Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Mňa by teda zaujímalo ak sa považuje napr. u TDK MA ten biely prach za zničené mazivo a napriek tomu, že po pár prehratiach prestane pás prášiť, musí tam to mazivo chýbať. Aké to má teoreticky dopady na páskovú dráhu magnetofónu? Nemala by taká páska škrípať pri prehrávaní?
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

Nemusí skřípat, není to pravidlo. Jestli to bude více opotřebovávat obé, pásek i dráhu, kdo ví. Já bych ale nečekal dramatické změny.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

vďaka za odpoveď, názor. Keď tak to pôjde do autorádia
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1329
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Stano »

EZ647 napísal: Streda, 27. Januára 2021, 14:31 no spojivo a mazivo by som až tak technicky neoddeľoval, aj keď sa to zdá rozumné, ale oni to robia ako jednu zmes spolu s pigmentom ktorú nanášajú na pás ako jednu "hmotu"
ale ten článok si pozriem dneska

Stano: mám aj kazety od rodiny, ktoré majú od nova, a teraz škrípu, a ešte v roku 2005 napríklad fungovali bezchybne, jedná sa o nejaké Basf LH, LHEI z prvej polovice 80tych rokov, origošky
No a Poľské fejkové origošky, ktoré špinili hlavy a vypadával z nich zvuk ešte skôr než sa dožili prvých 10rokov od kúpy.

Potom tu je jedna Basf LH Maxima, ktorú máme tiež od nova v rodine a tá už v 1996stom jemne pískala z hláv, aj zo zvuku a robí to tak doteraz, ale žiadne silné škrípanie, ani drhnutie a funguje, to je taký ten miernejší priebeh


jo a vybrať každú kazetu z origo obalu a dáť s gelom do sáčku, si pri mojom množstve cez 2000 kaziet neviem predstaviť, hlavne keď rád nechávam origo príslušenstvo, myslím že základ je to už mať v dobrej miestnosti, a nie niekde na povale či v pivnici ako niektorý čo si toho nevážia, a už vôbec nie v aute, do auta kazety nepatria, ani CD
:lol: K sáčkovaniu 2000 kaziet, chcem uviesť len toľko, že dnes som posáčkoval asi 550 kaziet, samozrejme bez absorbéra, čisto len kvôli ochrane pôvodnej fólie. Keď ti raz budú predávať moji fagani nové kazety, tak aby si im nehundral, že doškŕkané obaly a zjednával zľavu.
Idem si urobiť aj evidenciu kaziet, nemá niekto nejakú excel tabuľku že značka, názov, rok výroby, cena (pôvodná, súčasná) :lol:
Akože sáčkovanie je drina, ale takýto voľný deň som už dlho nemal👍
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Takže už púšťajú,

UR 2012 https://ez647.sk/cc/maxelli/b/maxell_ur9012c.jpg

dnes som si po roku alebo po dvoch pustil túto kazetu nahranú pred 8 rokmi a po pár minutách veľmi prudko odišli nie iba výšky ale celý zvuk. Na hlave hnedý oter. Takže už tie kazety napriek tomu, že som ich dosť obhajoval nemajú príliš veľa výhod.
Ešte ich otestujem v Aiwe či prestanú púšťať ale veľmi silne to pripomenulo jednu Philips, ktorú som sa snažil odbahniť ale donekonečna púšťala.
Možno to patrilo do iného vlákna ale mám pocit, že aj tu to môže byť
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2321
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

To je mrzuté, ale co čekat jiného? Zub času u spotřebního materiálu jako jsou kazety jede rychleji než se zdá.

Když už jsem tady, tak něco připíšu. Jestli si vzpomínáte jak jsem psal ve vlákně "Premazanie pásky silikónom" o té impregnaci s popisem? Když mám čas, tak "projíždím" pásky, které si prošly tou procedurou. Přehrávám a nahrávám je pořád dokola po dobu několika měsíců (zapnu a jdu dělat něco jiného). A víte co se stalo? Vůbec nic. Nános z otěru pásku nulový, kolejnice na kladce - jen otlakové, nenápadné. Nemusím vůbec čistit hlavy, ale ani kladky. Žádné uvolněné sebemenší částice. Tohle se nestalo ani kdysi u nových kazet. Čumím na to přes lupu a nevím co si o tom mám myslet.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

ostala len zavádzačka? alebo proste len bordel upchal hlavy, preto odišiel zvuk? Bude to ako s tými niektorými Poľskými originálkami, už 20rokov púšťajú a stále majú dosť hnedej vrstvy na sebe :D
Problém bude až budú aj lepiť...
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Orhore, je to veľmi prácny a zaujímavý pokus a ešte lepšie zistenia. Ja mám aj podozrenie, či u mňa nemôže byť problém skrinka, v ktorej kazety na prehrávanie skladujem. Mám ju päť rokov zhruba a nie je to nejaká extra kvalita, nejaká ykea alebo jisk. Možno použili nejaké agresívne lepidlá, ktorá sa "bijú" s polevou pások, možno je to už spomínaná zvýšená vlhkosť v dome po presťahovaní. Veľa premenných...

EZ, dalo sa to čakať od týchto kaziet, ja som ich teda obhajoval ale skôr vzhľadom na cenu a hlavne na moje účely. Zvukovo mne tie kazety sedeli na niektoré aplikácie ale zasa vždy som trochu čakal, kedyže "zaškrípu" alebo sa "dolepia".
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Ano mal som trochu dojem že je u Teba v niečom horšie to prostredie na skladovanie kaziet než u mňa, ale asi zase nie tak o moc.
Predpokladám že tu mám tiež dosť vlhkosti v istých obdobiach.

Na druhej strane sa v popisoch kaziet či pri prezentácii, nahrávke, alebo pri počúvaní na mechanike dosť venujem tomu ako ešte dobre pásky fungujú, alebo či niečo púšťajú. Síce ešte prejde nejaká doba než sa dostanem k tým Maxell UR 2012 v repríze, ale uvidíme.
Zatiaľ mám posledné týždne mnoho TDK D prehratých z toho poctivejšieho obdobia, resp. jeho záveru a tam je to veľmi dobrý držiak, čistota zvuku, žiadne púšťanie a tak.
Zatiaľ som názoru že dobové nakúpené kazety, hlavne tie o ktorých vieme históriu skladovania sú na tom podstatne lepšie aj keď sú obohraté, častokrát je stav lepší než na novoodbalených a nahratých teraz.
Niektoré novoodbalené aj keď hrajú relatívne dobre, majú občas tendenciu viac púšťať, to je potom to o čom píšem že musím čistiť po každej druhej kazete, ako kedy no.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Pomerne nedávno som sa dostal k dalsiemu VHS rekorderu a zbierke kaziet. Jedna sa o Sony SLV640 s automatikou na čistenie bubna. Takže pred spustením som video rozobral za účelom očisty. Na moje prekvapenie automatické čistenie bolo plne funkčné. Po postupnom čistení od mazacej hlavy, cez bubon a všetky tie kolíky a vodítka a track a music hlavy som zistil, že takmer vôbec neni čo čistiť a jedine kladka nechala jemný oter. Takže asi sa niekto staral o video. Postupne som pozeral kazety z tejto várky a keď už som videl asi 10 hodín a na obraze ani HIFI!! zvuku žiadne dropy tak som spozornel. V tom mixe kaziet sú samozrejme rôzne kaufy a teska, ťamťungy, aj základné značkové aj vyššie triedy značkových kaziet. Takže zmes naprieč kvalitatívnymi triedami.
Po 30 hodinách sa objavil nejaký drop konečne a tak som video očistil a stav bol taký ako predtým, utrel som všetky hlavy, vodítka, bubon, a jedine kladka zanechala jemný pozorovateľný oter.
Tak som na kontrast tam dal svoju nepoužitú ale pred pár rokmi odbalenú kazetu a "zabehol" ju. Po tejto jedinej očistil video a minul 6 tampónov a nevedel som či mi stále púšťa bordel z kladky alebo to už ide guma.
Ten podarúnok pochádza z bytovky, ktorá donedávna nebola zateplená ale okná neviem aké mali. Takže začínam byť presvedčený, že to má súvis s týmto.
Jo a ten drop bol nakoniec v tej nahrávke
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

Tie kazety by ma zaujímali asi veľmi podrobne.

Ja som mal dobové len tie Maxell M 180, ktoré už 5rokov od kúpy v poslednej štvrtine vykazovali rozklad spojiva, vtedy som ešte nechápal o čo sa jedná, že ich proste video neutiahlo a zastavilo sa, pritom iné kazety Maxell aj staršie fungovali dobre.

A z nových zbierkových už moc VHS nepoužívam, nakoľko nie je čas, ani stroje v dobrom stave, na tom Mitsubishi SVHS je stále zlé to medzi kolo, kvôli ktorému nepretáča bez obrazu.

Starať sa o video je problém, pokiaľ to má človek niekde založené v zostave, zakáblované, tak je to skoro nemožné.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

od novoty mám veľmi podobné doma Sony SLV SE820 a tam sa čistiaci "systém" (je to nejaká houba z PU alebo čo) rozpadol už pred 8 rokmi, takže som ho pozbieral a zahodil. Na tom mojom by si len ťažko hľadal škrabance aj na vrchu. Táto 640 čo sa mi dostala do rúk vyzerá zvonka doškriabaná, bola špinavá na ovládačoch... atď. Samozrejme obe sú vnútri takmer identický samsunk a to je trochu podvod.
S tými kazetami som na teba hneď myslel lebo niektoré sú tam veľmi pekné ( napr TDK HDX-PRO, Sony V excellence )ale zasa oproti mojim sú zanedbané, nálepky sú prelepené niekoľkokrát, obaly zodraté, proste keby si mal kúpiť cez ebay moje video a kazety tak urobíš chybu a vyberieš si ich a tamto obídeš. No tie podarované fungujú ako keď boli nové a to aj Maxell M180.
K údržbe, ja už na mojom ani nemotujem dekel, len tak nasadím... medzikolo bude asi problém jedine asi vyrobiť ale či to má zmysel, neviem
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"