Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa EZ647 »

tak keď som si čítal niečo o plesniach na nete, je to až k neuvereniu ako by sa spravili v kazete a z čoho, ale na 100% by sa sa dalo povedať len po analýze v labáku, obecne zatiaľ viem rozlíšiť len ten rozklad spojiva na TDK a pod páskach,kde sa jedná o presne štrukturované kryštály a potom to druhé s náhodným tvarom čo vyzerá ako rozsypaná múka na konkrétnom mieste.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa Nstar »

tak na také očisty si netrúfam, ja som teda také video nevidel ale keď si predstavím...ale zasa tie moje črepy tiež nemajú dvierka
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa jhradec »

Plíseň musí být z něčeho živá. Pásek to určitě není. Navíc potřebuje vlhko. Chtělo by to revizi prostředí.
Mi neplesniví ani kazety sebrané z kontejneru.
Životnost pásku by se měla hodnotit z hlediska počtu průběhů. Někdo může za rok přehrát pásek vícekrát, než jiný za život. Mám zkušenost se standardním studiovým páskem BASF. Sestra ho přehrávala “imrvére” na B73 . Kvalita záznamu poněkud poklesla po cca 3000 průbězích páskovou dráhou. Hlavy šly do kopru taky.

Kazety POLIMER (moje) měly přítlak molitanovým polštářkem. Ten fungoval velmi krátce. Do výlisků se nechala dát normální planžeta. Náhradní se daly koupit v NDR.
Pokud je na staré kazetě problém s nahráváním může to být i degradací polštářku nebo z jiného mechanického problému a né páskem potažmo jeho magnetickou vrstvou. Hmotové pásky pomíjim :D :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa EZ647 »

páska sama o sebe drží vlhko a teoreticky by mohla nabrať nejaké organické spóry počas rokov skladovania, aby vznikli plesne, vlhkosť stačí aj menšia keď je to dostatočne dlho
no a potom ten vankúš ako bolo napísané a papier sú dobrým živným základom pre plesne, odtiaľ to potom ide do kazety, teda všetko teoreticky

nebolo to tak dávno čo som dostal TDK MA novú a papier bol celý plesnivý až bol zlepený a v oblasti otvorov vedenia pásky bola doslova vata, hlavne okolo miesta pre hlavu, ale vnútri v kazete nie :D
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa Stano »

Stačí prevziať kazety v zimnom období od kuriéra, vymrznuté sa orosia zvon aj z vnútra.
Pleseň je už len bonus zdarma😁
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa Nstar »

teraz som dva krát vypočul popri práci na pol ucha 46 CDing 2, ktorú počúvam občas a vyčistil som páskovú dráhu až po druhom kole a už z hlavy čierny oter a na kladke doslova sadze a to som si myslel, že tieto pásy tým netrpia. Voľáko sa mi to tu začína rozpadať :x
a sa mi zdalo, že voláko to postupne fejduje
pri mojej spotrebe vaty si pani v obchode bude myslieť, že sa maľujem a to ja mám len kruhy pod očami a furt zaondenú kladku ale to jej ťažko vysvetlím
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa EZ647 »

hem no neviem tieto FeCo väčšinou buď biely prášok, alebo hnedý oter, ale kladka zvykla byť aj lesklá čierna alebo sivá od takých pások

najlepšie to bolo na VHS, tam kladka po nejakej dobe už mala skoro chrómový lesk :D


ja tu mám 4 balíky vatových tyčiniek a ešte som spotreboval len dva za posledný rok :D
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa orhore »

To bych věřil spíše tomu, že se mi udělá plíseň doma za skříní než na pásku či uvnitř kazety. I kdyby se nechal ležet čistý plast, tak se na něm časem objeví určité fleky. Stárnutí a prach udělá svoje. Plíseň se tam nemá jak uživit. To by ta kazeta musela ležet ve vlhkých odpadcích a stejně by to byla jen ulpělá kolonie plísně. Teď si nejsem jistý, ale mám dojem, že chemické složení pojiva a lubrikantu zrovna plísně nemají rády.

Poznámka: proč tu jsou 2 témata zabývající se jedním a tím samým? viewtopic.php?f=1&t=2695
EZ647 by to mohl sloučit.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

orhore: je to síce zaujímavé, ale človek sa niekedy musí pozastaviť nad tým čo to na tých páskach vlastne je za bordel
Prílohy
IMAG0368.JPG
IMAG0368.JPG (108.44 KiB) 1678 zobrazení
IMAG0369.JPG
IMAG0369.JPG (71.17 KiB) 1678 zobrazení
IMAG0370.JPG
IMAG0370.JPG (78.21 KiB) 1678 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8759
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

slepci a ignoranti ako ja sa s plesnami nestretaju - teda možno aj, ale nevidim a/alebo ignorujem
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2275
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

Kdoví odkud EZ647 ty kazety bere :) . Vem si jemný štětec a odstraň ten bílý prach. Pak vlož kazetu do své nesmrtelné rituální mechaniky :D . Na tužku, špejli nebo kousek vhodného dřívka připevni hadřík z mikrovlákna a vlož mezi pásek a výlisek kazety. Pásek povytáhneš z kazety, tak jak to fotíš v subjektivních testech. Rychlo posuvem přejeď tam a zpět. Podle mě to plíseň nebude a možný prach z rozkladu maziva bude pryč.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10171
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

orhore:
jednalo sa o Basf LH Maxima 60min, od predajcu z Brna, ktorý ich kupoval v zahraničí samozrejme ako inak, cez ebay, a stav bol u zahraničného predajcu zamlčaný. Pán z Brna ich chcel nahrávať, kúpil ich viac a ja som chcel tiež, ale napísal mi o ich stave a problémoch že či ich napriek tomu chcem tiež, tak som vravel jednu pre web a do zbierky.
Toto všetko bolo v roku 2013, teda pred 8 rokmi, aj tie fotky sú z roku 2013.
Kazetu som očistil ale tyčinkou s ipou na návine cievok a potom presne na tej mechanike, na ľavej polovici kde nie sú hlavy, som to asi tiež prešiel na mokro alebo sucho tyčinkou už neviem, ešte vtedy.
Ale takmer celá páska je postihnutá a na povrchu pásky sú fľaky, pri teste sa zvuk správa ako trvale pokrčená páska s celoplošnými výpadkami, teda nepoužiteľné, tie fľaky nejdú dole ani nasilu.
V priebehu rokov som takých kaziet vidiel viac, a časom dám aj fotky.
Je zatiaľ faktom že z domácich kaziet čo mám za tie roky vlastné, alebo od rodiny, ešte som sa s tým nestretol, len s rozkladom spojiva na Basf a škrípaním.
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"