Výmena vankúšika - transplantácia

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2657
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Výmena vankúšika - transplantácia

Príspevok od používateľa AdmineR »

pasoval ako r.. na š.....ľ
Prílohy
20200725_084514.jpg
20200725_084504.jpg
20200725_084456.jpg
Používateľov profilový obrázok
AdmineR
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 2657
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 08:53

Re: Výmena vankúšika - transplantácia

Príspevok od používateľa AdmineR »

darca bola kazeta Mark II a prijemca AGFA Ferrocolor
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vankúšika - transplantácia

Príspevok od používateľa EZ647 »

Mimo to si nedopustím fotku špongie, nová a nová keď ju raz stlačíte už takto ostane :)
Prílohy
IMAG0592.JPG
IMAG0592.JPG (86.55 KiB) 3130 zobrazení
IMAG0610.JPG
IMAG0610.JPG (85.54 KiB) 3130 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1335
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Re: Výmena vankúšika - transplantácia

Príspevok od používateľa Teslák »

Už pamatuje.Mám takové ,ale fungující.Co to je za pásek na poslední force,vypadá jako chromdioxid.
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vankúšika - transplantácia

Príspevok od používateľa EZ647 »

Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Výmena vankúšika - transplantácia

Príspevok od používateľa Stano »

Dajú sa tieto vankúšiky niečím nahradiť? Čistil som včera zopár kaziet a v dvoch by som potreboval výmenu. Nejde o žiadne vzácne kazety, len si chcem vypočuť čo na nich je. No je na nich disco 90 roky a nahrávka mizerná, ale z nostalgie spomínam prečo som nechodil po diskotékach :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vankúšika - transplantácia

Príspevok od používateľa EZ647 »

Niekto niekde písal o použití materiálu zo suchého zipsu, no neviem, neskúšal som. Ale v prípade dual capstan deckov, nie je vankúš potrebný.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Výmena vankúšika - transplantácia

Príspevok od používateľa EZ647 »

Chcel som založiť extra vlákno na servis kaziet, aby bolo všeobecné a univerzálne, ale ono je to jedno a toto mi postačí.
Moja dlhoročná dilema sú Špongiové vankúše v starých kazetách Memorex, Scotch, Basf USA a niektorých ďalších menej známych.

Už by bolo načase aby som sa pozrel na to ako tie kazety hrajú a stále to nebolo celkom možné kvôli špongiám, takže dneska som si tu pripravil jednu Memorex dB Series z roku 1985 vyrobenú v USA v Tandy.
Ak sa pošťastí, kazetu by som nahral buď zajtra alebo behom týždňa.

Kazeta Memorex základnej rady ferro dBSeries, ktorá sa podobá na SKC a ľahko sa dá zmýliť s jej vzhľadom, čomu sa povenujem neskôr pri nahrávaní a dlhom článku ako vždy.
IMAG0107.JPG
*
Prvý problém, kazeta je zvarená/zlepená, paradoxne to bol v USA štandard tých najstarších kaziet, až neskôr sa prešlo na skrutky, u nás a v Japonsku to bolo naopak, čo je celkom vtipné. Praktikoval to Memorex, Ampex len v niektorých kusoch, potom aj Scotch.
Kazetu je nutné vhodne načať a potom pokračovať po obvode pokiaľ sa dá, a v prípade nutnosti to spraviť aj z opačnej strany.
Samotná kazeta nevyniká konštrukčne, ale sú tam minimálne dve mimoriadne debilné riešenia a to spojenie kaziet týmto spôsobom kde sú prvky a hrany debilne tvarované, aj ich protikusy bez okrúhlych pinov v rohoch, teda zlepiť to pôjde len tak aby sa nepovedalo.
IMAG0111.JPG
IMAG0115.JPG
IMAG0116.JPG
*
Horná stredová časť kazety má taky extra úchyt plastových západiek, kde kazeta držala najpevnejšie do poslednej chvíle a pri otváraní sa už prelamovali steny kazety v strede, nakoniec jeden zobák povolil a odlomil sa.
IMAG0113.JPG
*
Druhý problém je ten systém špongie, je tam akási kovová klietka tvarovaná z plechu a vsadená do hlbokej plastovej kóje.
Miesto pre klasický vankúš tam proste nie je.
U bežných kaziet sú dve plastové osky po ktorých sa kĺže páska pri prechode hlavami na vankúš, pod oskami je uchytený pružný plech vankúša, páska prechádza po vrchnej časti osiek, takže úchyt vankúša je mimo dosah pásky.
V tomto prípade Memorex je kója ako tri pevné steny plastu bez medzier, so zaoblenými vrchmi pre prechod pásky, ale žiadne medzery pre náhradný vankúš. Takže jedna možnosť je tam vyrezať, vybrúsiť drážky, ale to je veľmi pracné a okrem toho bude strašne mnoho bordelu z plastových pilín, potom to čistiť a pod...
IMAG0120.JPG
*
Pôvodné riešenie je len klietka zo štyrmi stenami zohnutými do tvaru kvádra s otvoreným vrchom a trochu zvláštne tvarovaná, do ktorej je nalepná podivná pena, ktorá po rokoch pri stlačení sa už nevráti späť a ostane z nej len placka, hmm žeby nepoužili pamäťovú penu? :D
IMAG0121.JPG
IMAG0122.JPG
IMAG0123.JPG
*
Ak starú penu odstránim, a položím na vrch klasický vankúš, je vidieť o koľko šírka pliešku presahuje do strán.
IMAG0124.JPG
*
no tu nastáva trochu plechariny a šikovné ruky, moje to nie sú, do bočných strán klietky spraviť výbrus alebo otvor na usadenie nového pliešku s vankúšom, ktorý potom zahneme smerom dole a v celej konštrukcii kazety bude po zložení fixovaný do strán aj vertikálne. Ale ja mám doma len veľké nožnice na plech, s ktorými strihám dosky kuprexitu alebo jemné štikačky na tenké drôtiky, takže som sa s tým vytrápil, ale na hrubo od oka som tam ten žľab spravil. Potom ale presahujúce kúsky pružného plechu nového vankúša je nutné ohnúť dole.
IMAG0125.JPG
IMAG0126.JPG
*
Nakoniec to zmontovať a kazetu zlepiť, ideálne nie v stredovom pine, aby sa dala ľahko rozrezať ak by niečo náhodou.
IMAG0127.JPG
IMAG0128.JPG
Aj keď to na fotkách vyzerá zmontované dobre, tak by som doporučil podstatne vyššiu presnosť toho výrezu než je u mňa.

Napriek tomu to funguje, skúšal som tri stroje a porovnal výsledky z predošlým testom so špongiou, a z nepoužiteľnej kazety sa stala celkom slušne hrajúca kazeta, kde limit je hlavne vek, stav a kvalita pásky. Pri testoch sa nevyskytlo žiadne kolísanie.
No človek sa praxou učí a preto som si všimol niekoľko podstatných vecí.
Vankúš takto osadený na pružnom pliešku je krátky a jeho pružnosť je tak obmedzená smerom dolu kvôli skrátenej ploche plechu.
Nasilu sa prehne dole až moc a trochu sa aj zasekne, ale funguje to.
Umiestnil som ho tak hlboko, aby sa pri voľnom stave páska nedotýkala plste. Ale po testoch som si všimol že je zatlačený hlbšie, takže do budúcna by som ešte výrez a umiestnenie pliešku doporučil znížiť než to mám teraz, pri play a rec by mal byť kontakt s hlavou dostatočný a nie príliš silný.

Napriek tomu pohyb pásky v decku je bez nepríjemných zvukových efektov šúchania a škrípania, po použití miesta pásky vyzerajú v poriadku, žiadny náznak rýh či stopy že prešli hlavami, ani žiadny oter z pásky na hlavách, takže zrejme to vyhovuje.

Na záver ešte raz Ďakujem Janvysovi za poskytuný matroš náhradných dielov do kaziet a pripomínam že kaziet so špongiou mám veľa, takže kľudne môže posielať ďalšie vankúše :D

Druhý záver je že dneska sa neoplatí veľmi tieto kazety používať z hľadiska kvality, hlavne nie na nahrávanie. Pri občasnej nutnosti, alebo potrebe nejakej archivácie dobových záznamov je vhodný dual capstan, ktorý nepotrebuje prítlak vankúša.

Jediná výnimka je asi táto kazeta:
https://ez647.sk/cc/memorex_metal.html
Ktorá je asi jediná metalka na svete o ktorej viem že má špongiový vankúš a v teste hrala chvíľu excelentne a na chvíľu sa zvuk stratil úplne, tak tu by to malo celkom zmysel spraviť poriadne, inak staré ferro a u Memorexu pravé chromdioxidy asi zmysel mať až tak nebudú, len pre mňa a moje kazetové rituály, takže až bude ďalšia transplantácia tak to skrátim.
Až budú testy, tak porovnám výsledky zvuku bez a s vankúšom.
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Výmena vankúšika - transplantácia

Príspevok od používateľa jhradec »

A nebylo by smysluplnější transplantovat pásek do jiného těla kazety - šroubovacího a s planžetovým přítlakem.?
Kdysi jsem si upravoval kazety POLIMER LH - Maďarské-> planžetovými přítlaky z NDR. Tam se jako dÍly daly koupit samostatně. Bohužel zásoby už dávno došly. :(
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"