Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8759
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Zatnem do živého. Erik k tomu bude mať najfundovanejšie info,nakolko kazety podrobne rozoberá viac ako 10 rokov a robí si podrobné záznamy od začiatku.
Ja len toľko k tomuto, že sa mi zdá že práve posledné roky sú pre MC kritické. Je to tak Erik?
Zaujímalo by ma či to badať aj pri pásoch, chlapci od pásomníc.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Kazetowich napísal: Sobota, 13. Októbra 2018, 07:26 Zatnem do živého. Erik k tomu bude mať najfundovanejšie info,nakolko kazety podrobne rozoberá viac ako 10 rokov a robí si podrobné záznamy od začiatku.
Ja len toľko k tomuto, že sa mi zdá že práve posledné roky sú pre MC kritické. Je to tak Erik?
Zaujímalo by ma či to badať aj pri pásoch, chlapci od pásomníc.
Neviem,od pásov do kotučakov roky pozorujemlen vzťah k tomu ako hlavne pásy sú skladované a nakoľko ohrané opakovaným prehrávaním a záznamom.
Najviac náchylné čo pozorujem vzhľadom na prirodzený rozklad a funkčnosť sú posledné master pásy rokov prelomu 80-90-tych značiek Scotch,Ampex a Shamrock.
Ale sú aj výnimky z archívov kde sa raz nahralo a potom skladovalo v archívoch so stabilnou teplotou a vlhkosťou a či použijete pôvodný záznam alebo nahráte znova,pás ide ako nový.
Aj mám doma,Basf,prirodzene niesol vždy niaky jemný závoj,u Agfy to je potom taký jemný biely prášok po dlhom skladovaní,a nemyslita si,aj Maxell u kotučakov vie ak prehráte 5-8 pásov naniesť na vodiace kolíky niečo.
Hlavný nepriateľ je ale stále prach a nadmärná vlhkosť a samo kde a na čom sa hralo a podľa tohomechanické opotrebenie-zle nastavená pásková dráha oter okrajov pásu,tiež opotrebované hlavy a potom zádery od aktívnych častí hlavya nezvrat poškodenie pásu,že...
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa daniel00421 »

[quote=Kazetowich post_id=2115 time=1539408412 user_id=51]
Zatnem do živého. Erik k tomu bude mať najfundovanejšie info,nakolko kazety podrobne rozoberá viac ako 10 rokov a robí si podrobné záznamy od začiatku.
Ja len toľko k tomuto, že sa mi zdá že práve posledné roky sú pre MC kritické. Je to tak Erik?
Zaujímalo by ma či to badať aj pri pásoch, chlapci od pásomníc.
[/quote
Mám doma pásy okrem profi pre studio konzumky od všehochuti od Philips,Basf,Agfa,Maxell,TDK,Scotch,Soundcraft,Realistic,Ampex,Quantegy a veľa iných značiek a modelov a niektoré aj z počiatku a prelomu 60-70 rokov po premazaní cievkou hrajú a majú citlivosť záznamu takmer ako vo svojom čase výroby,sem tam jemne vyššia prašnosť,s pásmi ktoré vyslovene púšťajú emulziu a odpadáva aktiv vrstva buď idú do koša alebo odkladám ako Ampex studio mastery alebo Shamrok pre buduce pokusy ako odporučajú so zapekaním a očistou a to doteraz niet na to času,vraj to funguje tak za pár možno až 100kusov odložených a uvidí sa...
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8759
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa Kazetowich »

A ako sa budia pásy na kotúčakoch? Tiež od 0 +6 dB ?
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Kazetowich napísal: Sobota, 13. Októbra 2018, 14:00 A ako sa budia pásy na kotúčakoch? Tiež od 0 +6 dB ?
Od mínus ležatej osmičky a v komerčných strojoch štvorstopových sa odporúča do 0- +1dB,u profi dvojstopých do maxima čo väčšinou aj škály VU metrov sú je to do na studio mastrer pásoch po +3dB.
Pozor a to tu nikto moc nerozoberá efektívny a celopásmový dynamický zisk,rozdiel je v meraní efektívnej úrovne v dB meraní a úrovne VU.
Máte indikátor dB zisku,meráte maximálnu úroveň signálu nezávislo na frekvenčnom rozsahu-celkový zisk analogového frekvenčného rozsahu.
Máte indikátor VU zisku,meráte nie zisk celkového signálu ako takého ale aj pomerový signál vzťažnosti frekvenčného pásma v pomere ku výstupnému napäťovému zisku,čo je rozdiel 100 a jedna medzi týmito meraniami,preto aj čo tu popisujete napr.na cc Deckoch že nahrám na jednom,hrám na druhom,výstup na stroji rovnaký ale indikácie sa vysoko líšia na zisku,to je práve to rozdielne že indikácia je buď taká alebo taká a indikuje laicky efektívny ziskna výstupe alebo v podstate VU indikátor efektívny zisk nehľadiac na frekvenciu,sú to odlišné veličinya aj tak v poctivo robenej elektronike poctivých strojov to by mal výrobca udávať,čo na danom stroji a mideli v skutočnosti odčítavate.Ako sme na tu fore nebudem rozoberať podrobne grafy a rovnice výpočtov možno by to mizivá desatina tu vôbec pochopila ale čo gúgel dá tak sa dajú vyhľadať rozsiahle litánie tohoto,servisujem ja viem čo mám namerať...Len som chcel pre laikov podotknúť že ide o dve odlišne merané veličiny a nedochádzalo ku konfliktom prečo a čo prečo ako merá...
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Zdravím,
tady bych si dovolil přispět s ne asi dokonalým názorem..

Co se týká toho co popisoval EZ647, tak jsem se s tím zatím nesetkal - ale to hlavně i proto, že v audiokazetách mám minimum Metalek (asi tak 7ks) a u Chromek mi jedou všechny i takové ORWO kazety.


No a k páskům, tam mě to přijde nějak zvláštní. Dřív jsem sbíral co se po bazarech dalo objevit - tedy ty klasické pásky pro domací použití jako Emgeton, Basf, Agfa, Scotch, Maxell, TDK, Sony..

Pak mě to ale přestalo bavit, když jsem objevil studiové pásky, tam byla rozmanitost neuvěřitelná. Takže samozřejmě mám klasické BASFky: LGR 30 i LGR 30P, LGR 50, SPR 50 LHL, LR 56 atp.. No a hlavně i mnohem starší AGFA WOLFEN, o kterých zrovna připravuji malý článek.
Tyto AGFA WOLFEN pásky jsou z 50. let (pokud bych se měl řídit značkou, tak už snad ze 40. let - ale to fakt netuším) a hrají pořád perfektně. Hlavně "TYP CR" dokáže i při pouhých 19cm/s hrát perfektně. Tento jediný typ zanechává nepatrně načervenalou barvu, ale na hlavách je jí téměř nepatrné množství.

V případě těchto pásků jež se obejvovaly i v domácnostech a byly velmi výrazně použité, i přesto dokážou hrát perfektně a to jsou na nich třeba znatelné nějaké vybroušené či lépe spíš vyleštěné mapy.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa daniel00421 »

SilverFox•NSK napísal: Sobota, 13. Októbra 2018, 15:16 Zdravím,
tady bych si dovolil přispět s ne asi dokonalým názorem..

Co se týká toho co popisoval EZ647, tak jsem se s tím zatím nesetkal - ale to hlavně i proto, že v audiokazetách mám minimum Metalek (asi tak 7ks) a u Chromek mi jedou všechny i takové ORWO kazety.


No a k páskům, tam mě to přijde nějak zvláštní. Dřív jsem sbíral co se po bazarech dalo objevit - tedy ty klasické pásky pro domací použití jako Emgeton, Basf, Agfa, Scotch, Maxell, TDK, Sony..

Pak mě to ale přestalo bavit, když jsem objevil studiové pásky, tam byla rozmanitost neuvěřitelná. Takže samozřejmě mám klasické BASFky: LGR 30 i LGR 30P, LGR 50, SPR 50 LHL, LR 56 atp.. No a hlavně i mnohem starší AGFA WOLFEN, o kterých zrovna připravuji malý článek.
Tyto AGFA WOLFEN pásky jsou z 50. let (pokud bych se měl řídit značkou, tak už snad ze 40. let - ale to fakt netuším) a hrají pořád perfektně. Hlavně "TYP CR" dokáže i při pouhých 19cm/s hrát perfektně. Tento jediný typ zanechává nepatrně načervenalou barvu, ale na hlavách je jí téměř nepatrné množství.

V případě těchto pásků jež se obejvovaly i v domácnostech a byly velmi výrazně použité, i přesto dokážou hrát perfektně a to jsou na nich třeba znatelné nějaké vybroušené či lépe spíš vyleštěné mapy.
Plne súhlasím,veď som to opisoval širšie hore vyššie,odkial máš tie SPR 50,kúpil by som ale ak niekto daruje tak aj za dodávku.Podľa mňa išlo o master pás výborne chodiaci dodnes a je vlastne predchodcom SM 900 a 911 od Basf-U,pídim sa po studio pásoch aj 50 mikron,chlapi všeobecne ak by ste o niečom vedeli,prídem si po ne ak by niekto vyhadzoval,len primerané množstvo ku spojeným dopravným nákladom,niaka vyraďovačka archivov a tak a množstvo na palety...nie za ceny astronomické len keby sa toho niaka firma osoba chcela zbaviť za odvoz a tak,aj samo komerčné Emgetony,Basf a tak,neponukajte kus dva...viem že aj v miestnych kulturakoch sa toho najde...
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Ozaj veď aj Gottwaldov tie pásy za starej doby-Emgeton chŕlil nad zásoby skladov,kde sú aj mc kazety,niaky blbec vytuneloval sklady a odviezol do spalovne ?
Ja pred rokmi som chcel z rušenej prevádzky v Nitre pre prepis kníh do hovoreného slova na pásy 18 cm pre nevidiacich zn.Scotch 220 čo mali tak aj za 1 000 kusov pásov zobrať a ako firma odviezť a vraj potrebujú kôli autorským právam záznamov dokladovať fizycky likvidáciu a nešírenie.Čo poviete-o mesiac mi oznámili že z niakych právnych dôvodov to museli naložiť a ešte na vlastné náklady nechať fizicky zlividovať v spalovni.
IDIOTOS alebo pokial nevyhlásite verejný tender-obstarávanie tak sa ku štátnemu majetku nedostanete ?
Ešte blbci prerobili na poplatkoch a likvidácii,takto by som sa im poďakoval a odviezol sám zdarma ešte by som bol ochotný aj niekomu do vačku dať obálku za sprostredkovanie...psssst to tak okrajovo pre srandu...
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

daniel00421 napísal: Sobota, 13. Októbra 2018, 15:50 Plne súhlasím,veď som to opisoval širšie hore vyššie,odkial máš tie SPR 50,kúpil by som ale ak niekto daruje tak aj za dodávku.Podľa mňa išlo o master pás výborne chodiaci dodnes a je vlastne predchodcom SM 900 a 911 od Basf-U,pídim sa po studio pásoch aj 50 mikron,chlapi všeobecne ak by ste o niečom vedeli,prídem si po ne ak by niekto vyhadzoval,len primerané množstvo ku spojeným dopravným nákladom,niaka vyraďovačka archivov a tak a množstvo na palety...nie za ceny astronomické len keby sa toho niaka firma osoba chcela zbaviť za odvoz a tak,aj samo komerčné Emgetony,Basf a tak,neponukajte kus dva...viem že aj v miestnych kulturakoch sa toho najde...
No já to myslel tak, že se moc do hloubky v některých věcech nevyznám, ale přesto píšu názory a zkušenosti, tak proto radši předem doplňuju takové upozornění. Pak i třeba k těmto páskům nemám přiměřený kotoučák na AEG středovky s rychlostí 38, ale používám "jen" Teslu B73. Zrovna k tomuto jsem už četl nějaké nenávistné či posměšné komentáře z jiné webovky, tak proto se obávám o něčem psat.
Navíc psat o páscích z 50. let je vzhledem k mýmu věku taky trochu divný, ale přesto jsem si některé věci dokázal vydedukovat.

Tak ty SPR 50 (LHL) se mi dost blbě sháněly a mám jen pár cívek tuším po 750m a jestli se mi někde zakutálela i nějaká 1km to netuším..

Ono tyto pásky co jsem měl šanci v ohledu mých financí sehnat, tak jsem je kupoval různě. Před lety jsem koupil třeba bednu 50 pásků většinou s délkami 1km, 750m a méně a tam většinou byly ty AGFA WOLFEN, takže pro mě dokonalý balík. Samozřejmě se tam zamotaly i nějaké ty, mnohdy často stříhané, BASFky.


Já sám bych taky měl zájem o tyto studiové pásky nejen pro užití, ale v případě, že by se tam zachoval i nějaký záznam - to mě totiž baví poslouchat.
Potíž je, že když už se to někde objeví, tak je jedna cívka třeba mezi 500-1000Kč.. Já jich pár koupil po 170Kč a už to bylo na mě moc.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa daniel00421 »

daniel00421 napísal: Sobota, 13. Októbra 2018, 16:02 Ozaj veď aj Gottwaldov tie pásy za starej doby-Emgeton chŕlil nad zásoby skladov,kde sú aj mc kazety,niaky blbec vytuneloval sklady a odviezol do spalovne ?
Ja pred rokmi som chcel z rušenej prevádzky v Nitre pre prepis kníh do hovoreného slova na pásy 18 cm pre nevidiacich zn.Scotch 220 čo mali tak aj za 1 000 kusov pásov zobrať a ako firma odviezť a vraj potrebujú kôli autorským právam záznamov dokladovať fizycky likvidáciu a nešírenie.Čo poviete-o mesiac mi oznámili že z niakych právnych dôvodov to museli naložiť a ešte na vlastné náklady nechať fizicky zlividovať v spalovni.
IDIOTOS alebo pokial nevyhlásite verejný tender-obstarávanie tak sa ku štátnemu majetku nedostanete ?
Ešte blbci prerobili na poplatkoch a likvidácii,takto by som sa im poďakoval a odviezol sám zdarma ešte by som bol ochotný aj niekomu do vačku dať obálku za sprostredkovanie...psssst to tak okrajovo pre srandu...
Z tohoto celého procesu mi ostala aspoň zánovná DAT-ka Tascam DA-30 s nabehanými možno 100 hoďkami,nepoužívali ju v tej dobe lebo ako štátna org.buď nemala financ na kazety alebo prepisovali v analogu pás-pás.A koľko tam ešte bolo síce master rekorderov Maďarska Mechlaborov alebo na kopírovanie ale staršej rady kopec kotučakov Tesla B 113 a Soňakov TC 399.K ničomu ste sa nedostali...Zrazu po pár týždňoch boli miestnosti prázdne,vypratané a nik o ničom nevedel,sprostredkoval mi kontakt kamarát čo tam ťahal káble a robil komunikačnú,oznamovaciu a bezpečnostnú techniku,ani obn nemal dosah niečo vziať,odkúpiť.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa daniel00421 »

SilverFox•NSK napísal: Sobota, 13. Októbra 2018, 16:09
daniel00421 napísal: Sobota, 13. Októbra 2018, 15:50 Plne súhlasím,veď som to opisoval širšie hore vyššie,odkial máš tie SPR 50,kúpil by som ale ak niekto daruje tak aj za dodávku.Podľa mňa išlo o master pás výborne chodiaci dodnes a je vlastne predchodcom SM 900 a 911 od Basf-U,pídim sa po studio pásoch aj 50 mikron,chlapi všeobecne ak by ste o niečom vedeli,prídem si po ne ak by niekto vyhadzoval,len primerané množstvo ku spojeným dopravným nákladom,niaka vyraďovačka archivov a tak a množstvo na palety...nie za ceny astronomické len keby sa toho niaka firma osoba chcela zbaviť za odvoz a tak,aj samo komerčné Emgetony,Basf a tak,neponukajte kus dva...viem že aj v miestnych kulturakoch sa toho najde...
No já to myslel tak, že se moc do hloubky v některých věcech nevyznám, ale přesto píšu názory a zkušenosti, tak proto radši předem doplňuju takové upozornění. Pak i třeba k těmto páskům nemám přiměřený kotoučák na AEG středovky s rychlostí 38, ale používám "jen" Teslu B73. Zrovna k tomuto jsem už četl nějaké nenávistné či posměšné komentáře z jiné webovky, tak proto se obávám o něčem psat.
Navíc psat o páscích z 50. let je vzhledem k mýmu věku taky trochu divný, ale přesto jsem si některé věci dokázal vydedukovat.

Tak ty SPR 50 (LHL) se mi dost blbě sháněly a mám jen pár cívek tuším po 750m a jestli se mi někde zakutálela i nějaká 1km to netuším..

Ono tyto pásky co jsem měl šanci v ohledu mých financí sehnat, tak jsem je kupoval různě. Před lety jsem koupil třeba bednu 50 pásků většinou s délkami 1km, 750m a méně a tam většinou byly ty AGFA WOLFEN, takže pro mě dokonalý balík. Samozřejmě se tam zamotaly i nějaké ty, mnohdy často stříhané, BASFky.


Já sám bych taky měl zájem o tyto studiové pásky nejen pro užití, ale v případě, že by se tam zachoval i nějaký záznam - to mě totiž baví poslouchat.
Potíž je, že když už se to někde objeví, tak je jedna cívka třeba mezi 500-1000Kč.. Já jich pár koupil po 170Kč a už to bylo na mě moc.
Mám možnosť odkupiť po stovkách známe master pásy od Ampex typ 478 aj s pôvod záznamami z bývalej televízie ale všetky treba zapekať a čistiť,môžem poskytnúť kontakt a cena by bola v rozsahu ca.3-5 Eur za kus 1 000meter na AEG stredovke,hrajú aj nahrávajú 100% ale po ca 200 meter hrania zaserú mechaniku aj hlavy tak že pás sa na ne prilepí a ani nepreviniete a nič neurobíte,len znova prečistiť mechaniku a rýchlo previnúť späť a preč s ním,je zaujímavé že tieto isté typy mám z USA a sú bezproblemové,len tie z telky od nás lepia,čím to je ?A zaznamenané mastre relácii...Čo mi na to poviete?.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa EZ647 »

Spojivo je náš nepriateľ, lepí, olupuje sa magnetická vrstva a pod.
Pri výrobe zmesi, ktorá sa polieva na pás, je v tom obsiahnutá celá chémia. Samotný magnetický pigment dosahuje max 50% obsahu, jediná známa výnimka sú naparované kovy. Ostatné pásky, aj metal sú max do 50%.
Okrem samotného lepidla čo drží magnetický pigment pokope s páskou, sú tam aj rôzne mazivá a lubrikanty, aby páska počas dlhej doby mohla bez problémov fungovať, mechanickým kĺzaním cez hlavy napríklad.
Problémy so spojivom mali napríklad niektoré Agfy, Ampexy, ktoré vraj použili polyuretán, ten po rokoch nasal vlhkosť a začal lepiť. U Basf sa hovorilo zase v spojitosti nejakých tukov a mazív, ktoré vyšli napovrch, podobne tak aj TDK Metal. Zapečenie nachvíľu vráti tieto tuky späť do pásu, ale je to núdzové riešenie, pri potrebe digitalizácie pásu dostačuje. Ako je to s dlhodobým používaním netuším.
Potom ďalšia vec je ten stále spomínaný Back Coating, čo je vlastne aj náter zadnej strany pásky, ktorý má zlepšovať mechanické, klzné a antistatické vlastnosti, u pásov časom tiež veľmi rád liezol dole.
Back Coating sa chválila vždy Basf na svojich VHS, ale vraj aj Sony na kazetách UX-Pro, je dosť možné že ich má oveľa viac kaziet, len sa to nezmienilo na obale.
zdroj kecov Tapeheads.net
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"