Renesancia benzinu

pre oživenie sem môžete prispievať aj o starších približovadlách

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8759
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Renesancia benzinu

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Za posledne roky badat v okoli zvyseny zaujem o benzinove auta. Ano je za tym politika ale mozno aj ine faktory. Ako vyssia spolahlivost a jednoduchost oproti coraz zlozitejsim a tazsim dieslom. Volakedajsie esa v rukave v prospech nafty (lacne palivo, jednoducha konstrukcia a tym aj spolahlivost a dlha vydrz hladkych dizlov) su ta tam. Napr dnesny moderny benzin s objemom 2 litre od Mazdy (bez turba) ma krasny chod aj zatah a dlhodobu spotrebu po meste do 6,5 litra a mimo mesto do 5 litrov. A turba v benzine vydrzia rovnako (kratko) ako v dizli.
Dalsia vyhoda benzinu - rychle zohriatie motora v zime a teda aj kurenie. Kym benzin kuri po par minutach a uzivate si v nom teplucko a rozmrazovanie a odhmlievanie okien, dizel je studeny ako bacove nohy.
Vsetci ludia co poznam a kupovali za posledne cca 3 roky auto, siahli po benzine. Jedna sa zhruba o 6 pripadov.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Renesancia benzinu

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Jo ale samotný benzín už tiež nie je ako bol.Od nového roku 95 RON 10 a moja Honda v minusovom štarte s ním má problémy,taktiež pozorujem znížený výkon.Alternatíva:pol a pol nádrže 95+98-100/RON 5 ako predtým 95 alebo idem cez kompu do Rakúska ca.0,5 km a ta natankujem poctivák,žiadna prímes bio,ako keby ste 10% tankovali nafty v prímesi alebo repkového oleja,staršie autá a nie len ja stým začínajú mať problémy a čmudí to oveľa viac ako čistý benzín.Uvidím neskôr ako na tom budú ventily,trisky...pri takomto bordeli.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Renesancia benzinu

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Jo a asi týždeň dozadu som tankoval 95-ťku tú novú RON 10 na benzínke Slovnaft Záhorská Bystrica a aj do 5liter kanistru do motor pílky pre suseda.Ostalo mu tak 2 litre,prelial do skla,uzavrel a čo myslíte,po pár dňoch oddelené a na dne asi cez centimeter voda a benzín hore...a to som mal ja fullku v nádrži a čudoval sa prečo ťažko štartuje po 3 dňoch odstávky auto....
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8759
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Renesancia benzinu

Príspevok od používateľa Kazetowich »

vitajte v EU !
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
2mato

Re: Renesancia benzinu

Príspevok od používateľa 2mato »

treba sa tedy prestahovat do Ruska ... ked je EU zlá :lol:
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Renesancia benzinu

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Nemáte tiež problemy s novým benzínom ?
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
phexsys
metál za zásluhy
Príspevky: 267
Dátum registrácie: Nedeľa, 21. Októbra 2018, 11:56

Re: Renesancia benzinu

Príspevok od používateľa phexsys »

Daniel, potvrdzujem, že sa mi po natankovaní dvihla spotreba cca o liter a pružnosť motora klesla. Vo Wolfstahl-i som v Nedeľu natankoval E5 za 1,159 € a po vyjazdení celej nádrže spotreba klesla. Dnes idem natankovať znovu. Budem tankovať v AT, pokiaľ bude E5 za dobrú cenu. Alebo prejdem na prémiové palivá.
Sony TC-K666ES + TC-K555ES MkII + TA-F555ES + ST-S555ES + CD-P501ES
Pioneer A757 MkII + CT-S810S + CT-S910 + PD-S901 + D05 + MJ-D707
Philips 900 series
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Renesancia benzinu

Príspevok od používateľa daniel00421 »

phexsys napísal: Piatok, 21. Februára 2020, 18:53 Daniel, potvrdzujem, že sa mi po natankovaní dvihla spotreba cca o liter a pružnosť motora klesla. Vo Wolfstahl-i som v Nedeľu natankoval E5 za 1,159 € a po vyjazdení celej nádrže spotreba klesla. Dnes idem natankovať znovu. Budem tankovať v AT, pokiaľ bude E5 za dobrú cenu. Alebo prejdem na prémiové palivá.
;) ;) ;)
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
2mato

Re: Renesancia benzinu

Príspevok od používateľa 2mato »

Napiste ake mate motory, ti kt. mate problemy vacsinou sa uvadza, ze s E10 maju problemy motory z pred r. 2005 tj EU4 norma a nizsie.
Ja mam benzin rv 2011, tankujem v CZ vacsinou 100oktan na Shell, obcas dam 95 na shell/OMV a ziaden problem... Neviem vsak najst implementaciu E10 v CZ.

EDIT: ´´Palivo E10 je v Česku momentálně pouze povolené, nikoli nařízené.´´
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Renesancia benzinu

Príspevok od používateľa daniel00421 »

No práve udržiavam si do práce Hondičku 16 ventil z roku 1996 a najazdených poctivo cez 310 000km.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
phexsys
metál za zásluhy
Príspevky: 267
Dátum registrácie: Nedeľa, 21. Októbra 2018, 11:56

Re: Renesancia benzinu

Príspevok od používateľa phexsys »

Všeobecne sa E10 neodporúča pre priamovstrekové motory, napr. FSI od VW, VTI od PSA, GDI od Mitsu...
V princípe s E10 nemá môj motor problém, ale nárast spotreby ma prekvapil (dynamika je subjektívny vnem)... motor mám Mitsubishi Mivec 2,0 16V (4J11) s nepriamym vstrekovaním, model 2019.
Sony TC-K666ES + TC-K555ES MkII + TA-F555ES + ST-S555ES + CD-P501ES
Pioneer A757 MkII + CT-S810S + CT-S910 + PD-S901 + D05 + MJ-D707
Philips 900 series
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Renesancia benzinu

Príspevok od používateľa daniel00421 »

phexsys napísal: Utorok, 25. Februára 2020, 09:34 Všeobecne sa E10 neodporúča pre priamovstrekové motory, napr. FSI od VW, VTI od PSA, GDI od Mitsu...
V princípe s E10 nemá môj motor problém, ale nárast spotreby ma prekvapil (dynamika je subjektívny vnem)... motor mám Mitsubishi Mivec 2,0 16V (4J11) s nepriamym vstrekovaním, model 2019.
No a teraz čo?čo si aj písal "E10 neodporúča pre priamovstrekové motory, napr. FSI od VW, VTI od PSA, GDI od Mitsu..."títo majú čo robiť,veď to tiež niesú staré autá,čo majú tankovať ak výrobca odporúča do motora práve 95,silnejšie oktány píšu že skôr podpália tým motorom ventily...a veľa laikov ide striktne potom čo návod píše.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Napísať odpoveď

Návrat na "Autá, motorky, bicykle a iné samochody"