Nastavenie nahrávania - pre začiatočníkov

všetky materiály čo by mohli pomôcť pri údržbe, alebo servise vintage hifi

Moderátor: AdmineR

Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Nastavenie nahrávania - pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Stano »

Mám taký problém, ale je tu toto fórum, hádam mi pomôžete.
Asi tu kazeťákom rozumiete všetci, ale ja nie :lol:
Čítam tu všetko zaradom, a chcem nahrať svoju prvú kazetu na normálnom tape decku.
Mohol by mi niekto priblížiť v základoch čo je to tá kalibrácia, bias a ostatné slová, ktoré používate pri opise procesu nahrávania. Dúfam, že sa niekto ochotný nájde.
Nie som lenivec, zadal som do Google kalibrácia tape decku - nič, zadal som kalibrácia mc kazety - nič. Mohol by mi niekto priblížiť úkony spojené s nahrávaním na kazetu? Alebo odkaz na nejaký CZ sk manuál decku, kde by to bolo popísané.
Nechcem ísť do toho po hlave a robiť to spôsobom pokus omyl. Chcem to aspoň v základoch ovládať.

Ak to tu niekde je, tak som to zatiaľ nenašiel.
Používateľov profilový obrázok
Hasterman
stará páka
Príspevky: 546
Dátum registrácie: Nedeľa, 23. Septembra 2018, 12:40
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Nastavenie nahrávania - pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Hasterman »

Skús napísať aký deck použiješ na nahrávanie. Nie všetko sa kalibruje rovnako.
AKAI AM-95, GX-95, CD-73, AT-93, JVC TD-V711, SEA-M770, Telefunken TS850, Onkyo TX-4500 mkII, DALI Spektor 2, Canton AS 85 CS, Audio-Technica ATH-M50x
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Nastavenie nahrávania - pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa moniatko »

No, neviem, či sa nájde manuál CZ, SK, ale po anglicky sa dá nájsť.
Pokukám

Každopádne, super, že si sa opýtal, na toto to fórum je! : )
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Nastavenie nahrávania - pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa moniatko »

Pokiaľ som sa dobre domnievala, že sa jedná o 765, tak som našla manuál po nemecky.
Preložím tak, ako som to pochopila:

V manuáli je v podstate napísané, že kalibráciu ako takú to nemá, v podstate keď nahrávaš, tak si len dolaďuješ zvuk podľa toho, ako sa ti to zdá najlepšie (ako ti to najlepšie v uchu hrá).
1. pusti zdroj (CD, LP, mobil....)
2. nastav Record Level a pusti nahrávanie
3. točíš Bias-om ( mínusom pridávaš výšky, plusom uberáš) a prepínaním medzi Source a Tape (tlačítko Monitor pravdepodobne) si uchometricky doladíš tak ako to tebe vyhovuje
4. pokiaľ je rozdiel hlasitosti medzi Source a Tape, podľa potreby pridáš/ubereš Rec Calibration pre každý kanál zvlášť (ak nahrávaš s Dolby je táto funkcia dôležitá)


Ak môžem doporučiť, čo je dosť dôležité, zohnať si čistý lieh (určite nad 90%!!) alebo IPU a poriadne si vyčistiť páskovú dráhu. Najlepšie, ak môžeš poručiť pomocníka, aby ti s LED svetlom svietil, aby sa všetko ukázalo. A po vyčistení to určite nechaj aspoň tých 15 minút odstáť.
Pri tom čistení sa nie vždy všetko ukáže hneď, preto je dobré si na to aj posvietiť. Po viacerých čisteniach sa už nemusíš báť, nové pásky nezanechávajú taký bordel ako použité, ktoré nevieš kto ani kde prehrával.
Naposledy upravil/-a moniatko v Streda, 15. Júla 2020, 19:29, upravené celkom 1 krát.
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Nastavenie nahrávania - pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Stano »

Technics Rs-b 765.
Ide mi hlavne o to, že ja ani neviem, čo si mám pod pojmom kalibrácia, bias a podobne predstaviť. Keď som ja robil záznam na kazety, stlačil som rec play a bolo :D Chcel by som vedieť, čo si pod tými pojmami predstaviť, teda čo tým dosiahnem.
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Nastavenie nahrávania - pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Stano »

Moniatko ďakujem. To je návod, že uchometricky, presne toto som nechcel :D
Ešte mi to dovysvetlite tak všeobecne. Také tie veci lepšie výšky a tak.
Čítal som niekde o dragone, že generátor frekvencií a nastavenie.
Asi to budem musieť pokúšať a porovnať čo tým dosiahnem na normál a CrO2, možno to skôr pochopím.
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Nastavenie nahrávania - pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa moniatko »

Kalibrácia je po sedlači povedané "zladenie"
Ide o to, aby si danú kazetu zladil so svojím strojom, aby si z nej dostal čo najlepší výkon.
Stroje sú nakalibrované na určitý druh pások, tzv. výrobná kalibrácia. Podľa všetkého je tvoj stroj nakalibrovaný na Panasonic Kazety, ale kto im to robil, s tým sa obráť na EZtka.
BIAS je komplikovaná vec, ale je neoddeliteľnou časťou kalibrácie. Jeho úlohou je v podstate "skrotiť mikročiastočky pásky" -nebudem zachádzať do detailov, aby nekládli odpor hlave.... Je to dosť komplikované vysvetliť to cez internet a polopatisticky.
Ja to dokážem pochopiť, ale nie vysvetliť. Možno ti to bude vedieť lepšie vysvetliť Nstar (môj tzv učiteľ : ))
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Nastavenie nahrávania - pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa moniatko »

Stano napísal: Streda, 15. Júla 2020, 19:33 Moniatko ďakujem. To je návod, že uchometricky, presne toto som nechcel :D
Ešte mi to dovysvetlite tak všeobecne. Také tie veci lepšie výšky a tak.
Čítal som niekde o dragone, že generátor frekvencií a nastavenie.
Asi to budem musieť pokúšať a porovnať čo tým dosiahnem na normál a CrO2, možno to skôr pochopím.
uchometricky to je taký výraz no : ) chápem
ono sa to nejako odborne ani nedá povedať, musíš sám svojím sluchom posúdiť, či sa ti tá nahrávka zdá dobrá alebo ju treba doladiť
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Nastavenie nahrávania - pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa moniatko »

Tvoj magič nemá generátor tónov, takže to nebudeš môcť "ladiť" podľa očí, ale podľa sluchu. No v podstate je to to isté a možno aj lepšie.
Preto použitý výraz "uchometricky" alebo inak "meriaš podľa svojho sluchu"

V Rec calibration ide v podstate o to, že porovnávaš nahrávku so zdrojom a keď počuješ, že je zdroj hlasnejší, tak nahrávke pridáš a naopak. To môžeš pozorovať aj na displeji, ak je tam rozdiel.
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Nastavenie nahrávania - pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa Stano »

Takto nejak to potrebujem vedieť. Dnes som videl nejaký Kenwood na aukre, tam to písali, že má mechaniku zhodnú s nakamichi a nastavenie je ako u dragona.
Ja som s tým Technics-om nadmieru spokojný, za tie peniaze to bolo skoro darované. Vintage hifi, musí byť aj o týchto základoch,čo budem robiť keď kúpim nejaký kotúčak.
S gramofónom to bolo ľahšie, tam popis nastavení a pojmy okolo toho, sú všade aj 100 krát na nete.
Keďže vládneš nemčinou, ak môžem poprosiť nenašla by si na YouTube nejaké video kde to niekto nastavuje a vysvetľuje(ale radšej anglicky). Odkaz na fóre pre budúcnosť.
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Nastavenie nahrávania - pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa moniatko »

Ozaj, s manuálu len tak orientačne nastavenie Biasu.
Neber to stopercentne!
Tie pásky majú značne rozlišné zloženie od 90tych rokov po dnes. Napr. dnešná Maxell UR je úplne odlišná od staršej.



PS:
Tvoj magič nemá chybu, mne osobne sa páči a na moje puntičkárstvo ako stvorený.
Len je pre skúsenejších, neboj ale, rýchlo sa do toho obuješ : ))
Prílohy
bias.png
bias.png (108.36 KiB) 4768 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: Nastavenie nahrávania - pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa moniatko »

Nemám dobrú nemčinu, ale trpezlivosť xD
A google prekladač.

Ono nedá sa tu moc čo vysvetlovať, nemôžeš porovnávať svoj stroj s Nakamichi : ))
O nakamichi sníva snáď každý.

Ak sa chceš učiť v praxi, odbaľ si BASF chromdioxid extra II a skúšaj, tak najlepšie na nej uvidíš všetky rozdiely a možno ťa naučí ako to všetko funguje.
Napísať odpoveď

Návrat na "Návody, servisné manuály či schémy a pod."