z takovýho blitku jsem nevydržel poslouchat ani jednu 3min skladbu, abych neměl v hlavě kastróly.
Je až neuvěřitelný jak čistě a věrně dokáže hrát hudba z víc jak 10 let starého mobilu, když se podívám na dnešní paskvily. No jo, tak Sony má holt se zvukem dobré znalosti a Ericsson zase s výrobou mobilů.

Hm, tak DAC nemám, pomalu bych ani nevěděl co to je a pro mě je to vlastně zbytečnost..
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Rozsirte mi vedomosti

Príspevok od používateľa orhore »

Taneční ligy jsou komerční odpad. Je to spíše pro orientaci co kdy a jak vyšlo za skladbu než k nějakému vážnému poslechu.
Mé smysly jsou bohužel velmi vybíravé a nejen uši, ale i oči. Nevím zda to není už stářím a nebo je to o psychice a možná všechno dohromady :).
Ty telefony, záleží jak který. Nelze to zobecňovat, že všechny nové dotykáče hrají špatně. Myslím, že někde je tu na to téma kde jsme s Kazetowichem o tom diskutovali.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Rozsirte mi vedomosti

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore: Co se týká rozdílné kvality, tak ano, to máš pravdu, že je odpad - nenapadlo by mě, že do toho nacpou 128kbps Mp3ky..
No věř mi, že já ty 4 vydání co mám poslouchám furt, jak v práci, tak i ve sluchátkách či doma, je tam suprová hudba, kterou bych jinde neměl šanci sehnat ani v té Mp3 - tedy co se některých skladeb týká. Za existenci té "komerční" kompilace jsem rád, jen je pravda, že ta kvalita nemusela být tak otřesná, i když tedy neznám jiné díly..

Jako chápu to, že i samotné sledování kotoučů, kazet nebo desek při poslechu hudby má na člověka rozdílný dopad než digitál, bohužel ne vše se dá na vinylech sehnat. Taky mě neskutečně štve, že třeba nejsou na deskách soundtracky k filmům Kruh 1 a 2, Sherlock Holmes 1 a 2, Piráti z Karibiku 1-5, Resident Evil 1-6, Underworld 1-4 (tato filmová série Underworld mě dost nas..štvala, ale OST mají hodně dobré) a to jsou pouze soundtracky a jen ty, na které jsem si zrovna teď vzpomněl.
No jo, tak kdyby nebyla výroba vinylů tak náročná a drahá, tak je jasný, že takový výběrovky jako Taneční liga vidět na vinylu by bylo dost zajímavý. Tam by mě i ta Mp3 jako zdroj dost zajímala :-D.

No boužel co jsem měl tu čest, tak jsem zatím neslyšel žádný "chytrý" telefon, co by dokázal zahrát tak pěkně jako ty staré SE. Jedině jak bych zjistil jak na tom jsou, tak bych musel najít nějakou prodejnu se slušnou obsluhou, abych si otestoval jednu referenční skladbu na třeba 20 různých součastných mobilech a bez nějakých ekvalizérů, které spíš uškodí..
Napísať odpoveď

Návrat na "Originálne nahraté kazety, LP platne, 8 tracky, šelaky a iné"