Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1956
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa daniel00421 »

FixYourAudio napísal: Utorok, 2. Januára 2024, 10:25 Aj tu plati - nie je plast ako plast

Z tych 800 kaziet ktore mi prisli z Japonska som vybalil uz 500. Medzi nimi je aj vela starych kaziet zo zaciatku 70-tych rokov.
U kaziet znamych vyrobcov som degradaciu nevidel ani v jedinom pripade. Naopak, u kaziet ostatnych vyrobcov (Japonsko, Korea, HK) su uz nepouzitelne takmer vsetky. Bud sa im rozpadol plast alebo sa rozpadla samotna paska.. v lepsom pripade iba spini. Magneticku vrstvu maju degradovanu vsetky neznackove.
Z tych vintage, uplne najlepsie su pasky Sony Low Noise (1973-1977). Paska je uplne ako nova, nepokrcena, vobec nespinia hlavu, puzdro nedeformovane a zvukovo su uplna parada.
Z tých čo spomínaš,pár desiatok kusov ak by sa u teba našlo aj jazdených v tom čmudenom hnedom tray Sony CHF s červenými polepmi,ideal 90 min,dohodneme sa,môžem takto otravovať ?Ak máš nové balené sem s nimi...Tieto myslím:
https://ez647.sk/cc/sony_chf.html
Dúfam že sa EZ neurazí za prebranie jeho tvorby a vlákna.Ospravedlnenie vopred.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
FixYourAudio
metál za zásluhy
Príspevky: 163
Dátum registrácie: Štvrtok, 7. Marca 2019, 12:20

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa FixYourAudio »

Tych CHF tam bolo zatial asi 20. Lenze boli z vrchu popisane a ta nalepka nejde odlepit. A tak som z nich transplantoval pasku a dal som ju do inej kazety s kvalitnym telom, ktora bola sice pekna z vonku ale mala pokrcenu pasku. Takto vyrabam z dvoch kaziet jednu - na nahravanie kalibracnych tonov.
Tie CHF su velmi odolne. Prakticky ani jedna nebola pokrcena. Toto sa uz neda povedat o AHF a BHF. Ale zopar AHF/BHF so zelenou metalizou som si nechal lebo su pekne.
Ked teda vytiahnem dalsie CHF, odlozim ich pre Teba.
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1956
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa daniel00421 »

FixYourAudio napísal: Utorok, 2. Januára 2024, 22:22 Tych CHF tam bolo zatial asi 20. Lenze boli z vrchu popisane a ta nalepka nejde odlepit. A tak som z nich transplantoval pasku a dal som ju do inej kazety s kvalitnym telom, ktora bola sice pekna z vonku ale mala pokrcenu pasku. Takto vyrabam z dvoch kaziet jednu - na nahravanie kalibracnych tonov.
Tie CHF su velmi odolne. Prakticky ani jedna nebola pokrcena. Toto sa uz neda povedat o AHF a BHF. Ale zopar AHF/BHF so zelenou metalizou som si nechal lebo su pekne.
Ked teda vytiahnem dalsie CHF, odlozim ich pre Teba.
Ďakujeeem,počkám,daj vedieť do ss správy.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10268
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa EZ647 »

daniel00421: v pohode, na to, tu to je :D
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2330
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa orhore »

Petr napísal: Nedeľa, 31. Decembra 2023, 18:36 Ta myšlenka lubrikace pásku je zajímavá, ale nemůže to potom zase prokluzovat mezi hnací hřídelí (capstan) a kladkou (rollerem)?
Tím sem si také nebyl jistý. Jenže v případě "suchého" silikonu který není obohacen o jiné oleje se děje něco jiného. Pokud není úplně vsáknutý do vrstvy a nebo uživatel neočistil zaváděcí pásek po lubrikaci, tak dochází naopak k zastavování posuvu. Kladka i s páskem se zastaví, ale hřídelka setrvačníku se točí dále. Dělá to nejvíce u dual capstanu, protože je to přetahovaná s prokluzem (poťouchlý systém vytváření tahu). Proto jsem psal, naředit přípravek benzínem, a po skončení očistit zaváděčku. Byly to moje první pokusy. A z každého neúspěchu by se měl člověk poučit.
Petr
metál za zásluhy
Príspevky: 215
Dátum registrácie: Sobota, 30. Decembra 2023, 10:18

Re: Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

Príspevok od používateľa Petr »

orhore napísal: Piatok, 5. Januára 2024, 15:48 .... A z každého neúspěchu by se měl člověk poučit...
To samozřejmě. A ještě lépe z neúspěchu někoho jiného. Mockrát děkuju za vysvětlení problematiky. Dlouho pro mě bylo obrovskou záhadou, proč ta jedna jediná AGFA nehraje, proč ji žádný stroj neutáhne, i když cívky šly volně. Našel jsem v garáži jednu mechaniku na náhradní díly, tak ji použiju na pokus s mazáním. Teď už jen koupit suchý silikon a jde se na věc.
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"