SilverFox•NSK - Audiokazety

sem môžte prispievať svojimi pokladmi - pochváliť sa čo máte doma a čo vás potešilo objaviť a získať

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2330
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa orhore »

SilverFox - také vidím podobnost mezi slovem konvolut a sbírkou. Těžko rozlišit v čem se to konkrétně liší. jhradec by mohl objasnit :) .
Jinak co se týče toho zmiňovaného pásku Emgeton DP25LN. Z mých zkušeností je to jeden z nejhorších pásků. Když je nový nepoužitý, tak první záznam ok. Po několikerém přehrávání pak opětovný záznam nese známky dropoutů, které se zhoršují. Investuj raději do těch Maxell UD 25-120.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1076
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa jhradec »

A) konvolut je soubor entit vzájemně nesouvisejících - neorganizovaných. Konvolut je možné nekonečně rozšiřovat - princip -> viz matematická indukce. Sbírka je naopak soubor organizovaný.
Sbírka je orientována objektově, časově, zeměpisně, podle značky, osoby ( autora, interpreta, vlastníka), námětu, stylu či designu nebo i úplně jinak. Sbírka může být konečná ale prokletí sběratele je, že chce mít sbírku kompletní. Vždy přesně ví, co mu chybí- následně má své sny a pokusy o získání chybějícího kusu. I když jsem svou sbírku skončil před téměř půlstoletím - myslím, že jsem tím poznamenán dodnes.
B) srovnání s pásky Maxell není fér. Pásky Maxell jsou ojedinělé kvality a jsou lepší, než skoro všechny konkurenční pásky.Např.: Při výrobě jsou čtvrtpalcové pásky dělené podélně rotačními nůžkami. Jedna čepel jde proti emulzí, druhá proti podložce. Proto je jeden okraj dobrý a druhý horší. U Maxellů jsou oba dobré - vysvětluji si to tak, že při střihu je mezi pásky s oběma okraji dobrými pásek s oběma okraji špatnými- který se vyhodí. Kvalita se dosahuje na úkor produktivity.
Z pásků Emgeton jsou dobré až typy LH,LD- pásky DP,EX a LN poněkud špiní - starší pásek by tedy bylo vhodné před nahrávkou vyčistit. No a nepoužívat na čtyřstopý záznam. Takže pro Soneta a pro záznam řeči je to velmi slušné médium. Použivat na to Maxell je zbytečné.
Z perspektivy nahrávání je nejlepší používat pásky nové. Pásky se vyrábějí a prodávají ( třeba Thomann. cz)
C) poslechl jsem si to bzučení z DUALa. Hlasitým dynamickým hudebním záznamem je to docela dobře maskované, ale je to dost vysoko nad. šumem pásku a je to opravdu k nasr….
Několik doplňujících otázek:
1)Bzučení je pouze při reprodukci- při nahrávání se neobjeví na pásku ani při poslechu ze source??
2) Bzučení je vždy jenom v jednom kanálu (v kterém???) nebo v obou?
3) Bzučení je možné odstranit zastavením pásku- stop a opětným zařazením play - kdy hlavy vyjedou a opět zajedou do kazety??
4) A co stlačení. Pauzy- pásek se zastaví, ale hlavy zůstanou na místě??

Takhle se mi to zdá jako nějaká chyba zemění - to se snadno opraví, ale těžko identifikuje čím to konkrétně je. No není to beznadějné 8-)
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1076
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa jhradec »

???
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

oneeeee: Za odkaz děkuji, ale tohle je na mě zatím stále příliš drahé. I když uznávám, že zabalený pásek nemám ve sbírce ani jeden, tak skoro 900Kč za jednu cívku UD 120 je na mě moc.
Zrovna něco takového jsem viděl nedávno na českém bazaru, kde někdo prodával 10 těchto kotoučových pásků i s originální krabicí a 1000Kč za kus - takže celý pakl by mě stál 10tyček..



---


orhore: Aha, tak v tom nejsem sám, kdo to tak cítí :-).
Hm, tak dobře, uznávám, že tohle jsem netušil. Já na ně nahrával jako mladší, kdy jsem ještě nevnímal nekvalitu zvuku, takže tohle neposoudím. Navíc jsem se zatím nedostal taky k jediné nové cívce Emgeton DP25LN, abych ji měl šanci otestovat - tedy pokud se někdy vůbec ještě dočkám plně funkčního kotoučáku :-? .

Víš ono já jsem benevolentní co se týká nekvality nosiče, mě nerozhází ani slepovaný nebo semtam pomačkaný pásek - tedy pokud se slepky nepropatlaly do dalších závitů a pásek není pomačkaný po celé délce :mrgreen: .
Ale jo, pokud někdy budu mít nějaký rozumný výdělek, tak bych si samozřejmě ty lepší pásky nakoupil - no teď je stejně nemám kde využít a ty ceny jsou mimo už hodně dávno.
Víš, že já si vlastně za celý život pořádně ani neužil pohled na kotoučák s 18cm cívkama a chodem na 19cm/s? Kdyby ta jedna B115 neměla kamennou přítlačnou kladku, tak bych překousl i to, že má vylámané potenciometry..



----


jhradec: Jo promiň, já furt dělám všechno možné než abych odepsal sem :roll: .

Jo tak, děkuji za vysvětlení. Tak ono pokud bys to vzal tak, že mám výhradně magiče od Tesly a jen dva jiných značek a vzhledem k množství modelů co Tesla udělala, tak by to taky bylo náročný sesbírat. Ale jo, chápu co myslíš :-).

No já Emgeton a Maxell nesrovnával, jen jsem to napsal v jednom odstavci, ale nespojoval jsem to myšlenkou. Když bych měl Emgeton srovnávat, tak třeba s Basfem - a nemyslím to tak, že Emgeton měl linku od Basfu, ale kvalitou zvuku - dobře, píše se o špinění a výpadcích zvuku a já nezaznamenal ani jedno, minimálně to špinění ne a nechci tu dělat hádky, dokud to sám neotestuju..

Jo a když jsi zmínil hlavy, které jsou měkké, tak řada B115 a vejš je už měla trvanlivé a tedy ne tak hoblovací jako třeba v B73.

Jo o tomto typu řezání pásků jsem už slyšel u kazet.. No ale počítám, že to asi musí být jen nějaké milimetrové kousky, pokud to tak vůbec je - třeba mohli mít tu technologii řezání vymakanou než konkurence. No ale to zacházím jinam.

"Velmi slušné médium" :think:. Teda chlapi, já chápu, že máte uši vycvičené a zvyknuté jen na tu nejvyšší kvalitu, ale vezmu-li v potaz samotný frekvenční rozsah Sonetů Duo, tak ten Emgeton by byl nevyužitý. Jako slušný pro Sonet beru AGFA WOLFEN TYP CH (nekřičím, píšu velkým protože to tak je psáno přímo na páscích :-D ), jako ideální a dost kvalitní beru pro Soneta AGFA WOLFEN TYP CR nebo studiové 50µ pásky a asi jako nejvyšší kvalitu pro rychlosti, kterou tento přístroj nabízí je asi BASF LGR 50 nebo SPR 50 LHL - ale v tom případě bych tam už mohl šoupnout i onen Emgeton, takže dobře, chápu :lol:.



Debata k mému Dualu

Tak já zrovna vzal jako ukázku starou kazetu, kterou jsem dlouhé roky ohrával na všemožných magičích a walkmanech nevalné kvality. Ono to bzučení je nejvýraznější v pásmu od 13kHz do 22kHz, ale nese se celým pásmem, takže i sebedynamičtější záznam to zaruší, protože to bych musel poslouchat asi Death Metal říznutý Thrash Metalem, abych to nezpozoroval vlivem absence nějakých mezer v melodii.

Jen dávám vsuvku, která s tímto souvisí.
Na moje testy si tu asi pamatujete, že? Chtěl jsem je obnovit po zprovoznění Dualu, kdy mi vůbec nejel, ale vlivem jeho nynějšího stavu to není možné. Ovšem už tehdy jsem se setkal s náznakem bzučení o jehož původu nevím ani doteď :-/..
Ale píšu to proto, že si zkus stáhnout tento test kazety a podívej se na čas od 03:26 :
viewtopic.php?p=6830#p6830
Zde ale bylo to bzučení v úplné začátku a velice nepatrné, nejlépe je zřetelné na konci záznamu v čase 05:10. Tam to vlivem tichosti bzučení bylo zarušeno "jen" v pásmu 15-21kHz. Ale už i to je věc, která mi zabránila v jakékoli regulérní digitalizaci kazet.


1)
Ale abych to nezakecal, tak zatím jsem nezkoušel nahrávat, zda se to bzučení objeví i na pásku, ale zkusím to a dám vědět.
2) Bzučení je v obou kanálech totožné, zdá se monofonní. Ostatně jak je z nahrávky patrné.
3) Je to náhodné, ale někdy to pomůže, když dám Stop a hned Play - někdy se to podaří až na několikátý pokus, jindy to nepomůže vůbec. Přijde mi, že se to stále zhoršuje.
4) Pauza a stop je totožné jen s tím rozdílem, že při pauze "nelze" vyndat kazetu vlivem lehce zvedlých hlav. Myslím to tak, že zvuk se spustí až po 1, max 2 vteřinách od rozjetí pásku - takže příkladem nemám u tohoto stroje nikdy šanci slyšet třeba pár centimetrů zaváděčky od začátku kazety.


Ono Daniel jak mi volal, tak zmínil i to, že by to mohl být problém třeba ve stínění nějakého kabelu uvnitř stroje nebo vyschlou součástkou - teď nechci kecat, řekl více věcí a moje znalost je v tomhle na nule, takže si to ani nemám šanci pořádně zapamatovat..


Tohle se na dálku strašně blbě řeší. Už i po telefonu by bylo náročný se toho dopídit, když to nemám šanci poznat, na tohle fakt musí kouknout někdo osobně a já to poštou posílat nechci - to by se pomlátilo ještě v dodávce a kdoví jak by s tím házeli.. Už když mi měl přijít jsem měl nervy..
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1076
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa jhradec »

Nechme stranou soubor magnetofonů. Kladka k B115 by měla jít sehnat - kouknu se jestlimám ještě funkční kus. Je možné ji vyměnit za kladku z B5 - mám to vyzkoušené i když neodpovídá oni jeden průměr - chce to soustruh a odvahu.
Taky by ji šlo vyrobit- nejlépe jenom gumovou “obruč”.

Studiové pásky BASF LGR 50 jsou pásky pro rozhlasové použití - po seřízení magnetofonu vhodné pro kvalitní záznam na půlstopém stereu na rychlostech 19. - 76.
BASF SPR 50 je dokonce studio master - chce to ale seřídit magnetofon. A musí mít rozumně udělanou páskovou dráhu - bez prolamovacích kolíků, které mají Tesly B5 a novější. Tesly jsou na pásky 25um tenké.

Bzučení DUALa jsem hodnotil pouze poslechem. Je jasné že to není sinusovka - bude to mít spoustu harmonických. Doby kdy jsem slyšel nad 15 kHz jsou dávno pryč - vysoká úroveň je v tomto pásmu způsobena rezonancí indukčnosti snímací hlavy s připojeným kondenzátorem. Je to běžný trik na rozšíření kmitočtového rozsahu přes pásek u magnetofonů s nízkou posuvnou rychlostí.

Když se přepne play- stop- play hýbá se most s hlavami a taky příslušné svazky kabelů- možná příčina poruchy. Taky se odlehčí motor ( capstan). A taky se zatřese celou mechanikou - cvaknutí magnetu.

Pokud by ses odhodlal k otevření skříně - můžeš zkusit hýbat příslušnými kabely. Taky bych zkusil při přehrávání prázdné kazety s Bzučením přibrzdit motor- jestli se bzukot změní.

Pro odstranění závady to ale bude stejně muset do dílny. Alespoň já bych to u Tebe neopravoval. Přeci jen zázemí je nenahraditelné.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

jhradec: No soustruh nemám, zručnost je u mě nulová, ale hlavní problém je pro mě to černé kovové klepeto, které drží tu kladku, aby nevyjela. Když už by se té B115 měl kdokoliv věnovat, tak kompletku, ne jen kladku, ale hlavně i potenciometry a kdoví co potřebuje uvnitř, i když se tvářila funkčně - teda ta jedna, do té druhé jsem raději ani nezakládal pásek, páč to všude kolem bylo nějaký mastný..no prodejce mi prodal osviněnou zdrbanou mašinu za 1200Kč a ještě jinou než na fotce, a pak kecal..

Je sice pravda, že tyto 50µ pásky jsem používal i na B73, kde bych neměl, ale zase motáš moje dvě odlišné myšlenky do jedné :-D. Já psal o studiových páscích a Basfkách ve spojitosti se Sonetem Duo, nikoliv s dalšími modely - buď to co píšu čteš tak rychle, že se ti to spojí jinak nebo se nechytám já.
Mimo to, studiových BASF pásků nahraných na Sonetech jsem získal tolik, že vím, že to tehdy byla běžná praktika. Mezi nejběžnější patří růžový LGR 30 P.
Zase ale se dá s těmito páskami dosáhnout pořádného zvuku i na takto starém monofonním stroji. Když jsem ale zkoušel nahrávat podle magického oka myslím že jediný BASF LGR 40, tak byl pořádně přebuzený (což chápu, že má úplně odlišnou charakteristiku než ty pásky na něž je nastaven - jen to píšu pro zajímavost :-) ).


Jo takhle, no to pak chápu - já si vždy natáhnu zvukový soubor do programu, abych se na něj mohl i podívat.
No to sinus není ani z dálky, tam je jen to vysokofrekvenční bzučení, spodní frekvence nejsou zastoupeny skoro vůbec nebo až někde na úrovni -50dB nebo kolika..

Ty káble jsem zmínil jen jako alternativu, co mi řekl Daniel, ale vzhledem k tomu, že se toto bzučení samovolně objevuje, zesiluje i mizí naprosto náhodně a během provozu, tak to káblama být nemůže (nebo o tom těžce pochybuji). Zahříváním taky ne, páč se to objevuje klidně už za studena v prvních pár vteřinách od stisknutí tlačítka Power a zařazení Play.

Když jsem právě zkoušel JEMNĚ do toho magiče během rušení klepat nebo s ním hýbat, tak se nedělo nic.

To bude podle mě buď vyschlá součástka nebo nějaká s nedostatečnou kapacitou..

Odhodlat se ho odkrytovat je jedna věc, to už vím, že není tak děsivý jako třeba u SM260, ale hýbat s drátky nebo přibržďovat motor, to radši ne.
No, kdyby to bylo ale z motoru, tak by se to rušení změnilo při vyšší rychlosti a ono zůstává stejný.. Tedá myslím..sakra, teď jsem začal být zmatený.. No až se k tomu dostanu, tak prověřím i tuhle věc.


Právě, tohle by bylo potřeba, aby si někdo vzal a opatrně a pečlivě to projel, jenže když už by byl v tom tak je jasný, že by se při tom svezly i moje další dva tape decky, které potřebují více péče a seřízení - protože od výroby s nimi zřejmě nikdo nic nedělal.

Takhle stejně bych to hromadně udělal i u kotoučáků, že když už by se k tomu někdo odhodlal (a já logicky na to měl prachy), tak by se vzaly ideálně kompletně všechny nebo alespoň ty nejdůležitější modely.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1076
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa jhradec »

Pásek LGR 30P - je hodně starý pásek pro rozhlasovou praxi. Vyráběl se dlouho a kvalita na konci výroby byla lepší- polev pásku hladší. Na Soneta OK.
BASF LGR 40 je LP pásek- používal jsem ho bez problémů i čtrtstopě. Samozřejmě na 19 ku. Když hodnotíš cenu pásku nevztahuj to na cívku, ale na délku pásku. Standard a DP - je samozřejmě dvojnásobek.

Ta závada DUALa mi připomíná to co jsem řešil před pár lety. V Grundigu šlo o změnu vedení zemí -
Spoj plošňáku s rámem se uvolnil. Trápil jsem se s tím asi 14 dní.
Vyschnutí elektrolytu samo o sobě nebude zdrojem širokospektrálního rušení.
Ta zkouška s vyšší rychlostí je dobrý nápad.

Kladku na B115 jsem našel novou. Pojistný kroužek ( klepeta ) je třeba roztáhnout speciálními kleštěmi - tady upravené z bývalé NDR. Jde to i násilím, ale tím si skoro určitě zdeformuješ páku. Jde to snadno, protože je schválně opatřena výřezy - aby se tím nastavila kolmost kladky. To je právě ten přístup co se mi na Teslách nelíbí. U REVOXa je to tuhý duralový odlitek - nic nejde nastavit, ale taky nic nebylo třeba nastavovat ( G36).
Prílohy
IMG_0136.jpeg
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1076
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: SilverFox•NSK - Audiokazety

Príspevok od používateľa jhradec »

Když jsi psal, že kdyby ta B115 neměla kamennou kladku, překousl bych i vylámané potenciometry- doufám, že jsi to myslel vážně. Vzhledem k adventní plánům Ti mohu ty kleště z fotky půjčit na cca týden- 10 dní. No a poslal bych Ti i tu kladku. Nebylo by to úplně zadarmo - ale o peníze bych Tě taky neobral 8-)
Napísať odpoveď

Návrat na "Naše poklady"