Umazávání výšek během přehrávání

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1356
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Re: Umazávání výšek během přehrávání

Príspevok od používateľa Teslák »

Díky Orhore jsem z toho v šoku. Abych znovu prověřil ze strachu všechny moje stroje. Chjo,boj s větrnými mlýny.
Svým způsobem mám taky rád toho Technicse BX747,stejný jako BX646 ,jen má přímý náhon a potenciometr na bias navíc.
Nahrávky jsou dobré,nakalibruje i sem tam starou Truechrom pásku.
Jak známo,u toho mého Pioneera CT-S710,jsem zjistil,že pokud je zakrytovaný a pořádně zahřátý,tak se rozjede zdroj symetrického napájení a na operačním zesilovači pro play není tudíž v rovnováze napětí a začíná umazávat. Pokud je odkrytovaný tak mi to nedělalo. CT-S910 mi to nedělá nikdy,a to jsou téměř shodné stroje včetně mechanik a hlav.Zase jsem odbočil,kdyžtak mi nadejte no. Takže zábava na zimu bude.
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Umazávání výšek během přehrávání

Príspevok od používateľa EZ647 »

to vnáša zaujímavú myšlienku
je umazávanie výšok naozaj spôsobené mazacou hlavou? alebo nejakým parazitným napätím elektroniky, ktoré do hlavy púšťa aj počas prehrávania?

buď je to chyba elektroniky vadou starých súčiastok, chybou návrhu, alebo to naozaj robí hlava samotná
v prvom prípade by som asi riešil opravu, kto ako podľa svojich možností, krajné riešenie by bolo urobiť mazaciu hlavu cez fyzický vypínač :D
síce drastické, ale účinné
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Umazávání výšek během přehrávání

Príspevok od používateľa orhore »

Teslák - může se to lišit stroj od stroje podle opotřebení mazací hlavy a hlavně jakou kazetu použiješ. Nejvíce to postithne ty s nízkou koercivitou.

EZ647 - vždyť jsem to psal, že jsem úplně odpojil kabel od mazací hlavy a stejně to dělalo. Takže je to mechanického původu - magnetostrikce. Přeskupení magnetických částic mechanickým působením o hrany štěrbin mazací hlavy. Ty štěrbiny jsou o dost širší než u R/P hlavy, tak proto.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Umazávání výšek během přehrávání

Príspevok od používateľa EZ647 »

hej občas sa mi vynechávajú riadky pri čítaní :D
no je to mrzuté, môj Pioneer 550 bude mať tiež takú hlavu, aj Sony zrejme
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2442
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Umazávání výšek během přehrávání

Príspevok od používateľa oneeeee »

tak , mám len akai a tam nič nepozorujem . v GX R-35 používam výlučne TDK type II .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1356
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Re: Umazávání výšek během přehrávání

Príspevok od používateľa Teslák »

Díky Vám jsem dnes o něco víc prozřel,zase velké díky Orhoremu,pročetl jsem všechny odkazy na zahraniční web.Hltal jsem,až čas neůprosně letěl.Perfektní práce .
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Umazávání výšek během přehrávání

Príspevok od používateľa orhore »

Těch informací na tapeheads je poněkud více. Zajímavé info co se týče feritových hlav. Takže vlastně ani nemusí být problém štěrbina feritky, kdy vzniká mechanická magnetostrikce, ale hlavně mikroskopické opotřebení hlavy.

Jeden uživatel to popisuje takhle:
"Mikroskopické mezery ve feritovém jádru špatné hlavy umožňují vznik vysokofrekvenčních vířivých proudů indukovaných páskou, která přes ni prochází. Tyto elektrické proudy zase vytvářejí magnetismus, který maže původní záznam."

Další uživatel ukazuje povrch opotřebované feritové mazací hlavy, která umazávala výšky.

Obrázok
Odkaz: https://www.tapeheads.net/threads/self- ... -775418100

Pak porovnání opotřebované a po lapování kdy se umazávání výšek přestalo.

Obrázok
Odkaz: https://www.tapeheads.net/threads/denon ... -775492479

Vypadá to, že největší peklo je nerovný povrch čela feritových hlav. A nemusí to být vyloženě jen mazací hlavy, ale i R/P! Podobné hlavy používalo více výrobců, třeba Akai (Super GX) i Alpine (Alps). Já takové také mám. Nahrávací je kovová a snímací nějaký typ feritu.

Obrázok

Vypadá to sice bez vad, ale pod mikroskopem by to vypadalo asi jinak (foceno mobilem).

Takže pokud feritovou hlavu, tak jen s ochranou Sendust.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Umazávání výšek během přehrávání

Príspevok od používateľa EZ647 »

to je dosť drsné a nemilé zistenie, som vždy myslel že mazacie hlavy sú takmer nezničiteľné

takže radšej ani nemyslieť, pri veľkom opotrebovaní by to možno už škodilo aj páskam typu II, čo ty na to?
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Umazávání výšek během přehrávání

Príspevok od používateľa orhore »

To se psalo i o R/P hlavách od Akai (Super GX) a pravda je ta, že se objevují úmazy výšek i tam. Ferit má skvělé magnetické vlastnosti, ale je náchylný na vydrolování při mechanickém působení čehokoliv. Takže raději klasické kovové hlavy a nebo sendust i když jsou v magnetických vlastnostech horší. Bohužel ty mazací jsou zřejmě všechny na bázi feritu.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Umazávání výšek během přehrávání

Príspevok od používateľa EZ647 »

GX som nikdy nemal, ale chcel som, ale technicky to znamená záver že tvoja mazacia hlava nie je chybná výrobne, ale vlastne opotrebovaná

zaujímalo by ma ako sa postaviť k snímacej hlave a jej povrchu a opotrebovaniu v type MR u Technicsu AZ

a tiež či je lapovanie veľmi náročný proces, len pre veľmi skúsených, alebo nie
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Umazávání výšek během přehrávání

Príspevok od používateľa orhore »

Technicky to neznamená, že nová mazací hlava nebude umazávat výšky. Proč? Protože to dělají i nové a při výrobě se stejně nelapuje do zrcadlova. Někde byla fotka nové mazací feritky. Drsná jak struhadlo. Navíc u toho feritu nikdy nevíš kdy tě vydrbe. To bys musel dělat opičárny s neustálým měřením zda už ti neumazuje výšky.

Snímací hlavu u AZ decku neřeš, ale na mazací si dávej pozor.

Lapování je technicky a časově náročný proces s velkou dávkou trpělivosti.

Jinak ideální stav je nahrávat na jednom decku a přehrávat na druhém s vyjmutou mazací hlavou.

U sendustu se mi líbí ta definice na wiki (google překladač):
Sendust díky svému chemickému složení a krystalografické struktuře vykazuje současně nulovou magnetostrikci a nulovou konstantu magnetokrystalické anizotropie.
Sendust je tvrdší než permalloy, a je tedy užitečný v aplikacích s abrazivním opotřebením, jako jsou magnetické záznamové hlavy .
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Umazávání výšek během přehrávání

Príspevok od používateľa EZ647 »

hej a ten permahnoj dával každý, špeciálne Technics, ostatný aspoň tvrdili že majú Hard permaloy :D

zvuk na mojom AZ vo väčšinou prípade stojí za houby, teda hlavne ak prehrávam cudziu kazetu, tam nie som s výškami nikdy spokojný, aj keď som skúšal nastavovať azimuth tak je to o ničom
máloktorá kazeta mu sadne dobre

no mám pocit že lapovanie najlepšie obstarajú Činske staré pásky typu 0, alebo Mexické Sony :D
a pritom stačí fakt len jedno prehratie :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"