Problémy DUAL-CAPSTANU a ako na ne?

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Problémy DUAL-CAPSTANU a ako na ne?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Problémy DUAL-CAPSTANU a ako na ne?

Príspevok od používateľa orhore »

Ten původní název tématu plně nevystihuje co chci rozebrat. Ale je to lepší než zakládat další téma.
Na začátku je hned odpověď - problémy dual capstanu lze řešit jednoduše přechodem na single capstan :)

Sliboval jsem napsání důvodu přechodu z dualu na single u Technics RS-B965. Byl jsem dlouhodobým zastáncem dual capstanu. Jenže doba pokročila a dnes je vše hodně jinak. Více decků v domácnosti vyžaduje více kompatibility.
Asi bych měl porovnat výhody a nevýhody obou systémů.

Výhody single capstanu:
1. jen jedna kladka
2. málo namáhaný pásek kazety
3. menší opotřebení hlav
4. velká a účinná mazací hlava
5. jednoduché nastavení páskové dráhy
6. větší kompatibilita mezi decky
7. jednoduchý servis

Nevýhody single capstanu:
1. ne vždy ideální souběh obou kanálů zejména na vysokých kmitočtech
2. tahové poměry jsou značně ovlivněny konstrukcí kazety
3. výsledný azimut ovlivněn výliskem kazety
4. hůře přehrává pokrčené pásky v porovnání s dual capstanem
5. neexistuje žádný řízený tah napnutí pásku přes hlavy krom přítlačného polštářku kazety

Výhody dual capstanu:
1. výborný souběh obou kanálů na vysokých kmitočtech
2. umí slušně "vyžehlit" přehrát i pokrčené pásky v kazetách
3. konstantní napnutí pásku přes hlavy a snaha systému o ideální azimut

Nevýhody dual capstanu:
1. náročný servis a nastavení
2. použití 2 kladek
3. občasné vyjíždění pásku mimo dráhu na levé kladce z důvodu opotřebení či nízkého tahu na levé straně
4. nutná častá kontrola mechanického stavu
5. větší namáhání pásků kazet
6. větší opotřebení hlav
7. nutnost použití malé mazací hlavy s horším výkonem
8. možnost vzniku magnetostrikce díky malé mazací hlavě
9. horší kompatibilita mezi decky
10. horší kompatibilita u různých konstrukcí kazet

Možná jsem na něco zapomněl, ale prozatím by to mohlo stačit. V podstatě hlavní důvod přechodu na single capstan byl pro mně bod 5, 6, 9 a 10. Už mám předělanou i druhou RS-B965 na single a všechno funguje naprosto správně. Záznam a přehrávání je bez problémů. Pro přechod posloužily náhradní díly z decků RS-BX626. Možno zrecyklovat i RS-BX606, 707, 727 atd. Akorát je zapotřebí použít z původní 965 R/P hlavu, která je kvalitnější než v dalších řadách decků. A také část zadního plechování pro uzemnění mechaniky.

Mnozí by namítli, že by stačilo vyjmout jen levou přítlačnou kladku + levý capstan. To ale není správná cesta. Zůstala by malá mazací hlava bez zaváděcí vidličky či podobného náběhu. U dualu to zajišťovala levá kladka s plastovým zaváděcím profilem. Na větší mazací hlavu pak chybí prolis na uchycení. Navíc v mechanice od dual capstanu by také zůstala ve funkci levá brzda, která u single capstanu pak mohla způsobovat možné kolísání transportu pásku. Sice je jednoduché ji deaktivovat odebráním jednoho dílu (jen u Technicse), ale píšu to jen pro případné uživatele jiných decků.

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Problémy DUAL-CAPSTANU a ako na ne?

Príspevok od používateľa oneeeee »

orhore , díky za dobrý nápad .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Problémy DUAL-CAPSTANU a ako na ne?

Príspevok od používateľa orhore »

Sice nevěřím, že by se někdo pouštěl do této uchylárny :) změny na single, ale možnost tu je zejména u Technicse. Není tajemstvím, že zrovna dual capstany u Technicse jsou doslova pověstné nejhorší kompatibilitou mezi decky. Dokonce i mé obě RS-B965 nebyly vzájemně na 100% kompatibilní. I když se podle kalibrační kazety nastavily správně, tak při používání různých kazet se občas rozcházely. Teď je to v případě single capstanu bez problému ;) .
Přechod na single u jiných značek jsem nezkoumal, ale je předpoklad podobného postupu.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Problémy DUAL-CAPSTANU a ako na ne?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Erik má už dávno prerobaný - tušim len vybral kladku .... že?
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Problémy DUAL-CAPSTANU a ako na ne?

Príspevok od používateľa orhore »

Spíše ho donutily okolnosti kvůli ojeté levé kladce :) . Jen odstranit levou kladku ale nestačí. Je třeba udělat více věcí, aby single capstan fungoval správně ;) .
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Problémy DUAL-CAPSTANU a ako na ne?

Príspevok od používateľa Kazetowich »

inak dual je fajn napad len ako vela komplikovanych riešení dopláca práve na tú zložitosť a čím je mechanika staršia, tým je na tom horšie. Ešte niečo som chcel, ale zabudol.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10172
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Problémy DUAL-CAPSTANU a ako na ne?

Príspevok od používateľa EZ647 »

Je to tak, a stále som si neobjednal kladky nové, pretože mám z toho hrôzu to montovať a nastaviť nanovo

mne tvrdá malá kladka spôsobovala kolísanie azimuthu, hlavne posledné roky jej prevádzky
bez tej kladky myslím že azimuth nekolíše, aspoň som si nejak nevšimol, ale neviem stroj donútiť aby nahral pás kompatibilite tak aby bola výšková zhoda aj na iných
ale pritom keď som Akai dostal, tak mnoho prvých nahrávok hrá priam ukážkovo aj na iných strojoch a to aj s dolby

inak orhore to pekne napísal, pekne pojal tému, mne sa ale ešte žiada rozsiahlejšia téma so servisom, konštrukciou a nastavením unášačov, klzných spojok a veci okolo toho, pre mňa je to ako horor ako nočná mora, čierna mágia,... :D
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Problémy DUAL-CAPSTANU a ako na ne?

Príspevok od používateľa orhore »

Hraješ si s rituální mechanikou a na akai dx-57 sereš :( ? Vlastně tím vybráním levé kladky sis i tak rozhodil azimut. Vlastně jsem to zapomněl napsat do té procedury změny. Já to beru jako samozřejmost, že po jakékoliv změně v páskové dráze je nutné opětovné nastavení azimutu R/P hlavy.
Pokud u tebe se opotřebovala levá kladka, tak určitě i pravá. Takže jednoznačně vyměnit za novou. A pak seřídit azimut třeba podle jiného single capstanu pokud nemáš kalibrační kazetu. Ono by to chtělo více, ale donutíš se :?: :)
FixYourAudio
metál za zásluhy
Príspevky: 163
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2019, 12:20

Re: Problémy DUAL-CAPSTANU a ako na ne?

Príspevok od používateľa FixYourAudio »

Ach, take barbarstvo :shock: :shock: :shock:
To je ako keby som z hodiniek vytiahol sekundovu rucicku, aby ma netrapilo ze idu nepresne.

Co tak radsej ten dual capstan dat poriadne dokopy? Ked bol novy, urcite problemy nerobil.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10172
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Problémy DUAL-CAPSTANU a ako na ne?

Príspevok od používateľa EZ647 »

orhore: ale používam ho aktuálne len na testy vybudenia kaziet, ale ostré nahrávky robím na Sony

FixYourAudio: dobre, máš pravdu, zabaľ mi to a pošli obe kladky po dva kusy o dva týždne, to budem mať akurát prachy, a bude to :)
a to nehovorím že mám niekoľko walkmanov kde treba remienky, ale aj tak by som ich všetky nepočúval, takže sa k tomu snáď ešte niekedy dostanem :D
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Problémy DUAL-CAPSTANU a ako na ne?

Príspevok od používateľa orhore »

EZ647 - při odejmutí levé kladky jsi musel sundat i držák. Je zajištěn stejně, nebo podobně jako na obrázku níže?

levy_drzak_kladky_zajisteni.jpg
levy_drzak_kladky_zajisteni.jpg (100.13 KiB) 2413 zobrazení
Pokud ano, tak bez kalibračního přípravku ho tam úplně správně nenastavíš. Vzhledem k tomu, že jeho umístění ovlivňuje azimut, tak k nastavení použiješ své první nahrávky z tohoto decku kdy byl nový. L+R výstupy sloučíš do mono režimu a budeš poslouchat na sluchátka. Kroucením té matice doladíš zvuk do optimálního podání výšek. Je to amatérské, ale jiná možnost asi nebude. Pak ještě zrcadlová kazeta.
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"