Životnosť kaziet a pásov / Starnutie kaziet

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa Kazetowich »

keď si vezmete že paska v kazete je tak stará a technologicky zložita, je vlastne zázrak ako dlho prežije a funguje.
Síce degraduje, no ak porovnáme s cd, tak je na tom páska ďaleko lepšie.
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa Nstar »

Pravda,

jedine platňa je možno lepšia, bolo by smiešne poslať Voyager do vesmíru s USB kľúčom.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa Kazetowich »

platna ma nenapadla - asi fakt najtrvacnejsie ... paradoxne aj najstaršie medium na uchovanie zvuku
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa Nstar »

Aj v dobe keď boli kazety aktuálne boli niektoré značky alebo modely podradnejšie resp menej podarené. Už od novoty špinili hlavy alebo hrkotali a vykazovali iné problémy. Dnes po tých rokoch je už veľmi ťažko vedieť kde je pravda
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2282
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa orhore »

Kazetowich napísal: Piatok, 2. Apríla 2021, 07:06 Síce degraduje, no ak porovnáme s cd, tak je na tom páska ďaleko lepšie.
Digitálnímu záznamu na CD stačí málo a může být nečitelný. Analogový záznam na pásku i přes značné poškození je možné nějakým způsobem přehrát.
Zatím jsem ale nezjistil problém s originálními CD kterým je 35 let. Pálené stále fungují a to mají 20 let za sebou. Klidně si počkám dalších 20 a možná mě to médium přežije ;)
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa oneeeee »

no , neviem ako fungujú pálene DVD čka . spravil som si kópiu a po asi 15 stich rokoch som to tresol do dvd prehrávača a nič . ani neprehralo . na display nápis , vložte DVD .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
janvys
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2054
Dátum registrácie: Piatok, 30. Novembra 2018, 18:14
Bydlisko: v cassette decku

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa janvys »

Vinyl deska také podléhá opotřebení, a to možná více než si spousta lidí myslí. Jako médium co vydrží nejvíce bych ji rozhodně nezařadil.
CD nosičů mám několik tisíc a nejstarší mám z roku 1986. Večer jsem náhodně vybral cca 70 z těch nejstarších 1986-1992 a všechny hrají stále bez jakékoliv chyby. Jsou to samozřejmě originály.
Pálená CD, co jsem vypaloval zejména na konci 90.let a v průběhu 00.let jsou na tom podstatně hůře. Z nich hraje bezchybně cca 60%, zde je vidět že jdou do kopru. Uvidíme za další roky. Je to ovlivněno jak použitým nosičem, tak vypalovačkou. Všechny moje hudební CD jsem pálil nejnižší možnou rychlostí, max. 4x a všechny mají tzv. uzavřenou stopu.
Dnes vidím, že je škoda, že jsem si na ně nepoznamenal přesné datum a hlavně mašinu na které to bylo vypáleno. Hodně z nich jsem totiž vypaloval i na kopírce hudebních CD Philips, co jsem měl tehdy v sestavě a mám pocit že tyto kusy hrají stále všechny.
Jako archivace je dnes nejspolehlivější všechno nahrát na HDD ve formátu WAV. Mám takto archivovanou celou hudební sbírku v celkovém objemu ke dnešnímu datu cca 20TB plus zálohu zálohy.
SONY ES
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa Stano »

Tak som dnes musel čistiť kazeťák.
Nechápem ako sme voľakedy dokázali bez čistenia hláv byť spokojný so zvukom.
Moja klasická lenivosť.
Minule som si nahral na RS-B965 najstaršiu maxell, áno zvuk bol výborný len... Kazeta už tiež púšťala pojivo a včera ako som prehrával svoju obľúbenú kazetu XLII 1985, tak som nečistil. Tá kazeta pozbierala bordel z hláv a kladiek, ktorý tam nechala tá stará maxelka. Od teraz vždy keď sa budem zabávať s nejakou starenku, budem čistiť.
Tej XLII to dosť uškodilo na zvuku a aj Technics aj Pioneer dosť ťažko pretláčali. To musí byť riadne lepidlo. Som zvedavý kedy sa to ošúcha z tej XLII, s ňou nikdy nebol problém.
V tomto som lenivec, čistiť, čistiť, čistiť 😁
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa EZ647 »

ja teraz pri nahrávaní čistím hlavy na decku po každej kazete a pri prehrávaní na Akai už skoro tiež vždy
kedysi to nebolo tak veľmi treba, pretože kvalitné kazety toho moc nepustili, dneska po 20-40rokoch majú aj kvalitné pásky problémy
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa Stano »

Tak ale vieš, kúpov RS-B965 moje kazetové sebavedomie išlo riadne hore, mal som pocit, že tento kazeťák zvládne všetko...
Asi len lenivého majiteľa nezvládne.
Aj tak je to najlepší kazeťák, lebo je môj :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa EZ647 »

ja mám veľmi veľa kaziet, ktoré už žiadny deck nezvládne ani prehrať, nie to ešte nahrať :D
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2282
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Životnosť kaziet a pásov

Príspevok od používateľa orhore »

Přehrávejte častěji a ten kentus z pásku nakonec sleze. Jen doufám, že ne i magnetická vrstva. Já takhle dokola nahrával a přehrával 3 kazety a už z nich nic neleze. Naštěstí to byl jen typický bílý prach, žádná lepkavá hmota. Na druhou stranu je tu určitá výhoda u Technicse RS-B965. Prostor pro kazetu se při provozu celkem hodně zahřívá. Daleko více, než u ostatních značek. Tím se dosáhne toho, že teplo spolehlivě odpaří z pásku případnou vlhkost. Uvažuju, zda to nebyl právě záměr výrobce :) .
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"