Tipy a triky, teórie a skúsenosti

Moderátor: AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Tipy a triky, teórie a skúsenosti

Príspevok od používateľa Nstar »

Dovoľujem si založiť novú tému aj keď som tu tak krátko ale inšpirovali ma k tomu Walkmanové išpirácie len si ich ten, kto to vlákno nepozná musí prečítať celé.
Tu je to vlákno:
viewtopic.php?f=10&t=2467


Na úvod začnem veľmi jednoduchou vecou, možno vyvolám polemiku ale je to ozaj jednoduché tak prečo neskúsiť. Mne sa to osvedčilo. Ešte skôr ale musím uviesť: DOMA TO NESKÚŠAJTE a LEN NA VLASTNÉ RIZIKO. NEODPORÚČAM NIJAKO ZASAHOVAŤ DO ELEKTRIKY A ELEKTRONIKY, PRÁCU ZVERTE POUČENEJ OSOBE - NAJLEPŠIE ODBORNÍKOVI!!!
Sfázujte si to: Teoreticky by to malo byť jedno ale aj ak máte prístroje len s klasickou dvojvidličkou do siete, prečo si neoznačiť ktorá je "živá". U nás býva v zásuvke fáza z pohľadu osoby vľavo a väčšinou je to ten hnedý kábel. Takže po odpojení prístroja zo siete (elektrickej) a nejakom tom "ochladnutí" sa dá nájst ktorý kábel je hnedý v prístroji a multimetrom zmerať kontakt na príslušnom pine vidličky. Ten pin ktorý zazvoní sa môže na úchope vidličky označiť olepením farebnou izolepou alebo fixou. Dá sa to aj premeraním voltáže cez krabicu ale to je pre pokročilejších! Ešte raz opakujem : TOTO NIE JE NÁVOD ANI TO DOMA NESKÚŠAJTE! AKÉKOĽVEK TIETO ALEBO PODOBNÉ ZÁSAHY SÚ NA VAŠE VLASTNÉ RIZIKO!
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Tipy a triky, teórie a skúsenosti

Príspevok od používateľa Nstar »

Teraz umiestenie repro. Na začiatok trochu striktne poviem, že ak miestnosť a jej zariadenie a miesto posluchu a postavenie reprosústavy nedáva zmysel je lepšie sa zamyslieť nad mono posluchom. Niekto niekde povedal: " mono, to je ono".

Treba vedieť rozmery miestnosti. Kľudne sa zapotiť a merať pásmom, či metrom. Snáď vám ktosi pri tom pomôže.
Miesto posluchu je vybrané a pod regálovkami máte stojany, toto celé dáte teraz na kopu. Takto, stojany a reprá si dáte k sebe k miestu posluchu, pustíte obľúbený track a začnete sa plaziť, kačacím krokom alebo šprintom sa prejdete od miesta posluchu smerom tam kde chcete mat reproduktory umiestnené. Tam kde vám vyhovuje bassová zložka najviac zastavte a nejako, izolepou alebo čím chcete si miesto označte. Tu bude východiskový bod, vzdialenosť od steny za repro. Tam na začiatok presuňte svoje reprosústavy so stojanmi. Môže sa stať, že ich budete mať nezvyklo vpredu v priestore.
Teraz prídu na radu zmerané údaje o miestnosti. Každý reprák by na úvod mal byť od krajnej steny aspoň 70cm vzdialený. Rozložte reproduktory podľa výsledkov. Teraz bude nasledovať posluch z pohovky, kresla, hrušky alebo kdekolvek ste zvyknutí a máte svoje posluchové miesto.
Keď ste uvelebení a máte niekoho k ruke bude super, keď vám zmeria výšku vašich uší od podlahy. Tam si na stojanoch doštelujte výšku tak, aby ste mali zhruba vo výške vašich uší vysokotónové meniče.

Toto je len veeeeeeľmi hrubá kostra toho ako začať. Ak bude záujem, môžeme pokračovať v otáčaní reproduktorov, ich náklone, vzdialenosti medzi sebou, dopĺňaní knižnice, prehadzovaní kobercov cez steny a neviem akých iných fíčur.
Nemám nejaké extra znalosti ani patent na rozum, tak budem veľmi rád ak niekto niečo napíše.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Tipy a triky, teórie a skúsenosti

Príspevok od používateľa EZ647 »

Tomu fázovaniu nerozumiem, aj tak z trafa to ide do usmerňovača a potom je polarita vždy rovnaká.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Tipy a triky, teórie a skúsenosti

Príspevok od používateľa Nstar »

V podstate máš pravdu ale ak máš opacne zapojenu vidličku na krabici stroja mozes namerat aj cez 100V. Samozrejme, že to neublíži bo tam nie sú skoro žiadne ampery. No to je jedno, určite ta vidlica má svoju "správnu" polohu pri ktorej platia namerané údaje prístroja. Či už to bude počuť alebo nie je druhá vec. Ono to má samozrejme aj iný efekt ako som uviedol. Veľa tých strojov má napájanie dost odflaknute...
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Tipy a triky, teórie a skúsenosti

Príspevok od používateľa EZ647 »

Transformátor je štandardne izolovaný a primárna časť sa nijako nedotýka zvyšku prístroja, bezpečný je aj dotyk na plechy EI transformátora. Ak by som mal veriť indukcii z trafa do okolia aby to rušilo, tak by veľmi záležalo na stavbe a kvalite komponentov, to môže byť vždy iné. Ale moc neverím indukcii na kovovom obale prístroja, nakoľko je uzemnený, tak si to prejdem náhodne:
na decku Sony som medzi zemnením zásuvky a telom decku nameral 2mV DC, 0 V AC
na decku akai som nametal 0,5V AC
na Technics deckoch som nameral 0,56-0,6v AC
dokonca na Pioneer decku som nametal 0,6vAC, ktorý je odpojený zo siete, ale položený na ostatných, prídem mi to zanedbateľné, nakoľko je to chyba meracieho prístroja, alebo indukcia v okolí kábeláže, to bude možné namerať vždy
na Technics 575, EQ a CD playeri som nameral 0v zakaždým

62v AC som nameral až na Panasonic VHS, ktorý ma ale pulzný zdroj, ale nie je spojený zo zostavou ostatných komponentov
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Tipy a triky, teórie a skúsenosti

Príspevok od používateľa Nstar »

Toto samozrejme nie je z mojej hlavy, poradil mi to ďaleko študovanejší, v praxi zbehlejší a omnoho skúsenejší človek.
Pri kompletne odpojených komponentoch (signálové aj repro káble)sa tieto zapnú ON a kvalitným merákom sa proti kolíku v zásuvke a krabici stroja a rôznom otočení vidlice v zásuvke porovnajú hodnoty. Tá nižšia je tá správna. Alebo sa meria medzi jednotlivými strojmi ( napr. krabica jedného voči nule na výstupe ).
Opakujem: DOMA TOTO NESKÚŠAJTE, ZVERTE ODBORNÍKOVI, VŠETKO JE TO NA VAŠE VLASTNÉ RIZIKO, TIETO ÚKONY SMIE VYKONÁVAŤ LEN ODBORNÍK!
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Tipy a triky, teórie a skúsenosti

Príspevok od používateľa EZ647 »

Zaujímalo by ma prečo a ako to vzniká, keď aj tak je to vo vnútri zavretého trafa, ktoré je konštrukčne symetrické, ja sa na to pozriem až prestanem byť lenivý a povyberám mašiny von od steny, aby som sa dostal ku káblom, min aspoň s jednou by som to pomeral.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Tipy a triky, teórie a skúsenosti

Príspevok od používateľa Nstar »

Pri prístrojoch so spínaným zdrojom sa to moc namerať nemusí dať, ten prejav neni až tak výrazný. Ale inak je to otázka už na človeka z oboru. Čo z toho viem ja ako naozaj ultra laik je, že dochádza k "priesakom" na niektorej casti zdroja. Neviem ako a budem rád ak niekto toto objasní. No a keď už je to na krabici tak si myslím, že sa to môže prejaviť aj na signále, keďže ten má tiež nejaké zemnenie...

Inak Sony ES mávali oznáčený prívodný kábel bielym prúžkom na nule.
Naposledy upravil/-a Nstar v Štvrtok, 2. Júla 2020, 21:20, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Tipy a triky, teórie a skúsenosti

Príspevok od používateľa EZ647 »

Priesak priamo nie je, môže byť len indukcia, a ono elektrické pole sa v podstate vyskytuje v celej miestnosti kde sú káble a pod. sú ja weby na to zamerané ohľadne zdravia a tak. Ale nikdy som nepozoroval zhoršenú kvalitu, rušenie, alebo niečo na prístroji. Viac sa prejavila komplikovanosť zeme u VHS a antény a hlavne keď si to chcel spojiť s pc všetko, to bol brum čo šiel len ťažko odstrániť.
Ale čo sa týka indukcie, statiky a pod, tak som viac posraný teraz z toho že ide búrka, a o 10min odchádzam do práce, asi 10min peši vonku na bus, takže môžem overovať v praxi iné veci :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Tipy a triky, teórie a skúsenosti

Príspevok od používateľa Nstar »

Ono to bude nejaký parazitný "priesak" keď už som to tak hlúpo nazval. Ja si už presne nepamätám ale na CD som nameral niečo cez 100V a opačne to padlo niekam k 14V. Aj na iných strojoch bol ten rozdiel a tak to mám pooznačovné.
Ja vždy oldschoolovo vypájam zo siete keď ide búrka.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Tipy a triky, teórie a skúsenosti

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nejak sa tu v byte až tak nebojím, všetko nechávam, ale ono ma to raz prejde, kamarát po búrke raz našiel VHS s nefunkčným Kanálovým voličom, a kazety prehrával len čiernobielo :D Ale on na ôsmom poschodí, neďaleko rozvodne, ja na prvom pri centre mesta, ale nikdy nevieš.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Tipy a triky, teórie a skúsenosti

Príspevok od používateľa Nstar »

O nahrávaní na kazeťák.

Ja to možno preháňam ale vždy pred nahrávkou prečistím hlavy a nechám 20minút odpariť. Len hlavy, kladky a ostatok robím menej často. V prípade zasvinenia ale urobím celú páskovú dráhu. Aby som sa vyhol čakaniu robím tak po skončení nahrávania.

Na úvod poviem, že nahrávať na magneťák nie je veda. Bolo to vymyslené tak aby to vedel používať každý. Ak chcete vedu za tým hľadať je to na dlhšie samoštúdium.

1. Začnem niečím čo nikto nepotrebuje ale je to dobré vedieť pre to budúce samoštúdium. Metre vášho kazetofónu. Nebudem nič ďalej rozvádzať, skrátka používali sa rôzne "rozsahy".
Starý pôvodný "ten správny" nemá na displayi značku Dolby alebo ju má v +poli
Nakamichi je rovnako dobrý ako ten správny ale značka Dolby je zároveň 0db
Nové tiež rovnako dobré majú značku Dolby v - (mínus) poli.
Preto niektoré kazety rozsvietia váš displej inak ako druhé. S tým súvisí aj šum, logicky

2. Zoberme si magneťák bez akejkoľvek užívateľskej kalibrácie či bias doladenia. Proste dáš kazetu, namoduluješ a dosiahneš výsledok. To je celá podstata. Ale dá sa o tom rozprávať dlho, takže v skratke.
Modulovať, v návode je vyznačené kam modulovať aký typ kazety ak nie tak základ je 0db konkrétneho magiča.
Toto stačí. Jednoducho sa nájde najhlasnejšie miesto programu, ktorý sa ide zaznamenávať a rec levelom sa nastavia špičky po 0db. Niektoré stroje napr cd prehrávače mali funkciu peak search, to dosť uľahčí celú vec. Na platni je to vidieť zhruba.
Ideálne je používať v takomto stroji kazety na, ktoré bol deck zhruba nakalibrovný už vo fabrike alebo kúpiť stoh rovnakých a nakalibrovať ho doma na ne.
Potom už je len veda. Rôzne kombinácie, zdroja, žánru, decku, pásky, laborovanie, dolby..

3. Magič, ktorý mal len bias točítko. Funguje ako jemné užívateľské doladenie, teda uchometricky sa buď uberie (pre výraznejšie výšky) alebo pridá.
Prečo by som to mal robiť? Ak je deck nakalibrovaný na TDK AD (vysoký bias) a chcem nahrávať TDK D (potrebuje nižší bias) budú tam pri posluchu chýbať výšky, preto príde vhod bias fine tune, ktorý sa potočí do mínusu a tým, pribudnú výšky...potom už len veda.

Magič, ktorý má aj "malý level", rôzne pásky vykazujú rôznu citlivosť. Teda môže nastať situácia:
Pri kontrolnom prepínaní source/tape ukazuje meter stále rovnako a nepočuť ani rozdiel v hlasitosti - vtedy netreba nič
ukazuje meter viac alebo menej - vtedy sa točí podľa potreby tak než sa rozdiely zrovnajú
ak má magič generátor tónov nastaví sa podľa displeja
Toto je veľmi dôležité pri použití dolby, malo by to byť rovné...potom už veda

EQ, veľmi dôležitá súčasť kalibrácie ale má ju máloktorý deck, bez toho je to vždy kompromis, pretože bias a level nie je všetko. Podľa mňa bez EQ to nie je hotové.

Ak to niekoho bude zaujímať môžeme pokračovať alebo diskutovať.
Napísať odpoveď

Návrat na "Teória (hifi) - všeobecne o zvuku"