AA a AAA, a atď

všetko čo sa nehodí medzi hifi, autá a zvyšok

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: AA a AAA, a atď

Príspevok od používateľa EZ647 »

Nstar: ta nabíjačka bola v tej dobe asi hodne univerzálna a určite pod rôznymi značkami, a ďalšia verzia už vedela dve 9v batérie :) Napriek tomu je to totálne jednoduché, je tam malé trafko, menšie asi než v rádiobudíku od Vietnamcov a na každé pripojenie batérie jedna usmerňovacia dióda a koniec, plus LEDky s odpormi a žiarovka, žiadna ďalšia elektronika.

Podľa toho čo som čítal, tak na nej môžeš nabíjať aj Ni-MH na základe uvedenej kapacity článku si vypočítaš dĺžku nabíjania, ale ten čas by bol neskutočne dlhý, a nereálny.
Eneloopy sú veľmi chválené všade ako najlepšie články typu NiMH, ale ja nemám žiadne skúsenosti, prakticky keď som skončil s bežným walkmanom, resp som mal potom ten tenký slim Panasonic na jednu tužku, ten mal také veľké výdrže že mi stačil pakel suchých článkov.
Neskôr som asi ešte 1-2roky používal historický digitálny foťák Fuji ktorý bol na 4 tužky, tam som mal NiCd. Inak skoro žiadna potreba po nabíjacích článkoch, všetky ostatné zariadenia mi vykryli alkalické tužky, prípadne novinka posledných rokov AA typ FR teda jednorázové lítiovky. Tie sú napríklad zaujímavé tým že dajú veľa na začiatku, ale prišlo mi že náhle skončia skôr než alkalické pri trvalej záťaži, ale do diaľkáča a pod máš pokoj na hodne rokov.
Dneska mám ešte na príležitostné fotenie jeden kodak, na dve tužky, ale musí sa používať originál foto batéria CVR, alebo nabíjacia Lion, inak je to nepoužiteľné.
Ale čo sa týka Panasonicu a Eneloopov, príde mi že oni hodne dobre vedia vytiahnuť technológie článkov na maximum, kde iný výrobcovia zaostávajú, Panasonic má svoje veľké plusy, a to sa týka aj gélových olovených AKU do záložákov, kde ponúkajú oveľa viac než iný.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: AA a AAA, a atď

Príspevok od používateľa EZ647 »

A ešte chcem povedať, že z alkalických by som dal asi prednosť Varte pred veľkými značkami, dokonca Lídlovské Aerocell sú podľa sériových čísel Nemecké Varty.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: AA a AAA, a atď

Príspevok od používateľa oneeeee »

nabíjačka ešte zostala a je aj funkčná . plošák je už na jednom mieste čierny , spálený od najhrubších baterii .
alkalická bateria varta mi v dialkovom potiekla . asi preto , že dialkové nebolo ani používané . bateria tam bola dva roky .
a samotná výdrž je tiež niekde inde . lebo . . . kupujeme skladové ležiaky . a baterie by sa mali nabíjať takým istým prúdom ako sa aj vybíjajú . vie niekto kolko mu žerie walkman ? nie .
prešiel som na lithiové .
Prílohy
5.jpg
6.jpg
7.jpg
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1015
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: AA a AAA, a atď

Príspevok od používateľa jhradec »

Po zkušenostech musím říct- jedině SANYO. Nejen v AA a AAA, ale i v akumulátorovém nářadí. Firmy, které repasují baterie dávají záruku 6 měsíců. Na SANYO - 2 roky. SANYO měla patenty i v LiOn aku. Převzala Panasonic- bývalá Matsushita.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: AA a AAA, a atď

Príspevok od používateľa oneeeee »

treba si kúpiť toto https://www.aliexpress.com/item/4001051 ... web201603_
po skúsenostiach s bateriami 3,7 V doporučujem do 5000 mAh . čím viac tým väčší ojeb .
Prílohy
alcaline .jpg
alcaline2 .jpg
alcaline3.jpg
Naposledy upravil/-a oneeeee v Štvrtok, 30. Júla 2020, 09:52, upravené celkom 2 krát.
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: AA a AAA, a atď

Príspevok od používateľa Nstar »

Oneeeee - nepoznam tu značku Jungla, čo by mi nevadilo ale už fakt sa mi nechce mať rôzne po suflikoch baterky. Nebránim sa samozrejme, sú nejaké kladné skúsenosti?
Stano - ďakujem za ponuku, nemusis mi nič posielat, ja ti samozrejme verím, že sú dobre
EZ - podľa mňa by to až tak dlho netrvalo, asi nejak 15- 20 hod. To by mne nevadilo.
Teraz trochu počtov:
15 e baterky eneloop a 60 e nabíjačka= 75e

V jednote sú baterky zincove za 0,20ks to je 375 bateriek.
Jasne jedna zinkova nevydrží toľko ako jedna nimh (možno) ale nič nemusím nabíjať, nenaserie má to že to nefunguje po pol roku a keď sa to vybije tak to zahodim. Žiadne tipovanie či je zla nabíjačka alebo baterka alebo oboje.

Spolu s vašimi odpoveďami a mojimi poctami som si asi odpovedal, 375 bateriek mi vydrží dost dlho a neviem či by tie Eneloop boli schopné po takej dobe ešte spoľahlivo fungovať. Tie moje nevydržali ani prd, takze ked by som kupoval 375tu zinkovu mal by som už asi 50tu nimh. Toľko k tej ekológii.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: AA a AAA, a atď

Príspevok od používateľa oneeeee »

kto si čo kúpi a či s tým bude spokojný je na vás . ja som si takto kúpil asi 30 batérii z aliexpresu podivnej značky a vydržali dlhšie ako nabíjateľná varta , alebo duracel . ono totiž ide aj o vek nabíjateľnej batérie . ak je skladovateľná v sklade niekolko rokov , nepomôže ani vychválená značka . staroba , je staroba .
pozor na vysokú kapacitu baterie
https://www.youtube.com/watch?v=zFmWwsW ... e=emb_logo
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: AA a AAA, a atď

Príspevok od používateľa Nstar »

A to to je veľká pravda, že ak sa to niekde povaľuje v sklade dlho, tak mi je prd platne že to kedysi výrobca nabil fukanim vánku alebo slapanim na bicykli.
Inak ni mh značky vatra a kodkodak alebo aj iné sú presne tie ktoré si nekupim už ani výmenou za zuvacky.
Používateľov profilový obrázok
oneeeee
čestný člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: Štvrtok, 13. Septembra 2018, 19:53

Re: AA a AAA, a atď

Príspevok od používateľa oneeeee »

s baterkami je to tak : kúpil som zi zváraciu kuklu za 400 € . dve gombíkové baterie mi vydržali 3 roky . po výmene kupujem každý rok . ? . výrobca - nové baterie , dodáva do nových zariadení , kde je potrebná batéria . na skladovanie mu nezostane čas . a tak to kupujú veľkosklady a tam to starne .
A K A I Am 67 , 39 GX 620 , 67 , R35 , R66 M959W CD 57 , 55 , 49 AT - 26 , 57 EA M-659 AP - M10 AJ 530 FL , 490 FL , VS A77 EOG , VS-G855 JVC HR-D 210EE SHARP GF 4646 , Panasonic S-VHS NV-FS 100 , 8 x trojpásmo
Používateľov profilový obrázok
rado
mazák
Príspevky: 126
Dátum registrácie: Streda, 27. Novembra 2019, 22:38

Re: AA a AAA, a atď

Príspevok od používateľa rado »

Ja sa pridávam ku fanklubu Eneloop. Mám ako pôvodné Sanyo tak novšie Panasonic, a nedám na ne dopustiť. Nižšia kapacita než "obyčajné" NiMH, ale eneloopy boli myslím prvé na trhu s technológiou nízkeho samovybíjania, takže aj po roku ešte OK, nie že po 2-4 týždňoch samovybíjaním na nule. Dnes už robí NiMH s nízkym samovybíjaním skoro každý, okrem eneloopov mám ešte GP ReCyko+ ("obyčajné" GP NiMH nemôžem veľmi doporučiť, niekoľko párov som "zodral") a Panasonic Infinium (tie Panasonic robil ešte kým eneloopy patrili Sanyo).

Ak potrebujem lacnejšie NiMH tak kúpim Lidl značku Tronic. Nevýhoda je že ich majú len keď je akcia alebo potom cez eshop. Ale používam ich kvôli cene tam kde je väčšie riziko zničenia/straty (fotopasce a pod).

Nabíjam nabíjačkou Voltcraft IPC-1.
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: AA a AAA, a atď

Príspevok od používateľa Kazetowich »

mám ešte pôvodné biele Eneloop Sanyo a ešte pred rokom držali (majú asi 10 rokov aj viac) - no tento rok už končia s kapacitou.
Preto som nakúpil ako náhradu nabíjateľné zelené ReCyko+ a ReCyko Pro+ (čierne) a som s nimi spokojný. Dve vo walkmane hrajú v pohode cez 5 kaziet +
Možno aj 10 - nerátal som to. Závisí aj na hlasitosti a walkmane - každý žerie inak. Aj na kazete (dĺžke a či ide ľahko či nie)
Tie ReCyko nabíjam v pôvodnej nabíjačke Sanyo čo bola k Eneloop. Trošku ste ma vystrašili o tej teplote - lebo aj pôvodné Eneloopy boli pri nabíjaní riadne horúce - že sa nedali udržať v ruke - takisto aj ReCyko .. hmm
No Eneloopky aj napriek tomu zohrievaniu vydržali 10+ rokov
RwCyko sú u nás bežne v elektroobchodoch aj na webe. A nestoja nejak extra peňazí.
Prílohy
recyko+.jpg
recyko+.jpg (28.69 KiB) 3776 zobrazení
recyko pro.jpg
recyko pro.jpg (34.5 KiB) 3776 zobrazení
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
rado
mazák
Príspevky: 126
Dátum registrácie: Streda, 27. Novembra 2019, 22:38

Re: AA a AAA, a atď

Príspevok od používateľa rado »

Presne tieto zelené ReCyko+ 2700 mám, a do walkmana Toshiba KT-4111 nevôjdu (prvú vložím, ale druhá sa už založiť nedá). Asi to poznáte, NiMH sú typicky nepatrne hrubšie než bežné alkalické AA... Keď mi to teraz bolo pripomenuté, tak schválne skúsim eneloopy, či náhodou.... kdesi som čítal, že sú o niečo užšie.

Víťazoslávne hlásim, že síce len tak-tak, ale eneloopy vôjdu :-)

Aktualizácia: orientačne, hrubo a veľmi narýchlo som ich zmeral, a priemer bol cca takýto:
  • GP ReCyko+ 2700 - 14,22 mm
  • Panasonic Eneloop - 14,10 mm
  • AVACOM (alkalické) - 13,99 mm
Napísať odpoveď

Návrat na "Rôzne veci čo vás trápia"