SilverFox•NSK - Ostatní

sem môžte prispievať svojimi pokladmi - pochváliť sa čo máte doma a čo vás potešilo objaviť a získať

Moderátori: EZ647, AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Ostatní

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

oneeeee: Tyjo v první chvíli jsem myslel, že to byl kazetový pásek na cívce, pak mě došlo, že 1/4" je kotoučový pásek a ten kazetový je označován jako 1/8".
Ty speciální lepící pásky jsem nikdy nepoužíval, no pravda, taky ve sbírce nemám myslím ani jeden spešl lepící pásek.
No tu bílou zaváděčku bych bral, ta by se mi hodila :-). Ach jo, kde jsou ty doby, kdy se i tady v ČR objevovaly inzeráty se starými ORWO, Agfa i Emgeton zaváděčkami. U těch Emgetonek bych moc rád sehnal ten krásný bledě-modrý pásek, ten se dával jen na kvalitní pásky od nich.
No ale tím kotoučem 5.5km VHS pásky jsi mě dostal, to jsem ještě nikdy neviděl. Jednu takovou placku bych bral :-).



EZ647: Jo o této kazetě vím, já s ní teda zkušenost nemám, jen s novějším ročníkem. Ty ale tak jak říkám, já ten kotuč bral hlavně do sbírky, ostatně kdo může říct, že má něco takovýho doma :-D, ale za ty peníze co to stálo by mi vůbec nevadilo i kdyby to byla kvalita jako první Emgeton audiokazety. A pozor, neříkám, že Emgetonky jsou mizerný, jen nejsou nejlepší.
Si to vem, namátkou jsem vybral z tvého webu BASF LHEI, kde je uvedeno 132metrů u délky C90, naplnit jednu kazetu tímto páskem by mě tak stálo asi 13Kč. Jo, asi to není super kvalita, ale 13 kaček za pásek...
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: SilverFox•NSK - Ostatní

Príspevok od používateľa EZ647 »

musíš byť štedrý a používať novšie normy plnenia, teda 135metrov na C90 :D
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Ostatní

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Jaj tak, a já myslel, že BASF dával vždy trochu přes limit, teď si uvědomuju, že to bylo výsadou hlavně u standardních TDK D90 z let 96'. Jo už to vidím "TDK D-90(135m)90min.". Kdežto Sony to u svých HF radši neuvádí :-D.

No ale protože bych to navíjel ručně, tak by ten pásek stejně byl asi trochu "nakypřený" (nemyslím zmačkaný), takže by se mi tam třeba vešlo i míň pásky a po prvním přehrání přes deck by se to srovnalo a třeba by tam bylo ještě trochu prostoru..

Ale taky mě napadlo, že bys to možná ocenil ty na otestování..jen kdybych měl prázdný kazety.. To abych už konečně u nich udělal objednávku prázdných těl kazet.. A že tam mají pěkný výběr, jen bohužel jsou všechny tavený, ani jedna Normálka se šroubkama :-|.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: SilverFox•NSK - Ostatní

Príspevok od používateľa oneeeee »

A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Ostatní

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

oneeeee: To jsou pěkný kousky, mít možnost, tak bych si jich několik koupil, ale já mluvil o české firmě:
https://www.headlessduplicatedtapes.com/

Asi pořád zapomínáš, že já nemám šanci objednávat ze zahraničí :-|. Jediný odkud zvládnu nakoupit je ČR a SR. Jedinkrát se mi to nevědomky podařilo z Německa, ale byl to "porod", a to ještě komunikoval aspoň anglicky..
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

SilverFox•NSK - Kotoučové pásky -11•21-

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím,
tak dnes bych tu přispěl s poměrně čerstvým nákupem starých magnetofonových pásků.

I když by se mohlo zdát, že už mám všeho hodně, tak kotoučových pásků v porovnání s kazetami zas tolik nemám a těchto co jsem sehnal nebude u mě nikdy dost :-).

Málokdy se v dnešní době podaří narazit na inzerát, který mě zaujme nabídkou a hlavně cenou. Tady byla cena přijatelná a pásky tu byly ty, které se mi hodně líbí - Agfa Wolfen v převleku Supraphon, no a také Ozafon, i když zde tu byl zastoupen pouze obal, ta masivní Ozafoňácká cívka už ne :-?. No ale nevadí, za to tu byly i jako příjemný bonus Agfa Wolfen zaváděcí pásky a pár káblíků (jen ty konetory jsou trochu zoxidlé). Na snímku z inzerátu se mi zdálo nějak divné, že by tam byly jen dvě krabičky zaváděček, no byl jsem na ně dost zvědavý a říkal jsem si, že by to třeba byla ta žlutá co marně roky sháním.
Ale říkal jsem si, že tam třeba bude nějaká barva dvakrát a zařekl jsem se, že tentokrát už tyto zaváděčky vyžiju, protože těchto minikrabiček mám vícero - no ono to není závratné množství, zelených mám asi 3 a červených 4 a z každé bylo již trochu odmotáno.
.
2021-11 - Snímek z inzerátu – kopie.jpeg
2021-11 - Snímek z inzerátu – kopie.jpeg (169.32 KiB) 5311 zobrazení




Při prvním pohledu to vypadá, že se dotyčný o pásky dobře staral, většina obalů je skoro netknutých, když tak jen lehce tužkou, polepy obalů obzvlášť u těch Supraphonů jsou jako nové a cívky vesměs čisté. No je to hezký pohled :-). Bohužel jen většina pásků trpí jakýmsi kroucením - při přehrávání se furt vlní sem a tam, hraje čistě, ale návin je špatný, srovná se to jedině při přetáčení.
Pokud to je důsledek vytahání, tak mě to dost zaráží, protože ty kroutivé jsou 50µƒ Wolfeny. Ale na zvuku to znát není.
Klasicky u mnoha pásků chybí zaváděčky, ale ty si doplním. A překvapil mě jeden zvláštní typ pásku, připadá mi jako Agfa Wolfen TYP C nebo CH, jen nemá viditelný potisk, ale povrch pásku je extrémně matný, víc než zmiňované TYPy a to dokonce z obou stran.

Jak jsem to rozbalil, hned na mě ty zaváděčky vykoukly :-). Samozřejmě červená (odstín pásky spíš růžový), zelená (odstín zeleno-tyrkysový) a ta jedna záhadná se žlutým papírkem. Tak jsem je opatrně vytáhl, koukl na nápis a tam "Weiß", tak jsem zajásal, páč jsem netušil, že to znamená "Bílá" a protože tam bylo něco jiného než mě již známý "Rot" a "Grün".
Po otevření jsem došel k onomu zjištění, že to znamená bílý, nadšení trochu opadlo, ale byl jsem rád, že mám ve sbírce další barvu, ovšem ono nadšení se náhle vrátilo :-).
.
CIMG1001 – kopie.JPG
CIMG1001 – kopie.JPG (143.27 KiB) 5311 zobrazení
CIMG1005 – kopie.JPG
CIMG1005 – kopie.JPG (137.14 KiB) 5311 zobrazení
CIMG1013 – kopie.JPG
CIMG1013 – kopie.JPG (127.04 KiB) 5311 zobrazení


Ten bílý pásek byl totiž ještě nenačatý a dokonce stále zalepený původní lepící páskou. Při jemném dotyku nehtem bylo slyšet, že lepidlo na pásce praská a je již zeschlé. Raději jsem to dále nepokoušel a opatrně schoval zpět.
Tento kousek bílé zaváděčky nepoužiju. Jak jsem ale zmiňoval výše, tu zelenou a červenou možná ano.
.
CIMG1007 – kopie.JPG
CIMG1007 – kopie.JPG (150.92 KiB) 5311 zobrazení
CIMG1010 – kopie.JPG
CIMG1010 – kopie.JPG (131.78 KiB) 5311 zobrazení




Protože co mě odešel na foťáku blesk, tak mě už nebaví moc fotit - snímky jsou tmavé, mdlé a i s pomocí žárovky (jako zde) to stále není žádná sláva. Proto jsem na začátku použil fotku z inzerátu.
Mimo kabely a zaváděčky tam byly i moje oblíbené Supraphony - zelených tam je 7, červených 8, dále pak 4 kousky klasických Emgetonek a jedna nějaká starší, no a pak ještě pár různých kousků.

Když jsem na svém Sonetu Duo pár pásků projel, tak tam byly vesměs hudební záznamy, což je normální, bylo tam i pár rodinných záznamů, pak nějaké vysílané anekdoty, ale co mě zaujalo zatím nejvíc byl pár minutový a pro mě dost vzácný záznam "Fonotest"u vysílaný rádiem, nic podobného jsem dříve neslyšel a ani jsem o tomto nevěděl, že existovalo. Tak jsem si pásek hned přetočil a poslechl si to. No musím říct, že to bylo dost zajímavý, i když šlo jen o zkušební frekvence pro rozhlasové přijímače.

Na internetu se mi podařilo najít jedinou zmínku o těchto Fonotestech, navíc mezi debatou nad významem jakéhosi DAB rádia. Cituji:
Rozhlas: Vysílání v OIRT bylo zvukově velmi ploché. Snad jen Vltava, která každou sobotu ráno pískala fonotest pro kontrolu kmitočtové charakteristiky přenosové cesty rozhlasu se dala akceptovat, ale současné zvukové úrovně ani zdaleka nedosahovala. Rakušáci a Maďaři byli zvukově o něco výše, ale ten hlavní šok nastav v roce 1990, když studenti v Bratislavě pustili Funradio. Myslel jsem si, že mi tehdy někdo vyměnil tuner, najednou tam byly basy, výšky, celé to bylo takové nabroušené. Zejména do převzaté francouzské vysílání. Doba zvukových procesorů byla tady. DAB je zvukově krok zpět k tomu plochému OIRT, navíc zhoršenému o hrubost vzorkování. To ale nemusí velké skupině posluchačů vadit. Když vidím dnešní mládež poslouchat hudbu z mobilu, tak to DAB tomu zvukově odpovídá.
Text převzat z tohoto fóra:
Odkaz přímo na příspěvek
V případě nefunkčnosti, zde odkaz na danou stránku
Pozor: jejich fórum má více reklam a chvilku trvá než se stránka načte.


Tak těžko říct, jestli se mi podaří na páscích najít ještě nějaké poklady :-).

No a zde je pro zajímavost text na obalech Agfa Wolfen zaváděček a pak ještě pro mě unikátní "Kontrolní/Záruční list" pro tento typ pásků a až na popis tužkou je jak nový.
.
CIMG1015 – kopie.JPG
CIMG1015 – kopie.JPG (162.39 KiB) 5311 zobrazení
CIMG1016 – kopie.JPG
CIMG1016 – kopie.JPG (187.39 KiB) 5311 zobrazení
CIMG1017 – kopie.JPG
CIMG1017 – kopie.JPG (187.17 KiB) 5311 zobrazení




No a pokud jste to zvládli dočíst až sem, tak gratuluji a snad Vás to alespoň trochu zaujalo :-).
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: SilverFox•NSK - Ostatní

Príspevok od používateľa Nstar »

perfektné, ja som už hovoril, že mám rád tieto reportáže, proste ma to baví
tie pásky vyzerajú dobre, normálne neviem načo by mi to bolo ale chcel by som ich keď to tak vidím na fotkách. Pekne ma niektoré zábery preniesli do minulosti a šiel by som sa pozrieť do nejakého krámku s takýmto tovarom. Všetko to vyzerá v slušnom stave a asi by so neodolal na tvojom mieste a zložil si jeden pásek na nejaké nahrávky
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Ostatní

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Nstar: Ahoj, no právě když jsem to pak po sobě četl (skrz nějaké překlepy a stylizaci), tak jsem si říkal, že to je celkem dlouhý, ale napadlo mě, že pokud to někdo přečte celé, tak to budeš ty :-).
To jo, možná je to jen tím, že ty Supraphony byly první pásky co jsem kdy získal a tak k nim mám nostalgický vztah nebo je to prostě jen tím, že jsou dost staré což mám rád. Hm, nebo obojí. Ale každopádně vím, že tyto pásky Agfa Wolfen nejsou už nijak vhodné pro novější magiče (che, jsem se překlepl a napsal "dnešní magiče" :-D ), už taková B4 by měla potíž nahrát tento pásek dobře, ale to hlavně kvůli tloušťce, protože dostatečně nepřiléhá k hlavám, u takové B73 je už problém hlavně v kalibraci na moderní pásky. Ovšem takový TYP CR i na ní dokáže zahrát ještě stále kvalitně, byť jde o studiovou 50µ, ale verze pro domácnosti o 35µ by určitě byla ještě lepší. No bohužel, žádný jiný magič nemám plně funkční, takže těžko aktuálně posoudit. Ale to jsem odbočil..
No kdybys používal i kotoučáky (v mém případě zatím jen Sonet Duo), tak bys jich pár asi taky ocenil, třeba pokud si rád přivoníš ke starým BASF Chromkám, tak tyto mají taky svoji typickou vůni, ale použít bys je mohl jen na Sonetu/Sonetu Duo, který je monofonní, ale za to je i dnes dokáže nahrát s krásně ostrým zvukem i na pouhých 9cm/s. A to je další důvod proč tyto pásky mám rád, na to, že jsou z 50. a dřívějších let a k záznamu používám kotoučák ze 60. let, tak je výsledný zvuk opravdu překvapivý.

Jen nerozumím té poslední větě jak jsi jí myslel "Všetko to vyzerá v slušnom stave a asi by so neodolal na tvojom mieste a zložil si jeden pásek na nejaké nahrávky"?
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: SilverFox•NSK - Ostatní

Príspevok od používateľa Nstar »

myslel som to tak, že by som neodolal a niektoré zavádzačky použil na vytvorenie komplet pásku a ten nahral
ja som používal dlho kotúčaky ale vždy len Tesla, nikdy som nemal lepší stroj ale mne to vcelku stačilo a so zvukom spokojnosť. Dokonca B 116 som prestal používať pretože nemám dostatočne kvalitný zdroj aby som využil 19cm/s a na tej to podľa mňa hrá slušne.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Ostatní

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Nstar: Já si nebyl tou větou jistý jestli ji myslíš jak já tuším, ale teď jsem se zamotal ještě víc.
Teď ta věta vyzněla, že bych měl pouze ze zaváděček sestavit pásek a ten nahrát. No zaváděčky nahrávat nejdou, ale často nad tím uvažuju, že by bylo pěkný mít třeba čistě bílý pásek z obou stran, který by přesto šel nahrát. Toto se mi alespoň polovičně kompenzuje páskami BASF LGR50.

Původně jsem myslel, že to myslíš tak, že bych si měl nějaký z těch pásků co nakupuji přemazat svým záznamem. Nutno říct, že tohle chci už spoustu let, udělat si vlastní výběry hudby na kotoučích a speciálně na Sonetu Duo. No bohužel než nějaký cizí záznam smažu, u kazet i kotoučů, tak jej chci zálohovat (třeba digitalizací na pevný disk), jenže v případě kotoučů to nemám jak udělat, nemám žádný vhodný a plně funkční kotoučák, přes který bych pásky digitalizoval.
Takže zatím čekám, než se mi konečně nějaký funkční podaří sehnat.

Tak v případě Tesly B115 to není "jen" magič, tenhle stroj je už na řádné úrovni. Mít jednu plně funkční B115, tak bych se s nahráváním pásků teda fest vyřádil. To by lítal jeden pásek za druhým :-D (teda ne z okna). A sehnat třeba takový Maxellky a Sony nebo už konečně nějaký TDK, uf, to bych byl v ráji.
Když jsem vloni zkusil na jedné B115 jen na pár minut pustit pásek nahraný někým jiným (když já tu možnost nemám), který byl navíc nahraný na 19, tak to byl pro mě krásný pohled a k tomu ten zvuk, to bylo úžasný. Na pár minut to bylo kvůli pořádně ztvrdlé přítlačné kladce, tak abych ten pásek nezničil. Navíc má ten magič i ulámaný potenciometry, takže obsluha jen tenkým šroubovákem :-|.

No kdyby byly i dnes CD masterované kvalitně (tak jako do konce 80. let), tak takový zdroj zvuku by byl na 19cm/s ideální.
Bohužel dnes už mnohdy nevychází hudba ani na CD, ale pouze v Mp3, takže i samotný bezztrát je nesehnatelný.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: SilverFox•NSK - Ostatní

Príspevok od používateľa Nstar »

ty si kdesi písal, že máš pásky, ktoré nemajú zavádzačky, no a k nim prilepiť tieto zavádzačky, tak som myslel to zostrojenie
ja mám 116 nie 115 ale to je skoro jedno ale s Maxell pásmi som nebol moc na tom spokojný, možno na nižšiu rýchlosť. Mne sa najviac osvedčili BASF, tam to hralo správne
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Ostatní

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Nstar: Jo, tak to jsem to tedy původně tušil správně. No nakonec jsme se pochopili :-).
Já vím, že jsi psal B116, no já kdybych si vybral, tak bych asi chtěl tu B115, která má navíc ten výkonový zesilovač oproti B116. Ale tak samozřejmě mít možnost výběru, tak bych velmi ocenil i CM130 - ale sežeň ji dneska za rozumnou cenu a plně funkční..
Hm, tak z různých debat vím, že někomu nesedí Maxell a jinému zase Basf..a většině lidí mnohdy bezdůvodně i Emgeton.
Mě ale musíš brát jako někoho kdo vůbec nemá kotoučák - za celý život jsem neměl šanci vlastnit nebo si osobně vyzkoušet jakýkoli plně funkční stereofonní kotoučák, vždy jsem získal jen polofunkční magič, kterému nefungovalo to či ono a používání bylo s obtížemi (ale neber to tak, že bych se nějak litoval, samozřejmě sere mě to, ale letos jsem si už konečně chtěl nějaký funkční dopřát a jen jsem vydal spoustu peněz za další ne moc funkční magiče - no spousta, pro většinu by to nebyla ani půlka výplaty, tak to ber s rezervou).

A u pásků jiné značky než Emgeton to mám stejné. Díky cenám, kdy jedna použitá 18cm Maxellka stála v bazaru 200Kč to bylo nedostažitelné pro školáka a nyní za to samé 500Kč je pro změnu přestřelený. U takových Sony, Grundig nebo snad TDK pásků to bývá i víc. A o kovových cívkách ani nemluvím.
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše poklady"