Balíčkový deň

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Balíčkový deň

Príspevok od používateľa EZ647 »

Stano: nedávno som čítal na Nemeckom fóre že cena tej MA-XG 46 išla do závratných čísel, asi 300eur, som rád že som ju kúpil tak dávno

SilverFox: je to tak, je tam Mexický Aurex, ale neznamená to nutne že hneď zničí hlavy, ako som pochopil, nie všetky šarže Aurexu to robia, resp. veľmi záleží na skladovaní a starnutí, napríklad s miernymi obavami svoje zakúpené z tej doby v obchode som používal celé roky kým som sa to dozvedel a teraz som ich tiež prešiel na mechanike, aj keď som mal dojem že sa už správajú trochu nekorektne, ako oter, divný zvuk a tak, ale je to tak 50/50 že budú zlé, no s cudzími s neznámym pôvodom by som mal obavy, vyhradiť si na to nejaký extra stroj, kde môžeš kontrolovať hlavy,
no a tie Basfácke číselné samolepky Aurex používal, ale asi nie nutne vždy
u MD Ti neviem povedať ako s tým prachom, viem len že na značke tak veľmi nezáleží, lebo skutočných výrobcov MD bolo naozaj málo, takže ma tu značky až tak veľmi nedesia
zatiaľ vieme o Sony Japonsko, Rakúsko, TDK, Maxell, Panasonic Japonsko, Saehan Korea, MPO France a možno ešte nejaký ďalší
na tie BestMedia by pomohlo stamperové číslo, teda číslo z vrstvy disku
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Balíčkový deň

Príspevok od používateľa orhore »

To je šílené co jsou schopni lidi utratit za trochu rozkládajícího se plastu :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Balíčkový deň

Príspevok od používateľa EZ647 »

moja MA-XG 46 bola za 990KC v roku 2009 z aukra :)
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Balíčkový deň

Príspevok od používateľa Stano »

300 eúr by som nedal, tie kazety stoja cca 100 až 120 eúr, zhruba toľko stáli aj 2 roky do zadu a vtedy som ju chcel kúpiť za cca 50 až 70 eúr, ale nikdy som na takú ponuku nenarazil.
Nájdu sa aj teraz ponuky za 4500 - 5000 českých, ale ľudia majú aspoň trochu rozum :lol:
Pre mňa je najvzácnejšia tá XLI-S, tá sa zháňa podstatne ťažšie ako tie Tdk, Tdk sú drahé,ale zohnať ich nie je problém.
Aj v JPN je cena +- 100 eúr +doprava.
A XLI-S bola za Hastermanovu cenu.
Erik, robila sa XLI-S v Japonskom dizajne?
Vraveli mi, že nie.

No a ešte fotka toho čo som si vyzdvihol dnes.
IMG_20230426_140156.jpg
IMG_20230426_140231.jpg
Tak ma napadá k tej vzácnosti kaziet, kazety sú vzácne tie ktoré sa kúpiť nedajú. Napríklad Audiostar je nemožné zohnať, minulý rok som dokázal kúpiť 1ks a od vtedy nič, zberateľsky vzácne sú aj emgeton, zozbierať emgeton po modeloch je drina. Kazety ktoré boli u nás dostupné, sú buď nahrané alebo zničené. Vzácnosť sa podľa mňa u kaziet nemerá peniazmi.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Balíčkový deň

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

orhore: Tak on to drží aspoň pohromadě ten kovový rám. Lepší by bylo si koupit tu keramickou, ta se sama asi hned nerozpadne :-D.
A to si vem, že ty keramické Metalky nejsou taky zrovna dvakrát levné a přitom je tam prý jen obyčejný Metal pásek, žádná vyšší třída. Přesto bych ale chtěl nějakou keramickou i tu kovovou TDK.
Hm, teď fakt nechci kecat, ale mám pocit, že má nejdražší jediná kazeta mě stála (nepřičítám-li poštu) 29€ a jde navíc jen o Type 1. Myslím, že víc než 725Kč jsem za jedinou kazetu asi ještě nedal (no taky jaké jsou mé finance že).


---

EZ647: Moc děkuji za ujištění. Rozumím, no každopádně se zatím s ní nebudu hrnout do používání, protože nemám "kontrolní" kazeťák, který bych mohl použít na testování pochybných kazet nebo zajíždění těch práškovacích.
Jo tak, no já vím, že se ty číselné lepící pásky objevovaly i mimo BASF kazety, ale v první moment jsem si říkal jestli to snad nemontovali u nich.


Aha, no tak snad mi v tomto někdo zde poradí. Jak říkám, je to poprvé co jsem se osobně setkal a v rukou držel minidisk.
Hm, tak to jsem netušil, že na tom až tak nezáleží.

Nuž tedy, vzal jsem jeden náhodný disk BestMedia a je tam pouze toto:
RMD74 51801


A jak to vlastně s těmi MD je? Vím, že je to magnetooptické médium, ale jak to funguje, to mi už nepomohla ani Wikipedie (ani moc z překladu na anglické). První co mě napadlo je, že magnetooptický disk je hybrid harddisku a CD :-D.
Akorát se mi podařilo zjistit, že existuje Sony MZ-RH1, díky kterému se prý, mimo kvalitnější zvuk, dají přenášet nahrané minidisky a uložit je do WAV, což prý běžně nejde.. Ale asi říkám úplnou blbost, protože z toho fakt nejsem vůbec moudrý.

Už jsem začal psat, že by se tu mohlo udělat vlákno zasvěcené tomuto formátu, kde by to někdo stručně a jednoduše popsal, ale podařilo se mi jich pár najít, takže je půjdu pročíat. No a když už to tu zmiňuju, tak zde jsou odkazy:
viewtopic.php?t=3259
viewtopic.php?t=456
viewtopic.php?t=940

A ještě jeden bazarní :-D.
viewtopic.php?t=480
I když nutno říct, že jak jsem to teď dočetl, tak by mě zajímalo jak to dopadlo.

To je jinak vše co se tu k Minidiskům založilo.


PS.: A hned na první stránce "O minidisku" mě dorazil odkaz na DAT, díky kterému jsem zjistil, že existuje i DAT walkman. Sotva jsem včera poprvé "přičuchl" k MD formátu, který bych rád začal používat, zjistím, že je i další, který by mě lákal - tak si teď říkám, je to sběratelství prokletí či co :lol: ?


---

Stano: Hm, když je zmiňuješ, tak já zrovna pár těch Audiostar kazet mám a většinou jsem je získal mezi lacinými kazetami - tedy žádné vyšší třídy velkých značek, kterých mám stejně minimum skrz finance.
Ale vím co myslíš, to s těmi Emgetonkami říkám taky furt - předpokládal bych, že když je to ČS výrobek, že jich bude v bazarech v ČR a SR dostatek, ale je to spíš naopak, což mě udivuje..

Já třeba chci sehnat Raks kazety z řady RX a SP (v množství ideálně na kartóny), tedy to, co bylo běžně dostupné všude a za pár kaček, ale nikde nejsou..
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Balíčkový deň

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Tie čo boli dostupné u nás, boli zjazdené a/alebo/aj vyhodené (audiostar, raks, emgeton...)
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Balíčkový deň

Príspevok od používateľa EZ647 »

Stano: neviem ktorú XLI-S si myslel, Japonské som našiel 1984 a potom až 1986, akoby to medzitým chýbalo
http://agfabasf.com/catalog/maxell-/maxell-1982-84-jap/

SilverFox:
BestMedia sú Ritek, zabudol som že aj oni robili MD, resp. som myslel že budú od niekoho iného, Ritek mal napríklad značku Traxdata, Arita, Ridata

Sony Metal Master obsahujú vysokú triedu metal pásky, rovnako tak Denon MG-X, neviem kde si čítal že obsahuje len základnú metal pásku

MD sa nahráva magnetickou hlavou a to miesto sa súčasne ohrieva laserom, inak nie je možné zmeniť magnetickú stopu bez zahriatia, čítanie sa deje potom už len laserom ako u CD.
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Balíčkový deň

Príspevok od používateľa Stano »

XLI-S 1985, tam sa asi verzia pre JPN nerobila, ale nikdy nehovor nikdy.
Voľakedy tu Hasterman ponúkol maxell UDI 100 min rok 1985, doteraz mnohí zberatelia neveria, že tá kazeta existuje.
Bolo strašnou chybou nekúpiť ju. Kazeta jednorožec
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Balíčkový deň

Príspevok od používateľa EZ647 »

preto ja hovorím že zatiaľ nie je známa, lebo kazetový svet často prekvapí aj po rokoch, skúseného zberateľa

podobná dilema ako TDK MA rok 1986 iná než pre USA trh neexistuje :D
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Balíčkový deň

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Nojo, Traxdata si pamatuju, ale mám je zažité (alespoň u mě) jako méně dostupné, ale ve stejné cenové kategorii jako zrovna ty GigaMastery. Ale kvalitativně jsou na tom stejně nebo lépe než třeba ty GM? Nebo to už se asi ptám moc že..


Tyjo, tak to bych chtěl někdy vidět vnitřek toho MD rekordéru. Chápu jak to myslíš, ale tenhle princip fungování mi přijde pomalu až absurdní, aby mohl existovat. Přesto tu ta technologie je.
Myslím to tak, že i když je nad mé chápání, jak se může na malinký kovový disk zaznamenat dnes již několik TB, tak fungování takového HDD chápu. Viděl jsem ho i při čtení dat, když jsem sundal horní víko - díky kapacitě kolem 400MB jsem mohl sledovat i posuv hlav při přehrávání WAVu (což nekecám). Chápu i fungování CD/DvD mechaniky, byť mě udivuje jak je vůbec možné lisovat něco s tak mikroskopickou přesností bez vzniku defektů, aby to způsobilo nečitelnost - teď narážím na toto:
https://www.tipard.com/images/resource/ ... -dvd-1.jpg
ALE, princip fungování těchto MD mě udivuje, stejně tak jako fungování paměťových karet. Ale ty karty asi víc. Přeci jen, když už si vezmu třeba SD kartu s kapacitou v řádech MB (megabajtů), tak i tohle nechápu, jak a kam se může uložit tolik dat. Už i kapacita 64MB je na tak malý a nemechanický nosič něco nepochopitelného. O to víc, když už i microSD karta v dnešní době pojme extrémní 1TB*. Jak se sakra na něco tak miniaturního vejde 1 terabajt dat?
*SanDisk Ultra, 1TB, 120MB/s, 4716Kč ke dni 27.04.2023

Pro většinu z vás (pokud to někdo čte) asi zním jako bych vylezl z jeskyně, ale já jdu po základu toho, jak to vůbec může fungovat. A že ty data tam zůstanou bez přísunu energie i po víc jak 15 letech a stále čitelné (osobní zkušenost). Nikdo mi to totiž nebyl schopný doteď vysvětlit, a popis (viz citace níže) mi to moc neosvětlil:
K ukládání dat používá flash paměť unipolární tranzistory s plovoucími hradly, tzv. buňky, do kterých je ukládána digitální informace. Jedno hradlo je ovládací, druhé je plovoucí a izolované od okolí vrstvou dioxidu. K uložení informace dochází tím, že se v izolovaném hradle zachytí přiváděné elektrony. Přítomnost elektronů v buňce modifikuje její prahové napětí. Změna v napětí pak vydává potřebnou informaci při čtení buňky.

https://www.zachrana-dat-sd.cz/pametove-karty


To už však extrémně odbočuju od samotného tématu, tak se velmi omlouvám, že jsem se takto nechal unést.


Jaj, tak teď je mi to trapné, o to víc, když jsem tu o těch Metal kazetách určitě už několikrát četl, ale někde jsem prostě zachytil informaci, že nějaká z těch hodně drahých Metalek nepřináší nějakou speciální pásku, ale prý takovou, která je běžně dostupná i v kazetách s plastovým tělem a o několik řádů nižší cenou. Nevím už ale jestli se to týkalo té keramické nebo kovové.
Jo, teď když to čtu, co jsem napsal ve dvě ráno, tak to vyznělo asi dost nevhodně :shifty:. Vyšší třída pásky ano, ale zřejmě ty keramické/kovové nebudou mít pásku, která je dostupná jen a pouze v nich - tak jsem to myslel, ale napsal blbě.

Kdoví jestli se pak nezhrozím i nad tím, jak jsem se rozepsal ve druhém a třetím odstavci :-? ..
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Balíčkový deň

Príspevok od používateľa EZ647 »

SilverFox:
GigaMaster nikdy nevyrábal nič, je to len značka, ktorá nakupovala prevažne od najhorších výrobcov médií na svete, ako desiatky iných značiek čo mám na webe
Ritek ako výrobca patril k tým najväčším výrobcom na svete, asi ešte fungujú, od zlej až po dobrú kvalitu v rôznych prevedeniach
na ten zvyšok to už chce naozaj samostatné vlákno :P
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Balíčkový deň

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Jo jo, to je pravda - já to myslel tak, že jak GigaMaster nebyl výrobce, ale jen objednatel, tak stejně i Traxdata byl objednatel a zajímal mě mezi nimi kvalitativní rozdíl. Což si už ale umím představit. Počkat nebo jsi tu větu "Ritek mal napríklad značku Traxdata, Arita, Ridata" myslel tak, že samotný výrobce si vytvořil tyto značky?
Teď jsem na tvém webu projel značku Traxdata a v kolonce Manufacturer (Výrobce) byly jen dva, a to "Ritek Co." a "Ricoh Company Ltd.".

Jinak i když píšeš k těm GigaMasterům, že bral od těch nejhorších výrobců, tak tedy já s ním mám vesměs dobré zkušenosti - jak s DvD, tak i CD nosiči. Kdysi jsem disky pálil na nejvyšší rychlosti a kolikrát i v mechanice mého noťasu (která dnes pomalu nepřečte ani origo CD) a některá z DvD jsem nahrával v domácím kině a doteď, i po víc jak 10 letech jsou stále čitelné. Já vím, že to vypadá jako bych kecal, když už i s těmi Emtec DvD DL jsem měl jen 1 vadný kus z asi 40 vypálených, ale nekecám v tom. A navíc ten vadný byl způsobený mnou, když jsem dal těch dat víc, což se zřejmě noťasové mechanice nelíbilo..


Já vím, uznávám, že tato debata ohledně CD, DvD by asi patřila jinam, ale upřímně nevím kam :-|.

Tohle taky uznávám :shifty:, já to už tu napsal, protože to bylo v rámci mé myšlenky.
Ohledně těch paměťovek bych tu mohl něco lehce napsat, asi trochu podrobněji než v poptávacím vláknu (viz odkaz), ale asi by to nebylo nic moc nového a rozhodně ne to, co mě vlastně zajímalo.
viewtopic.php?t=2581
Ohledně těch MD jsem už napsal do příslušnéh vlákna, no zatím bez reakce (což chápu, páč je to brzo), tak uvidím jestli mi někdo pomůže.
No a na závěr, pořízení videa s otevřeným HDD, kde by byl ukázán posun hlav při čtení jediného souboru, to mě napadlo chvíli poté, co jsem ten příspěvek odeslal. Jen nemám ty videa jak stříhat a upravovat, tak by to asi bylo kvalitou stejně na prd jako to s invertní deskou :-?.
viewtopic.php?p=3582#p3582
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"