C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony CD-IT 120min rok 1998 Made in USA/Mexico/Japan, USA trh
https://ez647.sk/cc/sony_cdit_usa.html#98

Kazety tejto USA rady pre triedu High Position (akože chrome) nezbieram až tak rád, práve kvôli povesti nebezpečnej Mexickej pásky, a dizajnovo tiež nie sú práve najlákavejšie, často krát jedno tvárnejšie a strohejšie než Európske verzie CDit II. Napriek tomu webu to neublíži a ceny nie sú tak extrémne ako u iných kusov, takže je to tu, proste ďalšia z USA CD-IT v zbierke a prvýkrát ako C120.
Dalo by sa k histórii modelu povedať že Sony v Amerike postupne opúšťala zažité modely a nahradila ich výhradne týmito akože pestrejšími modelmi, kde sa zase vo veľkom propagovalo CD. V Japonsku bola obmena klasických modelov hneď na začiatku 90tych rokov podstatne drsnejšia a z toho základu tam neostalo takmer nič. V Európe, krajine ktorá bola postavená na chromdioxidových základoch, tak výrobcovia väčšinou opúšťali vyššie triedy ferro. Sony bol toho jasným príkladom zabiť HF-S model v prvej polovici 90tych rokov a HF-ES ešte skôr, no ale to som zase odbočil od témy.
Pozrieme sa trochu na históriu modelu CD-IT High position v USA:
Model je v USA predávaný približne od roku 1992 ako High position CD-IT a CD-IT PRO.
Oba modely kvalitatívne zastupovali triedy pásov UX a UX-S.
Existovali súbežne s triedou UX ešte asi dve generácie, CD-IT PRO zanikla skôr, potom prišla CD-IT pre triedu normal, kde to v názve modelu proste nie je uvedené jasne rímskym číslom, len v popise kazety že je to normal alebo High.
Samo o sebe by to nevadilo, keby sa nestriedali Japonské pásky Sony s Mexickým Aurexom, teda ak by neprišla aféra ohľadne ničenia hláv páskami z kaziet CD-IT USA Made in Mexico, tak by bol už len ten kozmetický problém že výrobca do jedného typu dával dve extrémne odlišné pásky typu II s extrémne odlišnými zvukovými a magnetickými vlastnosťami.
Menší prehľad na fóre USA rady CDIT
Dal by sa pre USA líniu spraviť menší rozpis:
CD-IT High 1992 - 2001
CD-IT PRO 1992 - 1997
CD-IT normal 1998 - 2001
v porovnaní s UX radou v USA:
UX skončil ročníkom 1997, obsahoval Japonskú UX pásku
UX-S skončil už v roku 1990, asi aby nemuseli konkurovať červenému Európskemu vodiacemu bloku, asi to radšej pretvorili na CD-IT PRO
UX-Pro skončil ročníkom 1996, predpokladám že obsahoval Japonskú UX-Pro pásku, nemám v zbierke
z mojej zbierky je to asi nasledovné a neviem zaručiť že je to vždy pre všetky šarže:
CD-IT 1992 obsahuje pravú UX pásku, nahrával som a testoval, farba neklame v tomto prípade, vzadu je uvedené že je zložená v Mexiku z dielov Japan a USA, takže aspoň tomu by sa dalo veriť. Japonský komponent je v tom prípade asi páska :)
CD-IT 1998 dnešná verzia to uvádza taktiež, pozrieme sa na to o chvíľu že je tam pravá UX páska
CD-IT 1999 uvádza len Made in Mexico, nová čierna páska, presne touto verziou modelu začalo vlákno o ničení hláv na Tapeheads.net
CD-IT 2001 taktiež len Mexico, taktiež čierna páska, výborný zvuk, na Tapeheads.net tvrdia že hlavy neničí, možno zmenili recept, alebo nie je len dostatočne odležaná a spojivo nedegradovalo, podobne ako si myslím že to bude aj u tých problémových verzií, že nie všetky kusy budú teraz zlé, ale neskôr môžu byť...
CD-IT PRO 1992 je výrobne zhodná s vyššie uvedenou CD-IT pre ten rok, bezpečná
CD-IT PRO 1996 tu sa tiež uvádza Japan components, ale páska je čierna, ešte si to potom prejdem, na test priesvitnosti do istoty

Dnešná kazeta, balenie:
Slide Case s bočným vysúvacím systémom kazety, ktorý väčšina z vás pozná, ale nie je z takého bieleho mäkkého plastu ale z čiernej a priehľadnej tmavej polovice z klasického tvrdého plastu. Namiesto bookletu máte priložené samolepky pre kazetu aj pre polep tohto puzdra s inštrukciami, ale jednoduchým dizajnom
Fólia je modrá s veľkým dôrazom na vysúvajúcu sa kazetu zo slide case.
Zadná strana informuje o výrobe komponentov v USA a Japonsku, zmontované v Mexiku. Najviac technický údaj čo na balení nájdete, je že kazeta patrí to triedy typu II a hrací čas.
Ospravedlňujem sa pre rýpalov, je tam uvedená aj dĺžka pásu v metroch (178m) - mimochodom na USA kazete tam metrom určite rozumejú dobre :D

Kazeta:
Jedná sa o klasické telo v modrom prevedení, ktoré bolo u nás v CDIt II aj HF v druhej polovici 90tych rokov s tými pekne tvarovanými oblúkmi vo vodiacej časti kazety.
Plus má za biele cievky Sony s čiernou svorkou čo u nás v modrej verzii nebolo. Mínus má zase za trochu nepeknú potlač medzi cievkami.
Zavádzací pás štandardne s azúrovým začiatkom pre C120.

Páska:
Tmavá hnedá, klasický odtieň UX, jemne priesvitná, takže ani na chvíľu nepochybujem a považujem ju za pravú UX a bezpečnú, len neviem zaručiť že všetky šarže v tomto balení budú obsahovať identickú pásku, takže pozor na to.

Kazetu som získal nedávno v 08/2022, test len Akai, vzhľadom k páske kľudne použiteľná na dlhé výbery.

Akai DX-57, 7.9.2022:
High Position type II.
+4db, bias -4, výstup z pásky je slabší o 2db
Aj keď sa jedná o pomerne moderný a obávaný model zostavený v Mexiku pre USA trh, kazeta bola asi reálne vyrobená v roku 1999, tak výnimočne obsahuje pravú Japonskú UX pásku a teda je táto kazeta bezpečná a kvalitná, samozrejme nemôžem zaručiť že to bude platiť pre všetky kusy v tomto prevedení.
Zvukovo je naozaj veľmi dobrá, výkon je viac než slušný na C120, výškovo malé podbiasovanie a hrá to ako zdroj, priestor výborný, žiadne poruchy ani kolísanie, veľmi dobrý výsledok, plný zvuk, vysoká spokojnosť.
Kazeta v balení slide case.
Páska má presne ten zvláštny tmavohnedý odtieň typický pre UX pás a presvitá, čo Mexické Aurex typ II nikdy nepresvitajú a nikdy nemajú hnedý odtieň.
Akai nechal jemne zvlnené okraje pásky a jemný náznak čiary na okraji pásky.

Takže do zbierky určite, na nahrávky až si overíte podľa farby a priesvitnosti že tam nie je Mexický pás tak odporúčam, inak nie.
UX pás sa už osvedčil viac krát, len musí byť v dobrom stave a je to nádhera.

Nstar:
C120 od Maxell som v takej starej verzii tela ešte nemal, ale na prvý test ide nádherne, ľahký chod cievok.

Oneeeee:
Že tam dali UR píšem automaticky, je to vysoká pravdepodobnosť, nakoľko iné ferro pásky Maxell veľmi nevyrábal a neverím že v tej dobe tam pchali OEM, samozrejme výrobné šarže a postupné zmeny v receptoch sa mohli meniť, ako aj farba UR pásky medzi rokom 1988 a 1998, ale vždy je to len pravdepodobnosť, keďže nemám mikroskop ani neviem presne ako to plnili a aké mali obchodné vzťahy, tak je to vždy môj názor.
No ale hlavne neporovnávaj s Maxell UR po roku 2002, keď tam pchali už takmer výhradne Kórejský pás Saehan, a neskôr rôzne Čínske pásy.
Prílohy
IMAG0275.JPG
IMAG0275.JPG (143.17 KiB) 1824 zobrazení
IMAG0276.JPG
IMAG0276.JPG (146.54 KiB) 1824 zobrazení
IMAG0773.JPG
IMAG0773.JPG (157.36 KiB) 1824 zobrazení
IMAG0774.JPG
IMAG0774.JPG (138.17 KiB) 1824 zobrazení
IMAG0775.JPG
IMAG0775.JPG (150.76 KiB) 1824 zobrazení
IMAG0776.JPG
IMAG0776.JPG (152.17 KiB) 1824 zobrazení
IMAG0777.JPG
IMAG0777.JPG (148.23 KiB) 1824 zobrazení
IMAG0778.JPG
IMAG0778.JPG (132.3 KiB) 1824 zobrazení
IMAG0779.JPG
IMAG0779.JPG (127.66 KiB) 1824 zobrazení
IMAG0780.JPG
IMAG0780.JPG (103.84 KiB) 1824 zobrazení
IMAG0781.JPG
IMAG0781.JPG (119.9 KiB) 1824 zobrazení
IMAG0782.JPG
IMAG0782.JPG (116.11 KiB) 1824 zobrazení
IMAG0783.JPG
IMAG0783.JPG (97.29 KiB) 1824 zobrazení
IMAG0784.JPG
IMAG0784.JPG (108.52 KiB) 1824 zobrazení
IMAG0785.JPG
IMAG0785.JPG (141.05 KiB) 1824 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa Nstar »

Nepáči sa mi fólia, je taká generická ale kazeta je pekná a ten Slide Case je proste svoj a nálepky aj keď sú neni pekné tak je to zábavná hračka, páči sa mi, že tam máš kvalitný pás a už menej, že ho tam môže vystriedať šmirgeľ. Keby to bolo isté, že v tom bude pravá UX páska tak by som si to vedel predstaviť na mixy z rôznych zdrojov, predsalen nízky šum typu II sa hodí pre tieto dlhšie pásy a zvyčajne ľahký chod Sony kaziet zasa by mohol trochu kompenzovať dĺžku pre walkman mechaniky
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Mať C90 alebo inú verziu, asi by to bolo jasnejšie, ale takto ťažko povedať.
Vieme ako to bolo s niektorými CDix v prechodovom období, C120 Sony Japan pás a kratšie Mexiko pás :D
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa Kazetowich »

Katastrofa čo za bordel - kadejaké pásy do kazety, už v tej dobe to bol des. Preto hovorím že poriadok vo svete končil v roku 1979. Potom začala táto sodoma gomora
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

to som tu ešte nebol :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa Nstar »

zasa v 79´ tie kazety a kazeťáky neboli ktoviečo, výnimky samozrejme nájdeš ale nič moc no
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647 napísal: Pondelok, 16. Mája 2022, 17:56 Hidisc 120min rok 2021? Made in China, Japonský trh, 4-pack
https://ez647.sk/cc/hidisc.html

Najbližší týždeň tu pribudne 7kusov C120 kaziet v rátane tejto.
Hidisc značka ako z DVD alebo zaniknutého HD DVD formátu, aj v rátane podobnosti loga.
...
Ahoj, raději píšu takto, abys měl odkaz na příspěvek (ze 44. strany).
Předem se omlouvám, pokud jsme to už řešili, ale nějak si to nemůžu vůbec vybavit.. Tyto mléčné kazety z toho 4balení jsi vracel nebo máš ještě přebytky?

Když jsem to tehdy v práci četl, tak mě okamžitě zaujala i přes to, že píšeš o nekvalitě pásku. Přeci jen, mléčnou kazetu mám jen jednu, takže bych byl rád za jakoukoli další.
Taky mě ale zaujala hned ta následující:
Dai-ei - Savings 120min rok cca 1999-2003 Made in Korea by Saehan, Japonský trh, 5-pack


---
Nstar napísal: Nedeľa, 12. Júna 2022, 14:29 podľa mňa by si mohol kúsok cez mikrák nahrať a skúsiť poslať a ten zasa pridá a pošle ďalej až sa kruh uzavrie, pásik sa minie a vráti sa to k tebe a ty budeš mať 120min parádnych informácii alebo a to by bolo ešte lepšie, keby každý z nás vymyslí, zhudobní a zaranžuje no a napokon nahrá jedno hudobné číslo a budeš mať various...NSK má výhodu no
I tebe zdravím a pardon, že odepisuji až ze 46. strany.
Jako taková věc by taky nebyla špatná :-). Ostatně něco podobného mě napadlo už při plánování toho "kazetového projektu" (viz odkaz níže), který se ale bohužel odložil na dobu neurčitou a vzhledem k tomu, že mi nejede už ani ten Dual, tak tento plán jen tak hned neožije :-| .
viewtopic.php?t=1818

Každopádně ale nějakou putovní kazetu by se už mohlo zrealizovat, i kdyby byla jen jedna.
Hmm, a zas mě napadlo nějaké vylepšení tvého nápadu, ale nechám to být..
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Daiei aj Saving by ešte mali byť k dispozícii.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2850
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Teda, tak to by bylo super :-).
A co za ni, to asi pak do e-mailu, či?

Jinak mě teď tak napadlo, pokud máš volné ty dva zmíněné modely, kolik vlastně přebytků celkově máš k dispozici (když nepočítám ty další poklady* co mám u tebe odložené)? Teda pokud nevadí, že se ptám, klidně to můžem pořešit mimo.
*ono to vyznělo ironicky, ale slovo "poklady" jsem myslel úplně upřímně.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

musím si prejsť zásoby, raz budem musieť obetovať tomu viac času aby som to dal do poriadku, čo sa mi celé roky nechcelo :D
niečo som už posunul niekomu, niečo som nechal Nstarovi v zásobe, takže teraz min po kuse budeš mať, aj tak sú odbalené tie viacpacky, takže ti nemusí byť smutno za fóliou,ktorá tam nie je :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Certron Dictation Cassette D120 Made in China, USA trh
https://ez647.sk/cc/certron_dc.html

Po dlhšej dobe sa môžem vrátiť k prehľadom kaziet, po dohnaných testoch od septembra 2022 až po február 2023 doplním postupne kazety do existujúcich vláken dĺžok. Pre dlhé kazety 120min a viac to bude pridaných 8 kusov. Začnem značkami abecedne, takto na úvod tu máme Americkú značku Certron, ktorá medzi zberateľmi a užívateľmi kaziet je to asi najznámejšie meno nekvality.
Z histórie to prevažne platí tak, že Certron prvotné kusy boli vyrábané v USA a Mexicu, potom to prešlo do Číny a nejaké iné medzičlánky OEM sa taktiež vyskytli, ako nedávno v mojej zbierke Certron typ II od Saehanu, čo som písal aj v testoch že to bola ako luxusná výhra pre zákazníkov tejto značky.

Dnešná kazeta je z Čínskej fabriky, odhadujem že už patrí do 90tych rokov, určená pre kazetové záznamníky na záznam hlasu, ako Dictation cassette. Takže prekvapivo pre niekoho, táto kazeta je typ I Normal Position :)

Balenie:
Hranatá svetlá krabička bez loga, dizajnom sa naozaj jedná o poctivý Čínsky výrobok.
Fólia je urobená s pomerne solídnym dizajnom pre DC kazetu, jemná modrá s čiernym bokom s výrazným červeným pásom Dictation Cassette.
Zvláštne je označená nie ako C120, ale ako D120, čo tým možno mysleli, že je to Dictation, po tom ako videli TDK D :D
V čiernej časti popisov sa uvádza že je to kazeta s okamžitým štartom s magnetickým náterom na zavádzacej páske, resp. doslova tam píšu len s náterom oxidu. Čo ani jedno z toho nie je celkom pravda, o tom ďalej.
Na zadnej bielej strane je okrem typických kecov o záruke extra pre USA trh uvedené znova to o tej zavádzacej páske, aj že poskytuje extra pevnosť na začiatku a konci, hmmm, hmm, neee ee :D
Booklet je krátky typ J, pomerne hrubý papier a potlačená je len predná strana sivou farbou s riadkami bez nejakej inšpiratívnej grafiky, vnútorná strana nemá žiadnu potlač, len čistý papier, preto ani nie je na webe uvedená, ale za to je to inšpiratívne viac než dosť.
Nálepky sú celkom solídne aj keď graficky jednoduché, ku kazete pasujú.

Kazeta:
Celopriehľadné ľahké, veľmi svetlé telo, má celkom peknú textúru a nie je to úplne generický dizajn, samozrejme nejaká inšpirácia od Sony, alebo iných firiem tam asi bude, ale toto je také vzácnejšie u Čínskych lacných kaziet a páči sa mi to.
Dva výrezy pre samolepky, jedna modrá je už nalepená vo fabrike, druhá širšia je presne pre priložené nálepky.
Cievky sú ale tie generické bez výstuhy, biele so svorkou typu D, tam panujú obavy o stabilitu a pevnosť. Ale celkovo na takýto typ kazety s týmto pôvodom sa mi to veľmi páči graficky, dizajnovo ako celok aj s balením.
V kazetovom odliatku sú okienka detekcie pripravené aj na typ II, čo mi politika tejto fabriky hovorí že sú pripravený, ako staršia babička s kondómom v kabelke, proste ak by niečo, je to tam ! (a kľudne by som tomu veril, vlastne aj verím, teda viem že Čína také kazety produkovala, len potom treba čistiť hlavy častejšie :) )
A teraz k tej zavádzacej páske, na skene na odkaze na web vidíte že zavádzacia páska číra s modrými značkami má sotva 2cm a nedosahuje ani do vodiacej časti kazety a za tým pokračuje klasická magnetická páska spojená lepkou, samozrejme. Nevšimol som si žeby tam bola ešte extra magnetická páska ako zavádzačka, zlepená ďalšou lepkou, buď sa dáva jedna zavádzačka magnetického typu u niektorých data "audio" kaziet, a diktačných kaziet, alebo sa dá klasická, nikdy nie obe. K tej pevnosti, áno úchyt v svorke bude pevnejší, ale stres z pnutia na začiatku a konci bude extrémne veľký, o to viac že je to tenká C120 páska, takže tam niekto asi niečo pokazil, alebo si to vyriešil po svojom, tvrdenie na obale je zavádzanie zákazníka, ak ako vravím že či som si naozaj nevšimol žeby tam bola ešte jedna hrubšia páska na začiatku s magnetickou vrstvou.

Páska:
Je pomerne tmavá hnedá, o železitosti sa nedá celkom hovoriť podľa farby, priesvitnosť je stredná, aj keď je to C120.
Povrch je viacmenej taký nerovnomerný a je tam jemný prehyb a okraj pásky je trochu divný, nekľudný, nerovnomerný, ako som spomínal v teste problémy z viacero hľadísk, ale tak toto sem štandardne prekopírujem:

Akai DX-57, 12.3.2023:
Prevedenie je slušné, cievky krehké, chod cievok je pomerne ťažký.
Zavádzací pás má sotva 2cm od cievky, čo nestačí ani do vodiacej časti kazety.
0db, špičky +2db, bias -8, výstup z pásky je slabší o 6db
Aj keď kazeta vyzerá dosť solídne spracovaná, tak zvuk je horší, nie tak extrémne ako v klasických lacných Čínskych kusoch, ale aj tak (jo aj Emgeton ju strčí do vrecka :) ). Výkon na C120 by tak veľmi neprekážal, s tým sa dá žiť.
Výškovo je naozaj veľmi svieža, naozaj jej stačí stredný bias dole, aj dolby by sa chytalo, šum je stredný, ale...
Problém sú poruchy, ľavý kanál je trvale zadropovaný výpadkami na výškach a stredoch ako na pokrčenej páske, preto je to nepoužiteľné a dolby taktiež nie.
Kolísanie priestoru ako také nie je.
Na páse sú nejaké poškodenia ale teraz Akai nepridal nič, v celej dĺžke, aj keď som pretočil niečo dopredu tak tam boli na okraji pásu nejaké ryhy tesne vedľa seba a zvlnenie okrajov pásky v pravidelných úsekoch, čo môže spôsobovať poruchy zvuku v jednom kanály. Asi niečo pri výrobe, manipulácii, alebo plnení pásu do kazety.
Jemne biely oter z pásky, spojiva na okrajoch hláv.

Takže do zbierky zaujímavá, na nahrávky sa celkom nehodí, ale pre tú srandu, možno kratšie dĺžky na tom budú lepšie, ale je to proste taká modernejšia Čínska kazeta.
Prílohy
IMAG0010.JPG
IMAG0010.JPG (134.37 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0011.JPG
IMAG0011.JPG (138.04 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0196.JPG
IMAG0196.JPG (127.46 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0197.JPG
IMAG0197.JPG (102.21 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0198.JPG
IMAG0198.JPG (137.66 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0199.JPG
IMAG0199.JPG (123.96 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0200.JPG
IMAG0200.JPG (137.78 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0201.JPG
IMAG0201.JPG (117.38 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0202.JPG
IMAG0202.JPG (91.26 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0203.JPG
IMAG0203.JPG (83.49 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0204.JPG
IMAG0204.JPG (96.35 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0205.JPG
IMAG0205.JPG (99.8 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0206.JPG
IMAG0206.JPG (95.57 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0207.JPG
IMAG0207.JPG (95.41 KiB) 1246 zobrazení
IMAG0208.JPG
IMAG0208.JPG (101.75 KiB) 1246 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Denon RE 120min rok 1987 Made in Japan, Japonský model
https://ez647.sk/cc/denon_re.html

Moja druhá "pravá" Denon C120 v zbierke, prvá bola KR-I.
Zároveň, túto kazetu som už predstavil vo verzii C46, ale veľký úspech nepojala, kvôli asi nevhodným farbám a dizajnu.

Ako sme sa za uplynulé roky dozvedeli, základný pás Denon mal minimálne dve kategórie DX1 a DX, kde boli pomerne priepastné rozdiely v kvalite a tá nižšia ako rozpočtová verzia, niekedy po názvom LX sa zdá byť naozaj veľmi slabá na dnešné pomery, ale občas je LX vlastne aj dobrá, pretože tam dali DX1 pásku, aby v tom bol "poriadok"
Denon nazýva svoj základný pás normal "Purix"
Táto RE je vlastne Japonským prevedením našej DX1 v trochu staršom pojatí, neskôr ho pre Japonský trh zmenili na názov RS a v závere audiokaziet Denon spravili ten spomínaný model KR-I, ktorý vyzerá síce luxusne, ale obsahuje základný pás.

Balenie:
Hranatá, svetlá krabička, hviezdicové stredovky Denon a vzadu je malý nápis MADE IN JAPAN.
Fólia s jednoduchým dizajnom v pastelovej ružovej, svetlej modrej a zelenej farbe, aj keď tá zelená už patrí bookletu.
Väčšina prednej strany je priesvitná, takže vidíte takmer celú kazetu. Zadná strana okrem Japonských textov ukazuje graf v porovnaní s modelom LX, o ktorom som doteraz nevedel že bol aj pre Japonsko, rozdiel je veľmi malý.
Už dlho som neposkytol žiadne Japonské OCR preklady, ono sa to často stále aj opakovalo, ale dneska ten popis stojí za to :D
"Nálada je pestrá, aj keď je strnulá.
Svieže rockové čapy a diskotékové rytmy. Ostrý basový tón. Obal v popovom štýle, ideálny pre sviežu vnímavosť vidieka.
Použitá je nová, vysoko presná polovica Crystalesevia. Heh.
Používa sa nový typ vysoko presnej polovice crystalesevia. Nový novinový "ultrajemný špeciálny oxid železitý" pokrýva širokú škálu aplikácií, od stereofónneho telefónu až po plnohodnotný stereofón.
Svieži zvuk vokálu a dynamické šumenie nástrojov sa dajú zreteľne reprodukovať.
Zvuk jasne a živo reprodukuje čaro hudby, napríklad svieže porážanie vokálov a dynamické škrípanie hudobných nástrojov."

Ja myslím že to nepotrebuje žiadny ďalší komentár :D
Typ balenia je "2PCS" kde je jedna spoločná fólia pre obe kazety, druhý kus mojej kazety už šiel do sveta, takže sa už teším na recenzie :P
Booklet je krátky typ J, predná strana v ružovej a zelenej svetlej pastelovej farbe s riadkami na popis a vnútorná v jemne modrej potlači, kde je len štvrtina riadkov a zvyšok sú inštrukcie ku kazete, ktoré väčšina firiem dáva na zadnú stranu nálepiek, ale tu sú nálepky vzadu prázdne.
Okrem bežných kecov v inštrukciách sa hovorí pri bezpečnom používaní, aby ste venovali extra pozornosť pri vhodnom používaní u verzie C120 pre jej krehkosť.
Nálepky sú vodorovné v dvoch farebných prevedeniach.

Kazeta:
Celopriehľadný typ tela kazety vychádza z malooknových Denon kaziet, kde sú ešte obrysy pôvodného dizajnu s upravenou textúrou s matným okrajom a zvýraznením stredového okna so stupnicou. Zaujímavá je akoby dvojitá oska nábehu pásky na kladky.
Telo kazety má veľmi jemný hnedý nádych.
Kazeta obsahuje od výroby predlepený štítok namiesto potlače vo farbách modelu.
Cievky sú snehovo biele s oranžovou svorkou, dizajn je ten s otvormi, ktorý niekomu bude vzdialene pripomínať Emtec, ale on ten stred otvorov má pomerne hrubý plastový základ, takže by nemalo dochádzať k deformáciám.
Zavádzací pás je u Denon C120 s typickým Denon značením, ale v svetlo zelenej farbe, u Denon je to celkom vzácnosť.
Celá kazeta sa mi veľmi nepáčila u verzie C46, ale u C120 nejako mením názor a teším sa na nejaký dlhý výber do budúcna, považujem to za riadnu exotiku.

Páska:
Je svetlo hnedá, mierne bledšia s typickými pigmentačnými mapkami pásov Denon, priesvitnosť je stredná až menšia.

Kazetu som získal nedávno v 12/2022, test len Akai, nejaký dlhý výber sa na ňu určite hodí.

Akai DX-57, 8.3.2023
0db, špičky +2db, bias -12, výstup z pásky slabší o 4db
Zvuk je pochopiteľne mierne slabší, lebo tenká páska, ale inak sa veľmi snaží. Výkonovo na starú C120 sú špičky +2db veľmi uspokojivé, výškovo treba hlboké podbiasovanie a spokojnosť, je to takmer ako zdroj, ale z nejakého dôvodu sa to s dolby správa zle, je to také tlmenejšie. Šum bez dolby je ale o niečo menší než som čakal na obyčajnú ferro pásku.
Žiadne poruchy, ani kolísanie, raz som mal pocit že sa oslabil ľavý kanál veľmi jemne, ale už nie viac. Inak to hrá úplne dobre, priestor je veľmi presný, žiadne poklesy ani poruchy, spokojnosť. Dobrá páska na dlhé výbery, zvukovo sa zdá veľmi spoľahlivá, to sú asi moje druhé skúsenosti s Denon C120.
Akai nechal po teste náznak stredovej čiary, ale viac ma znepokojuje a nechápem ako sa tam urobili také akoby priečne vlnovky na páske, čo na nedotknutom úseku nie sú, nechápem ako niečo také vzniká, problémy s ťahom, alebo zvukom neboli žiadne.

Do zbierky pekná kazeta, na nahrávky na nenáročné veci s precíznejšou kalibráciou, do Akai a možno ďalších dual capstanov sa nemusí práve hodiť, ale inak je mechanicky zdarená a pásy Denon nemajú žiadne známe mechanické problémy či oter, len u základných typov je trochu pokles dynamiky a výšok, no napriek tomu na vyskúšanie do lepších strojov s možnosťou kalibrácie odporúčam.
Prílohy
IMAG0201.JPG
IMAG0201.JPG (127.85 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0202.JPG
IMAG0202.JPG (129.65 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0234.JPG
IMAG0234.JPG (147.33 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0235.JPG
IMAG0235.JPG (112.22 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0236.JPG
IMAG0236.JPG (151.54 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0237.JPG
IMAG0237.JPG (125.43 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0238.JPG
IMAG0238.JPG (142.66 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0239.JPG
IMAG0239.JPG (116.89 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0240.JPG
IMAG0240.JPG (108.91 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0241.JPG
IMAG0241.JPG (73.11 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0242.JPG
IMAG0242.JPG (89.4 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0243.JPG
IMAG0243.JPG (94.15 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0244.JPG
IMAG0244.JPG (103.19 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0245.JPG
IMAG0245.JPG (99.17 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0246.JPG
IMAG0246.JPG (93.55 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0247.JPG
IMAG0247.JPG (90.77 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0248.JPG
IMAG0248.JPG (102.8 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0249.JPG
IMAG0249.JPG (100.2 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0250.JPG
IMAG0250.JPG (106.73 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0251.JPG
IMAG0251.JPG (99.85 KiB) 1196 zobrazení
IMAG0252.JPG
IMAG0252.JPG (123.05 KiB) 1196 zobrazení
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"