Digitalizacia VHS a analog Videa

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Digitalizacia VHS a analog Videa

Príspevok od používateľa EZ647 »

Chcem požiadať všetkých znalých problému, nech sa rozpíšu, ako najlepšie spraviť digitalizáciu analógových videokaziet, za predpokladu že sa nebavíme o High End výbave ako Canopus, ale viacmenej tipy a triky pre tých menej majetných a šikovných čo sa do pc týka.
Z mojich začiatkov pri ktorých som ostal, na karte WinFast Tv 2000, to je už niekoľko rokov, by som zhrnul niekoľko najzávažnejších problémov.
Nízka kvalita obrazu kvôli nadmernému šumu, spôsobuje nadmernú pixelizáciu, kockatenie obrazu.
Preskakovanie obrazu, zasekávanie či strata snímkov na niektorých typoch záznamu, nejedná sa len o poškodené VHS.
Zlá synchronizácia zvuk - obraz, u uvedenej karty nie je zaručená kompatibilita záznamu s každou použitou zvukovou kartou.

Aká je situácia dneska? Je možné stále zakúpiť nejaký digitalizér, ktorý by aspoň čiastočne podal lepšie výsledky bez uvedených problémov? Viem že kompresný záznam v reálnom čase je nad možnosti väčšiny HW, ale chcel by som vedieť maximum ktoré je z toho možné dostať.
Vďaka za postrehy a názory.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Digitalizacia VHS a analog Videa

Príspevok od používateľa oneeeee »

samozrejme , že je to možné . používam ho roky .
video dvr úplne postačí ak:
1: neprekročíte dátový tok na 5000 bitrate .
2: audio 256 . to si môžte zmeniť až pri konečnej úprave .
3: nahrávanie z kazety na max rozlíšenie 720 x 576 . až po nahratí do pc zmeniť rozlíšenie .
a teraz takto .
pri každej digitalizácii dochádza k výpadku snímkov . tak ak ich vidím , že sú 2-4 video stopnem a aj v pc a pokračujem ďalej . pri nadmerných výpadkov snímkov 6 a viac už dochádza k rozhodeniu synchronizácie audio-video.
video dvr som si kúpil podľa toho či ten daný program ktorý používam s ním spolupracuje . program sa vtedy volal ulead video studio 8 , po odpredaji ku corelu ako corel video studio . súčasnú verziu mám X10.
verzie sú aj X 11 , 11,5 , 12 .otestoval som ich ale nepoužívam ich . začali ma buzerovať .
na dosiahnutie lepšej kvality obrazu , po nahratí do pc všetko tresnem do uhd 4096 x 2304 .
tak dvojhodinový záznam to robí asi 25 hodín . notebook dell inspiron i7.
čiastočne mi to dopočíta pixely a čiastočne odstráni šum v obraze . potom si to skontrolujem a prevediem do 1920 x 1080 ako mp4 . japonci nemajú radi rusov a tak program nepodporuje MKV.
taký malý výsledok je aj tu https://uloz.to/hledej?q=old+rock+mix , part 1 aj 2
orezal som obraz 4:3 na 16:9 . zo zvukom som sa nebavil . niektoré skladby sú slabšie .
musíte si tie vykopávky stiahnuť ako dva súbory a total comander vám ich spojí .
Prílohy
video capture.jpg
video cap.jpg
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitalizacia VHS a analog Videa

Príspevok od používateľa EZ647 »

Za tú cenu by to stálo za hriech aj keby to nefungovalo :)

Ja som potreboval súrne pred mnoho rokmi digitalizovať VHS, na tej mojej spomínanej Tv karte, a po výmene základnej dosky, som mal zvuk od začiatku vždy mimo, ako som si vtedy naštudoval, vraj vzorkovacia frekvencia Tv karty a zvukovky sú mierne rozdielne, preto sa to spolu nezladí dokopy. Naozaj som vyskúšal asi 6 zvukoviek, a tie ktoré mali rovnaké chipy aj napriek inému obchodnému menu (OEM) sa správali rovnako, CMedia a Realtek boli najhoršie pre moju kartu. Starý SoundMax, alebo Creative bol vhodnejší.

Ten DVR čo si poslal si robí všetko sám obraz aj zvuk takže to vidím nádejnejšie :)
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Digitalizacia VHS a analog Videa

Príspevok od používateľa oneeeee »

nastavenie parametrov na digitalizáciu z VHS kazety . druhá fotka .
nastavenie výsledného formátu ako mp4 , aj pre blu ray a podobne .
Prílohy
mp4.jpg
corel.jpg
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitalizacia VHS a analog Videa

Príspevok od používateľa EZ647 »

Mám práve na ceste nejaký ten digitalizér ako je na foto, tak uvidím kam sa potom pohnem.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Digitalizacia VHS a analog Videa

Príspevok od používateľa oneeeee »

a program máš aký ? pinacle ? nemusí s každým spolupracovať . toto je pre ,corel video studio. možno že ho zožere.
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitalizacia VHS a analog Videa

Príspevok od používateľa EZ647 »

Aktuálne nemám nič, na starom pc s XP som na karte fungoval s priloženym SW WinFast. Pinnacle sme mali ku Tv karte v jednej práci, vyžadoval overenie cez net aby šlo nahrávať v DVD kvalite, doma som v tej dobe ani nemal net:)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitalizacia VHS a analog Videa

Príspevok od používateľa EZ647 »

Takže vďaka Romanovi, som mohol vyskúšať podobný Video digitalizér, ako je vyššie na fotke.
Napíšem sem nejaké svoje počiatočné dojmy a problémy, a uvidíme čo z toho bude ďalej.

Po pripojení do Win7 to chvíľu inštaluje a potom hodí chybu, teda ovládače je nutné inštalovať priamo z menu na priloženom CD.
Priložený SW Ulead video postačuje na vyskúšanie...ale.....
Je to môj prvý digitalizér cez USB, rozhodne je nutné zariadenie nejako fixovať fyzicky, pretože stačí dotyk a môže dôjsť k prerušeniu spojenia s pc a tým aj prerušenie záznamu.

Vyskúšal som tri programy na sledovanie obrazu z video vstupov, a to priložený Ulead, ktorý, aspoň som na to neprišiel, neumožňuje full screen pri sledovaní.
MediaPlayerClassic známy prehrávač video súborov, dokáže otvoriť a nastaviť aj HW video zariadenie, full screen nie je problém.
VirtualDub, známy free strihový program.
Všetky umožňujú prácu s týmto digitalizérom, a všetky umožňujú záznam do bezkompresného AVI, kde je minúta niečo cez 1GB dát. Kvalita je pomerne prijateľná, ale výsledok bude nutné skonvertovať a opraviť synchro zvuku a obrazu, pretože som mal dojem že to občas nesedelo. To bude môj druhý level znalostí, na ktorý sa chystám, ale neviem kedy :D
Kompresné formáty som neskúšal, nemám žiadne vhodné nainštalované, a žiadne neboli v rámci licencie, aj keď mpeg tam bol uvedený, tak s tým bol nejaký problém a odmietlo to urobiť záznam.

Problémy:
Pri inštalácii SW sa to jeden či dva krát pýtalo na zvolenie normy a krajiny, napriek tomu som mal po spustení, aj reštarte pc obraz vždy čiernobiely, a potom som zistil že si to tam nastavilo SECAM.
Počas testovania a občasného prerušenia spojenia HW s pc cez USB si to vždy samo prestaví zariadenie, a potom je nutné opraviť zdroj obrazu aj zvuku zvlášť, ak nie, zistíte ako ja že polovicu testovacích súborov máte bez zvuku pretože tam ostalo nastavenie ako zdroj mikrofón.
To sú veci na ktoré si treba dať pozor.
Ako vážnu závadu považujem náhodné prehodenie L/P kanála SW pri spustení nahrávania, či zmien nastavenia obrazu a kodeku, to považujem za veľký prehrešok a BUG. Taktiež je veľmi nepríjemné zapraskanie vo zvuku pri akejkoľvek zmene nastavení, spustení zariadenia a pod.
A taktiež si to neporadí s Macrovision, to síce ani WinFast ktorú mám v starom pc, ale aspoň vidím že sa to vždy správa inak.
Teraz ostáva vyskúšať inštaláciu a záznam do kompresných formátov, ako to bude vyzerať, ale zrejme ostanem u bezstratového a bude nutná úprava a render a veľa miesta na disku.
Prílohy
975680a144799a5f0fa7507b3a29.jpg
975680a144799a5f0fa7507b3a29.jpg (25.23 KiB) 11071 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Digitalizacia VHS a analog Videa

Príspevok od používateľa oneeeee »

čo za verziu uleadu to máš . to bude staré aj 7 rokov.
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitalizacia VHS a analog Videa

Príspevok od používateľa EZ647 »

Tam píše 2006 takže tak 12rokov :D
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Digitalizacia VHS a analog Videa

Príspevok od používateľa oneeeee »

no , je to staré . ak teda chceš tak ti pošlem verziu x 10 plnú verziu . 32 , či 64 bit ? a aj čeština je k tomu.
nezabudni si do pc doinštalovať all codeck pack.
Prílohy
corel.jpg
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Digitalizacia VHS a analog Videa

Príspevok od používateľa EZ647 »

mam 64bit a win 7, teda som 647 haha, ale vážne, to číslo som mal ešte za doby keď neexistovala ani Vista :D

Mám kodek pack k tomu MPC playeru a stejne to neberie, niečo pozriem, len ma serie to prehadzovanie kanálov zvuku ako je to možné? to bude vec driverov skôr či?
Napísať odpoveď

Návrat na "Video"