katalóg - web EZ647

najrozsiahlejší katalóg s fotkami a prebalmi v Európe - ešte k tomu v slovenčine (!) - zoradené podľa kritérií (typ, výrobca, ročník ...) + rôzne iné média

Moderátor: AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Ahoj, no máš dost pěkné kousky :thumbup:.

Jako ta Certronka a Sentry jsou dost pěkné, ty bych osobně bral, ale počítám, že kvalita bude asi všelijaká. I když ta Chromka by asi mohla obstát.
No Maxell LN, to dneska získat ještě ve fólii je celkem vzácnost.
A konečně došlo i na Sony ZX :-). Dost mě udivuje, že na tak laciný model (tedy předpokládám, že je to nejnižší řada) použili i šroubky, díky tomu to klasické Sony tělo vypadá celkem neobvykle, když ho znám jen tavené od HF..
A ty další, tam není co dodat, krásný :-).
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10179
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sentry je šmejd od pohľadu, tam sú mastné otlačky prstov na trecej fólii pod telom kazety, to je celkom sila.

Certron bol vždy pomerne šmejd, ale ak zákazníci kúpili zrazu Saehany, museli byť prekvapený :D

Sony ZX, je to šok, ale vyrobil ju SKC v Číne, povrch má upravenú formu ako kazety Sony, ale páska je tam rovnaká ako v tejto kazete Fuji DR https://ez647.sk/cc/fuji_dr.html#98
Ešte aj vnútro vedenia pásky je totožné s tou Sony a Fuji, okienka ochrany zápisu aj uzavreté detekcie na typ II sú totožného tvaru a zaoblené, vnútorne je len málo rozdielov medzi tými kazetami, a v cievkách Sony je povestný svorka typu Fuji, to je proste sila, nikdy som nič také nevidel, ale aspoň teraz si uvedomujem ako sa v tej dobe milénia strašne kašľalo na kvalitu aj pôvod kaziet
síce by Nstar namietal že tá páska je dobrá, môže byť, len neverím životnosti a zase je to niečo iné než hovorí značka
No a vieme že Sony robilo aj v Thajsku posledné kusy, tam to bolo zase krížené s TDK, ale to je zase niečo iné

Mne sa najviac páči Eva od Thatsu, ako som sa dozvedel zložením pásky presne zodpovedá Európskej verzii That´s TX
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Fuha, že až tak, to jsem netušil - já mám trochu zasekanou paměť, tak se mi ty obrázky v originální velikosti neotevřely, koukal jsem jen náhledy, takže toto jsem neviděl, ale je pravdou, že mi na té Sentry přišlo něco divnýho..

Aha, tak já myslim žádnou Certron nemám, nebo tedy nechci kecat, fakt netuším, ale tady musím říct, že vypadá slušně :-).

Teda, tak to je nářez.. Mě se tu kazetu před časem podařilo sehnat v jednom balíku, ale je dost jetá a ještě jsem se jí nestihl věnovat.. Ale jo, to je pravda, těch svorek jsem si nevšiml, ale něco mě na těch cívkách přišlo divné - no teď už vím co :-D.
Tyjo, tak to na to Sony prdělo teda hodně, když tam nebyly schopní dát ani vlastní pásku, vlastně ani svý tělo a cívky jen částečně..
Hm, to už asi i ty Sipote na tom byly líp, když byly kompletně čínské :lol:.

Jo to máš pravdu, ten bílý plast těm kazetám prostě sluší a v tomto designu obzvlášť. Si zkus představit jak by vypadala třeba ta Denon RG-S být v bílém plastu.
Když to tak vezmeš, tak kazety jsou v největší míře buď černé nebo čiré. A v začátcích ještě béžové. Jako kdyby neexistovaly jiné barvy plastů.
Té Denonce, jak tak na ni koukám, by slušela i temně modrá se zapuštěnými stříbrnými třpitkami (něco ve stylu předního plastu na reprácích Creative T20)..
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10179
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

na webe mám niekoľko Certron, tie staršie sú vyrobené v Mexiku a USA, čo je nič moc kvalita a tie nové sú plne Čínske, čo je ešte horšie, hlavne tie Certron HD sú príšerné až nepoužiteľné. Takže s tou Saehan to vyhrali. Nehovoriac o tom že Saehan Typ II aspoň ten starší ma trochu zvláštne kalibračné vlastnosti, ale rozhodne je to veľmi zaujímavý pás, o čom vie už svoje aj mnoho členov tu

Nechcem ti kaziť ilúzie, ale v dobe konca už nikto presne nevedel kde je aká použitá páska, si vezmi Fuji a Axia s poslednými kusmi s kazetami od SKC je s tou páskou vždy otázne
TDK Thajské mali tiež rôzne pásky a nedávno sme riešili že posledné generácie Japonských Sony CDix obsahovalo pásku aspoň z troch či štyroch firiem. Vlastne sa to dialo aj u posledných EU Sony kaziet, ktoré boli Thajské, Mexické a pod, nehovoriac aký je v Sony bordel celé roky ak je napríklad rozpočtový model kazety ako EF či FX, vieš asi na čo narážam

U Denon je super že dali čierne cievky.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Teď jsem na ně koukl a vzpomínám si. Ty už od pohledu vypadají vysoce kvalitně :mrgreen:. Nevím proč, ale jediná přijatelná mi přijde jako ta HE ze sedmdesátek.. Ta měla taky nekvalitní pásek a tělo? Vím, že píšeš nic moc, ale jako ta červeno-modrá HD s úzkým oknem to snad až tak hrozný nebude. Ta mi nějak hned připomněla Noblestar..

Neboj, to mi nekazíš iluze, ale je pravda, že jako období konce kazet považuji až kolem roku 2005 a dál, to kolem milenia mi nějak přišlo ještě v pohodě, ale jak teď koukám, že je ta Sony ZX zrovna z té doby, tak to už asi tak bylo..
Tak ono hlavní potíž je v tom, že já ty kazety v té době kupoval na použití v kazeťáku k nahrávání z rádia a současně i přes diktafon, takže na to mi postačily i ty Sipotky. Rádio jsem přestal poslouchat právě v roce 2005, takže pak už jen nahrávání záznamů přes diktafon. Ne že bych nepoznal rozdíl mezi Sipote a TDK D z té doby, už tehdy jsem trochu pozoroval rozdíly, ale vůbec jsem to nějak nebral - kazety jsem měl k záznamu a velmi, velmi drobnému sbírání (jo, co bych v té době dal za balík s 50 kazetami, to by pro mě byl poklad, teď je to průměrné množství).

Chtěl jsem tím říct, že vnímání rozdílů kvalit jsem se začal zabývat teprve před nějakým rokem, hlavně v době, kdy jsem tě poprvé kontaktoval, což není tak dlouho v porovnání s tím, že kazety jsem měl v ruce ještě před školním věkem. Nemluvě o vlastním zjišťování kvalit až sehnáním Dualu - když jsem totiž kazety zkoušel na tom Sony decku, tak tam jich spousta vyšla dost uboze, i Chromka zněla jak slabší Normálka.


Jo té Denonce ty černé cívky fakt sedí. Jen mi přijde, že by to tělo zasloužilo nějaký tmavě modrý odstín..nevím proč..
EDIT: jo, s těmi Sony FX vím co myslíš :-D.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10179
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

môžeš pozrieť na detaily, to je stará pôvodná Mexická Certron.
logo Compact Cassette na trecom papieri je úžasný detail :D
Prílohy
IMAG0532.JPG
IMAG0532.JPG (146.77 KiB) 2314 zobrazení
IMAG0533.JPG
IMAG0533.JPG (136.31 KiB) 2314 zobrazení
IMAG0534.JPG
IMAG0534.JPG (128.6 KiB) 2314 zobrazení
IMAG0535.JPG
IMAG0535.JPG (150.79 KiB) 2314 zobrazení
IMAG0536.JPG
IMAG0536.JPG (80.78 KiB) 2314 zobrazení
IMAG0537.JPG
IMAG0537.JPG (81.42 KiB) 2314 zobrazení
IMAG0538.JPG
IMAG0538.JPG (88.79 KiB) 2314 zobrazení
IMAG0539.JPG
IMAG0539.JPG (114.29 KiB) 2314 zobrazení
IMAG0540.JPG
IMAG0540.JPG (93.57 KiB) 2314 zobrazení
IMAG0541.JPG
IMAG0541.JPG (97.05 KiB) 2314 zobrazení
IMAG0542.JPG
IMAG0542.JPG (86.8 KiB) 2314 zobrazení
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Pěkné fotky :thumbup: .
Hm, tahle nevypadá špatně, není to kdoví co, ale takovou Noblestar překonala hned.
No kdo tenhle princip zacvaknutí pásku vymyslel.. Ale aspoň tak vznikl vlastně unikát, jen ne zrovna ideální. Na druhou stranu se ty cívky zdají být aspoň plné.
Jo, tak tohle jsem ještě neviděl, aby na třecí fólii bylo něco natištěno, ještě k tomu logo CC, fakt pecka. Škoda jen, že je to tak schovaný.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10179
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

ešte cievky iného dizajnu, ale rovnaký systém používal Scotch v USA aj Talianskej fabrike, potom ja Magnex Italy
je to jeden z najhorších systémov čo existuje, zlý návin, poškodzujúce sa cievky, na Magnex MXL metal to mám zlomené
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

No ono vůbec v USA měly teda výběr - takový podivný cívky a pěnový přítlačný polštářek, to když se podrbe obojí, tak to stojí za to..
Právě, to bylo to, na co jsem si hned vzpomněl, proto jsem psal, že i když je to vlastně unikátní design, tak není zrovna zdařený :-?. To ale možná tehdá při vytváření ještě netušili.

Navíc to dělá na pásku dvě prohlubně, což taky neprospěje, ale už i lepší značky mající běžné cívky se svorkou C to v začátcích neměly vychytaný a stejný propad na pásku vznikal i tam. Příklad po mě nechtěj, to bych si teď nevybavil :-D, ale vím, že šlo i o nějaké lepší značky než čínský "bezejmenný" produkt.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10179
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

niekde som čítal, že ako Basf v USA v tej dobe tiež používal špongie, tak bolo to aj kvôli automatu čo ich osádzal od kaziet, zmena na klasický pružinový vankúš s plsťou vraj vyžadoval kompletnú výmenu zariadenia výroby, ktoré bolo aj drahšie a náročnejšie, samozrejme v Basf to pochopili skoro a došlo na to, v Memorexe to trvalo, ale tiež na to prišli postupom času, aj ostatný
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10179
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Testy audio kaziet z aktualizácie 25.2.2023
Testy spravené 5.3.2023
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0908.JPG
Akai DX-57 dolby off/dolby C NR
Balík Česko, 14ks testovaných kaziet. (TDK AR-X vynechaná)

Basf/Emtec Ferro Extra I 90min deň výroby 076 roku 2001, Made in EU (Tape Germany, Assembled in France) Typ tela kazety Emtec.
basf_fei9000cu.jpg
basf_fei9000cu.jpg (13.33 KiB) 2139 zobrazení
+4db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Zvuk je skoro tak dobrý ako na zdroji, ale najvyššie cinkanie sa neprenáša, je stratené v páske, inak je to takmer ideálne, budenie je dobré, aj úroveň je vysoká, žiadne poruchy ani kolísanie, balance dobrý.
Skreslenie na sykavkách je len veľmi jemné, zvuk je veľmi slušný, pravá poctivá Basf páska Ferro Extra. Stále mám výhrady len k Emtec mechanizmu s mizernými cievkami, ktoré sa zatiaľ počas testu správali slušne.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.

Certron CTX-II 90min vyrobená v Kórei Saehanom, približne v rokoch 1988-1990. Pre USA trh.
certron_ctxii90cu.jpg
certron_ctxii90cu.jpg (13.22 KiB) 2139 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias 0, výstup z pásky slabší o 2db.
Výškovo je ostrá ako zdroj pri biase 0, čo je typická vlastnosť týchto Saehan starých typov II, ktoré sa trochu správajú ako metalky s vysoký biasom a nízkym vybudením, totálne kalibračné peklo pre niektoré stroje.
Basový prejav je ale mierne slabší, celkovo je zvuk mierne basovo jemnejší, ale výšky si drží takmer ako zdroj, špičky sa veľmi nestrácajú.
Problém je balance, ľavý kanál jemne pláva v úrovni, oslabuje sa a znovu vracia späť, ale len jemne na hrane rozoznania, ale je to tam, akoby vám zaliehalo v ušiach a potom to prechádzalo a stále dookola, čo by sa na dual capstane nemalo stávať, inak žiadne poruchy nevnímam a okrem toho je zvuk nadmieru dobrý. Hovorím si že zákazníci zvyknutý na "ne"kvalitu značky Certron to vyhrali so Saehan :D
Napriek tomu že trochu kolísal jeden kanál na páske nie sú žiadne stopy poškodenia po teste Akaiom, ani vlnitý okraj, ani ryhy, nič.
Páska má tú typickú nepríjemnú arómu starších kaziet Saehan typu II.

Denon RG-S 90min rok 1991 Made in Japan, Japonský trh.
denon_rgs9091cu.jpg
denon_rgs9091cu.jpg (13.74 KiB) 2139 zobrazení
+6db, špičky +8db, bias -4, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Toto je fenomenálna páska, po tých rokoch, aj tak som musel precízne hľadať rozdiely vo zvuku medzi páskou a zdrojom, balance, zvuk, všetko sedí veľmi dobre s malým podbiasovaním, žiadne skreslenie ani poruchy, ani kolísanie, totálna dokonalosť.
Výšky ešte neboli totálne ako zdroj, preto som ešte ubral bias na -6 a zvuk bol už excelentný, samozrejme charakter výšok a dojmu zvuku a EQ sa v detailoch veľmi jemne odlišuje od zdroja, ale bežne si to nikto nevšimne.
Pri zníženom biase odporúčam budiť trochu menej tak +4db v špičkách +6db, ale zase nech si to každý sám vyskúša čo táto kazeta dokáže. Asi jedna z najlepších čo poznám.
Po teste na Akai je na okraji pásky jemná čiara v náznaku, čo bude od hláv zrejme.

Emtec Chrome Extra II 60min, deň výroby 286 v roku 2002, Made in EU (Tape Germany, montáž France) Pás typu FeCo.
emtec_ceii6002cu.jpg
emtec_ceii6002cu.jpg (14.16 KiB) 2139 zobrazení
+4db, bias -8, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Zvukovo je tento pás stále na vysokej úrovni kvalít Basf ferro kobaltového zloženia, len mechanizmus kazety je horší, lacnejší s mizernými cievkami.
Páska vyžaduje stredné podbiasovanie na uvedenom prístroji, ale výkon aj výšky sú veľmi dobré pri tomto nastavení, žiadne poruchy ani kolísanie, mám pocit, že balance je viac natiahnutý do ľavej strany, ale len veľmi jemne, ako nepatrný posun fázy, ktorý sa dá poznať len pri priamom porovnaní pásky a zdroja.
Zvuk je veľmi dobrý, výškové podanie je na nerozoznanie od zdroja, ani náznak skreslenia na sykavkách, spokojnosť.
Páska je klasický ferrokobalt Basf z posledných rokov vývoja, len jemne priesvitný, vyzerá takmer čierne ako chromdioxid, ale v odlesku je trochu hnedého odtieňu, čo napríklad už u Chrome Plus pásov nebolo.
Bez zisteného poškodenia pásky po Akai.

Emtec Chrome Extra II 90min, deň výroby 250 v roku 2001, Made in EU (Tape Germany, montáž France) Pás typu FeCo.
emtec_ceii9003cu.jpg
emtec_ceii9003cu.jpg (14.31 KiB) 2139 zobrazení
+4db, bias -4, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
V podstate totožný pás, len tenší než u predošlej C60 verzie. Zvukovo je tiež veľmi dobrá, ale oproti C60 mi príde mierne citlivejšia na výkon, takže tých +4db je dosť na hrane. Zdá sa mi aj jemné oslabenie zvuku oproti zdroju, aj keď displej to ešte nevníma. Páska je napriek tomu vo veľmi dobrej kondícii, kalibrácia biasu je len malá a s výškami zahrá väčšie divadlo než hrubší C60 pás. Žiadne poruchy ani kolísanie, výšková odozva bez skreslenia, rozdiel zase je potrebné viacmenej hľadať medzi prepínaním pásky a zdroja.
No a štandardne ja rád vyzdvihujem fakt mizernosti kvalitatívneho prevedenia Emtec kazetového tela a mizerných cievok, ktoré aj v tomto prípade ešte fungovali dobre.
Po teste bol na okraji pásky náznak jemnej čiary po Akai.

Maxell Low Noise 60min vyrobená 24.2.1972 Made in Japan
maxell_ln6072cu.jpg
maxell_ln6072cu.jpg (13.41 KiB) 2139 zobrazení
0db, špičky +2db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Takže táto kazeta sa naozaj veľmi snaží, výkon je na hrane pri -2db má tendenciu jemne skresliť bas, ale podobne aj pri +2db, takže som zvolil kompromis 0db, no páska sa ľahko nechá nabudiť až na +4db, takže podľa výberu hudby a možnosti prístroja sa s nejakým drobným kompromisom dá dosiahnuť slušný výsledok na tak starý pás.
Výškovo je to mierne horšie, je tam časť výšok zastrená, aj pri biase -12, s ktorým sa síce dá zvuk o dosť zlepšiť, ale nebude ako zdroj, stále istá malá časť výšok bude chýbať, napriek tomu je táto kazeta u mňa hodnotená veľmi vysoko, pre svoj vek 51rokov zahrá lepšie než by som čakal, pretože okrem zmieneného má veľmi dobrý chod, výborný balance a vôbec žiadne poruchy ani kolísanie som nepostrehol. S použitím dolby je to trochu na hrane, inak celkom aj šumí.
Mechanicky je špičková, úžasne hladký chod, kazeta nemá bežné cievky Maxell, ale Enplass v dizajne starých Sony, o Enplass som tu už raz kedysi písal, že vyrábali plastové komponenty pre mnoho významných Japonských výrobcov audio a video kaziet.
Páska bez zisteného poškodenia v Akai po teste.

Maxell UR 60min vzhľad balenia 1988, ale reálne je kazeta vyrobená 16.1.1998, Made in Japan, EU trh.
maxell_ur6088eucu.jpg
maxell_ur6088eucu.jpg (14.87 KiB) 2139 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -8, výstup z pásky je slabší o 2db
Zvuk je veľmi dobrý, nabudený, dynamika je celkom veľká, výšková odozva je presvedčivá pri strednom podbiasovaní, balance je výborný, poruchy žiadne, zvuk je na základnú ferro pásku nadmieru dobrý. Samozrejme oproti zdroju je tam pokles celého signálu čo je bežné u týchto kaziet, ale inak dobre vyvážené spektrum zvuku.
Kazeta je ale dizajnový chaos, alebo výstrelok Maxellu k zákazníkom, starý typ fólie, kazeta s oválnym dizajnom len ako potlač, ale inak je s rovným telom, osadená novými cievkami, ktoré sa v roku 1988 ešte nevyrábali, osadená aj novou zavádzacou páskou s jednotným modrým značením, s tým moderným dizajnom.
Bez zisteného poškodenia po teste v Akai.

Raks High Dynamic II 60min rok 1985 Made in Turkey
raks_hdii6085cu.jpg
raks_hdii6085cu.jpg (14.88 KiB) 2139 zobrazení
0db, špičky +2db, bias -4, výstup z pásky je slabší o 2db.
Neviem kedy začal Raks reálne vyrábať pásky, pretože na internete sa datuje len vznik spoločnosti v roku 1964, ale podľa zberateľov je táto rada prvá existujúca, kedy firma mala dve triedy kazety normal a jednu kazetu typu II.
Myslím že sa ešte učili čo a ako, aj keď na zadnej strane obalu vychvaľujú zloženie pásky ako "active gamma hematite with special crystalline structure" Vzhľad pásky sivočierny bez náznaku hnedej a nepriesvitný by pripomínal chromdioxid, ale aróma chýba a hlavne Raks vždy robil FerroCobaltové pásky, no táto vyzerá okrem farby ako rýhovaný matný brúsny papier, čo bolo podobné aj u verzie HDI, ktorá dopadla na Akai katastrofálne, ale na decku Sony to bolo dosť dobré.
Táto páska je dosť podobná vzhľadom s tou zmienenou HDI, ale dopadlo to na tomto decku podstatne lepšie, aj keď o použiteľnosti ešte nebude celkom reč.
Výkon je celkom na hrane 0db v špičkách +2db síce už skoro nestíha, testujem po maximálnu prijateľnú hranicu, ale tejto páske ani pri ubratí výkonu to až tak celkom nepomáha.
No na 0db je to stále použiteľné.
Výškovo je to horšie, trvalo poruchové s výpadkami na výškach, nie extrémne, ale výrazne, no istá ostrosť tam celkom preniká na povrch aj pri biase 0, ubratie na -4 to trochu zvýrazní, ale nejaké hlbšie podbiasovanie veľmi zvýrazňuje poruchy a výpadky zvuku, ono to je také skoro schopné pri tom biase -4. Pri použití dolby C to ale vyžerie všetky výšky a brutálne prehĺbi tie poruchy a výpadky zvuku, dolby B som netestoval.
Balance je tiež nestabilný, ľavá strana má tendenciu mierne kolísať a oslabovať sa, viac či menej ten zvuk proste pláva v priestore.
Ako nie je to tak zlé ako u HDI kde sa nahrávka nedala vôbec počúvať pre poruchy a absenciu výšok, ale možno toto bude zase dobrý kandidát pre iný stroj než Akai.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.
Dizajn kazety je inšpirovaný starými Sony s malým oknom, ale je tam v detailoch a prepracovaní vnútra tela kazety množstvo odlišností.

Scotch BX 90min vzhľad balenia roku 1993, vzhľad kazety roku 1990. Made in Korea by SKC.
scotch_bx9091cu.jpg
scotch_bx9091cu.jpg (14.47 KiB) 2139 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Rôznorodosť SKC pásov ma vždy veľmi prekvapuje a dve SKC niekedy majú veľmi odlišné výsledky, výkon u tejto kazety je veľmi mohutný, podarilo sa mi ju zľahka prebudiť až na +8db, ale držať ju na +4db je samozrejme vhodnejšie.
Basovo mi ale príde viac zvýraznená než zdroj, oproti zdroju hrá podstatne mohutnejšie čo u obyčajnej pásky nie je veľmi bežné, skoro som mal pocit že je výkon vyšší než zdroj, no rôzne pásky a kalibrácia strojov sú taktiež veľmi zaujímavé pojmy v tomto prípade.
Výškovo je to ale mierne horšie, aj bias -12 nestačí na to aby dosiahla čistoty zdroja, je tam malá rezerva, dolby je použiteľné, ale nie je to tak nádherne čisté ako by som si predstavoval, alebo ako by som od kazety chcel, časť výšok je proste preč a k tomu aj šum je pomerne veľký.
Balance je dobrý, poruchy nie sú, takže toto je celkom dobré, kazeta je použiteľná s menším poklesom na výškach, na inom stroji sa možno podarí lepší výsledok, za mňa funkčné, ale nie audiofilné.
Páska má mierne zvlnené okraje aj mimo testovaných úsekov na Akai, stroj nenechal žiadne poškodenia na páske.

Sentry CX 60min Made in China
sentry_cx60cu.jpg
sentry_cx60cu.jpg (17.32 KiB) 2139 zobrazení
Kazeta paroduje cievky Sony. Na vnútornej strane trecích fólii sú mastné obtlačky prstov, čo niečo značí o výrobe :D
-4db, bias -12, výstup z pásky je slabší o 8db
Pri biase 0 je výkon len -6db
Nejaký zvuk na tej páske je, dokonca aj výšky tam nejaké sú ako tak schopné a jedlé. Zvuk je výrazne slabší, ľavý kanál o 2db horší, ale kolísanie balancu je len jemné, poruchy tiež len nepatrne, v podstate to hrá aj vďaka dual capstanu, inak by to asi plávalo po hlave a nedoliehalo v zmysle totálnej nepoužiteľnosti. Vzhľadom k podozrivej "kvalite" pásu by som to bežne nepoužíval v strachu o povrch hláv.
Dolby C uberie polovicu zvuku a zhltne všetky výšky čo ostali.
Páska je tmavá hnedá ako kôra dreva s ryhami s matným vzhľadom, každých niekoľko cm je úsek so zvlneným okrajom, aj mimo testov Akai, stroj nenechal žiadne poškodenie na páske.
Ale páska nechala hnedé stopy na hlave a kladkách, nutné čistiť.
Mimoriadne ťažký chod cievok a mechanizmu.

Sony Metal-XR 60min rok výroby 1992 Made in France, EU trh
sony_metalxr6092cu.jpg
sony_metalxr6092cu.jpg (12.45 KiB) 2139 zobrazení
+4db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Ako často kritizujem metal pásky Sony kvôli starnutiu a výraznému zhoršeniu zvukových vlastností na novodobalených kusoch, tak toto je ten lepší prípad, nie síce ideálny, ale použiteľný stav.
Pri biase 0 sú výšky trochu viac zastrené, ale zvuk mi naozaj začal skresľovať až pri +8db.
Nakoľko metalky sú necitlivejšie na bias nastavenie, musel som to vziať až na -12 aby som bol s výškami vo zvuku spokojný, ale výkon potom nesmie presahovať +4db na tomto stroji. Viem že boli aj horšie výsledky, keď som nebol na žiadnom decku schopný dosiahnuť dobré výšky na Metal Sony, ak je horší stav pásky, v tomto prípade to je obstojné.
S dolby to funguje tiež dobre, ale bez neho šum nie je tak výrazný nakoľko 70uS nastavenie je veľmi citeľné a moderné metal pásky tiež nešumia vraj ako tie staré, pretože sa stále hovorí že metalky šumia výrazne viac než kvalitné typy II a chromdioxidy.
Takže bez porúch a kolísania spokojnosť.
Páska má typicky slanú arómu metaliek Sony, ktorú som raz popisoval u nejakej podobnej kazety.
Bez poškodenia pásky po teste v Akai.
Excelentne ľahký chod cievok.
A samozrejme Sony páska je čistá bez stôp prachu, prášku a iných problémov.

Sony ZX 90min rok 1998 a novšie cca, Made in China by SKC?
sony_zx90cu.jpg
sony_zx90cu.jpg (16.08 KiB) 2139 zobrazení
Verzia kazety je síce v dizajne Sony, ale vedením pásky a okienkami vyzerá ako Fuji DR 1998 vyrobená v Číne firmou SKC, aj pás vyzerá byť identický, okrem toho osadenie svorky M typu Fuji do cievok Sony vidím prvýkrát.
Kazeta nemá tieniaci plech pod vankúšom, ale má skrutky.
+4db, bias -10, výstup z pásky je slabší o 2db
Ako nehrá to vyslovene zle, ale sú tam nejaké nedostatky. Takže..
Výkonovo je +4db na hrane, pri basovejšej hudbe odporúčam budiť na +2db.
Výškovo pri celkom veľkom podbiasovaní to hrá ako zdroj, prípadne bias -12, ale zase nutné ubrať výkon. Celkový zvuk pásky je nepatrne jemnejší od zdroja, čo najviac počuť na basovej zložke.
Balance je mierny problém, aj tu má ľavý kanál tendenciu mierne kolísať a plávať v úrovni signálu, takže stabilita zvuku je trochu problém, napriek týmto neduhom je to celkom dobre použiteľné a možno na inom decku to bude aj dobré, ale nastalo jedno veľké ALE.
Po asi štyroch minútach nahrávania ako som si priebežne zapisoval dojmy a hodnoty začal silne kolísať ťah až sa to začalo zastavovať, typický rozklad spojiva a lepenie na hlavy, pri ľahkom chode cievok, stačí otočiť na stranu B a po spustení play sa to takmer okamžite vyplo, beznádejné, kazeta nepoužiteľná. Teraz som si aspoň istý že napriek špekuláciám o ECP páske v týchto kazetách sa viac prikláňam k novým šaržám SKC pásov, ktoré boli používané aj do niektorých posledných kusov Sony CDix I a podobných. Možno pomôže forma lubrikácie vhodným prípravkom ako sa tu riešilo niekoľko krát na fóre, to by bola vhodná testovacia páska.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.
Ale páska nechala hnedé stopy na hlavách a kladkách stroja, takže zase nutné čistenie.

That´s CD-IIS 90min rok 1989 Made in Japan, Suono format, pás FeCo.
thats_cdiis9089cu.jpg
thats_cdiis9089cu.jpg (11.43 KiB) 2139 zobrazení
+4db, bias -12, výstup z pásky slabší o 2db
Výkonovo by to šlo aj na špičky +6db, ale nie s týmto biasom, napriek tomu je to dosť na hrane, pri menšom budení to bude ešte lepšie zvukovo, výškovo to ale bolo stále mierne zastrené. Tak som uberal bias až pri -12 som bol skoro spokojný, ale aj tak najvyššie špičky výšok na páske chýbajú, okrem toho ma zvuk výrazne odlišný EQ charakter než zdroj, niekde sú výšky až príliš zvýraznené a niekde chýbajú. Napriek tomu klasické skreslenie basov, alebo sykaviek tam nie je, no proste ako zdroj to nehrá, aj keď svojim spôsobom je to v celku dobré, dolby funguje, páska je schopná len dosť mení charakter, takže si to každý musí vyskúšať sám. Možno horší stav, neviem, u rovnakej verzie ale C64 som bol spokojný s bias -4.
Malo by sa jednať o ferrokobaltový pás porovnateľný s Európskou verziou That´s CD/IIF, kde je pás pomerne výrazne hnedý a železitý, dosť priesvitný.
Náznak stredovej čiary po Akai, len veľmi jemný.

That´s EVE-I 54min rok 1987 Made in Japan, Japonský trh
thats_evei5487cu.jpg
thats_evei5487cu.jpg (12.38 KiB) 2139 zobrazení
Uvedená páska je FeCo zvaná Fine Crystal Cobalt a podľa názvu je pás totožný s Európskou strednou triedou superferro That´s TX, ktorú som kedysi nahrával ako jednu z prvých kaziet na Akai s veľkou spokojnosťou.
+4db, špičky +6db, bias -10, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Zvuk je veľmi dynamický a pri biase 0 by dosahoval plných +6db, ale je to potom výškovo o niečo slabšie. Výšky aj tak nie sú presne ako zdroj, časť špičiek chýba, ale nie je to tak tragicky počuteľné ako na predošlej CD-IIS, tu je to viac prirodzené a svieže.
Žiadne poruchy ani kolísanie, balance výborný, takže celkom spokojnosť s touto kazetou, má taký svojský charakter ale stále veľký potenciál po rokoch aj v dnešnej dobe je veľmi vhodná na nahrávky.
Ak to porovnám so zmienenou kazetou That´s TX 90 1987, ktorú som podľa poznámok nahrával do +6db s biasom -8 v máji 2008, tak sa to tak extrémne nezhoršilo od tej doby, porovnateľné to je, nejaký pokles tam je v biase a výkone, ale stále dosť dobré. A bola to šiesta kazeta v poradí ktorú som nahrával na Akai od jeho nákupu. Akurát že That´s TX ma v roku 2008 vyšla na 45KČ :)
Páska má veľmi železitý aj priesvitný výzor.
Bez zisteného poškodenia na Akai po teste.
Kazeta sama o sebe je tiež vo fascinujúcich farbách a balení a nákup tejto rady sa dneska počíta na stovky eur, som mal šťastie zrejme :D

Zatiaľ všetko, Ďakujem za pozornosť, pokúsim si nájsť čas a postupne dohnať aj predošlé kazety v testoch.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10179
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Testy audio kaziet z aktualizácie 31.1.2023
Testy spravené 6.3.2023
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0256.JPG
Akai DX-57 dolby off/dolby C NR
Balík Česko, 11ks testovaných kaziet. (okrem čistiacej kazety, MD a Denon CX 10, ktorej test bol v 02/2020 )


Basf by Emtec Sound I 60min, deň výroby 272 v roku 1997, Made in EU (Tape Germany, montáž zrejme France)
basf_soundi6098cu.jpg
basf_soundi6098cu.jpg (13.53 KiB) 2020 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Výkon je celkom veľký, v kľude ju hrám stále na plných +6db, ale beriem to trochu s rezervou.
Výškovo aj pri hlbokom podbiasovaní nehrá presne ako zdroj, stále je tam malý výškový pokles, asi kvôli veku a C60 hrúbke, inak by to bolo fajn. Zvuk je stále dosť dobrý a jedná sa o klasickú Basf ferro pásku, len proste totálna výšková čistota sa nekoná. Bez porúch a kolísania, balance je dobrý.
Varovanie pred Emtec cievkami, ktoré zatiaľ fungujú dobre.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.

Hitachi UD 90min vyrobená 25.8.1983 Made in Japan, Európsky trh.
hitachi_ud9088cu.jpg
hitachi_ud9088cu.jpg (13.52 KiB) 2020 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Uvedená páska je Pure Crystal, viem že sa tento názov, alebo tento pás používa pre moderné Maxell UR so základnou ferro páskou, aspoň vidíme, že predtým to bola prémiová UD páska, potom UD zmenilo štruktúru, aspoň u Maxell na ferri-crystal, potom na Epitaxial čo bol už ferrockobalt a nakoniec na Cobalt Sigma, v Japonsku známi ako Spintech Sigma, Black Magnetite typu I, kde bol ferro oxid s kobaltom a magnetitom.
Je to celkom vtipné, ale po teste Basf Sound sa na prvé počutie tento pás správa rovnako, takže som znovu skontroloval či som predtým Basf Sound vybral z prístroja :)
Dobre trochu preháňam, hrá to o niečo lepšie než Basf, výkon je zase celkom vysoký a zase to hrá krásne na +6db aj trvale, ale zase som opatrnejší s hodnotami.
Aj tu je výškový pokles pri hlbokom podbiasovaní je rozdiel výšok naozaj veľmi malý, výšky si celkom drží, dolby je použiteľné, páska ešte celkom šumí, ale nie tak silno ako niektoré klasické ferro modely.
Bez porúch a kolísania, balance skoro dobrý, trochu to kazí malá miera výškovej zastrenosti, ktoré je mierne väčšia na ľavej strane, čo veľmi jemne kazí priestor, ale naozaj len v extrémne malej miere.
Po Akai ostal jemný náznak stredovej rysky po teste na páske.

Magna chromdioxid 90min rok 1979cca Made in W.Germany
magna_chromdioxid9079cu.jpg
magna_chromdioxid9079cu.jpg (14.58 KiB) 2020 zobrazení
-2db, špičky 0db, bias -8, výstup z pásky slabší o 4db
Výkonovo to nie je u chromdioxidu žiadne prekvapenie, ale v týchto hodnotách drží dobrý a neskreslený zvuk aj pri basovejšej skladbe
Výškovo tiež prekvapila, pri strednom podbiasovaní hrá ako zdroj a zvuk je dosť svieži, žiadne poruchy, balance dobrý, len je celý zvuk o dosť slabší, pochopiteľne, inak je to v tomto ohľade veľmi dobrý výsledok.
Ale je tu jedno veľké ALE, ktoré som u chromdioxidu určite nikdy nečakal. Rozklad spojiva a lepenie pásky, prejavuje sa mierne odlišne od iných známych kusov. Už pri spustení nahrávania tam bolo silné tremolo, pripomínam, že chod cievok je veľmi ľahký. Tremolo sa stupňovalo a kolísanie zhoršovalo, až sa to vyplo, kladka vytiahla pásku z kazety, ale stroj to vypol skôr než sa to celé zamotalo, ako sa stávalo na lacných starých kazeťákoch. Najzaujímavejšie na tom je že páska bola vytiahnutá z kazety na ľavej pomocnej kladke, čo značí jasné prilepenie pásky na hlavy a ľavá kladka takto povytiahla kúsok pásky. Hlavný rozdiel chovania bol v tom, že ak som kazetu otočil na stranu B, tak fungovala v podstate lepšie s menším tremolom, čo je pri zatiaľ všetkých testovaných nemožné, nakoľko opačný pomer veľkosti navinutej pásky na cievkach spôsobí totálny kolaps chodu, tu nie.
S lepením na pravom chromdioxide nemám ešte skúsenosti, ani neviem či je len pás zle skladovaný, alebo proste vyrobený s pochybnými vlastnosťami materiálov.
Pás samotný má opticky sivočierny farbu s modrastým odtieňom, ako som pozoroval u iných chromdioxidov, žiadny presvit vrstvy, ale ani žiadna aróma spojiva, zároveň sú na páske pigmentačné mapky, ryhy a celá pôsobí matne. Takže nemusí byť od bežných výrobcov, ale skôr niečo extra, to ešte niekedy skúsim vypátrať.
Mimo vytiahnutej pásky na kladke, Akai nespravil ryhy ani iné poškodenie, no páska ma mierne zvlnené oba okraje aj mimo testovaných úsekov.
Oter žiadny viditeľný, aj tak som pre istotu čistil, či sa to nezlepší.

PDMagnetics FE Ferro 90min rok 1988cca, Made in Switzeralnd by ICM
pdm_ferrofe9088cu.jpg
pdm_ferrofe9088cu.jpg (12.99 KiB) 2020 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Neviem ktorý zo svätej trojice pásov Agfa/Philips/Basf bol použitý v tejto kazete, ale výškovo som nebol presvedčený, takže.
Výkon je veľmi dobrý, ľahko sa nechala sama prebudiť až na +6db, ale v špičkách +4db je tak akurát čo na Akai hrá dobre v prípade tejto kazety.
Výškovo je to ale výrazne zastretejšie, tesne pod limity dolby, takže sa nehodí, ako nie je to totálne najhoršie, na nenáročné veci asi použiteľné, ale horšie než u bežných ferro kaziet, od ktorých človek čaká aspoň nejakú ostrosť.
Bez porúch, ale kolísanie na ľavom kanály občas jemne poklesne úroveň, nie tragicky. Trochu sa priestor ťahá do ľavej strany, čo takmer nepočuť, zase je nutné priame porovnávanie pásky a zdroja.
Takže ani na dual capstane sa celkom tento problém nerieši, asi zrejme v prípade že sú hlavy veľmi jazdené, alebo pásky veľmi staré v pochybnom stave, o kvalite samotného výrobcu nehovoriac.
Ťah nekolíše, nič neškrípe, čo je pomerne dobrá správa.
Mierne ťažší chod cievok.
Akai nechal mierne výraznejšiu stredovú čiaru na páske.

Permaton Chrom Super II 90min rok 1984cca Made in W.Germany
permaton_chromsuperii9084cu.jpg
permaton_chromsuperii9084cu.jpg (14.17 KiB) 2020 zobrazení
-2db, bias -8, výstup z pásky slabší o 4db
Takže máme tu ďalší pravý chromdioxid, ale ten pás je úplne odlišný, žiadne problémy so správnym ťahom, žiadne lepenie. Pripomínam, že závod Permaton taktiež vyrábal len kazety C0 a pásky nakupoval od Európskych, ale aj Ázijských výrobcov a plnil do svojich kaziet.
V tomto prípade sa jedná o pravý chromdioxid, predpokladám že vyššie triedy superchrome ako je Agfa, alebo Basf, či Philips, nakoľko pás spĺňa všetky typické znaky chromdioxidu vrátane typickej arómy. Chod pásky a cievok je úžasne ľahký.
Zvukovo mi prišla trošku mierne citlivejšia na výkon, keď testovaná Magna šla na 0db v pohode, tu je lepšie trošku tlačiť dolu, aj keď občasná špička 0db podľa typu hudby nebude prekážať.
Je tam trochu počuť ten šum, pretože pri nízkom budení ak vytočíte Volume príliš doprava, ale stále menej než u typu I. Výšková odozva pri strednom podbiasovaní je viac než dobrá, spokojnosť, žiadne poruchy ani kolísanie, balance je výborný. Páska nenecháva oter, ani nie je na nej žiadny biely prášok či iné závady. Vysoké pigmentačné mapky vo vrstve sú u tak starej pásky už štandardnom, ale samotná páska vyzerá veľmi dobre s vysokým leskom a dobrým spracovaním.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.

Recording The Masters Type One C60, rok 2022 Made in France
rtm_typeone6022cu.jpg
rtm_typeone6022cu.jpg (14.49 KiB) 2020 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias -12, výstup z pásky občas skáče v plusových hodnotách oproti zdroju +2db
Výkonovo je tento pás naozaj veľmi slušný, basovosť je veľká až by som povedal zmohutnená oproti zdroju, čo sa prejavuje aj na displeji v plusových číslach, pri vstupe +2db z pásky občas skáče +4db
Výškovo potrebovali tieto pásky vždy viac podbiasovať, čo sa zistilo už od prvej verzie 2018, pri biase -12 stále výšky nedosiahnu úrovne zdroja, rozdiel je síce malý, ale počuteľný pri priamom porovnaní, dolby ale funguje.
Na jednej strane je to trochu sklamanie, pretože by potrebovali vyrobiť pásku, alebo dotiahnuť výrobný proces s vyšším biasom pásky, aby bola lepšie kompatibilná aj s mnoho strojmi, ktoré nemajú možnosti kalibrácie.
Na druhej strane je to stále z nových vyrábaných pásov asi najlepšia a aj jediná vhodná voľba.
Okrem toho, žiadne poruchy, žiadne kolísanie, balance je dobrý, oba kanály úplne v poriadku.
Ešte trochu kecov k páske samotnej, myslel som si že je viac železitá než Basf ferro páska, ale ako som mal po ruke práve teraz testovanú Basf Sound a porovnal farbu, odlesk, odtieň oboch pásov, tak sa zdajú takmer úplne identické.
PET podložka ale na tejto RTM C60 je zrejme z tých moderných, ktorá má bočný presvit, teda navinutú cievku s páskou z boku presvietite, ako keby bola z priehľadného plastu, čo vnímam u nových výrobkov pásov takmer u väčšiny súčasných firiem, ale aj tých nekvalitných Čínskych. Ono je to patrné už v tape decku, keď je páska podsvietená LED lampou, že to ma nejaký zvláštny efekt. Ja si u prvých verzií FOX C60 2018 nespomínam na to, ale niekedy sa k tomu musím vrátiť. Verzia RTM C90 tento efekt nemá, PET podložka bude zrejme úplne odlišná.
Okrem zmienených kaziet sa to dialo aj u Maxell XL-S triedy, kedy bola v technických údajoch uvedená špeciálna dvojvrstvová nosná fólia, ale celkom pochybujem že sa jedná o rovnaký typ fólie v súčasných kazetách, skôr by som povedal veľmi odlišné niečo v postupe výroby filmu, materiálu, alebo niečoho, čo to spôsobuje, ako táto kazeta dokazuje, nie je to známka nekvality.
Akai nechal po teste jemný náznak čiary na okraji pásu.

Recording The Masters Type One C90, rok 2022 Made in France
rtm_typeone9022cu.jpg
rtm_typeone9022cu.jpg (14.29 KiB) 2020 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Aj keď obe pásky RTM C60 a C90 majú úplne rovnakú farbu a konzistenciu magnetickej vrstvy na pohľad, tak výsledky vyšli dosť odlišné, ale netypické pre tenkú C90 pásku, pretože väčší výkon v nízkych a horší vo vysokých frekvenciách by zodpovedal skôr hrubej páske C60, než C90.
Výkon je pomerne veľký, ťahá až na +6db, ale do plusu tu hodnoty oproti zdroju neskáču.
Výškovo je to ale naozaj o dosť horšie, použitie dolby C vyslovene okusuje zvuk a je to takto nepoužiteľné, proste asi nevydalo niečo.
Poruchy nie sú, ani kolísanie, len priestor sa zase ťahá mierne do ľavej strany.
Pásky majú teda rovnakú farbu, ale C90 nemá tú bočnú priesvitnosť.
Akai nechal aj tu veľmi náznak čiarky na okraji pásky po teste.
Obe kazety by mala vyrábať Talianska firma MusicBox, kde je použitý vodiaci blok, rovnaká firma poskytovala kazety C0 aj v prípade FOX C60 2018, RTM vyrába len samotný magnetický pás.

Scotch Superferric High Energy 60min rok 1979 Made in Italy
scotch_superferric6079oycu.jpg
scotch_superferric6079oycu.jpg (14.55 KiB) 2020 zobrazení
Pás by mal obsahovať kobalt a obsahuje spodný náter Back Coating, ktorý Scotch nazýva Posi-track.
Vďaka čomu vyzerá ako ferrochrome naruby, sýta železitá farba na povrchu a spodok sivočierny, ale skôr svetlejší sivý.
Na webe sú dve kazety v hnedom obale a táto v oranžovo žltom prevedení, rozdiely som nenašiel, ani neviem o zmysle týchto dvoch verzií, asi len pasca na zberateľov :D
+2db, špičky +4db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Výkonovo to je slušné, samozrejme nie do závratných čísel, ale aj tak dobré.
Výškovo je to tlmenejšie, ale dolby sa tvári že to veľmi nevadí, rozdiel výšok a zdroju nie je zase tak prehnane veľký.
Bez porúch a kolísania, balance je presný, šum sa mi zdal trochu menší než u bežných ferro.
S miernym poklesom výšok je to celkom použiteľná kazeta a počas testu sa nevyskytlo kolísanie ťahu kvôli starému spojivu, pritom Scotch je tým tiež celkom povestný, že s tým má občas problémy.
Bez zisteného poškodenia po teste v Akai.
Veľmi ľahký chod cievok.
Varovanie jediné, obsahuje rozpadajúci sa špongiový prítlačný vankúš.
Chyba na jednom kĺbe krabičky, jedna strana kĺbu s oskou je akoby zatečená niečím neznámym, zrejme od výroby a funguje to ako lepidlo, takže sa krabička nedala otvoriť a ten plochý plast sa odlomil, ale ten zvyšok čierneho plastu drží na priehľadnej polovici ako prilepený.

Smat Low Noise C60 rok 1974 Made in Korea
smat_ln6074cu.jpg
smat_ln6074cu.jpg (12.04 KiB) 2020 zobrazení
Malo by sa jednať o najstarší model firmy SKM s najzákladnejšou páskou v tej dobe.
-2db, bias -12, výstup z pásky slabší o 2db
Výkon je na hrane, ľahko ide prebudiť na +4db, ale nie je to dobré, už pri tých -2db sa tie basy zdajú nečisté, takže uberať výkon v istej miere nie je riešenie, treba nájsť vhodný bod kedy to chrčí menej :D
Výškovo je to katastrofa, viac než polovica výšok je preč, tu nízky bias pomáha len veľmi mierne až skoro vôbec, dolby nepoužiteľné, zvuk je výrazne bezvýškový a najostrejší signál z tej pásky je šum.
Napriek veku žiadne kolísanie ťahu, či rozkladu spojiva, to môžu nové SKC pásky len závidieť.
Poruchovosť sa mi zdá mierna, ale kvôli výškovej absencii sa to nedá veľmi posudzovať. Priestor akoby bol mierne viac vľavo, ľavý kanál má pokles o 1db cca, šum je veľký. No na basovú hudbu možno sa to bude dať použiť.
Treba brať na mysli ten vek aj kategóriu pásky, dneska je to viacmenej zberateľstvo.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.
Jemný hnedý oter na okrajoch hláv stroja aj kladiek, nutné čistiť.
Prvý krát sa mi stalo to o čom som doteraz len čítal, že bola rozlomená svorka C v jednej cievke, takže som vymenil za inú z mojich zásob. Chod je inak celkovo dosť ľahký.

TDK SA 90min rok 1979 Made in USA, môj kus vyrobený v roku 1981, predpokladám že páska je Japonská a Americká je len montáž.
tdk_sa9079cu.jpg
tdk_sa9079cu.jpg (13.47 KiB) 2020 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Toto je pre mňa extrémne prekvapenie, že som kričal WOOOV, niečo také som u tak starej SA asi nikdy nepočul, ale to je dôkaz o tom že stav skladovania zohráva extrémnu úlohu.
Mal som Japonské verzie SA 1979 C46 aj C60 a zvukovo boli absolútne nepoužiteľné, ale toto vyslovene exceluje.
Výkon +4db so špičkami +6db, budenie je excelentné, podľa technických informácii je SA z roku 1982, teda o tri roky novšia od tejto schopná podať MOL +3,0dB v basovej oblasti, ale tu sa to zdá ešte lepšie.
Výškovo pri podbiasovaní na -12 sú ako zdroj, rozdiel je extrémne malý, hrá to nádherne s dolby aj bez neho, žiadne skreslenie na sykavkách, ani rozpitia výšok nepočujem, úplný excelent.
Ťah je výborný, priestor presný ako zdroj, ani náznak jedinej poruchy v teste, alebo zakolísania, oba kanály hrajú ukážkovo.
Mal som rôzne TDK SA, staré aj nové, ale táto ich všetky natrela.
Pás nemá žiadny prach, hlavy a dráha čisté, mierne ťažší chod cievok.
Bez zisteného poškodenia po teste v Akai.

TDK SF 90min rok 1985 Made in Japan, môj kus vyrobený v roku 1987.
tdk_sf9085cu.jpg
tdk_sf9085cu.jpg (10.79 KiB) 2020 zobrazení
Oficiálne sa jedná o prvý model TDK SF na trhu.
+4db, bias -8, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Myslím že výkon je dobrý, aj keď trochu na hrane možností, takže asi +4db len v špičkách, podľa hudby. Ale nevadí, uvedený MOL je +3,5dB, takže je to v poriadku.
Výšky pri strednom podbiasovaní sú ako zdroj, rozdiel je zase len veľmi malý a netreba to hrotiť, celkom schopný stav, tie prvé SF mali celkom slušný výkon aj zvuk, aj keď SA to nie je. Bez porúch a kolísania, balance je výborný.
Kazeta je výborná a použiteľná.
Na navinutej cievke je nejaká kryštalická štruktúra čo by biely prášok, ale na povrchu pásky, ani v páskovej dráhe po teste nič nie je.
Akai nechal jemne zvlnené okraje pásky po teste, ale ryhy zase žiadne.






Testy audio kaziet z aktualizácie 31.1.2023
Testy spravené 6.3.2023
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0260b.JPG
Akai DX-57 dolby off/dolby C NR
Balík ElviaPro, 3ks testovaných kaziet. (okrem Video8 a RTM, ktoré som popisoval vyššie)

Sony Metal XRS 54min rok výroby 1994 Made in Japan, Japonský trh
sony_metalxrs5494cu.jpg
sony_metalxrs5494cu.jpg (12.98 KiB) 2020 zobrazení
+4db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Jedná sa o klasické prevedenie Metalky Sony zhodné s našimi Metal-XR, len s precíznejším odliatkom tela kazety. (Made in Japan, nie Italy s dilatačnými špárami :) )
Páska je klasická Dynametal (Metal-XR)
Výkon +4db je slušný na metalku po rokoch, zase pri biase 0 môžete ísť až na +6db, ale na slušné výšky potrebujete podbiasovať na -12 ako v prípade nedávno testovanej XR.
Basový prednes mi príde mierne silnejší a mohutnejší než na zdroji, pre výšky a spokojnosť bias -12, ktoré sú takmer ako zdroj, stratu vysokých špičiek som takmer nepostrehol, no mal som pocit, že v ľavej strane bol nepatrný pokles výšok, ale priestor to veľmi nekazilo, je to skôr dojem.
Bez porúch a kolísania. Kondícia kazety je opäť taká priemerná, nedostanete z nej to metalové maximum, ale je stále použiteľná na rozdiel od niektorých Sony metal kusov, ktoré som testoval kedysi.
Páska má zase silne slanú arómu typickú pre Sony metal.
Kupujete v podstate základnú metalku Sony XR pre Japonský trh.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.

Sony XSI 60min rok výroby 1994 Made in Japan, Japonský trh
sony_xsi6094cu.jpg
sony_xsi6094cu.jpg (10.02 KiB) 2020 zobrazení
Trieda pásky ultraferro, vrstva Super Cobalt Crystal, kvalita triedy podľa HF-ES
+6db, bias -10, výstup z pásky posilnený +2db
Ako ultraferro nám už trochu zostarla, teda potrebuje podbiasovať, ale inak má neskutočný výkonový potenciál. No na farbe zvuku a celkovom dojme trochu mení hodnoty.
Výkon je monumentálny, nechala sa prebudiť až na +10db, napriek tomu skresľovala len mierne.
No asi by som to štandardne nahrával na +6db s občasnými špičkami +8db. Basový prednes je z pásky zvýraznený a celkový výstup je silnejší oproti zdroju o 2dB.
Výškovo je ostrá až pri výraznejšom podbiasovaní, ale trochu mení farbu zvuku, v tom basovom prednese trochu výšky zanikajú v priestore a čím silnejší MOL tým je to viac nevyvážené, alebo je to len dojem.
Skoro by som povedal že zdroj hrá ostro s priemernými basmi, ale z pásky to ide ako keď niekto zapne subwoofer.
Priestor je výborný, poruchy žiadne, kolísanie žiadne. Toto patrí k špičkám kazetového sveta typu I, len v divne značenom modeli s nie celkom výstižným a príťažlivým dizajnom. No kazeta je technicky výborná, aj šum je badateľne menší, aj keď je to len typ I.
Bez zisteného poškodenia po teste v Akai.

Sony XSII 90min rok výroby 1994 Made in Japan, Japonský trh
sony_xsii9094cu.jpg
sony_xsii9094cu.jpg (9.92 KiB) 2020 zobrazení
typ pásky Super Uniaxial (UX-S)
+4db, špičky +6db, bias -6, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Aj keď je výkon +4db trochu na hrane, tak občas tie vyššie špičky +6db skáču skoro samé, aj nad rámec zdroja. Ak sa to niekomu bude zdať príliš, tak +2db v špičkách +4db bude asi výborná, no každý si nájde to svoje vhodné nastavenie.
Výškovo je to veľmi dobré, možno by sa našli rozdiely, ktoré už ale nestoja za reč, takže je pás ešte v dobrej kondícii.
Bez porúch a kolísania, vedenie pásky veľmi dobré, výborný stav.
Akai nechal jemnú čiarku na okraji pásky po teste.

The END :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Katalóg kaziet (Biggest Catalogue of blank cassettes in Central Europe) Vintage Cassettes catalogue / audio / video / other"