Typ 1 • Ferric

prosím vkladať ostatných svoje testy mimo tohto vlákna
Unique reviews vintage audio cassettes with samples (tests audio cassettes with samples)

Moderátor: AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím všechny sběratele a příznivce analogu.

V tomto subfóru postupně budete moci nacházet moje vlastní testy známých i neznámých kazet, které si však budete moci i stáhnout, poslechnout a porovnávat je s referenční nahrávkou i mezi jednotlivými modely kazet.
Pokud to bude možné, budu se vždy snažit uvést rok výroby jednotlivých kazet, dále jejich stav a případně doplňující informace k dané kazetě.

Pro zajištění co nejideálnějších podmínek nepoužívám žádné Dolby, vyšší rychlost posuvu pásku, úpravy hlasitosti ani volbu lepších typů pásků - každá kazeta tak bude mít naprosto stejné podmínky.
Pokud jste nepochopili předešlou větu, tak vysvětlím. Kazety budou testovány na tape decku Dual C844, který má dvě rychlosti posuvu pásku (4.75cm/s a 9.5cm/s) a 6 voleb typů pásků: Fe, Fe I, Cr, Cr II, FeCr a Metal. Zdvojení prvních dvou typů je zjednodušeně řečeno uvedeno pro vyšší třídy těchto kazet.
Zdroj zvuku je základní WAV (44.1kHz a 16bit). Výsledný zvuk je kvůli velikosti souboru ukládán při stejných parametrech.
Synchron všech nahrávek je ke 14s záznamu.


Za případné nesrovnalosti v informacích o kazetách se předem omlouvám.


Prosím pozor: tyto testy neberte jako konečné, ale pouze jako orientační a to z důvodů, že každý může mít stejný model kazety i tape decku v jiném stavu a tím se mohou výsledky lišit.

Autorské upozornění:
Všechny mnou uvedené materiály (fotografie, zvukové nahrávky, texty) jsou autorsky chráněná díla. Vytvářeny jsou specielně pro toto fórum. Zde jsou zveřejněny pouze za informativním účelem a tudíž z něj neplynou žádné zisky.
Testovací sekvenci jsem si vytvořil sám, obsaženou skladbu jsem sestavil z legálně zakoupených materiálů.
Jakékoli kopírování a šíření (i pouhých úryvků) je bez povolení autora porušením autorských práv.

PS.: toto neberte jako, že vám nevěřím, jde pouze o informaci i při případných potížích ze strany právních institucí - kvůli stále zpřísňujícím se autorským zákonům.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Referenční záznam

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím všechny,
konečně jsem se dostal k tomu, abych mohl poskytnout první nahrávky. Pro zkoušky uveřejněné zde používám jen horní Dual.
CIMG4627.JPG
Po nějaké chvíli kalibrací magnetofonu a noťasu jsem se dostal na "relativně" správné hodnoty jako u přehrávaného souboru.
Relativně v uvozovkách myslím proto, že první kontrolní tón, který pouštím už přes zaváděcí pásek, má v originále -20dB, na magiči i v noťasu jsem úspěšně nastavil -20dB pro tuto frekvenci, ale i když je záznam jednolitě hlasitý (kromě té úvodní a dalších 0.5sec kontrolek, jsou všechny na -1dB), tak při vyšších frekvencích VU metr lítal až do plusových hodnot:
CIMG4621 – kopie.JPG
CIMG4621 – kopie.JPG (85.71 KiB) 7954 zobrazení
CIMG4624 – kopie.JPG
CIMG4624 – kopie.JPG (83.65 KiB) 7954 zobrazení
a při přehrávání skoro stejného místa konkrétně u první testované Emgetonky:
CIMG4625 – kopie.JPG
CIMG4625 – kopie.JPG (86.55 KiB) 7954 zobrazení
Při digitalizaci však v této části nepřekročilo nic digitálních 0dB.
No a v čase záznamu 02:30 již ručičky byly dole, ale diody stále svítily na 200%..

Jak jsem si uvědomil až po druhém testu, tak zřejmě ty kazety až moc přebuzuji v té části s hudbou, protože ve chvílích s bubny (04:06) jsou VU metry mezi -2 až +2dB.
No a při testu Sony FXI během přehrávání pásku na Dualu lítaly ručičkové VU metry k -4dB, ale na Sony byly digitální VU metry u +4dB..
CIMG4634 – kopie.JPG
CIMG4634 – kopie.JPG (85.11 KiB) 7954 zobrazení
CIMG4636 – kopie.JPG
CIMG4636 – kopie.JPG (89.94 KiB) 7954 zobrazení

Dále bych chtěl nabídnout případným zájemcům o archivaci mých testů, přehledné pojmenovávání souborů. Originální název najdete vždy nad odkazem. Z technických důvodů musí mít nahraný soubor takový název jaký má.

000. Referenční záznam č.5 - Pro typ 1
nikolas/1_000_referencni_dual_c844_typ1.wav
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

001. emgeton C•60 LH • ČSR, 1989

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Značka: emgeton
Modelová řada: LH
Rok výroby: 21.08.1989
Trh: Československo
Délka: 60
Stav: Nová
Stav pásku: Nový
CIMG4628.JPG
CIMG4628.JPG (112.77 KiB) 7944 zobrazení
CIMG4629.JPG
CIMG4629.JPG (90.34 KiB) 7944 zobrazení

Jako první jsem vzal záměrně tuto kazetu značky Emgeton. Rád bych totiž vyvrátil ty časté mýty, co se šíří i dnes internetem - netvrdím však, že se to stát nemohlo, tak mě nechytejte za slovo.
Znáte ty řeči jak jsou Emgetonky nejhorší pásky, jak ničí a špiní hlavy (nejen v případě kazet, ale i cívek), jak mají špatný zvuk a dokonce, jak jsem se před několika měsíci dočetl, i nemožnost přemazat původní záznam bez ponechání toho předchozího?
Toto jsou věci, které jsem zatím nepoznal - a to jsem se dostal k prvním kotoučovým páskům právě se značkou Emgeton.

Co se týká špinění hlav, tak tam jsem se s tím nesetkal. O nesmyslu nemožnosti přemazat předchozí záznam ani nemluvím. Samotný zvuk sice má určité nedokonalosti (jakoby zrnitý zvuk) hlavně ze začátku + slabé výšky, ale že by byl zavrženíhodný, to zase ne.
Ano, dalo by se namítnout, že tato kazeta je naprosto nová a zatím si prošla pouze druhým testem (tato nahrávka, viz odkaz níže, je v pořadí druhá) - rozbalená však byla před dvěma měsíci a předchozí test byl proveden jen po půlce první strany.
Určitě se však dostanu i k testu používaných Emgetonek - těch mám mnohem víc než těch nepoužitých. Avšak se mi Emgetonky nedaří moc často sehnat.


001. emgeton C•60 LH • ČSR, 1989 • Nová • Typ 1.wAv
nikolas/1_001_emgeton_60lh_csr_1989_nova.wav
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

002. Sipote ZX90 • EU, 2000+

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Značka: Sipote
Modelová řada: ZX
Rok výroby: 2000+
Trh: EU
Délka: 90
Stav: Nová
Stav pásku: Nový
CIMG4630.JPG
CIMG4630.JPG (104.78 KiB) 7940 zobrazení
CIMG4631.JPG
CIMG4631.JPG (116.26 KiB) 7940 zobrazení
CIMG4632.JPG
CIMG4632.JPG (128.43 KiB) 7940 zobrazení
CIMG4633.JPG
CIMG4633.JPG (115.74 KiB) 7940 zobrazení

Nyní se pustím do kazety, kterou asi v obchodech při doprodávání kazet viděl každý. Jedná se o falzifikát mnohem známější a dostupnější než originál Sony ZX90, o kterém jsem se dozvěděl teprve před několika lety.

Ještě si pamatuji, kdy jsem ji kupoval v Tescu za 9.90Kč (±2005), poté zlevnila na 8.90Kč a ke konci, kdy jsem si je stihl koupit naposledy (podzim 2007) stála 11.90Kč.
Součastně s ní se tam pouze na krátko objevila i červená verze Brownie (zelená verze však vypadá na falzifikát té Sipote - tedy asi falešná na druhou) a později opět na krátko i Tesco kazeta. Tesco kazeta si pamatuji, že stála nejmíň a to 7.90Kč, ale to jsem odbočil.

U této kazety bylo zvykem, že při přetáčení a spuštěném přehrávání (v případě diktafonu) bylo slyšet jakési dýchání. Při běžném přehrávání a zesílení zvuku to znělo jako tlumený vítr. Tento jev se vyskytoval v prvidelných intervalech a u všech Sipote kazet, co jsem si pořídil v Tescu. Ty co mám asi v jiném vydání mají tento šum "větru" i jednolitý.
Zaváděcí pásek má zřejmě plnit čistící funkci - povrch k hlavám je hrubý.
Magnetický pásek je výrazně průsvitný, ale množství pásku na cívce nenaznačuje nějak tenčí materiál.
Přetáčení kazety není zrovna tiché, ale zase ne nějak dramatické.

Co se týká nahrávky, tak tam je "zrnění" a zkreslení zvuku výraznější než třeba u té Emgetonky, ale zase má o něco lepší frekvenční rozsah.


Tato kazeta byla rozbalena specielně pro tento test, takže nebyla nikdy dříve použita.


002. Sipote ZX90 • EU, 2000+ • Nová • Typ 1.wav
nikolas/1_002_sipote_zx90_EU_nova.wav
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa Kazetowich »

vitaj - a pokračuj. Začiatok je sľubný.
Akurát na tých wavkách by som možno vymenil - najprv muzika, potom signály.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich napísal: Sobota, 22. Septembra 2018, 19:09 vitaj - a pokračuj. Začiatok je sľubný.
Akurát na tých wavkách by som možno vymenil - najprv muzika, potom signály.
Díky a taky zdravím.
Pokračovat budu, jen jak mi to čas dovolí ☺.

No ono jsem to takto umístil záměrně, protože na začátku pásku bývá nejvíc poruch, které se projeví ideálně na jednolitém tónu. Když už je pásek trochu odvinutý, tak není tak zničený a může se plně zaměřit na to, kolik toho zvládne pobrat a kolik má poruch, které nesouvisí s úvodními fyzickými defekty.
Sice by tím pádem mohly být irelevantní i ty testované tóny, ale kdo si odvine z kazety třeba 5min od kraje a pak teprve začne nahrávat..

Druhá věc je, když mám kazetu, ve které je pásek zmačkaný kompletně. Sice ten zvuk zní zajímavě :-D, ale brát to jako vypovídající kvalitu dané značky nelze - to píšu jen, že jsem takové experimenty taky dělal, jak se chová zmačkaný pásek ☺ .

A děkuji za komentář :-).
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Inak dobre vybrana sample muzika. Maká to v celom spektre.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Kazetowich napísal: Sobota, 22. Septembra 2018, 19:41 Inak dobre vybrana sample muzika. Maká to v celom spektre.
Moc díky :-). Přemýšlel jsem jestli vybrat něco vokálního nebo částečně orchestrálního, kvůli dynamice. Nakonec jsem vybral tuto kombinaci. Samozřejmě mám i plně orchestrální materiály, ale to by pak ta sekvence musela být hodně dlouhá, abych tam vecpal i žánr EDM :-D.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2652
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa AdmineR »

Tak aká bude ďalšia ?
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2276
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa orhore »

Obdivuju každého kdo takhle zkusí otestovat kazetu a ještě zveřejní výsledky přiloženými soubory. Je jasné, že ne vše a vždy bude na 100%, nicméně tu snahu velmi oceňuji už vzhledem k tomu, že by se mi do podobných aktivit vůbec nechtělo :) .

A teď trochu reality. Vstup na noťasu bude asi nějaký realtek pokud se nepletu. Možná by to chtělo lepší zvukovku, ale pro dané testování bude postačovat. Dále bych tak úzkostlivě neřešil úrovně a na decku bych nahrával poněkud méně agresivně přes 0dB. Pro převod do digitální podoby na notebooku bych znovu byl opatrný s úrovněma. Z mého pohledu je jedno zda úroveň na decku je taková a po převodu do digitálu bude jinačí - menší. Jen doufám, že jsem si tvůj popis špatně nevyložil, tak to se pak omlouvám ;)

Emgeton už při základních tónech vykazuje nečistý zvuk jako by pocházel z hodně opotřebované kazety. Sipote je na tom přeci jen líp. Ale ta hudební nahrávka je na obou strašně natlačená po strop (malá dynamika) a odhaduji, že zkreslená byla už předtím než se dostala na pásek (loudness war). Zkus vybrat skladbu, která by měla přeci jen větší dynamiku.

Obrázok Obrázok
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

AdmineR napísal: Streda, 26. Septembra 2018, 09:27 Tak aká bude ďalšia ?
Zdravím, moc se omlouvám, teď mám pár dní celkem náročných, ale připravuji další.

-----
orhore napísal: Streda, 26. Septembra 2018, 11:22 Obdivuju každého kdo takhle zkusí otestovat kazetu a ještě zveřejní výsledky přiloženými soubory. Je jasné, že ne vše a vždy bude na 100%, nicméně tu snahu velmi oceňuji už vzhledem k tomu, že by se mi do podobných aktivit vůbec nechtělo :) .

...
Zdravím,
tak to děkuji :). Tyto testy jsem si začal ze zvědavosti dělat už nějaký rok zpět.

Všechny nedostatky jsem tu řešil a řeším kvůli spokojenosti ostatních. Pak jsem se dozvěděl o tom, že každý deck měl jinak nastavených 0dB.


Tohoto jsem se obával, ano je to "jen" noťas, každopádně nic jiného nevlastním, ale i tak mi ke všemu postačuje. Ovladače mám pouze od výrobce, takže nějak nahnané frekvence tam být nemůžou - na vstup 96kHz a 16bit, na výstup 192kHz a 24bit - ale jsem jen člověk, takže tu frekvenci pro výstup nemám až tak vysoko.
Navíc, i kdybych chtěl mít sebelepší zvuk, tak Dual při Metalce nebo dvojnásobné rychlosti stejně nevytáhne víc jak 24kHz - tedy ve vzorkování 48kHz.

Já vím, že jsem to asi přebudil - což jsem už psal. Ale pak mi došlo, že by nebylo od věci experimentovat s tím, jak který pásek zvládne přebuzení. Pro dynamickou část je nejlepší asi pasáž do času 03:36, pro nepřebuzenou část je ideální pasáž do času 04:06, poté začnou i bubny, takže zde přichází pasáž s přebuzením.

Dělám hudbu už nějaký rok, takže jsem se setkal i s tímto pojmem a jen dodám, proč jsem tedy asi zveřejňoval Referenční záznam (nacházející se nad prvním testem), určený k přesnému porovnání mezi tím, jak prošel zvuk ničím nerušeným magičem.. Je to záznam, který pouze prošel tím strojem - nikoli přes nějaký pásek. Kdybych zde zveřejnil ten přehrávaný soubor, tak by šlo o zkreslení informací, protože každý přístroj přehrává jinak.

Proto ještě znovu podotýkám, že se jedná i o naprosto stejnou sílu signálu ať už referenčního záznamu či těch audiokazet. Kdybych jedno z toho upravil - třeba zesílil, tak by tato práce byla k ničemu.

A co se týká skladby, tam jsem mohl vybrat i jen čistě orchestrální a další i čistě EDM, ale to by ty ukázky zabíraly příliš mnoho místa, což by z technických důvodů nebylo vhodné - to už jsem tu taky psal.


Nechci, aby to vyznělo agresivně, jen jsem se zatím nesetkal s tím, že by mi někdo věřil v tom, že vím co dělám. Ano můžu mít nějaké vědomostní nedostatky, které tu však uvádím, aby nedošlo k omylům, ale s tím s čím mám osobní zkušenost nemám důvod nějak zkreslovat - proč bych pak dělal tyto testy.

Na konec jen dodám to co na začátku, neberte prosím tyto testy jako konečnou realitu, pouze jako orientační - ať už z toho důvodu, že nemusí mít každý kazetu či magič v naprosto stejném stavu jako já, ale i kvůli tomu, jak a co na to zaznamenává.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2276
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Typ 1 • Ferric

Príspevok od používateľa orhore »

Ten referenční záznam jsem přehlédnul, ale to nevadí. Už jsem si ho prohlédnul.

Obrázok

Záměrně jsem zvolil zobrazit přebuzení - clipping (červená pole). Musíš uznat, že to není v pořádku.
Mělo by to vypadat zhruba takhle i když se jedná o jednoduchý starý pop - viz níže:

Obrázok

Vím, že prudím :D , ale snad víš o co mi jde. Primární referenční signál určený pro test by neměl jít až po digitální strop, protože nepůjde pak poznat zda zkresluje pásek a nebo už je zkreslený signál na vstupu. Pokud budeš nahrávat, tak to klidně můžeš i více osolit na decku (vím, že tím příjdeš o úrovňové porovnání s referencí) a když tak jen sjednoť jednotlivé úrovně pro pásky. Analog nemá takový strop při přebuzení jako digitál kde vše končí na 0dB tvrdým ořezem.
Hlavně se nenech vyvést z míry mým tlacháním :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Audiotesty kaziet NSK"