Umazávání výšek během přehrávání

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Umazávání výšek u dualcapstanů

Príspevok od používateľa Kazetowich »

niekto to predával aj na bazoši - tiež za 15€
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Umazávání výšek u dualcapstanů

Príspevok od používateľa Nstar »

Zoberies staru zehlicku, hodinka hrania a mas na furt demagnetizer, navody sa daju najst v dobovej literatúre
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Umazávání výšek u dualcapstanů

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Nstar napísal: Pondelok, 5. Augusta 2019, 11:22 Zoberies staru zehlicku, hodinka hrania a mas na furt demagnetizer, navody sa daju najst v dobovej literatúre
ak by som to robil ja, bolo by to životu nebezpečné :lol:
Ak chcete aby toto forum bežalo ďalej, tak ma už na podobné veci nenahováraj hehe
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Umazávání výšek u dualcapstanů

Príspevok od používateľa janvys »

Nstar napísal: Pondelok, 5. Augusta 2019, 11:22 Zoberies staru zehlicku, hodinka hrania a mas na furt demagnetizer, navody sa daju najst v dobovej literatúre
Hahaha teď jsem se pobavil :lol:
I kdyby se našel nějaký blázen, co by si to chtěl postavit doma, vzhledem k té ceně se to nevyplatí. A navíc hodina práce? Čas je taky drahý :D
SONY ES
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Umazávání výšek u dualcapstanů

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Kazetowich napísal: Pondelok, 5. Augusta 2019, 10:21 prikladám náhľad
Ano to je on,povinnosť mať všetkým čo majú cass ale aj cievkáče,veď toľko nestojí,mám ho tiež a plná spokojnosť.
Jedinú úpravu som urobil-na ocel jadre je natiahnutá bužírka s guľovým ukončením a odďaluje hodne miesto demagnetizácie,tak som ju ukrojil aby som mohol bužírkou pohybovať tak aby jej presah bol 1-2mm od ocel jadra a tak demagnetizujem,ono nie je priaznivé aby ste sa priamo dotkli hlavy priamo s kovom demagnetizera ale original je podľa mňa až moc oddialený od demag predmetu-hlavy,kolíčkov aj drobné kalibračné skrutkovače tým demagnetiujem.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2443
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Umazávání výšek u dualcapstanů

Príspevok od používateľa oneeeee »

ja to našťastie mám doma .
zmagnetizované hlavy , pozri fotku .
40 musím odpočítať . u každého je to inak .
tak dopíšem. aj po odmagnetizovaní to ukazuje rovnako . merania sú na hovno.
zmeral som aj demagnetizer . v momente vyskočil do červeného .
Prílohy
meter .png
demagnetizer.jpg
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Umazávání výšek u dualcapstanů

Príspevok od používateľa orhore »

Bylo by vhodné změnit název tohoto vlákna, protože jsem zjistil, že umazavání výšek se běžně děje i u singlecapstanů!

Jak už zde bylo napsáno. Výmaz výšek během přehrávání může mít na svědomí mazací hlava. Ale ne přímo její okraj, ale okraje štěrbin, které mají větší šířku než běžná R/P hlava.

Na problém jsem narazil když jsem si svou RS-B965 předělal z dualcapstanu na singlecapstan. Použitá mazací hlava byla z decku RS-BX646. Prováděl jsem testovací záznam na kazetu FOX C-60. Pak po několika přehráních si říkám, že to zní nějak divně, bez jiskry. Po "napísknutí" signálem 10kHz a následovným přehráváním jsem věděl, že je něco špatně. První na řadu přišla demagnetizace všeho v páskové dráze - nepomohlo. Tak jsem začal tušit kde je zakopaný pes. Odpojil jsem přívody k mazací hlavě během přehrávání - nepomohlo. A jako poslední, přelepil jsem čelo mazací hlavy průhlednou samolepkou. A bylo jasno, záznam signálu byl tentokrát bez degradace.

Zkoušel jsem i jiné typy decků se stejnou hlavou co mám doma, a vždy se ten pokles výšek během přehrávání projevil. Někde více a někde méně. Záleží zřejmě i na opotřebení mazací hlavy, takže nelze jednoznačně prohlásit, že se to bude dít vždy. Důležité je, že se to stává běžně i u singlecapstanu a v tomto případě je postižena hlava SHJ96-1.

Jsou to celé řady Technics decků. RS-B555,655,755,565,665,765, RS-BX606,707,626,727,646,746, RS-AZ6,AZ7 atd. Nechce se mi to celé vypisovat. Pro konkrétní stroj se to dá dohledat v servisním manuálu. A nemusí to být problém jen Technicse.

Bez problému jsou 100% jen mazací hlavy opatřené Sendust vrstvou. U Technicse to byly všechny decky s dualcapstanem kde v propagačních manuálech byl tento popis: "Sendust guard on erase head protects high frequency signals from flux leakage in non-erasures mode."

Ale i některé čistě feritové mazací hlavy mohou být ok. Otázkou je, které.

Na závěr bych akorát dodal, že postižené stroje se mohou běžně používat pokud se uživatel vyhne Normal kazetám. Stačí používat typ II a nebo IV kde je vyšší koercivita.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Umazávání výšek u dualcapstanů

Príspevok od používateľa EZ647 »

to je veľmi znepokojivé
čo tie mini hlavy v rotačných dvojhlavách reverzov? keďže ich mám doma viac kusov

otázne je či ten pokles na výškach bude kumulatívny, alebo sa to prejaví jedným poklesom a viac sa to nezhorší?

čo ti na ten objav povedia na zahraničných fórach?

ako chceš nazvať vlákno?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Umazávání výšek u dualcapstanů

Príspevok od používateľa EZ647 »

ešte musím rýpnuť, niekto niekde písal že po jednom prehraní metalky môžete znovu demagnetizovať, takže tiež nepoužívať :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Umazávání výšek u dualcapstanů

Príspevok od používateľa Nstar »

646 mám ale používam ju ako rekordér, zriedka ako prehrávač, nejak sa mi úplne nepáči zvuk play ale nahrávky sú super, nie bez chyby ale super, hlavne na dance, pop je to veľmi príjemné, on vlastne aj ten play zvuk je dostatočne dobrý ale z Yamahy to je lepšie proste alebo aspoň keď predtým nehral iný zdroj tak to až tak hrozne do pol prvej strany nevadí :lol:
takže díky za info, dobrý poznatok z praxe, ja som to doteraz chápal tak, že to robia len tie malé mazačky
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Umazávání výšek během přehrávání

Príspevok od používateľa orhore »

Název vlákna bych dal: "Umazávání výšek během přehrávání"

Umazávání je určitým způsobem kumulativní. Čím vyšší kmitočet, tím větší změna k horšímu, což je logické.

Ještě jsem trochu pátral. Podobnou zkušenost mají skutečně i na tapaheads. Hodím sem všechny i ty známé.

https://www.tapeheads.net/threads/trebl ... ack.13454/ - tohle vlákno asi znají všichni. Zajímavé jsou i ty následující.
https://www.tapeheads.net/threads/self- ... elp.79613/
https://www.tapeheads.net/threads/denon ... ode.70765/

Také záleží na použité kazetě (pásku). Konkrétně na FOX kazetě to bylo poznat hned při prvním přehrávání po záznamu.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Umazávání výšek během přehrávání

Príspevok od používateľa EZ647 »

orhore: musel som upraviť tvoj súčasný príspevok aj prvý príspevok vlákna kvôli názvu,
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"