Niečo z tradičnej kuchyne : )

život nie je len o hifi ... ale aj o jedle, pití - spomínate si ešte ako chutili potraviny alebo nápoje v minulom storočí? Akú ste mali radi kozmetiku? Máte osvedčený recept?

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Niečo z tradičnej kuchyne : )

Príspevok od používateľa moniatko »

*Edit
Cuketu keď nakrájate na koliesta, tak ju aj posoľte, nech sa vyslzí.
V origo recepte ju dlabala, ale mne to prišlo ako škoda, tak som ju nechala celú, ale zabudla som ju posoliť, takže sa mi nevyslzila. Takže v tom mám hojne hojne vody :D
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Niečo z tradičnej kuchyne : )

Príspevok od používateľa moniatko »

Už je to dlho čo som sem naposledy niečo pridala.

Tak budem pokračovať niečím chutným : ))

Krtkova mísa (áno origo je to Krtkův dort, ale ja som to povýšila na novú úroveň - vôbec nie pre to, že nemám okrúhlu formu, kdežeee :D)

Prvý krát som si kúpila tú zmes z obchodu ale dá sa to aj doma, nič náročné.

Potrebujete:
Na cesto:
  • 4ks vajcia
  • 125g cukru (uživí sa aj 175, záleží aký použijete, ako vám chutí a tak)
  • 1ks vanilkový cukor
  • 125g maslo
  • 5ml mlieko (úprimne ide ho tam dokopy aj 150, pretože popri miešaní prilievate podľa potreby tak si rovno prichystajte 2 šálky :D)
  • 150g polohrubá múka
  • 50g kakao
  • 1ks kypriaci prášok (prášok do pečiva)
Ešte by som chcela poznamenať, v recepte čo mám starý je mascarpone ale my ho neobľubujeme takže som ho nahradila druhým tvarohom, tak keď chcete skúste to aj s mascarpone 250g a 250g tvarohu, alebo ako ja.
Na plnku:
  • 500g tvaroh (tu musím zmieniť, že najlepší, čo som doteraz kúpila je banovecky taký v oranžovo bielom obale)
  • 250ml šľahačková smotana
  • 2ks vanilkový cukor
  • 50g čokoláda - ale tentoraz som nemala takže bolo to bez toho =P
  • 3-4ks banány
Postup
Cesto:
  • v prvom rade je dôležité vytiahnuť si vajcia, maslo aj mlieko z chladničky aby mali izbovú teplotu, maslo musí zmäknúť aby sa dalo šľahať
  • múku si preosejeme a zvážime zvlášť do misy, do nej pridáme kakao a kypriaci prášok, trošku s lyžicou premiešame, ale opatrne
  • vajcia rozdelíme na bielky a žĺtky
  • bielka vyšľaháme s polkou cukru do tuhého snehu
  • v mise, kde budeme miesiť už celé cesto vyšľaháme ostatný cukor so zmäknutým maslom do peny
  • po vyšľahaní necháme oddýchnuť aspoň 3 minúty
  • zatiaľ môžete vyšľahať tie bielka až ich už nemáte hotové =D
  • potom postupne do maslovej peny prišľahávame žĺtky - po jednom
  • striedavo primiešavame zmes múky a mlieko - najskôr tých 50ml, potom ak ešte treba tak po troškách
  • s mliekom to neprežente myslite na to, že sa do cesta ešte pridajú vyšľahané bielka, ale tie nemiešame s mixérom ale už len s lyžicou
Cesto nemá byť riedke ako na palacinky, skôr také hustejšie ako na bublaninu.
  • okrúhlu formu - v mojom prípade menší plech vystleme papierom na pečenie, na ktorý vylejeme cesto, treba ho rozotrieť po celej ploche
  • pečieme v rozohriatej rúre na 180°C asi 20-30 minút, ale treba to kontrolovať
Tip: na vrchu sa vytvorí pekná jemná kôrka ako na perníku, vytiahnite cesto a zapichnete do cesta vidličku a keď sa na ňu nenalepí cesto - bude čistá - je upečené, ale ja vždycky ešte na 5 minút hodím cesto do rúry pre istotu, hlavne sledujem aby mi nezhorelo

Plnka:
Zatiaľ, čo sa cesto pečie, môžete pripraviť plnku.
  • tvaroh vyšľaháme s vanilkovým cukrom do tuhého krému (+ môžete podľa chuti ešte trochu cukru pridať ; ) )
Ak to robíte s mascarpone tak najskôr šľaháte mascarpone s cukrom, pričom treba dať pozor na prešľahanie a do toho zľahka primiešavate tvaroh.
  • smotanu si vyšľaháme do šľahačky a potom pridáme do tvarohu, tiež už nemiešame mixérom iba zľahka lyžicou
Do toho má ísť ešte postrúhaná čokoláda, ale ako som spomínala, tento raz som po ruke čokoládu nemala.
  • vznikne nadýchaný krém, ktorý odložíme do chladničky
  • keď je už cesto hotové, necháme ho vychladnúť
Vychladnuté cesto by malo ísť napoly, resp. časť z neho ukrojiť, aby vám vznikli 2 pláty (ako sendvič). Ja som to však vyriešila po svojom. Plech bol väčší ako ienská misa, takže som vykrojila plát na dno ienskej misy a z odrezkov som urobila mrvenicu. Ale to predbieham.
  • keď máte 2 polovice, tak jednu dáte do formy ako dno
  • na to natrieme malú vrstvu plnky
  • na plnku uložíme na plátky nakrájané banány - môžete ich nasekať ľubovoľne a rozhádzať na to ;)
  • na banány dáme zvyšnú plnku a tú posypeme rozmrvenou druhou polovicou
Úprimne vôbec nie je nutné rozdeľovať presne na polovicu. Stačí vám menšia časť, ktorú namrvíte a posypete navrch, je to len taká dekorácia. Keď je toho veľa, strašne sa to rozpadá všade len nie tam kam má :lol:


Tadaaaaa - výsledok :
Prílohy
IMG_20240329_143501_344_LL~2.jpg
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10268
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Niečo z tradičnej kuchyne : )

Príspevok od používateľa EZ647 »

ňami :P
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Niečo z tradičnej kuchyne : )

Príspevok od používateľa moniatko »

Tak tu máme zas niečo "tradičné"
Ja moc sviatky neslávim, ale koláče a zákusky (myslím takéto klasické) zbožňujem.

Linecké koláčiky alebo aj inak - čajové pečivo.

Potrebujeme:
  • 250g polohrubá múka
  • 160g hera/palmarín/akékoľvek iné maslo na pečenie
  • 100g cukor
  • 1ks vanilkový cukor
  • 1ks vajce
Postup:
  • takmer pri všetkých koláčoch je dôležité si vopred vytiahnuť suroviny - vajcia, maslo (a mlieko ak do receptu ide)
  • odvážime a zároveň preosejeme si múku do misy
  • do toho si odvážime cukor
  • pridáme vanilkový cukor, zmäknuté maslo a vajce
  • všetko premiesime do hladkého cesta a dáme do chladničky oddýchnuť aspoň na polhodinu, lepšie aj na dlhšie
  • po odstátí vytiahneme cesto a zároveň si dáme vyhriať rúru na 180°C
  • cesto vaľkáme veľmi tenko, asi na pol centimetra, aj menej
  • vykrajujeme kolieska alebo ľubovoľné tvary
  • pečieme asi 7 minút, ale najlepšie je to odsledovať, začnú jemne hnednúť okraje
  • po upečení necháme vychladnúť, a potom zlepujeme džemom, marmeládou alebo čo máte radi
Tu je výsledok:
Prílohy
IMG_20240402_205556_361_LL~2.jpg
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Niečo z tradičnej kuchyne : )

Príspevok od používateľa Petr »

Sice jsem po svátkách přecpaný, ale dal bych si :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10268
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Niečo z tradičnej kuchyne : )

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ja mám na sviatkoch najradšej voľno a jedlo, takže super, že tvoríš aj takto.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nápoje, jedlo, recepty, vintage móda, kozmetika ..."