Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa oneeeee »

veď to , bude ten problém . domáce výpary .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

ja mám v poslednej dobe problémy s TDK SA, jedná sa o 90´s a posledné verzie
https://ez647.sk/cc/tdkii/b/sa60c94.jpg
nedajú sa ani prehrať, škrípu a spôsobujú ak neškrípu aspoň wow, zanechávajú čierny oter
Naposledy upravil/-a Nstar v Nedeľa, 4. Decembra 2022, 18:44, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

zaujímavé, vážne nepoznám u TDK také problémy, ale je možné že už narážame na fyzické možnosti životnosti pásky spojené s prostredím kde sú dlhodobo skladované, ak bude niekedy u mňa problém s TDK tak to niekde napíšem
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

Nstar - to je velmi prapodivné. Ani u mě žádná TDK SA nedělá to co tobě. Zkusil bych projet pásek přes smotek vaty na špejli jak jsem to popisoval ve vlákně o lubrikaci. Nejdříve na sucho. Pak bych zkusil třeba i s technickým benzínem co to udělá. Benzín z auta nepoužívej, ten žere skoro jak aceton. To co popisuješ vypadá na totální rozpad magnetické vrstvy. Otázkou je, čím je to způsobené.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

Orhore, bude to vlhkosťou, skúšal som taký mierny pokus a všetko to nasvedčuje tomu čo si už dlhšie myslím. Schválne ak meriaš doma vlhko skús mi napísať aj do ss keď nechceš tu
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

Zatím mě nic nedonutilo doma měřit vlhkost. Vím, že jsi psal, že ses přestěhoval do místa kde to není pro kazety ideální. Chce to teplo a výměnu vzduchu. To ale asi víš. Vytvořit pro kazety speciální box kde bys umístil vyhřívací desku nebo deku a případně kazety ještě uzavřít do sáčků s absorbentem. Další možnost je použít přímo odvhlčovač vzduchu.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

som na ceste to skúsiť so silikagelom takže, dlhodobejšie pozorovania napíšem, len sa trochu obávam aby už vlhkom poškodené pásky teraz naopak vysušením nedostali cez hubu totálne
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

Ty sáčky se silikagelem jsou dobré v běžných podmínkách bydlení. U tebe bych použil nejdříve odvlhčovač vzduchu. Myslíš, že se to zhorší tím odvlhčením? Mám obavu, že to už horší ani nemůže být. Ty jen ten proces můžeš zastavit. Neočekávej nějaký zázrak v ozdravení. Kazety, které ještě nevykazují takový rozklad můžeš zachránit. Kazety co tak "špiní" bych do decku bez očisty nedával. Protože pak krom kazet budeš řešit i decky. První co to pouštění vrstvy odsere jsou kladky.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Nstar »

hej, vysúšač mám
ja tie sáčky chcem na predchádzanie, to už sa opraviť nedá ale skôr sa bojím toho aby tie škody, ktoré teraz sú mazľavé, tie sáčky nevysušili a nedopadol som ako na tapeheads ten s tým zodratými hlavami. Nové zabalené kazety skladujem našťastie inde a v lepších podmienkach ale pradoxne viac ma trápia tie nahraté
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa jhradec »

Zajímavé je, že s tímhle problémem se nesetkávám. A to mám často i pásy 60 let staré a kazety z kontejneru. Ale některé pásy se odlupují - typicky BASF DP 26 cca 40 let staré kdy se odlupuje celá magnetická vrstva od nosného pásu no a potom ORWO - taky doubleplay - kde se loupe vrstva po částech. Jev se značně zhorší( možná i spouští ) slunečním zářením.

V dobách kdy počítač zabíral celý sál a paměť byla na 1/2” pásu se ty pásy udržovaly čištěním.
Pás se přetáhl přes hranu a pak čistil papírovými stěrkami.
Ostatně i kdysi můj magnetofon M 2405 měl takové udělátko na čištění s filcovými stěrkami. Dost jsem to používal.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2277
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

Tak jsem ještě "šťoural" na netu a našel docela různorodé zaručené způsoby jak zastavit rozklad magnetické vrstvy. Archiváři prý doporučují uchovávat pásky při teplotě okolo 10°C při relativní vlhkosti max 30 - 40%. Lepící černý kentus je způsoben rozkladem pojiva. Vě většině případů se doporučuje vysoušení silica gelem v hermeticky uzavřeném obalu po dobu několik týdnů. Ale to není vše. Nejdůležitější je pak pásku impregnovat nějakou ochrannou vrstvou. Jinak ten rozklad vrstvy se opět projeví. Vesměs všichni odkazují na stránky Last Factory kde lze zakoupit ty správné vodičky a přípravky, včetně kitu pro správné nanášení u pásků v kazetách. Už jsem v tomto vlákně na ty stránky odkazoval. Bohužel nabízené přípravky jsou docela drahé. Dokonce i pro nadšence žijící v USA.

Způsob nanášení ochranné kapaliny na pásek v kazetě - video: https://thelastfactory.com/wp-content/u ... e1.mp4?_=1

Na tapeheads se tomu moc nevěnují a když už, tak panují dohady čím a jak pásky ošetřit. A jestli to má vůbec cenu.

Zajímavé odkazy kde je toho více, včetně onemocnění pásků plísněmi:
https://www.baileyzone.net/LUBRICATING% ... 20TAPE.htm
https://www.baileyzone.net/analog%20tape%20diy.htm
https://www.baileyzone.net/mold.htm
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2654
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa AdmineR »

Všetko starne, alebo nič nie je večné.
V automobilovom priemysle je kopa pripravkov na ošetrenie plastov, gumy, laku ... No akonahle začne kolaps materialu alebo sa rozrusi vrstva materialu, je viacmenej koniec.
Volakedy sa tym zaoberali tymy vedcov a dnes mam dojem, že to je ponechané čisto na fanušikov (odbor kazety a pod)
Napokon zachrana dedicstva a tradicnych hodnot je out ... Bude nova historia, nove hodnoty, newspeak, platene strimovanie ... Takže je doslova ziaduce aby sa pasky, platne, cd rozpadli.
Preto sú mi tieto snahy na zachranu velmi sympaticke
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"