katalóg - web EZ647

najrozsiahlejší katalóg s fotkami a prebalmi v Európe - ešte k tomu v slovenčine (!) - zoradené podľa kritérií (typ, výrobca, ročník ...) + rôzne iné média

Moderátor: AdmineR

SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Pěkné testy, těší mě, že jsi se k tomu zase dostal :thumbup: .

Ty Chromdioxidy mě zaujaly, jako vždy :roll: . Sice v páskách obecně hraje dost velkou roli skladování, ale mám pocit, jako by ty novější stroje prostě už nedokázaly dobře s tímto materiálem pracovat - tedy správně ho nahrát i kdyby byly skladovány ukázkově. Možná co píšu je blbost, ale zajímalo by mě zda vůbec nějaký výrobce tape decků na přelomu a v začátku 90. let ještě vůbec počítal s užitím Chromdioxidů ve svých strojích.
Myslím to tak, že Dual (roky 1981-83) dokázal nahrát skvěle ty kazety, které Sony (rok 1996) už ne.

Jinak mě teda hned napadlo, jak jsi zmínil výrobu C0 kazet, jak by se testovaly tyhle kazety :-D. Asi se už moc těším až načneš ty krátkostopé kazety, ale tohle by taky bylo zajímavý, kdybys teda nějaké prázdné měl. Na nich by se dalo už testovat leda technické provedení a zda třeba nezapomněli na nějaké standardní součástky :mrgreen:
.
DSC03102 – kopie.JPG
DSC03102 – kopie.JPG (146.08 KiB) 2349 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

práve si čoraz viac myslím že každý stroj s ručnou kalibráciou vie chromdioxidy celkom slušne, ak sa na ne výkonom veľmi netlačí
u tej Magny je zrejme naozaj lepivý problém, lebo som sa u chromdioxidu s týmto nikdy nestretol

by ma zaujímalo čo je to za kazetu na fotke
špongia ma tam desí, ale inak skoro niečo neznáme, USA, alebo Italy
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Jo, takhle to máš pravdu, já furt zapomínám na tu kalibraci.. I když mám chatrné zkušenosti s pouhými dvěma stroji, tak ruční kalibraci jsem zatím nezažil vůbec, ale když prospěje i Chromdioxidu, tak je to mocný nástroj.
On ten Sony co mám, ale nahrával blbě snad každou kazetu - uznávám, o autokalibraci jsem netušil a tak jsem ji ani nepoužil. Ovšem Dual, který taky nemá kalibraci, tak nahrával mnohem líp. Proto mě to tak napadlo, ale už když jsem to psal, tak jsem se obával, že to bude blbost :oops: .

Hm, to jsem právě taky četl. Hned jsem se lekl, že jestli tohle může postihnout i ty BASFky co tak marně sháním, tak to by mě nepotěšilo. No ale když i tobě přišel ten jev podivný (jak píšeš o otočení kazety, kdy se chovala líp a ne naopak hůř), tak kdoví co to způsobilo.. Zřejmě asi jiné složení, které se po letech chová taky jinak.


No, tohle je zrovna originálka, ale jaký je její původ - u originálek to nebývá vždy jednoduché, no tu může pomoct právě ta forma přítlačné pěny.
Kdysi při cestě do bazaru za účelem pořízení nějakých desek, jsem se mrknul i na kazety a při mém štěstí jsem se zrovna koukal i do obalů na samotné kazety. No hned mě upoutalo to, že v ní nebyl vidět žádný pásek a ani na singl to neodpovídalo, nehledě na fakt, že to mělo být album. Po zjištění, že kazeta obahuje pouze a jen zaváděčku bez prostřihu jsem ji prostě musel koupit :-D, to nešlo ji tam jen tak nechat.
Doteď tento unikát mám a jsem za něj rád.

Si tak říkám, že jak jsi tu založil tu sérii vláken v originálkách, že bych ji tam mohl přidat, ale nevím jestli by to nebylo považováno za nemístné vzhledem k NEobsahu :lol:.

Ono už se to zapomnělo, protože to bylo v době mých prvních příspěvků, kdy jsem tu byl přesně měsíc, takže to připomenu :-)
viewtopic.php?p=2391#p2391
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

V podstate väčšina deckov má internú kalibráciu na doske spojov :)
Ten Sony čo máš by si takto mohol trošku dostať do lepšieho stavu, ja ten svoj Pioneer CT-S550S som tiež prestavoval, pretože trojhlava, dolby S a neviem čo všetko, napriek tomu hral mizerne bez výšok a teraz si ho na niektorých kazetách neviem vynachváliť, dokonca aj dvojhlavy Technics niekedy zabodujú tak, že ich zvolím pre ostrú nahrávku

autokalibráciu si mal vyskúšať, ideálne na každej kazete, pretože niektorým to naozaj prospeje, hlavne tým základnejším, u silných kaziet kalibrácia trochu či viac uberá práve to čo tie kazety poskytujú navyše
jedine o Pioneer mi prišlo že kalibrácia pomáha asi vždy, majú ten BLE XD zladený asi najlepšie, čo je trochu zavádzajúce, nakoľko som skúšal z konkurencie len Technics ATC

Dual je trochu iná kategória, a tam si mal také pseudonastavenie viacerých možností v rámci skupiny kaziet ako LH, superferro a pod.
hlavne na trojhlave to môžeš prejsť všetko behom chviľky, bez toho aby si musel pretáčať pásku späť, u dvojhlavy je to občas dosť otravné
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Já ti věřím, že ten můj Sony by dokázal zahrát mnohem líp, ale nejen, že si netroufám do toho šahat, ale v tomto případě bych nevěděl ani kam šáhnout. Aby hrál líp, tak bych to musel pojmout jako to dělá Orhore, a na něj rozhodně nemám.
Nojo, ten Sony má vlastně jen dvě hlavy a ještě navíc rotační (tedy auto-reverzní mechanika), což přináší komplikaci i do správného azimutu.
Tak já se o té autokalibraci dozvěděl až mi začal odcházet a stejně co jsem ji myslim na pár kazetách testnul, tak výsledek nebyl nějak extra rozpoznatelný. Celkem na prd je i absence stereováhy, ale vzhledem k nízké kvalitě záznamu byla tohle poslední věc, kterou jsem řešil.

Dost smutný je to i u toho Kenwoodu, toho jsem si neužil vůbec, kvůli ještě horšímu zvuku i při samotném přehrávání a pomalejšímu posunu pásky. Sice je taky auto-reverzní, ale myslím, že bych ho taky používal.

To je pravda, Dual má vlastně rozdělení na ty běžné a lepší pásky u Fe a Cr, ale nahrávat na něm, tak proč si ubírat výšky že :-D, i u lepších pásek bych to měl nastavený na běžné. Ta trojhlava je fakt výhoda, mohl bych si správně nastavit hlasitost a vyvážení, což bych u dvojhlavy na to neměl nervy.
Jen je dost na pytel, že už taky zlobí...
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Testy audio kaziet z aktualizácie 31.12.2022
Testy spravené 8.3.2023
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0322a.JPG
Akai DX-57 dolby off/dolby C NR
Balík Česko, 11ks testovaných kaziet. (okrem MD a Magnax ML 50, ktorej test bol v 05/2020 )

Agfa Low Noise 90min rok 1980cca, Made in Korea by Saehan
agfa_lnb9080cu.jpg
agfa_lnb9080cu.jpg (18.24 KiB) 2262 zobrazení
Prevedenie s modrým obalom a štítkom, s tou Saehan mi to potvrdili na Nemeckom fóre, aj cievky zodpovedajú starým Saehan kazetám.
0db, špičky +2db, bias -12, výstup z pásky je slabší o 2db
Pred niekoľkými mesiacmi som testoval rovnakú kazetu ale v hnedej farbe obalu s hnedým polepom, zrejme sa jedná o nejakú farebnú Color sériu, čo z mne neznámych dôvodov Agfa nakúpila ako OEM z Kórei?
Technicky by mali byť kazety rovnaké, ale rozdiel starnutia a skladovania pásky spôsobil odlišné hodnoty, tá predošlá mala lepšie parametre aj zvuk, kde bol výkon +2db v špičkách +4db, ostatné bolo približne rovnaké.
Ale späť k dnešnému kusu, výkon je horší, bias nedostatočný a trochu je tam kolísanie úrovne ľavej strany. Aj s týmto výkonom sa dá žiť, pretože špičky +2db sú dostatočné, výškovo je však asi štvrtina preč, bias nestačí, je tam mierne skreslenie rozpitia sykaviek, teda výšky slintajú. Balance sa relatívne drží, ale občas poľaví ľavý kanál v rozsahu 2db, takže je to také zvláštne.
Poruchy ani škrípanie sa nevyskytujú, ale ten ľavý kanál pripomína trochu poruchu káblov a oslabenie na ňom je veľmi nepravidelné a také úplne náhle, ale vždy sa to vráti späť.
Šum je pomerne veľký, ale dolby sa nedá veľmi použiť.
Ilustračne použitá cievka Saehan.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.
Bez oteru vrstvy na hlavách.

Aurex MX 46min rok výroby 1981 Made in Japan by TDK, veľké cievky
aurex_mx4681cu.jpg
aurex_mx4681cu.jpg (11.18 KiB) 2262 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Jedná sa o prevedenie TDK MA kazety už druhej generácie s mierne modernejším dizajnom aj pre OEM odberateľov, riadnou detekciou typu IV, ale stále najstarším luxusným typom veľkých cievok.
OEM odberatelia od TDK Metal väčšinou dostávali kazety s celoplošným papierovým štítkom, kde kazeta pripomínala vzhľad TDK SA a nižšie, tu už nie.
Výkon je na starej metalke dobrý, prebudiť sa nechá až na +8db, ale podľa typu hudby medzi +4 až +6db je to najvhodnejšie.
Výškovo treba podbiasovať veľmi výrazne, ale hrá takmer ako zdroj, rozdiel je malý, pre niekoho možno zanedbateľný, pre niekoho kritický, je to počuť, že je tam mierny pokles, ale nič tragické, použiteľné aj s dolby.
Balance je výborný, poruchy žiadne, oba kanály výborné bez jediného náznaku problému. Šum je malý.
Páska je z generácie, keď ešte nebol TDK biely prášok, výborný stav, žiadny oter.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.
Neviem koľko spojitostí ma Aurex značka s Mexickou fabrikou, ale na weboch sa spája s Toshibou.

Basf Chrome Extra II 90min deň 067 roku 1988 Made in Germany
basf_ceii9088cu.jpg
basf_ceii9088cu.jpg (11.01 KiB) 2262 zobrazení
-2db, špičky 0db, bias -12, výstup z pásky slabší o 3db
Ako výkon je u chromdioxidu celkom schopný, ak sa to nepreháňa, počúva sa to veľmi príjemne, prebudiť ide až na +4db, viac zásadne odmieta.
Výškovo sa mi to stále nezdalo celkom dobré, preto to podbiasovanie, na inej skladbe počúvam, že sú tam výšky dosť schopné, ale od zdroja je mierny pokles, no snaží sa držať istú solídnu úroveň, tvári sa že sú len mierne ubraté, ale nie zastrené. Poruchy absolútne žiadne, posun fázy sterea je mierne vľavo, kolísanie ako také nie je, zvuk je ešte dosť dobrý, ale dolby C sa nehodí, šum je ale naozaj malý.
Stav pásky dobrý, žiadny oter.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.

Emgeton LH ferro typ I 60min, uvedený dátum výroby 4.5.1990, Made in CzechoSlovakia
emgeton_lh6089cu.jpg
emgeton_lh6089cu.jpg (13.4 KiB) 2262 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Neviem kedy výroba audiokaziet v tejto firme skončila, pre mňa najnovšie a posledné známe kusy sú zatiaľ z roku 1990.
Výkonovo je pás naozaj na úrovni zdroja a ide prebudiť až na +6db, ale pre dobrý zvuk je vhodné nechať maximum len v občasných špičkách +4db.
Výškovo je to ale horšie, je to viac tlmené aj pri podbiasovaní, rozdiel nie je tak extrémny, ale vokály aj výšky sú s mierne výraznejším poklesom oproti zdroju, dolby C sa chová zle, celý zvuk úplne zastrie.
Poruchy nie sú, ale kolísanie ľavej strany a oslabovanie úrovne je celkom počuteľné a pravidelné, stabilita tam nie je, bez toho kolísania by bol balance slušný.
Nejaký šum tam je, ale nepríde mi tak závratný ako u niektorých iných kaziet.
Pás nechal jemný oter na okraji hláv a kladiek.
Po teste Akai nechal veľmi jemný náznak čiary na okraji pásu.

Exel Ferro 90min rozsah rokov veľmi približne 1993-1998 Made in Turkey by Raks
exel_ferro90slimcu.jpg
exel_ferro90slimcu.jpg (14.35 KiB) 2262 zobrazení
Na webe som uviedol cca 1996, ale neskôr som si uvedomil že extraslim balenie kaziet Raks bolo u niektorých modelov už v roku 1993, podľa toho ako správne sú uvedené roky na weboch zberateľov.
+4db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja.
Výkon je dosť slušný, u niektorých skladieb je možné tlačiť špičky až na +6db, u veľmi basových je +4db na hrane.
Výškovo je to stredné, je tam mierny rozdiel od zdroja aj pri podbiasovaní, najvyššie špičky výšok a najostrejší zvuk je mierne zastrený, ale nie výrazne, zdroj hrá veľmi sviežo a kazeta viacmenej symbolicky, ale dolby C to vraj až tak nevadí, v celku na nenáročné veci sa to dá použiť, poruchy žiadne, kolísanie nie, balance je presný.
Predpokladám že je to niečo ako Raks ED-X v tej dobe.
Už som chcel napísať, že Akai nechal stredovú jemnú čiaru po teste na páske, čo nevyzerá ako ryha, len ako svetlejšie miesto vo vrstve a pozerám že sa čiara nachádza aj mimo testovaného úseku na nedotknutej páske, takže Akai bez poškodenia pásky po teste.
Pripomienky k Tureckému Basfu, porovnával som s Basf ferro s touto Raks opticky a Basf je viac hrdzavočervená než Raks.

Exel Chrome 90min, rozsah rokov veľmi približne 1993-1998 Made in Turkey by Raks
exel_chrome90slimcu.jpg
exel_chrome90slimcu.jpg (14.54 KiB) 2262 zobrazení
Taktiež novšia generácia kaziet Exel, obsahuje Raks extra slim balenie, predpoklad na Raks SD-X kazetu.
+4db, bias -10, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Výkon je na hrane, ale výšky sú veľmi pekné pri veľkom podbiasovaní, zvukovo je to celkom príjemná kazeta, zvuk so zdrojom je veľmi podobný, ten charakter sa veľmi nemení, aj dolby C je použiteľné, šum bez neho je ale pomerne nízky, veľmi slušný pás.
Poruchy nie sú, kolísanie taktiež nie, ani náznak, priestor výborný.
Už viem z viacerých kaziet že Raks mal vlastný FeCo pás typu II, čo mal farbu podobnú chromdioxidu, ale mierne tmavšiu a trochu inú konzistenciu vrstvy, žiadna aróma chromdioxidov, teda zase vylučujem Basf ako dodávateľa pásov pre Raks v tomto prípade.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.

Fuji K2X 90min rok 1995 Made in Korea by SKC, Tape Japan Fuji
fuji_k2x9095cu.jpg
fuji_k2x9095cu.jpg (13.71 KiB) 2262 zobrazení
Kazeta hierarchicky zodpovedá strednej triede typu II Fuji, ako modely JP-IIx a FR-IIx, páska je Japonská Dual Layer Beridox (FeCo)
+4db, špičky +4db, bias -6, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Naozaj na zvuku je cítiť, že je to plná Japonská Beridox páska, kvalita zvuku je ako u lepších Axia kaziet typu II, výkon je pomerne veľký, niektoré skladby by sa dali držať aj na plných +6db, výškovo je excelentná, medzi páskou a zdrojom je na výškach veľmi malý až zanedbateľný rozdiel, čo zase upraví ešte trochu nižší bias, žiadne poruchy ani kolísanie, balance je dobrý, pocit mierneho posunutia fázy oproti zdroju, čo tiež môže byť daň za SKC Kórejský odliatok kazety, ale môže sa to stávať samozrejme aj na Japonských kusoch Fuji/Axia.
Šum som ani poriadne nedokázal postrehnúť medzi skladbami na páske.
Pás samotný má taký nekľudný veľmi jemne zvlnený charakter, Akai po teste trochu viac zvýraznil jemné zvlnenie oboch okrajov pásu, žiadne ryhy.

Fuji ZII 90min rok 1994 Made in Japan
fuji_zii9095ovcu.jpg
fuji_zii9095ovcu.jpg (12.22 KiB) 2262 zobrazení
Ako som zistil verzia ZII v tomto type okna je staršia, potom zmenili dizajn v priebehu roku 1994.
+4db, špičky +6db, bias 0, výstup z pásky slabší o necelý 1db približne
Tak ako sa zdá že výkon je nepatrne slabší od kazety K2X, je tam pokles ktorý sa síce prejavuje na displeji, ale vo zvuku to takmer vôbec nie je počuť. Výkon je proste úžasný.
Výškovo je to ale balada, bias 0 a to je presne tá pravá hodnota pre tento deck hodná Master triedy v dnešnej dobe zostarnutých pásov. Plná Japonská kvalita najvyššej triedy typu II od Fuji.
Zvuk je proste nádherný, priestor, stabilita a výšky na nerozoznanie od zdroja.
Žiadne poruchy, šum vôbec nevnímam, ak dám riadne volume doprava na úseku bez signálu, tak až vtedy sa nejaký šum nájde.
Samotný pás má mimoriadne temný hnedý odtieň v prípade K2X aj tejto ZII, ale rozdiel je v priesvitnosti, kde K2X presvitá stredne až viac, táto ZII presvitá len mierne.
Samozrejme Fuji vždy uvádza u svojich kaziet typu II Beridox Dual Coating.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.

GoldStar PRO CDI 90min rok cca 1991-1992 Made in Korea, pre USA trh.
goldstar_procdi9091xcu.jpg
goldstar_procdi9091xcu.jpg (11.7 KiB) 2262 zobrazení
GoldStar je známy svojou nekonzistentnosťou dizajnu a balení napriek jednému modelu a obdobiu výroby, vzhľadu a farby kazety a komponentov.
V tomto prípade sa jedná o vzácnu USA verziu kazety, ktorú som už na webe testoval v mierne odlišnom balení, ale zdá sa že roky výroby sú totožné, resp. rozdiely mohli nastať behom krátkeho časového úseku. Neviem či to celé robili súčasne vo viacerých verziách, alebo to menili náhodne.
Fólie oboch kaziet tohto modelu čo mám na webe obsahujú veľké "S" ktoré na prvej kazete bolo priehľadné, na dnešnej kazete je ružové.
Odliatky dizajnu a povrch textúry priehľadného tela sú u oboch kaziet totožné, rozdielna je len farba, prvá kazeta má tmavé priehľadné telo a dnešná takmer čierne priehľadné telo.
Prvá kazeta má nalepený štítok s textom, táto len potlač na kazete priamo.
Cievky u prvej kazety sú typu That´s, biele s červenou svorkou C.
Na dnešnej kazete sú cievky typu Forward-Čína so svorkou C, dizajn náchylný na deformácie, farba čierna, svorka svetlo ružová.
+4db, špičky +6db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Čo do výkonu pásu, je naozaj dosť slušný, aj keď krásny rozpis na zadnej strane balenia (za čo majú veľké plus) hovorí o MOL 315Hz +2,5dB, tu to naozaj dosahuje výrazne viac.
S výškami a kolísaním je tu taký záhadný jav, výšky sú len mierne slabšie od zdroja pri biase -12, čo by na klasickú ferro kazetu dneska nebolo zlé, aj keď uvedený bias 100% si prekladám ako bias 0 na decku, no zrejme mysleli model/pás ako superferro? ako dá sa aj s dolby hrať, povedzme že je v tomto použiteľná po vhodnej kalibrácii, inak je šum taký stredný by som povedal
Je tu typické kolísanie ľavého kanála na úrovni. Ale záhada s výškami sa správa trochu neštandardne v oboch kanáloch a to štýlom že po chvíľke nahrávania proste zmiznú výšky veľmi náhle, ale po pár sekundách sa to vráti že je zvuk veľmi ostrý, doslova akoby ste len regulovali potenciometer na EQ hore a dole v náhlych skokoch.
U GoldStar kaziet typicky varujem pred ťažkým chodom cievok a mechaniky, či deformácii u Čínskych typov dizajnu cievok, ako v tomto prípade, čo môže mať tiež vplyv na neštandardné chovanie pásky v strojoch, zrejme aj v dual capstanoch, v tomto prípade je naozaj chod mierne ťažší, cievky zatiaľ vyzerajú v poriadku.
Páska necháva jemný hnedý oter na okraji hláv a kladiek.
Páska má tendenciu sa skrúcať pri uvoľnení.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.
Ak porovnám s prvou dizajnovou verziou ohľadne zvuku, tak tu na tejto je vyšší výkon asi o 2db.

Melectronic MHQ I-S 90min rok približne 1994-1998 Made in China by Forward, Tape môže byť GreenCorp Australia.
melectronic_mhqis90cu.jpg
melectronic_mhqis90cu.jpg (14.77 KiB) 2262 zobrazení
Táto značka v minulosti preferovala ICM Switzerland výrobky, ale časy sa menia a máme tu Forward PRC kazetu, ktorý vždy poskytoval generické dizajny svojich výrobkov, alebo dizajny na mieru pre daného zákazníka. Preto ma trochu prekvapilo, že táto kazeta je v dizajne Forward, ktorý bol pre Philips CD One z rokov 1994-1998, odliatok tela, cievok aj farba potlače.
+4db, špičky +6db, bias -12, výstup z pásky slabší o necelý 1db
Výkonovo je veľmi slušná, tam problém nevidím.
Výškovo aj pri hlbokom podbiasovaní stále trochu chýba do zdroja, dolby C je také nerozhodné, nie je to ideálne, bez dolby sa to ale príjemne počúva a pokles výšok je len mierny, zvukovo je to dobré, žiadne poruchy ani kolísanie, balance je presný.
Šum mi príde trochu výraznejší.
U týchto typov pásov a celkovo Forward výrobkov vždy len dôsledne varujem pred kolapsom spojiva a následným lepením a škrípaním pásu. Forward okrem GreenCorp mohol používať akékoľvek zdroje pásky, kde si tiež nie som istý zárukou spoľahlivej funkčnosti.
Tento kus je bez náznakov problémov, ale spomínam si na Victor RZ kazety, ktoré prešli všetkými testami dobre a pri ostrej nahrávke sa problémy objavili za polovicou navinutého pásu.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.

National EN 46min rok 1982 Made in Japan by TDK, môj kus vyrobený v roku 1985, Japonský trh.
national_en4682cu.jpg
national_en4682cu.jpg (11.75 KiB) 2262 zobrazení
Kazeta je rebrand TDK Dynamic, základnej ferro pásky TDK, neštandardne použité asi na prianie National žlté svorky v cievkach.
Stav, jeden malý prachový fľak (plesne?) na návine pásky, inak je čistá.
+4db, špičky +6db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
S tak starou TDK D som prekvapený, zvuk je lepší než som čakal. Výkon je monumentálny, ľahko sa dá s veľmi malým skreslením vytiahnuť až na +8db, je to celkom famózne, podľa údajov a grafu na obale by to mala byť naozaj len tá základná ferro páska.
Výškovo pri bias -12 je zvuk celkom svieži, pokles je veľmi malý až zanedbateľný a to aj s dolby C hrá veľmi dobre, oproti zdroju je naozaj len veľmi malý pokles, aj celkový dojem zo zvuku je veľmi dobrý, blízky zdroju, šum je stredný, páska má vysoké kvality.
Žiadne poruchy ani kolísanie, priestor je presný.
Malý hnedý oter na okrajoch hláv a kladiek.
Akai nespravil ryhy, ale veľmi jemné vlnité okraje pásu po teste.




Testy audio kaziet z aktualizácie 31.12.2022
Testy spravené 8.3.2023
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0326.JPG
Akai DX-57 dolby off/dolby C NR
Balík Česko ElviaPro, 6ks testovaných kaziet. (okrem Hi8 a AAIT-3 Data)

Axia BOX1 74min rok 1997 Made in Japan, Japonský trh, kazeta vyrobená presne v roku 1998
axia_box17497cau.jpg
axia_box17497cau.jpg (14.36 KiB) 2262 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -6, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Axia stále vedie v kvalite pásov superferro v dobe dlhoročného uskladnenia a vysokej kvality. Výkon je monumentálny, výškovo so stredným podbiasovaním, žiadne poruchy ani kolísanie, zvuk je proste úžasný. V balance a priestore mám pocit mikroskopického rozdielu medzi páskou a zdrojom, ale na inej skladbe sa to zdalo byť úplne v poriadku.
Šum je naozaj veľmi malý na typ I.
V tomto ročníku už Axia prestáva uvádzať Dual Coating logo, takže možno sa jedná už o novší jednovrstvový Beridox a možno nie.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.

Denon RE 120min rok 1987 Made in Japan, Japonský trh.
denon_re12087cu.jpg
denon_re12087cu.jpg (14.51 KiB) 2262 zobrazení
2-pack, typ balenia s jednou spoločnou fóliou pre obe kazety.
0db, špičky +2db, bias -12, výstup z pásky slabší o 4db
Zvuk je pochopiteľne mierne slabší, lebo tenká páska, ale inak sa veľmi snaží. Výkonovo na starú C120 sú špičky +2db veľmi uspokojivé, výškovo treba hlboké podbiasovanie a spokojnosť, je to takmer ako zdroj, ale z nejakého dôvodu sa to s dolby správa zle, je to také tlmenejšie. Šum bez dolby je ale o niečo menší než som čakal na obyčajnú ferro pásku.
Žiadne poruchy, ani kolísanie, raz som mal pocit že sa oslabil ľavý kanál veľmi jemne, ale už nie viac. Inak to hrá úplne dobre, priestor je veľmi presný, žiadne poklesy ani poruchy, spokojnosť. Dobrá páska na dlhé výbery, zvukovo sa zdá veľmi spoľahlivá, to sú asi moje druhé skúsenosti s Denon C120.
Akai nechal po teste náznak stredovej čiary, ale viac ma znepokojuje a nechápem ako sa tam urobili také akoby priečne vlnovky na páske, čo na nedotknutom úseku nie sú, nechápem ako niečo také vzniká, problémy s ťahom, alebo zvukom neboli žiadne.

Sony Al.a? 46min rok výroby 1988 Made in Japan, Japonský trh.
sony_ala46bl88cu.jpg
sony_ala46bl88cu.jpg (12.33 KiB) 2262 zobrazení
Kazeta z dizajnovej série Ala obsahuje HF pás a veľké cievky.
Z tohto ročníku mám tri kusy z piatich s rôznymi farbami, v teste teraz je len verzia so zeleným obalom a čiernymi cievkami.
+4db, špičky +6db, bias -12, výstup z pásky slabší o 2db
Výkon je slušný, ale netreba veľmi tlačiť nasilu, do +4db to väčšinou bohato stačí, šum mi príde stredný.
Výškovo je to mierne zastrené aj pri podbiasovaní, ale dolby sa tvári že funguje, pri vhodnej kalibrácii z toho môže byť dosť slušná nahrávka, páska je schopná, výškový pokles je malý.
Poruchy nie sú, balance je trochu posunutý, ale nič vážne, bez prepínania pásky a zdroja to nebude tak výrazné, ale už má svoj vek a to je fakt ako u všetkých kaziet.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.
U predošlých kusov/farieb boli parametre v celku podobné, ale môže sa vyskytovať skreslenie na výškach, také to presykávanie na eSkách.

Sony HF 10min ročník 1989 Made in Japan, Japonský trh
sony_hf1089jcu.jpg
sony_hf1089jcu.jpg (13.76 KiB) 2262 zobrazení
Presný rok výroby tohto kusu 1990.
Páska zvaná Pure Gamma.
+4db, špičky +6db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Výkon je veľmi slušný.
Výškovo je to takmer ako zdroj, dolby C použiteľné, oproti zdroju je rozdiel v celej farbe zvuku len malý, trošku výkonový pokles, aj keď zase pre zmenu displej tvrdí že nie je a výšky sú takmer ako zdroj, použiteľný a slušný pás. Aj tu mi príde úroveň šumu stredná.
Ak porovnám pás HF v Ala kazete z roku 1988 a tento, tak farby pásky sú totožné ale odlišná je forma a intenzita priesvitnosti a to veľmi priepastne.
Bez poškodenia pásky po teste v Akai.
Páska samotná má na sebe mierne vlnky a otlaky po svorke a lepke zavádzačky kvôli svojej krátkej stopáži po celej dĺžke.

Sony XIV 64min rok 1992 Verzia balenia J.League pack, Made in Japan, Japonský trh.
sony_xivjlp6492cau.jpg
sony_xivjlp6492cau.jpg (10.94 KiB) 2262 zobrazení
2-pack typ balenia v spoločnej fólii pre obe kazety.
J.League pack priamo odkazuje na sériu s maskotmi Japonskej rady CDix II, ale tu len v rámci nálepiek, inak je kazeta a booklet totožná s klasickou radou X pre rok 1992.
Páska Dynametal je klasickej základnej triedy ako naše Metal-XR Sony.
+4db, špičky +6db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Takže výkonovo ako niekoľko predošlých metaliek Sony testovaných tento týždeň, je to v podstate vždy rovnaké, základný metal pás, rôzne prevedenie kaziet, stav je vždy priemerný, výkon silný, ale na kvalitné výšky potrebujete hlboko podbiasovať.
U jednej skladby sa mi zdalo že výšky majú trochu tlmenejší charakter, u inej skladby zase veľmi prenikajú, ale v celku sa dá stále veľmi dobre táto kazeta nastaviť, nahrať a užívať si zvuk.
Žiadne poruchy ani kolísanie, zvuk je veľmi slušný, priestor dobrý.
Páska nemá žiadny biely ani iný oter, typicky slaná aróma metaliek Sony.
Akai nechal veľmi jemný náznak čiary na okraji pásky, bez zvlnenia okrajov.

TDK AE 60min presný rok výroby 2008, Made in Thailand, Páska Kórea, Japonský trh.
tdk_ae6002cu.jpg
tdk_ae6002cu.jpg (14.77 KiB) 2262 zobrazení
4-pack s jednou spoločnou fóliou pre všetky kazety.
Posledná verzia rady AE v Japonsku, logo Life on Record.
U skorších kusov je použitá Japonská páska u novších Kórejská, kde predpokladám Saehan, alebo SKC. Na presný rok výroby a pôvod pásky je potrebné čítať moje návody na fóre.
+4db, špičky +6db, bias -12, výstup z pásky je slabší o 2db
Ako snaží sa, výkon je dobrý, ale špičky +6db sú viacmenej vzácnejšie a neodporúčam tlačiť nasilu.
Výškovo je tam mierny pokles aj napriek podbiasovaniu, ale použiteľné, dolby sa tiež tvári že to nevadí.
Šum mi príde trochu väčší než na predošlých testovaných kazetách normal.
Poruchy nie sú, ani kolísanie, priestor je celkom dobrý, ale pri priamom porovnaní je citeľnejší pokles výkonu v celom spektre, ale stále ešte slušné.
Ak je tam naozaj SKC pás, tak je to bez škrípania a lepenia, chod je hladký.
Kazeta neobsahuje magnetické tienenie pod vankúšom.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.
Páska nechala biele okraje na hlavách, čo je oter spojiva, na tak novej páske by to nemalo byť.






Testy audio kaziet z aktualizácie 31.12.2022
Testy spravené 8.3.2023
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0330.JPG
Akai DX-57 dolby off/dolby C NR
Balík Hifibazár KE, 2ks testovaných kaziet.

Maxell Metal Capsule 70min ročník 1989, Made in Japan, Japonský trh, dátum výroby 27.4.1989
maxell_metalcapsule7090cu.jpg
maxell_metalcapsule7090cu.jpg (13.53 KiB) 2262 zobrazení
Rovnaká verzia balenia bola aj pre USA trh.
Pás je základný MX daného roku.
+4db, špičky +6db, bias -4, výstup z pásky slabší o necelý 1db
Zvuk je veľmi dobrý, u C50 verzie som mal silné dropy na výškach ako pokrčená páska, ale táto hrá veľmi dobre, veľmi sa musím snažiť hľadať rozdiely medzi páskou a zdrojom.
+4db je taká vhodná hranica, občasná špička +6db nevadí.
Výškovo pri biase 0 to bolo dobré, takže tu je to viac o jemnom doladení a chuti, že sa trošku pás podbiasuje, u verzie C50 som musel podbiasovať viac, ale toto hrá naozaj veľmi dobre s krásnym a čistým zvukom bez porúch a kolísania, priestor je presný.
Šum je malý.
Výborný stav pásu po zvukovej stránke.
Typické Maxell metal kryštáliky tu sú ešte len v zárodku, v náznaku, inak je páska úžasne čistá a lesklá, žiadny oter ani prášok.
Bez zisteného poškodenia po teste v Akai.

Victor BE 46min rok 1987 Made in Japan, Japonský trh, veľké cievky.
victor_be46g87cu.jpg
victor_be46g87cu.jpg (13.98 KiB) 2262 zobrazení
Rada BE sa robila v piatich rôznych farbách, pás ferro je neznámy.
+6db, bias -12, výstup z pásky je posilnený o +2db
Páska má vysoký basový výkon, asi niečo ako superferro, alebo dobrá základná normalka ferro, že mi to skáče do plusu pri vstupe +4db ide z pásky +6db
Výškovo je to horšie, výšky tam sú, ale časť je preč, pri podbiasovaní na -12
Nejaké prenikavé časti výšok tam sú, ktoré reagujú aj s dolby C, ale na audiofilný posluch to asi nebude, skôr na nenáročné veci.
Táto naozaj nemá žiadne dropy, ani kolísanie, priestor sa ale viac ťahá vľavo, čo je škoda, šum je stredný.
Na testovanej žltej verzii, ktorú som dostal použitú boli silne poruchy a dropy výšok.
Bez zisteného poškodenia po teste na Akai.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Testy audio kaziet z aktualizácie 28.11.2022
Testy spravené 11.3.2023
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0735.JPG
Akai DX-57 dolby off/dolby C NR
Balík Česko, 7ks testovaných kaziet. (okrem MD)

Basf ferro super LH I 90min deň 207 roku 1980 Made in Germany
basf_ferrosuperlhi9079cu.jpg
basf_ferrosuperlhi9079cu.jpg (13.75 KiB) 2211 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Výkon je dobrý, aj keď na superferro by to chcelo možno viac.
Výškovo je tam pokles aj pri biase -12, malý pokles, dolby funkčné, žiadne poruchy ani kolísanie, len mierny pokles výšok oproti zdroju, snaha sa cení, priestor je dobrý.
Šum je taký stredný.
Žiadne škrípanie starých Basf, hladký chod počas testu.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.
Hnedý oter na hlavách a kladkách.

Maxell XLII 60min ročník 1986 Made in Japan, EU trh, dátum výroby 6.12.1988
maxell_xlii6086cu.jpg
maxell_xlii6086cu.jpg (12.31 KiB) 2211 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -6, výstup z pásky slabší o 2db
Výkon je dosť dobrý, aj keď displej tvrdí pokles, tak to nie je vôbec počuť, ale po tých rokoch by som na ňu prehnane netlačil.
Výškovo sa zdá byť svieža ako zdroj, pri malom podbiasovaní, dolby ok, bez dolby je šum veľmi malý.
Žiadne poruchy ani kolísanie, priestor veľmi dobrý.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.

Sony CDix I 110min rok 1990 Made in Japan, Japonský trh
sony_cdixi11090cu.jpg
sony_cdixi11090cu.jpg (15.42 KiB) 2211 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias -8, výstup z pásky slabší o 2db
Výkonovo je to myslím slušné, netreba prehnane tlačiť, že je výstup slabší je pochopiteľné, ale len o 2db, pretože superferro. Aj tak si myslím že táto C110 je vyrobená z klasickej hrúbky C120, pretože nikto by sa neobťažoval robiť extra film a náter výhradne pre C110, čo je na veľkosti navinutej cievky vidieť pomerne jasne.
Výškovo pri strednom podbiasovaní je to veľmi slušné, ako zdroj, žiadne poruchy, ani kolísanie, priestor je dobrý, tento tenký pás je veľmi schopný vo svojej triede.
Dolby funguje, bez neho je šum malý.
Ešte k tej stabilite chodu na dual capstane, celý posluch bol asi 5minút, ale po spustení boli zle výšky, zrazu nachvíľu zakolísal ľavý kanál a výšky sa "opravili", zvyšok testu bez chyby. Mám obavy že došlo k bočnému pohybu pásu na kladkách a hlavách, zrejme po spustení a prvotnom usadení pásky v ťahu, kým sa to stabilizovalo, tak som to skúsil znovu a správalo sa to podobne. Pás som skontroloval, Akai necháva trvale mierne výraznejší stredový prehyb na páse a jemne zvlnenú jednu stranu pásky, po zakolísaní pri spustení sa výraznejšie poškodenie nenašlo, ale napriek tomu sa to nespráva korektne, takže odporúčam opatrnosť, alebo iný stroj pre tenké pásky.

Sony Metallic 90min ročník 1982 Made in Japan, presný rok výroby 1983
sony_metallic9082cu.jpg
sony_metallic9082cu.jpg (11.78 KiB) 2211 zobrazení
+6db, špičky +8db, bias -8, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Toto je celkom prekvapenie, výkon je monumentálny, nech mi niekto vysvetlí, prečo nové metalky Sony chrčia už pri +4db niekedy a na tejto sa prvé skreslenie začína na špičkách +10db?
Dobre musel som si zvoliť basovejšiu skladbu aby som lepšie posúdil a naozaj je lepšie nahrávať v špičkách len +6db, ale napriek tomu je to nejaké silné.
Výškovo pri biase 0 je takmer ako zdroj, pri biase -8 dostáva plnú živosť zdroju, takže toto nastavenie na metalke je zase vecou osobných preferencií viac než technickej presnosti, typu hudby a použitého stroja.
Žiadne poruchy, ani kolísanie, balance je presný, kanály dobre sedia. Na internete sa hovorilo o týchto páskach ako problémových ohľadne dlhodobej kvality a stability záznamu z hľadiska porúch, detaily si nespomínam, len to že problémy Sony vyriešilo až s modelom Metal-ES, ale táto akože nová, ešte neohraná sa tvári ako dokonalosť metaliek.
Kazeta sa v rovnakom dizajne vyrába už od roku 1979, táto verzia má len mierne zmenenú prednú stranu fólie.
Páska je čistá, žiadny biely prach na Sony metal nenájdete, ale táto stará generácia má taký nepríjemný technický zápach, nie ten slaný o ktorom vždy píšem.
Páska je teda technicky ešte veľmi odlišná od moderných Metal-XR Sony.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.

Sony Pops 54min presný rok výroby 1981 Made in Japan, Japonský trh
sony_pops54cu.jpg
sony_pops54cu.jpg (13.47 KiB) 2211 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -12, výstup z pásky je posilnený o +2db
Takže som si nebol istý či tam použili dobovú BHF, alebo AHF pásku, ale potom som sa priklonil skôr z možnosti UltraFerro AHF.
Výkon je veľmi veľký s posilneným výstupom kedy do vstupu ide +4db a z pásky vychádza +6db, basová zložka je výrazne posilnená oproti zdroju a hrá to mimoriadne hutne a hlboko.
Výškovo pri biase -12 je to skoro ako zdroj, dolby funguje, ale nechcel by som hovoriť o veľkom výškovom poklese, len malom trochu zastrenom prehnane nadupanými basmi, ktoré celé spektrum akoby trochu utláčalo do pozadia a basy vynikali.
Páska má teda pomerne veľmi svojský charakter zvuku.
Žiadne poruchy, ani kolísanie, priestor je presný.
Šum je stredný.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.
Jemne hnedý oter na okrajoch hláv a kladiek.

Sony UX 46min ročník 1988 Made in Japan, Japonský trh, veľké cievky, presný rok výroby 1989.
sony_ux4688jcu.jpg
sony_ux4688jcu.jpg (12.97 KiB) 2211 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Výkon je možno menší, ale je to typické pre tento typ pásky, stále je to veľmi dobre použiteľné.
Výškovo hlbšie podbiasovanie, je to slušné, oproti zdroju je pokles veľmi malý, celkovo schopné, bez porúch a kolísania, priestor dobrý.
Páska je slušná, ale netreba mať prehnané nároky na vstupný typ II od Sony po toľkých rokoch.
Šum je pomerne nízky.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.

Sony Vocal 10min vyrobená 1986 Made in Japan, Japonský trh.
sony_vocal10cu.jpg
sony_vocal10cu.jpg (10.87 KiB) 2211 zobrazení
Podľa grafe na obale v porovnaní s HF modelom predpokladám, že tu sa jedná o HF-S pás.
+4db, špičky +6db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Výkon je slušný, ale plusové hodnoty výstupu z pásky oproti zdroju tu nie sú tak ako na Pops, ani prehnaná basová mohutnosť.
Výškovo to bolo asi dve sekundy dobré pri nízkom biase a zrazu sa to celé zahuhlalo a veľká časť výšok je preč, dolby sa nedá použiť. Skreslenie na sykavkách, také to rozslintanie. Bez porúch a kolísania, priestor drží, ale výškový pokles je väčší než je vhodné. Šum je stredný.
Vyskúšal som čistiť hlavy, tak sa to zase zlepšilo na niekoľko sekúnd a potom zase výšky odišli, síce nie až tak ako prvýkrát, ale aj tak.
Myslím že pás zanáša hlavy, ale len jemne, opticky tam nie je nič vidieť hnedé ani biele, napriek tomu sa to celkom nehodí po tých rokoch na kvalitný záznam, otázka je čo iné stroje.
Páska má taktiež otlaky svoriek a lepiek zavádzačky po celej dĺžke, kvôli svojej krátkej stopáži.
Bez viditeľného oteru, ale zvuk je zhoršený.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.




Testy audio kaziet z aktualizácie 28.11.2022
Testy spravené 11.3.2023
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0767.JPG
Akai DX-57 dolby off/dolby C NR
Balík Česko ElviaPro, 4ks testovaných kaziet.

Keep 20min ročník približne 1995 Made in Korea by SKC
keep_superferro20cu.jpg
keep_superferro20cu.jpg (13.01 KiB) 2211 zobrazení
Kazetu som nazval superferro, len podľa luxusnejšej veľkooknovej kazety, ale u tohto typu naozaj netuším čo je tam za páska a ako je model myslený, nakoľko o tam nie je jasne uvedené po našom.
+2db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Výkon je trochu na hrane, občasná špička podľa typu hudby na +4db nemusí vadiť, ako kedy.
Výškovo je práve pri podbiasovaní celkom schopná, ako zdroj, nechýbajú tam ani špičky výšok, ani to nie je zastrené, je to dosť schopné, tu nastáva otázka či tam môže byť superferro SKC AX, alebo nie.
Šum je stredný.
Poruchy nie sú, ani kolísanie, balance je dobrý. Rozklad spojiva sa zatiaľ neprejavil lepením ako sa u SKC začína poslednú dobu objavovať.
Zvukovo je celkovo dosť slušná táto kazeta.
Na páske sú mierne otlaky po svorke a lepke zavádzačiek, kvôli krátkej dĺžke pásu podobne ako u C10.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.
Zvláštnosť balenia, krabička je zaoblená podľa vzoru Maxell Capsule, ale stredovky sú SKC.

Maxell CD´s I 60min ročník 1992 Made in Japan, Japonský trh, dátum výroby 5.10.1994
maxell_cdsi6092cu.jpg
maxell_cdsi6092cu.jpg (11.97 KiB) 2211 zobrazení
Táto rada obsahuje pás UDI svetlo hnedej farby, ktorý bol u nás ako Epitaxial ale v Japonsku v prvej polovici 90tych rokov sa nazýval Spintech Sigma.
+4db, špičky +6db, bias -8, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Výkon je vysoký, nič iné som od UDI pásu ani nečakal, len totálnu dokonalosť, v podstate to som aj dostal. Výkon je tak vysoký že niektoré skladby pojmú aj celých +6db, prípadne viac, prebudenie siaha až na +10db.
Výškovo stredné podbiasovanie a je to balada, dolby aj bez neho, šum je pomerne nízky, krásny zvuk, nádherne čistý, žiadne poruchy ani kolísanie, priestor je výborný. Rozdiel medzi páskou a zdrojom je naozaj veľmi malý. Výborná kazeta aj pre dnešné nahrávky.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.

Maxell Metal CD´s 60min ročník 1992 Made in Japan, Japonský trh, dátum výroby 18.9.1992
maxell_metalcds6092cu.jpg
maxell_metalcds6092cu.jpg (12.13 KiB) 2211 zobrazení
Páska je samozrejme základná metal Maxell, ale v Japonskej edícii má extra názvy, v tomto prípade sa volá Spintech Metal Alloy.
+4db, bias -8, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Páska bude asi v trochu horšom stave po tých rokoch, výkonovo s občasnou špičkou by to šlo, ale má tendenciu skresliť skôr než som u Maxell zvyknutý, aj keď prebudiť sa dá zľahka až na +10db.
Oproti zdroju výnimočne skočí do plusu nejaká špička.
Výškovo pri strednom podbiasovaní je to dobré, ale nie ako ideálne čo by som čakal od metalky, je tam trochu pokles, nie vyslovene zastrenosť, len pokles výšok, oproti zdroju tak nekričia, ale s dolby to celkom aj funguje.
Šum je takmer nepostrehnuteľný.
Žiadne poruchy ani kolísanie, len priestor je nasadený viac vľavo, pri porovnaní so zdrojom je to už viac výrazné.
Za vinu dávam len vek a horšie skladovanie, ale je to stále použiteľné, mal som aj podstatne horšie výsledky na metalkách. Na druhú stranu iné, novšie Maxell Metal CD´s vyslovene excelovali.
Kryštáliky typické pre Maxell Metal tam sú len veľmi jemné, pás nemá oter.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.

TDK AE 150min ročník 1989 Made in Japan, Japonský trh, dátum výroby tohto kusu 1993
tdk_ae15089cu.jpg
tdk_ae15089cu.jpg (14.7 KiB) 2211 zobrazení
2-pack, typ balenia s jednou spoločnou fóliou pre obe kazety.
Použitý pás je klasický Dynamic (Grained ferric) len veľmi tenký.
Telo kazety je to nové s vnútorným oblúkom 4-skrutkové, kazeta bola vyrobená tesne pred zmenou na nový ročník a generáciu, cievky osadené staršie, ale skoršie šarže majú štandardne 5-skrutkové rovné telo s hrubými stenami, ako mám na webe verziu C120 vyrobenú v roku 1991.
0db, špičky +2db, bias -12, výstup z pásky je slabší o 4db, alebo bias +20 a výstup z pásky je slabší o viac než 10db
Takže sme zase pri tej alchýmii supertenkých pásov a správnej kalibrácie, nehovoriac o nevhodnosti pre dual capstany.
Pás sa nechá prebudiť až na +4db, ale pri vysokom biase je vhodné nahrávať na -2db, v špičkách 0db, pri nízkom biase zase zvládne aj celých +2db, samozrejme s oslabením v basovej časti a celkového výkonu v celom spektre.
Pri biase +20 má tendenciu skresliť v basoch aj stredoch. Pri nízkom biase sú niektoré špičky výšok veľmi presýtené, musíte nájsť rovnováhu :)
Výškovo je každopádne veľmi nasýtená takmer pri akomkoľvek biase, ale farba zvuku sa dosť mení a hlasitosť, teda úroveň vybudenia pri rôznom biase taktiež.
Žiadne poruchy zvuku. Šum je stredný, možno mierne väčší, dolby C sa tu nespráva korektne.
Kolísanie na dualcapsane je samostatná kategória.
Z testov mám skúsenosti že C150 môžu aj tu fungovať korektne, napríklad test Maxell UD1 150 prebehol v poriadku, ale test Thajskej Sony HF 150 bol s priečnymi deformáciami pásky.
V tomto prípade TDK AE 150 je problém stredne závažný, ale odporučiť túto verziu kazety nemôžem na tomto stroji. Dialo sa to že chvíľu to hrá čisto a ostro so správnym azimutom, potom sa začne posúvať do strany celý zvuk ako keď páska ide dole z kladky, ale v zapätí to akoby poskočí a náhle sa vráti späť na ostrý zvuk. Kontroloval som pás a prehyb sa nevytvoril, len mierne zvlnenie okrajov pásky, takže nedošlo k fatálnej deformácii, ale aj tak, je vôbec možné zladiť dual capstan pre takýto typ pásov?
Okrem uvedeného sa nevyskytli ďalšie poškodenia pásky na Akai, ani žiadne čiary, ryhy ani náznak.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Testy audio kaziet z aktualizácie 2.11.2022
Testy spravené 12.3.2023
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0504b.JPG
Akai DX-57 dolby off/dolby C NR
Balík Česko, 11ks testovaných kaziet. (okrem MD)

Basf Go For It 90min výroba dňa 268 v roku 1989 Made in Germany
basf_goforit9089cu.jpg
basf_goforit9089cu.jpg (11.83 KiB) 2165 zobrazení
Páska v kazete je Chrome Extra II, tabuľka obsiahnutá na zadnej strane fólie to dokazuje.
0db, bias -8, výstup z pásky slabší približne o 3db
Zvuk je pri podbiasovaní čistý ako zdroj, nič tomu nechýba, výkonovo to je síce slabšie, ale pri dodržaní 0db to hrá nádherne, žiadne poruchy ani kolísanie, šum je malý a zvuk nádherný.
Dolby C sa ale nehodí, Béčko ešte celkom funguje, ale možno zbytočne, je tam len malý rozdiel, takže zase podľa osobných preferencií.
Priestor je presný.
Páska má typickú arómu.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.

FirstMusic SG 120min približné roky 1996-2001 Made in Korea by SKC
firstmusic_sg120cu.jpg
firstmusic_sg120cu.jpg (12.33 KiB) 2165 zobrazení
Prevedenie kazety je takmer identické s Keep XG 120 od SKC, ktoré mám na webe.
+2db, bias -12, výstup z pásky je slabší o 4db
Výkonovo aj s poklesom je to bežné u SKC C120 a použiteľné, slušné primerané budenie je vhodné.
Výškovo pri veľkom podbiasovaní to funguje pomerne precízne, aj dolby sa chytá, bez neho je šum stredný.
Poruchy nie sú, kolísanie áno.
Na dual capstane, ľavý kanál sa oslabuje a vracia v rozsahu 4db smerom dole, kolísanie je občas sprevádzané jemným poskočením zvuku, alebo drobnou poruchou, čo by som videl na utekanie pásky medzi kladkami a nevhodnosti tejto kazety pre tento stroj. Žiadne iné poruchy sa nevyskytli a nebyť toho problému, tak je zvuk dosť schopný, kazeta vhodná pre iný tape deck.
Kontroloval som poškodenie pásky po teste, k prehybom pásu nedošlo, len k jemnému zvlneniu okrajov pásky v nepravidelných úsekoch, nie v celej dĺžke testovanej pásky.
Jemne hnedý oter z pásu na okrajoch hláv po teste.

Fuji JP-IIx 90min rok 1992 Made in Japan, Európsky trh
fuji_jpiix9092cu.jpg
fuji_jpiix9092cu.jpg (11.42 KiB) 2165 zobrazení
Plne Japonské prevedenie kazety Fuji, stredná trieda typu II, pre USA to je FR-IIx, neskorší názov zase nedávno testovaná kazeta K2X.
+4db, bias -4, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Opäť a zas sa potvrdzujú kvality plne Japonskej Fuji kazety spolu s Axiami, zvuk je na nerozoznanie od zdroja, výkon je síce na hrane a špičky +6db už veľmi nechce, ale malé podbiasovanie a zvuk je ostrý ako zdroj a dolby, alebo bez dolby, šum takmer žiadny.
Žiadne poruchy ani kolísanie, priestor sedí presne, zvukovo famózne!
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.

General Electric (Thomson) GEHO 90min roky približne 1988-1990 Made in Korea by Saehan, USA trh
geho_c90cu.jpg
geho_c90cu.jpg (12.25 KiB) 2165 zobrazení
0db, špičky+2db, bias -12, výstup z pásky je slabší o 2db
Výkon je nejaký nízky, pri biase 0 je rozdiel od zdroja až 6db!
Pri podbiasovaní je aj použiteľná.
Výškovo je aj celkom ostrá, ale dolby nerobí dobrotu, bez neho je šum stredný.
Ľavý kanál je mierne oslabený, ale občas zapláva celý zvuk v oboch kanáloch do strany, aj výšky sa občas stratia a prídu späť, preto je dolby zlé. Zase pás pochoduje po kladkách jak strelené kura po dvore.
Na páske sa našli zvlnené okraje, aj mimo testovaných úsekov na Akai, stroj nepridal nič navyše, ani ryhy nie.

GoldStar HR 30min rok 1990 Made in Korea, USA trh
goldstar_hr3090cu.jpg
goldstar_hr3090cu.jpg (12.35 KiB) 2165 zobrazení
Hierarchicky podľa GoldStar kaziet by sa malo jednať o stredný superferro model.
+4db, bias -12, výstup z pásky je slabší o 2db
Výkon je dosť na hrane možností, vhodnejšie bude asi aj nižšie budenie.
Výškovo pri hlbokom biase je to ako na zdroji, ale má tendenciu skresliť sykavky, no špičky výšok tam sú, zvuk je plný, ale jemne skreslený. Šum je stredný.
Bez porúch a kolísania, priestor je presný. S vhodnou kalibráciou celkom dobre použiteľná kazeta.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.

LG Live Concert 90min rok približne 1998 Made in Korea by Saehan
lg_liveconcert90cu.jpg
lg_liveconcert90cu.jpg (12.11 KiB) 2165 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias -12, výstup z pásky je nepatrne slabší o necelý 1db
Zvukovo je to veľmi schopný pás, výkon je trošku nižší, ale dostatočný.
Pri hlbokom podbiasovaní je výškovo takmer ako zdroj, rozdiel je zanedbateľný, zvuk príjemný a skreslenie na sykavkách je minimálne.
Šum je stredný, možno mierne vyšší, ale dá sa to, dolby sa tiež dá použiť, celkovo spokojnosť.
Poruchy nie sú, kolísanie, som mal behom 5min len raz pocit že jemne poklesol ľavý kanál, inak v poriadku, zistí sa presnejšie až pri ostrej nahrávke. Celkovo je to veľmi príjemný a počúvateľný zvuk.
Takže aj GoldStar/LG sa nám časom dal na nákup OEM výrobkov od tretích strán.
Akai nechal jemný náznak čiary na okraji pásky po teste.

Maxell MS Studio Tape 90min dátum 14.11.1995, Made in Japan, USA trh
maxell_ms9095cu.jpg
maxell_ms9095cu.jpg (11.69 KiB) 2165 zobrazení
Použitý pás XLII Black Magnetite.
+4db, špičky +6db, bias -2, výstup z pásky nepatrne slabší o necelý 1db
Toto je prekvapivo famózne, zvukovo viac než som čakal, úžasný stav po rokoch, prevedenie je špičkové. Výkon ide v špičkách pomerne vysoko.
Výškovo pri biase 0, prípadne podľa chuti jemne nižšie je zvuk ostrý ako zdroj, rozdiel medzi páskou a zdrojom je takmer nepostrehnuteľný, zvuk je proste úžasný. Šum takmer nepočuť.
Žiadne poruchy ani kolísanie, priestor je presný, výborná kazeta.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.

SKC CD 90min rok 1990 Made in Korea
skc_cd9090cu.jpg
skc_cd9090cu.jpg (12.74 KiB) 2165 zobrazení
SKC je tu nekonzistentný v správnej farebnosti komponentov, cievok.
0db, špičky +2db, bias -8, výstup z pásky slabší o 4db
Správa sa to presne ako chromdioxid Basf, čo je pochopiteľné, SKC nakupovala pigment od Basf pre svoj čisto chromdioxidový model kaziet CD - ChromeDioxide.
Nižší výkon a pokles výstupu je ako na Basf CEII, ale pri dodržaní budenia je zvuk veľmi dobrý.
Výškovo pri strednom biase dole je takmer ako zdroj, prípadne podľa potreby ešte viac ubrať.
Bez porúch a kolísania, priestor je dobrý, pás je výborne použiteľný s minimálnym šumom.
Dolby C sa ale veľmi nehodí, myslím že tu ani dolby B veľmi nepasuje.
Pás má typickú silnú arómu ako staré Basf chrome.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.

SKC QX 90min rok 1990 Made in Korea
skc_qxgrey9090cu.jpg
skc_qxgrey9090cu.jpg (11.36 KiB) 2165 zobrazení
Aj tu SKC zanedbáva správnu farebnosť komponentov, cievok.
0db, špičky +2db, bias -10, výstup z pásky slabší o 2db
Táto rada SKC používa klasický FeCo pás a SKC je tak jediná firma čo súbežne celé roky vyrába dva oddelené modely kaziet typu II jeden s chromdioxidom (CD) a jeden s ferro kobaltom (QX) V prípade OEM pre ďalšie značky SKC poskytuje zatiaľ výhradne len QX pás v rôznych prevedeniach, aj keď si zákazník napíše na značku model CD :)
Tento pás je taktiež s celkom nízkym výkonom a poklesom, SKC to nešlo až tak dobre, preto je zase nutné dodržovať nejaké prísne budenie na nižší číslach.
Výškovo je to veľmi ostré a príjemné ako zdroj, aj s dolby to funguje, len fáza tu zase nejako uteká doľava s celým priestorom, aj keď posunutý, charakter zvuku je jemnejší, viac výškový, rozhodne zvukovo použiteľný pás, šum je malý.
Páska má mierne hnedší nádych a presvitá v porovnaní s modelom CD.
Akai nechal trochu výraznejší stredový prehyb na páse a jemné zvlnenie okraju pásky.
Oter v náznaku na hlavách bielej farby zo spojiva.

Sunkai KF1 90min roky približne 1988-1990 Made in Korea by Saehan
sunkai_kf190cu.jpg
sunkai_kf190cu.jpg (13.29 KiB) 2165 zobrazení
Jedná sa o staršie prevedenie priehľadnej Saehan kazety, značka patrí zrejme pod Taliansky, alebo Francúzsky trh.
+2db, špičky +4db, bias -12, výstup z pásky je slabší o 2db
Výkon je taký klasický na obyčajnú ferro Saehan, použiteľné
Výškovo je tam mierny pokles, dolby na hrane, takže aj pri biase -12 to nie je úplne ako zdroj, šum je stredný až mierne väčší mi príde.
Kolísanie tam je, ľavá strana aj celý zvuk tak nejako pláva v priestore do strán, na ľavom kanáli sa to výrazne prejavuje, ale aj z pravého sa to jemne sťahuje, celkovo plávajúce stereo :)
Výšky sa tiež občas oslabia a vrátia späť, jemné dropy to nemá, ale celkový nekľud azimutu je výrazný, čo zase nechápem na DualCapstane.
Akai nechal po teste na okraji pásu jemnú čiaru.

TDK SuperCDing 90min rok 1998 Made in Luxemburg.
tdk_supercding9098cu.jpg
tdk_supercding9098cu.jpg (12.78 KiB) 2165 zobrazení
3-pack, typ balenia s jednou spoločnou fóliou pre všetky kazety, rebrand modelu TDK SA ako výhodnejšie lacné balenie.
+4db, bias -12, výstup z pásky slabší o necelý 1db
Výkonovo je pás slušný, občasná špička +6db nevadí
Výškovo až pri hlbokom biase dole je takmer ako zdroj, pokles je minimálny, ale rozdiel tam proste je, mal som TDK SA staré aj nové ktoré mali bias podľa knižky decku 0, ale tieto kusy k tomu rozhodne nepatria. Dolby je použiteľné, šum bez neho takmer nepočuť.
Poruchy ani kolísanie nie sú, no jemný posun priestoru doľava tu je. V celku použiteľný pás, ale od SA triedy sme samozrejme čakali vyššie kvality, otázne je koľko je skladovanie a koľko béčková trieda kvality výrobkov, preto tá zmena na výhodnejšie lacné trojbalenie.
Akai nechal stredne výraznú čiaru v strede pásu po teste.




Testy audio kaziet z aktualizácie 2.11.2022
Testy spravené 12.3.2023
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0618b.JPG
Akai DX-57 dolby off/dolby C NR
Balík Česko ElviaPro, 5ks testovaných kaziet.

Acoustix SHE 90min Made in China
acoustix_90cu.jpg
acoustix_90cu.jpg (16.04 KiB) 2165 zobrazení
Rok je asi niečo z novšej produkcie, trh je USA.
+4db, bias -12, výstup z pásky slabší o 2db
Toto asi nebude bežný nekvalitný Čínsky pás, ale pomerne solídny výrobok. Samozrejme nie dokonalý, ale je to dosť schopné a zvukovo použiteľné.
Výkon je tak akurát na hrane možností, vyššie špičky sú len vzácne.
Výškovo pri strednom biase to hrá už dobre, ale do istoty som ubral na -12, najvyššie špičky výšok sú trochu tlmené stále, ale aj tak je zvuk celkom solídny, ale so znižujúcim biasom sa zvýrazňuje aj skreslenie sykaviek, čo je trošku problém, ale nie kriticky. Chce to jemnejšie budiť a vhodne kalibrovať.
Žiadne poruchy, ani kolísanie, priestor je presný, šum je stredný.
Páska sa teda zdá byť použiteľná, z prevedenia krehkosti kazety by som mal trochu viac obavy.
Akai nechal jemnú stredovú čiaru na páske po teste.

Axia J´z2 20min rok 1995 Made in Japan, Japonský trh, veľké cievky
axia_jz22095cu.jpg
axia_jz22095cu.jpg (11.68 KiB) 2165 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -4, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Zase famózna Axia, aj teraz potvrdzuje svoje kvality.
Výkon je vysoký, špičky idú vysoko, bias len málo ubrať a zvuk je na nerozoznanie od zdroja, šum veľmi malý.
Nádherný zvukový prednes, žiadne poruchy ani kolísanie, priestor je presný, úžasná kazeta ako vždy.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.

BBC FX 90min 90te roky, Made in China by Forward, neznáma páska.
bbc_fx90cu.jpg
bbc_fx90cu.jpg (14.79 KiB) 2165 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias -12, výstup z pásky je slabší o necelý 1db
Výkon je celkom obstojný, ale kazeta je uvedená ako superferro, takže sa mohli snažiť viac.
Výškovo je to skoro ako zdroj, ale s hlbokým podbiasovaním, aj tak je tam mierny pokles oproti zdroju a najvyššie špičky výšok sú stratené, dolby C podľa skladby je aj použiteľné, ale niektoré detaily trochu okusuje, šum je inak stredný.
Bez porúch a kolísania, priestor sa ťahá doľava len veľmi mierne, zanedbateľne.
U tohto výrobcu varujem len pred krehkými cievkami a neznámou páskou (rozklad spojiva a lepkavý syndróm), zatiaľ v tomto smere v poriadku.
Páska je pomerne tmavá hnedá, skoro ako typ II.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.

Certron Dictation Cassette D120 Made in China, USA trh
certron_d120cu.jpg
certron_d120cu.jpg (15.3 KiB) 2165 zobrazení
Prevedenie je slušné, cievky krehké, chod cievok je pomerne ťažký.
Zavádzací pás má sotva 2cm od cievky, čo nestačí ani do vodiacej časti kazety.
0db, špičky +2db, bias -8, výstup z pásky je slabší o 6db
Aj keď kazeta vyzerá dosť solídne spracovaná, tak zvuk je horší, nie tak extrémne ako v klasických lacných Čínskych kusoch, ale aj tak (jo aj Emgeton ju strčí do vrecka :) ). Výkon na C120 by tak veľmi neprekážal, s tým sa dá žiť.
Výškovo je naozaj veľmi svieža, naozaj jej stačí stredný bias dole, aj dolby by sa chytalo, šum je stredný, ale...
Problém sú poruchy, ľavý kanál je trvale zadropovaný výpadkami na výškach a stredoch ako na pokrčenej páske, preto je to nepoužiteľné a dolby taktiež nie.
Kolísanie priestoru ako také nie je.
Na páse sú nejaké poškodenia ale teraz Akai nepridal nič, v celej dĺžke, aj keď som pretočil niečo dopredu tak tam boli na okraji pásu nejaké ryhy tesne vedľa seba a zvlnenie okrajov pásky v pravidelných úsekoch, čo môže spôsobovať poruchy zvuku v jednom kanály. Asi niečo pri výrobe, manipulácii, alebo plnení pásu do kazety.
Jemne biely oter z pásky, spojiva na okrajoch hláv.

Sony ES-IV 74min rok 1992 Made in Japan, Japonský trh
sony_esiv7492cu.jpg
sony_esiv7492cu.jpg (12.7 KiB) 2165 zobrazení
+4db, bias -12, výstup z pásky je posilnený +1db.
Výkon je dosť na hrane, aj keď výstup z pásky má basovejší charakter oproti zdroju, tak uvedený výkon na obale MOL +7,0dB asi nehrozí na tomto decku, alebo nie po rokoch. Sony Metallic 1982 ju hravo strčí do vrecka.
Výškovo naozaj trebalo veľmi podbiasovať aby to bolo ako na zdroji, okrem toho mám pocit že je to na výškach veľmi jemne zadropované, ale na inej skladbe sa to zase neprejavilo, napriek ťažšej kalibrácii je to ešte použiteľný pás, ale rozhodne bol horšie skladovaný, vek ho poznačil.
Bez porúch a kolísania, priestor dobrý, šum malý.
Obal uvádza pásku Dynametal, ktorá sa robila v dvoch kvalitatívnych prevedeniach, pre našincov to je Metal-XR ako základná forma a Metal-S ako mierne vyššia (stredná ) trieda, rozdiel bude asi v jemnosti, alebo inom spracovaní materiálov a výroby. Metal-ES už používa totálne odlišné zloženie a názov.
Takže tu by sa mohlo jednať o tu strednú triedu Metal-S, čo trochu viac zostarla.
Pás je čistý bez oteru a tá typická slaná aróma metaliek Sony tu chýba.
Akai nechal jemný náznak čiary na okraji pásu po teste.





Testy audio kaziet z aktualizácie 2.11.2022
Testy spravené 12.3.2023
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0506b.JPG
Akai DX-57 dolby off/dolby C NR
Balík Hifibazár KE, 2ks testovaných kaziet.

Maxell MX-S 60min dátum 19.11.1992 Made in England, EU trh
maxell_mxs6092cu.jpg
maxell_mxs6092cu.jpg (9.25 KiB) 2165 zobrazení
+6db, špičky +8db, bias -6, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Zvuk je famózny, ale to má byť na takejto páske, keďže v tej dobe je to hneď po Metal Vertex najlepšia Maxell kazeta. Pri biase 0 sú výšky len nepatrne slabšie, takže zase podľa osobných nastavení, ale zase môžete hrať až takmer na +8db.
Poruchy žiadne, priestor presný, kolísanie žiadne, šum je minimálny.
S dolby C sa zase veľmi zvýraznia výšky, potom je vhodné prehodnotiť nastavenia biasu.
Zvuk je celkovo výborný a kazeta je dobre použiteľná aj dneska.
Klasické Maxell metal kryštáliky na páse sú v náznaku, oter a prach žiadny. Tento pás používa dvojvrstvovú nosnú fóliu, navinutá cievka bočne presvitá, čo sa deje bežne u väčšiny Maxell XL-S pásov, okrem veľmi starých a veľmi nových.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.

TDK PC 10min rok 1985 Made in Japan, Japonský trh.
tdk_pc1085cu.jpg
tdk_pc1085cu.jpg (11.86 KiB) 2165 zobrazení
Kazeta pre osobné počítače, audio typ.
+4db, špičky +6db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Výkon je veľmi mohutný, ľahko sa nechá prebudiť až na +8db
Výškovo pri podbiasovaní je takmer ako zdroj, dolby použiteľné, šum je stredný.
Trošku má tendenciu skresliť sykavky, jemne, inak žiadne poruchy ani kolísanie, veľmi dobrý zvuk.
Špekulujem o tom, že použili AD pás, pre luxusnejšie prevedenie tela kazety a štítku, ktoré sa u klasickej Dynamic bežne v tej dobe nedávalo.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.
Jemný hnedý oter na hlavách a kladách po teste.
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2657
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa AdmineR »

včera a dnes ma nejako dosť tešilo čítať tieto testíky - zaujímavé kazety aj výsledky
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Bavilo ma to - päči sa mi capsule a sony matallic
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Strašne ma nepríjemne zaskočila Sony ES-IV Metal a naopak príjemne prekvapila Maxell MX. Už sa teším na poaprílové testovania po sťahovaní a iných povinnostiach. Teda dúfam že bude na to čas popri novom ...
Sonka sa už trasie nedoćkavosťou :mrgreen:
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: katalóg - web EZ647

Príspevok od používateľa EZ647 »

Testy audio kaziet z aktualizácie 26.9.2022
Testy spravené 12.3.2023
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0990.JPG
Akai DX-57 dolby off/dolby C NR
Balík Česko, 12ks testovaných kaziet.

LG CD Gallery I 60min roky približne 1997-2001 Made in China by Forward, neznáma páska
lg_cdgalleryi60cu.jpg
lg_cdgalleryi60cu.jpg (13.39 KiB) 2093 zobrazení
+4db, bias -8, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Výkon je dobrý, občasná špička +6db nevadí
Výškovo je to tiež celkom slušné, stredný bias a je to ako zdroj, dolby vhodné, šum je stredný.
Poruchy nie sú, ani kolísanie, priestor veľmi dobrý, naozaj celkom schopný stav, zvuk je veľmi dobrý.
Teraz je v kazete Forward neznáma výrazne železitá svetlá páska, možno GreenCorp, ale tie neboli tak farebne sýto železité.
Bez problémov so spojivom, cievky v kazete sú použité tie vystužené.
Bez zisteného poškodenia pásky po teste v Akai.

LG HD 90min roky približne 1997-2001 Made in Korea.
lg_hd90cu.jpg
lg_hd90cu.jpg (14.43 KiB) 2093 zobrazení
Jedná sa o originál GoldStar výrobu.
+4db, bias -12, výstup z pásky je slabší o necelý 1db
Výkonovo je to rôzne, pri silnej basovej hudbe je +4db vhodná len v špičkách, inak sa to dá.
Výškovo pri hlbokom biase, aj tak stále trochu chýba do zdroja, dolby je také neisté, tvári sa že funguje, ale nie celkom dobre, šum je stredný.
Poruchy nie sú, ale kolísanie, kde veľmi jemne kolíše ľavý kanál, ale občas zmiznú aj výšky, resp. sa trochu oslabia a vrátia späť. Tu mám aj podozrenie na horší stav pásky a plesne.
Páska má takú bledšiu farbu ako je zvykom u GoldStar pásov ferro, vyzerá byť čistá, ale bočný návin na cievke je taký matný fľakatý až biely.
Podľa jemného bieleho oteru na hlavách na tom niečo bude.
Akai nechal po teste na páske na oboch stranách náznak čiary.

Maxell Cologne 50min dátum 19.9.1988 Made in Japan, Japonský model
maxell_cologne5087cu.jpg
maxell_cologne5087cu.jpg (11.37 KiB) 2093 zobrazení
Veľké cievky, UDI pás, typ Epitaxial
+4db, špičky +6db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Veľmi silný a dynamický zvuk, nejaká špička vyskočí aj nad úroveň vstupu zdroja.
Výškovo zase nižší bias, ale je to dobré, ale zase mám pocit že to nedrží dobre na kladkách a priestor sa jemne ťahá doľava, zvuk je však dosť dobrý, bez porúch a kolísania, šum je menší.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.

Maxell PO´z I 54min dátum 26.7.1995 Made in Japan, Japonský trh
maxell_pozi5495cu.jpg
maxell_pozi5495cu.jpg (13.83 KiB) 2093 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -6, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Technické prevedenie kazety je celopriehľadné ako odnož Japonskej rady CD´s I, taktiež použitý UDI pás v tomto roku so zložením Spintech Sigma, alebo Black Magnetite type I pre Japoncov, pás je čierny.
Zvuk má vysoký výkon ako moderné UDI, stačí malé podbiasovanie a výškovo je to famózne, výborný stav pásu, bez porúch a kolísania, priestor sedí presne.
Mám dojem že je tam nepatrne zvýraznenie basov.
Šum je naozaj pomerne nízky.
Akai nechal na páske mikroskopický náznak čiary, čo som si všimol len v odlesku svetla.

Memorex Normal Bias 90min rok 1981 Made in Ireland, kazeta typ Magna Germany
memorex_nb9081cu.jpg
memorex_nb9081cu.jpg (13.18 KiB) 2093 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias -12, výstup z pásky je silnejší +2db
Podozrivo basový zvuk, výstup je o niečo hlasnejší než zdroj, ale netreba veľmi tlačiť na výkon, pretože skoro skreslí.
Výškovo pri bias -12 stále časť výšok chýba, je to mierne tlmenejšie, ale stále použiteľné, dolby sa tvári že to nevadí, šum je stredný
Páska sa zdá byť celkom výživná skoro ako zostarnuté superferro, jemný výskyt občasného dropu, vzhľadom k povahe, veku a značke kazety je výsledok celkom slušný a na nenáročné veci bude dobrá.
Kolísanie nie je, priestor drží, jedine občas drop a mierny pokles výšok.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.

Mr. Audio SF 90min rok 2005 Made in China
mraudio_sf90cu.jpg
mraudio_sf90cu.jpg (16.19 KiB) 2093 zobrazení
Prevedenie kazety je Čínske, generické, lacné.
0db, špičky +2db, bias -12, výstup z pásky je slabší o 4db
Výkonovo sa správa ako C120, pás nie je práve najkvalitnejšej výroby.
Veľmi tenký pás, asi som podbiasoval príliš, výškovo je síce naozaj veľmi svieža, aj dolby funguje, ale nejako zvláštne. Šum je mierne vyšší.
Páska má úseky so zhlukmi porúch, potom zase hrá chvíľu dobre, kupodivu nekolíše stopa, priestor sedí.
Dolby sa nekamaráti s poruchami, tak to robí zlobu.
Cievky sa jemne vlnia.
Akai nechal po teste na páse hneď tri jemné čiary s odstupom asi 1mm.

Smat SD 120min rok 1988 Made in Korea
smat_sd12088cu.jpg
smat_sd12088cu.jpg (9.77 KiB) 2093 zobrazení
Typ tela malého okna, kópia dizajnu Denon Pocket.
0db, špičky +2db, bias -12, výstup z pásky je slabší o 2db
Výkonovo je to pomerne slušné na C120 od SKM, ešte tak starú.
Výškovo je to skoro ako zdroj, pri hlbokom biase je to celkom svieže, ale dolby C sa už nehodí, šum je aj mierne vyšší, ale žiadne poruchy ani kolísanie, priestor sa tu celkom dobre drží a zvuk je veľmi príjemný keď sa veľmi netlačí na výkon.
Malo by sa jednať buď o vyššiu radu ferro, alebo je to len základná, v tých Smat kategóriách je pomerne náročne sa vyznať. Oproti SKC bolo pod značkou Smat niekoľko viac modelov typu I.
Po teste nechal Akai na páse dve jemné čiary vedľa seba na okraji pásu.

TDK AR 80min rok 1987 Made in Japan, verzia pre Japonský trh
tdk_ar8087jcu.jpg
tdk_ar8087jcu.jpg (10.83 KiB) 2093 zobrazení
+6db, špičky +8db, bias -8, výstup z pásky posilnený +2db
Zase nesmierne nadupaný výkon, skáče to mierne do plusu oproti zdroju. U náročnej basovej hudby by som nechal maximálne špičky +6db, jemnejšia hudba ide viac.
Výškovo je výborná, on ten charakter oproti zdroju je mierne zmenený, ale funguje to dobre, basovosť trochu prekrýva výškový prednes, ale zvuk je celkom famózny aj po rokoch, dolby funguje, šum bez neho mi príde mierne vyšší než som zvyknutý u superferro, porovnateľný s klasickou ferro, ale aj tak nevadí.
Bez porúch a kolísania, priestor je dobrý.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.
Jemný náznak hnedého okraju z pásky na hlavách po teste.

TDK AR 90min rok 1991 Made in Japan, verzia pre Austrálsky trh. (asi)
tdk_ar9091austcu.jpg
tdk_ar9091austcu.jpg (11.34 KiB) 2093 zobrazení
Dizajn kazety a balenia je identický s EU verziou, len zadná strana je spravená mierne odlišne.
+4db, špičky +6db, bias -8, výstup z pásky je posilnený +2db
Takže výkonovo zase nadupaná kazeta, výstup oproti zdroju je zase plusový, ale neduní tak prehnane basovo ako verzia AR 1988, za to hrá o niečo čistejšie a šum bez dolby je menší.
Bez porúch a kolísania, posun fázy je zase mierne vľavo, nepatrne, zvuk je ale stále veľmi dobrý.
Akai síce nespravil čiary po teste na páse, ale nenápadný náznak zvlnenia okrajov. Ono niektoré tieto veci čo píšem sú takmer nepostrehnuteľné, ale pri porovnaní s nedotknutou páskou sa ten rozdiel vždy nájde a je dosť možné že väčšina deckov pri prvom zabehnutí pásu nechá nejaké fyzické stopy.

TDK SR 70min, ročník 1989 Made in Japan, model pre Japonský trh, presný rok výroby tohto kusu 1990
tdk_sr7089cu.jpg
tdk_sr7089cu.jpg (10.76 KiB) 2093 zobrazení
Jedná sa samozrejme o model so základnou Avilyn páskou, ale v tele typu SA. Oficiálny MOL z obalu +4,0dB.
+4db, špičky +6db, bias -8, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Výkonovo je lepšia než som čakal.
Výškovo je svieža pri strednom biase, posluch je veľmi príjemný aj s dolby. Šum bez dolby je malý až nepatrný.
Poruchy ani kolísanie nie sú, veľmi dobre drží stopu, priestor, z týchto modelov SR je toto asi jeden z najlepších výsledkov čo som počul, čo svedčí o lepšom stave po rokoch.
Podľa extra tmavej hnedej pásky predpokladám že sa jedná už o novú generáciu pásu Avilyn 90tych rokov, tie staršie boli výrazne hnedšie.
Akai nenechal ryhy na páse, ale zase veľmi jemné zvlnenie okrajov pásu po teste.
Jemný biely oter na okraji hláv, pretože aj TDK typ II má biely prášok po rokoch skladovania, ale podstatne menej než metalky.

That´s OW2 64min rok 1990 Made in Japan, Japonský model
thats_ow26490cu.jpg
thats_ow26490cu.jpg (14.02 KiB) 2093 zobrazení
+2db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Tento pás nikdy nešiel na Akai do veľkých čísel, ale nevadí, pretože je to dostatočné a šum je malý.
Výškovo je to skoro ako zdroj, ale zase trochu uteká priestor doľava, čo kazí aj výšky, inak je to skoro dobre, ale dolby sa nehodí. Kolísanie ako také nie je a poruchy tiež nie.
S Európskou verziou as:II, ale rovnaké zloženie aj kazeta, som mal na Akai tiež problémy so správnym vedením pásu a to aj na pôvodnej single kladke pred opravou sa to správalo obdobne, Akai sa s týmto typom kazety veľmi nekamaráti, podobne ako nemá rád priehľadné That´s VX.
Uvedený MOL +4,5dB sa pre Akai nehodí, aj keď niektoré ľahšie skladby pripúšťajú špičky +4db.
Akai nechal výraznejšiu stredovú čiaru na páse po teste.

WoolWorths Chrome 90min rok približne 1992 Made in China by Forward, neznámy pás.
woolwoorths_chrome90cu.jpg
woolwoorths_chrome90cu.jpg (13.83 KiB) 2093 zobrazení
V skratke, značka patrí nejakému Britskému obchodnému reťazcu.
V ich baleniach môžete nájsť buďto kazety Basf, alebo Čínske Forward.
Známe sú verzie:
ferro - modrý obal
chrome - zelený obal
superchrome - hnedý obal
Dnešná kazeta v prevedení bez potlače a s dutými cievkami.
+2db, bias -12, výstup z pásky slabší o 2db
Výkon je nízky, ale dá sa to, občasná špička +4db pri niektorých skladbách bude v poriadku.
Výškovo je to trochu ostré aj pri biase 0, ale pre úplnú precíznosť je nutné podbiasovať, inak tomu stále čosi chýba. Dolby sa tvári že funguje, ale nie je to celkom dobré, bez neho je šum malý.
Bez porúch a kolísania, ale citeľne je zvuk slabší od zdroja, ale pomerne čistý.
Špekulácie o pravom chromdioxide môžem vyvrátiť, bez arómy, pás je síce takmer čierny, ale jemný odlesk hnedej proti bielemu svetlu sa nájde, dokonca jemne presvitá, čo sa u chromdioxidu tieto veci nestávajú, takto aj vylučujem GreenCorp ako výrobcu pásky, ktorý vraj vyrábal len chromdioxid, alebo aj iné?
Akai nechal na páske len veľmi jemný náznak čiary v strede pásu.





Testy audio kaziet z aktualizácie 26.9.2022
Testy spravené 12.3.2023
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0996.JPG
Akai DX-57 dolby off/dolby C NR
Balík Česko ElviaPro, 5ks testovaných kaziet. (okrem MD a MPEG video)

Axia Black Slim II 46min rok 1991 Made in Japan, Japonský trh, veľké cievky
axia_blackslimii4691cu.jpg
axia_blackslimii4691cu.jpg (12.46 KiB) 2093 zobrazení
+4db, bias -8, výstup z pásky je slabší o 2db
Z nejakého dôvodu sa chová tento kus kazety vyslovene zle na Akai, pritom sa u Axií také veci nezvyknú stávať, čo prisudzujem vždy horšiemu stavu pásky po rokoch skladovania, ale viac prezradí test na inom stroji, zatiaľ takto:
Výkon je dobrý a vhodný, nie je potreba viac riešiť.
Výškovo je vždy po spustení nahrávky zvuk veľmi dobrý a po asi troch sekundách sa celý zvuk posunie jemne doľava, po riadnom čistení sa to zlepšilo len veľmi mierne. Pri strednom podbiasovaní je zvuk dobrý aj s dolby ale stále je priestor posunutý vľavo. Šum je zanedbateľný. Bez porúch, kolísanie nie je, len to usadenie pásu po spustení nahrávky.
Akai nechal jemné čiary na okraji pásu, ale hlavne priečne zvlnenie, nechápem ako sa to deje a podobný efekt mi spravil na Denon RE 120.
Podrobnosti k tomu neskôr v prehľade až budem riešiť C46 kazety.

Konica XR-I 10min rok 1990 Made in China by Forward, verzia pre Japonský trh
konica_xri1090jcu.jpg
konica_xri1090jcu.jpg (12.36 KiB) 2093 zobrazení
+4db, špičky +6db, bias -8, výstup z pásky slabší o 2db
Výkon je viac než slušný, šum mi príde stredný až mierne výraznejší.
Výškovo sa to pri strednom biase celkom dá počúvať, dolby funguje. Poruchy nie sú, kolísanie tiež nie, fáza je len nepatrne posunutá vľavo.
Kazeta obsahuje duté cievky a neznámy tmavý pás, zatiaľ bez problémov so spojivom pri teste.
Akai nechal jemný náznak čiarky na okraji pásu.

Maxell UR 150min dátum 17.4.2003 Made in Japan, Japonská verzia modelu
maxell_ur15003jcu.jpg
maxell_ur15003jcu.jpg (14.01 KiB) 2093 zobrazení
Kazeta bola rozbalená z viacpacku, preto ju mám bez fólie, komplet pack nemám.
-2db, špičky 0db, bias -8, výstup z pásky je slabší o 6db
Takže máme tu zase 150min kazetu, kde je to zase kalibračné peklo, takže sa tomu povenujem trochu viac.
Najprv musím napísať, aj keď je to úplne nový dizajn kazety UR, má na sebe priamo uvedené Made in Japan a to je pomerne nový kus.
Kalibrácia:
keďže sme zvyknutý na to že bias v mínuse pridá výškovú čistotu a v pluse zase uberie výšky ale pridá možnosť väčšieho vybudenia bez skreslenia, tak u tenkých pásov ako C120 a najvýraznejšie u C150 sa to správa ako Volume, toto je niečo čo by som naozaj každému odporučil vyskúšať, kto má doma aspoň základne možnosti kalibrácie decku ako Bias a level.
Pás sa správa pri rôznych nastaveniach nasledovne:
Bias 0 * 0db * výstup z pásky slabší o 8db - výškovo veľmi presýtené a skreslené
Bias -20 * špičky +2db * výstup z pásky slabší o 4db - výškovo extrémne presýtené, skreslí špičky výšok, ktoré sú mimoriadne prebudené v elektronike zosilňovačov
Bias +20 *-2db* výstup z pásky slabší o 10db - výšky sú len mierne slabšie a stále mimoriadne presýtené, aj keď je to viac prijateľné, ale výstup z pásky je mimoriadne slabý a je potreba do vstupu neskutočne tlačiť signál aby niečo z pásky vyliezlo, čo zase dáva priestor na iné formy skreslenia
Na toto hlavy decku a elektroniky či kalibrácia naozaj nie sú stavané.
Za mňa pre môj Akai je kompromisom nastavenie, ktoré som uviedol v hlavičke ako hlavné pri bias -8.
Zvuk ma okrem toho od zdroja aj dosť odlišný charakter, basy sú výrazne oslabené, ako keď uberiete na EQ takmer na minimum, teda nie skreslené, nechrčia ale proste len nie sú.
Okrem výšok sú aj vokály nejako viac ukričané.
Vyslovene by som povedal že tento typ pásu je robený vyslovene na stroje čo nevedia výšky a nevedia kalibrovať, inak by som videl veľmi dobré riešenie, ak to niekto vyskúša, zaradiť EQ pred vstup decku a výšky vhodne obmedziť a vyvážiť celé spektrum, ak si chce dať niekto záležať na nahrávke na tento typ pásu, tak by to stálo za pokus. Vzhľadom k tomu že sa C150 vyrábali aj pásky superferro a typ II tak zrejme počítali aj s nahrávkami hudby, samozrejme u týchto je zvuk o niečo lepší, ale to už som písal veľa krát u prehľadov dlhých kaziet.
Ešte dodám že zvukovo má zase dosť odlišný charakter od pásov C150 Sony HF, alebo TDK AE.
Teraz mechanická časť, ako mnohí čakajú tak môj opotrebovaný Akai s dualcapstanom si vyslovene pochutil na tejto páske a prežul ju aspoň tisíckrát :D
Tak nie, žiadne poruchy ani kolísanie aj priestor sedí presne.
Hral som 10minút, kým som si to všetko napísal a vyskúšal a behom tej doby ani raz nezakolísal kanál, stopa, proste nič. Odkedy mám dual capstan plne osadený, tak s C150 si poradil len s Maxellkami, touto UR a UDI, kazety Sony HF Thajsko dostalo okamžite šikmé prehyby pásu a TDK AE Japan kolísanie azimutu.
Pás je tak priesvitný, žeby sa cez neho dali čítať novinky na mobile, možno aj na papieri.
Poškodenie pásu po Akai, síce žiadne ryhy, ale veľmi jemné zvlnenie okrajov pásu.

Oxús OX 60min roky približne 1992-1996 Made in Korea by GoldStar, Japonský trh
oxus_ox60cu.jpg
oxus_ox60cu.jpg (12.36 KiB) 2093 zobrazení
+2db, špičky +4db, bias -12, výstup z pásky je slabší o 2db
Výkon je pomerne solídny na obyčajnú a hlavne GoldStar kazetu
Výškovo je to aj napriek biasu stále mierne tlmené, trošku skresľujú a presykávajú výšky, dolby je zle, šum mi príde mierne vyšší, poruchy ani kolísanie nie sú, ale zase som mal pocit že pri spustení nahrávky to fungovalo dve sekundy ostro a potom sa to posunulo do strany a stratili výšky.
Akai nechal jemnú čiaru na okraji pásu po teste.

Sony CDix I 110min ročník 1989 Made in Japan, Japonský trh
sony_cdixi11089cu.jpg
sony_cdixi11089cu.jpg (13.41 KiB) 2093 zobrazení
Jedná sa o prvý model CDix I, sériové číslo ale hovorí o roku výroby 1988.
Zase C110 navinutá samozrejme z hrúbky C120. Jediná verzia CDix I, kde sa na obale vyslovene uvádza, že používa HF-S pás.
+2db, špičky +4db, bias -8, výstup z pásky slabší o 3db
Výkon je dobrý a väčší pokles u tenkej pásky nie je tak strašný.
Výškovo pri strednom biase je to skoro dobré, ale bez dolby jedine. Šum je mierne nižší od bežných ferro.
Poruchy nie sú, ani kolísanie, ale vyslovene tomuto dual capstanu tento pás nechutí, zase sa to v azimute správa nekorektne, presne ako nedávno testovaná verzia 1990 rovnakej kazety, kolísanie kanálov a výšok, chvíľu to hrá dobre, potom sa zvuk posunie doľava, celé to poskočí a náhle sa to vráti späť, proste páska na tých kladkách nedrží, ale nikdy som nepochopil tú vyberavosť, niektoré z kladiek utekajú, a Maxell UR 150 s tým problémy nemá, ako je to možné?
Pás má niekoľko každých cm úsek s výraznejšie zvlnenými oboma okrajmi pásu, znepokojivé je to že je to aj na netestovaných úsekoch, ako som kontroloval teraz Akai k tomu nič nepridal, takže ak je pás v horšom stave, od výroby, alebo po rokoch, tak to tiež nemusí robiť dobre dualcapstanu.




Testy audio kaziet z aktualizácie 26.9.2022
Testy spravené 12.3.2023
https://ez647.sk/cc/b/IMAG0993.JPG
Akai DX-57 dolby off/dolby C NR
Balík hifibazár KE, 4ks testovaných kaziet.

JVC UFII-S 60min rok 1990 Made in Switzerland by ICM
jvc_ufiis6090cu.jpg
jvc_ufiis6090cu.jpg (12.52 KiB) 2093 zobrazení
Dobové testy časopisov podľa Nemeckého fóra sa nezhodli na tom čo je tam za pás, tvrdili že Basf CMII, alebo CSII, ale my sme sa skôr prikláňali k možnosti Agfa Superchrome, prípadne niečo iné?
0db, bias -10, výstup z pásky slabší o 3db
Pravý chromdioxid so silnou arómou, pokles tam je väčší, pre tento typ pásu klasický, pri hlbokom biase je to skoro ako zdroj, ale čakal som trochu viac v porovnaní s viacero Basf chrome kazetami z posledných dní je toto mierne tlmenejšie a nevýraznejšie v detailoch, preto by som aj Basf ako zdroj pásu vylúčil. Šum takmer žiadny, poruchy nie sú, ani kolísanie, priestor je tu dobrý.
Bez zisteného poškodenia pásu od Akai po teste.

National Karaoke 10min 80te roky Made in Japan by SNC, Japonský trh
national_karaoke10cu.jpg
national_karaoke10cu.jpg (12.61 KiB) 2093 zobrazení
0db, špičky +2db, bias -12, výstup z pásky slabší o 2db
Snaha sa cení, ale netreba veľmi tlačiť na výkon tejto pásky.
Výškovo pri hlbokom podbiasovaní je len mierny pokles oproti zdroju, dolby funguje čiastočne, takže nefunguje :D Šum je stredný, takže so správnou kalibráciou asi použiteľné na nenáročné veci.
Porucha len občas v náznaku, priestor je dobrý, bez kolísania. Páska je zjavne základná ferro.
Akai nechal niekoľko jemných čiar po celej šírke pásu.

Recording the Masters FOX 60min ročník 2018 Made in France
rtm_fox60emcu.jpg
rtm_fox60emcu.jpg (14.55 KiB) 2093 zobrazení
Novšie prevedenie C60 v tele typu Emtec Made in China
+4db, špičky +6db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Ako si porovnávam tých niekoľko prevedení kaziet FOX, tak tie výsledky nie sú celkom konzistentné, na tejto kazete je nesmierny výkon a basová zložka, ale na tej prvej verzii čo som získal pred rokmi bol výkon asi o 2db nižší.
Výškovo tu neviem nastaviť bias tak aby to zodpovedalo zdroju, stále niečo chýba, povedal by som celkom dosť, na tom prvom kuse to bolo tak na hrane ale fungovalo to, tu je to viac tlmené na výškach, dolby sa teda nehodí, šum je stredný.
Bez porúch a kolísania, priestor dobrý.
Duté cievky sa jemne vlnia, ale chod mechaniky je pomerne ťažký až zatuhnutý.
Myslím že viac než to krátke skladovanie, keďže sú pásy nové, by som povedal trochu priepastnejšie rozdiely medzi výrobnými šaržami.
Navinutá cievka má aj tu výrazne bočný presvit PET podložky pásu.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.

TDK AE 10min ročník 1998-2004 Made in Thailand, Tape Japan
tdk_ae1099cu.jpg
tdk_ae1099cu.jpg (14.62 KiB) 2093 zobrazení
Konkrétny kus je vyrobený v roku 2004, jedná sa o predposlednú generáciu modelu AE, kazety sú vyrábané výhradne v Thajsku, ale podľa šarže a šťastia pri nákupe, bola použitá buď pôvodná Japonská páska typu Grained Ferric (u nás známa ako TDK Dynamic) alebo neznáma Kórejská páska (SKC, alebo Saehan)
V tomto prípade je kazeta naplnená Japonskou TDK páskou.
+4db, špičky +6db, bias -12, úroveň výstupu z pásky je zhodná s úrovňou zdroja
Zvuk je naozaj veľmi dobrý a výkon je hodný pravej TDK ferro, je to na zvuku až dramaticky počuteľné a viditeľné na displeji že tam nie je Kórejský pás, ale Japonský, kvalita pravej TDK sa proste nezaprie.
Výškovo je to ako zdroj, rozdiel pri priamom porovnávaní pásky a zdroja je zanedbateľný a zvuk je vyslovene výborný, šum je stredný, dolby funguje veľmi pekne.
Bez porúch a kolísania, priestor je presný
Tieniaci plech pod prítlačným vankúšom má absenciu.
Ešte som urobil optické porovnanie vzhľadu pásky s TDK D 1988, je veľmi malý rozdiel v tmavosti pásu, kde je tento novší jemne tmavší, inak vzhľad, povrch, konzistencia vrstvy a celkovo sú identické.
Bez zisteného poškodenia pásu po teste v Akai.

Toto bol posledný "rýchly" test na Akai, ktorý som dlhoval z aktualizácii.
Najbližšie sa očakáva nový balík pre web, takže potom pribudnú nové veci.
Napísať odpoveď

Návrat na "Katalóg kaziet (Biggest Catalogue of blank cassettes in Central Europe) Vintage Cassettes catalogue / audio / video / other"