Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Tak neviem či tomu nerozumiem ja, či google prekladač, alebo ten pán píše o niečom inom, alebo je to hodne starý článok.
Je tam napísané že porucha maziva, biele prášky a pod sú veľmi zriedkavé - vážne? no tak pred 15rokmi by som tomu veril....

Hlavne sa tam píše o pečení a to je tiež ako len dočasné riešenie.

No a hlavne sa tam spomínajú pásky Ampex s polyuretánovým spojivom, tento materiál sa ukázal ako veľmi nevhodný na použitie do magnetických pásov, preto majú Ampexy dneska tie problémy s lepením, viď moje testy Ampex 20:20+, alebo Silverfoxove, a vraj niektoré kusy Agfy ho tiež používali, ale asi tie staršie by som povedal. No náš problém to nebude, myslím že polyuretán sa bežne v našej zbierke kaziet nevyskytuje, pokiaľ naozaj niekto neplánuje nahrávať len na Ampex a jej príbuzné.

Pred asi 10rokmi som narazil na jednu stránku, ktorú sa mi už viac nepodarilo nájsť, nespomínam si názov, kde pán riešil aj s fotkami záchranu záznamov z videokaziet, tam mal tiež samostatnú rubriku ohľadne pečenia kvôli lepkavosti pásky, ale riešil tam aj rôzne záchrany záznamov, z povodní, požiaru, ak vašu kazetu zjedol váš pes, napísal tam že aj to sa občas stáva :D
No a plesne, rozklady spojiva a všetko možné čo by ma ani nenapadlo ohľadne pások.
Veľa textu venoval aj skladovaniu, hovoril že nechať kazety na povale kde je v lete veľké teplo a v zime veľké mrazy, má na spojivo efekt ako na naše cesty po zime, popraskanie a rozpadávanie, narušenie väzieb spojiva a podkladu. Odtiaľ som si tiež bral nejaké znalosti o páskach, a potom z tapeheads.net od Wilhelma, ktorý občas detailnejšie popisoval aj čo všetko spojivo obsahuje, aké mali problémy Ampex a Agfa a mnoho zaujímavých vecí, vrátane syndrómu škrípania a pod.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: starnutie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

EZ647 - ano, ta směs magnetické vrstvy je jako jedna hmota. Zřejmě ale působením vnějšími vlivy se začnou jednotlivé složky nějak oddělovat či rozkládat. Pak to vytváří buď bílé stopy a nebo ty tmavé gumovité, které jsem už také viděl v páskové dráze některých uživatelů. Snaha je zbavit se vlhka a tím prodloužit životnost. "Pečení" je spíše krátkodobá záležitost než se všudypřítomné vlhko zase dostane tam kam nemá. Navíc lze napáchat více škod jak užitku.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

no na druhej strane, ak by si používal jeden typ kazety stále dokola, povedzme mesiac v kuse, tak po každej by ostala stopa na kladke
ak sa to samozrejme udeje po jednom prehratí, tak to nie je dobre

väčšina deckov tak má prevažne hnedé kladky, a videií zase strieborno kovové :D
FixYourAudio
metál za zásluhy
Príspevky: 163
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2019, 12:20

Re: starnutie kaziet

Príspevok od používateľa FixYourAudio »

Aj tak to najhorsie je tzv. railroading. Prelomenie pasky v pozdlznom smere. Postihuje vacsinu TDK kaziet, zial tych najdrahsich.
A mam taky pocit, ze nie len prave chromky maju problem s vybudenim. Aj pseudochromky uz neviem vybudit tak ako priemerne normalky. Aj ked to stale nie je zle.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

TDK v tom má vyslovenie umenie, ako hovorí google, známky železničnej dopravy :D
Ale nie všetky nutne.
Ale aj That´s a jej nástupca General Magnetics tým nejako veľmi trpia, aj u drahých metaliek.
A áno pseoudochromy typu II sú na vybudenie stále ťažšie, hlavne tie základné, po horšom skladovaní napríklad Sony UX, TDK SF sú nepoužiteľné, a pritom pred 10rokmi hrali ako víno a netrebalo sa vôbec naháňať za drahšími SA či pod.
A bude sa to len zhoršovať, napriek tomu občas naozaj dobre skladovaná kazeta dokáže prekvapiť aj z nižších modelov normal a high.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: starnutie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

Podélné rýhy u TDK nejsou ale zřejmě jen důsledkem stárnutí. Já se s tímto neduhem setkal již v době kdy se kazety vyráběly. Nová kazeta a po přehrání obou stran byla páska poznamenaná.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Neviem ci som to sem pisal alebo som si to radsej rozmyslel ale ako hovori Orhore, TDK to robili uz ako nove a nezalezalo na stroji
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Kazetowich »

ano robili to aj nove. Inak vzdy sa mi zdalo ze Tdk su akesi priesvitnejsie.
Zeby tenka paska a preto aj ryhy? Hmm
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: starnutie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

Průsvitnost u TDk ovlivňuje spíše složení magnetické vrstvy. Tenčí pásek by měl celkově menší průměr v návinu oproti jiným značkám ve stejné minutáži. Každopádně ta polyesterová fólie u TDK zřejmě nebude moc odolná. Ale napadnul mě ještě vliv výlisku kazety. Poslední rýhu co jsem zaznamenal u jedné TDK AD končila, nebo začínala (záleží jak se na to díváme) uvnitř těla kazety.
FixYourAudio
metál za zásluhy
Príspevky: 163
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2019, 12:20

Re: starnutie kaziet

Príspevok od používateľa FixYourAudio »

Podla mna to zalomenie pasky je sposobene tym, ze ta polyesterova folia sa s casom a teplom zmrstuje (tak ako vacsina plastov - vid popraskane ozubene kolecka). Magneticka vrstva sa vsak nezmrstuje, vznika tym pnutie az sa paska nalomi.
Kazety teda nenechavat pohodene v aute!
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

orhore: ten prístup sa mi páči, presne odsledovať po vypnutí decku, kde sa ta ryha nachádza kde končí a kde začína

inak mám niekoľko kaziet, nie nutne TDK, kde sú ryhy, alebo mechanické závady alebo vlnenie už na novej páske, ktorá ešte neprešla hlavami decku
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10265
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa EZ647 »

rozklad spojiva v prípade kazety VHS, vysoké trenie, lepenie, škrípanie
https://www.youtube.com/watch?v=h6cMsa-Dxjc
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"