C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

винтаж кассеты для магнитофона, ртр, 8трак ... vintage hifi stereo

Moderátori: EZ647, AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa Nstar »

CDiX- podľa fotiek pásu by som povedal, že je tam HF ale zasa tá jedna kde tak extra presvitá...inak zrovna toto sa mne dosť páči, vrátane tých nudných nálepiek, presne niečo také by som skúsil (ale nebudem hovoriť radšej do akej ceny) na nahrávky mix do walkmanu
Philips, pri týchto kazetách sa dá použiť taký švindel, že pri nahrávaní sa použije Dolby B a prehráva sa bez, ak by tam nebol ten ťažký chod a príliš nešpinila zrovna niečo také by sa mi zišlo (tu už ale nebudem naozaj o cene hovoriť) na hovorené slovo ale ona asi ani nebude vhodná ako archív, sama tá kazeta je dobrá tak do archívu ale aj tak by som ju použil :)
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

našťastie mne vyhovuje aj dolby C s tým jeho efektom ozveny v detailoch ak sa dolby nepoužíva, to je na tú kazetu asi príliš high, niekedy musím skúsiť aj eSko :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa Nstar »

mne to tiež nevadí občas s tým C ale na hlavnej zostave by som to tak nevedel počúvať ani s tým B. Tieto "triky" mi nevadia pri počúvaní vo walkmane alebo boomboxe, autorádiu. Ale ako hovorím, sú kazety kde to "pomôže"
k Dolby S mám ambivalentný vzťah :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hidisc 120min rok 2021? Made in China, Japonský trh, 4-pack
https://ez647.sk/cc/hidisc.html

Najbližší týždeň tu pribudne 7kusov C120 kaziet v rátane tejto.
Hidisc značka ako z DVD alebo zaniknutého HD DVD formátu, aj v rátane podobnosti loga.
Táto značka patrí k pomerne novým produktom na trhu, našiel som v dobe kúpy tejto kazety aj informácie na webe výrobcu, aspoň to tvrdil, aj keď sa jedná o Japonskú značku, všetky prvky konštrukcie a dizajnu sú v plnej Čínskej kvalite. Chcel som tu nahodiť nejaké odkazy, ale jedna stránka nefunguje a druhá ponúka len Flash, LED a Optické média CD, DVD, BD. Nič o kazetách.
Či je rok výroby aktuálny, alebo nie, nebudem veľmi riešiť, nemá to význam, povedzme že sa jedná o niečo nové alebo z posledných rokov.
Aj keď C120 dĺžku asi dlho nikto nevyrábal, takže si domyslite sami ako to asi môže byť.

Balenie:
Slim krabička svetlá, štyri kusy v papierovom obale zatavené do fólie. (samostatne nemajú žiadnu fóliu)
Booklet veľmi jednoduchý, krátky, obe strany s riadkami na popis, nálepky jednoduché, všetko je len tak aby tam niečo bolo, nejaký ten kus papiera.
Dizajn balenia je vlastne na tom potlačenom hrubom papieri, ktorý tvorí grafickú stránku balenia, jednoduchý sivo čierny obal s červenými prvkami pôsobí pomerne slušne.
Na jednej stránke som našiel inú kazetu Hidisc s popisom "Technológia HIDISC kombinuje vynikajúci výkon a nízke skreslenie poskytujúce bezkonkurenčnú čistotu hudby a poskytuje až o 4 dB vyššiu výstupnú úroveň ako predchádzajúce pásky typu I bez saturácie a skreslenia."

Kazeta:
tak ako poznáte lacné Čínske telá kaziet s primitívnym dizajnom a ľahkými dutými cievkami, tak tu je to v mliečnom prevedení a jednoduchou červenou potlačou. Snaží sa to pôsobiť moderne ako pre nové tisícročie, alebo pre rok 2021? Presnosť je trochu pochybná aj keď boli už aj horšie kazety.

Páska:
Štandardne hnedá, celkom priesvitná, ale inak čistá, bez závad.

Kazetu som získal v 12/2021, test len Akai, nebudem sa s nahrávkou ponáhľať :D

Akai DX-57, 8.5.2022:
-4db, občasné špičky -2db, bias -8, výstup z pásky slabší o 8db
Aj keď sa jedná akože o nové kazety, zrejme vyrábané v Číne, firma na webe tvrdí že to vyrábajú, alebo predávajú iba. Zvukovo je to bieda, síce porucha je len vzácne, v celku počúvateľné to je, aj výškovo, ale dolby sa proste nehodí, kvôli veľmi nízkemu výkonu.
Občas zapláva priestor, nie výrazne ale proste občas ten zvuk uteká zo strany na stranu.
Ako na vyslovene nenáročné veci, alebo somariny by to šlo použiť, ale na hudbu, to vážne nie, možno kratšie dĺžky s hrubšou páskou budú na tom lepšie, ale toto je fakt len Čínsky šmejd, aj konštrukčne celopriehľadná kazeta a cievky najlacnejšieho dizajnu, len kazeta v akože modernom mliečnom prevedení.
Zvuk je teda výškovo dostatočný, ale nie som spokojný pre veľký výkonový a basový rozdiel.
Hlučný mechanizmus.
Mám občas dojem statického výboja vo zvuku, ako silné prasknutie.
Bez poškodenia pásky po teste, čo je pomerne zaujímavé.
Necháva jemný biely oter na hlavách, takto nová páska necháva naozaj bordel? to by sa nemalo stávať.

Aj keď píšem bez poškodenia pásky po teste, tak sú tam jemné čiary pozdĺžne, len neviem teraz či po Akai, alebo už tam boli, ani ma to u takej kazety tak veľmi nefascinuje.

Takže do zbierky ako moderná zaujímavosť, na nahrávky tomu veľmi neverím, skôr nie, viac na experimenty a somariny, takto nová páska by nemala nechávať oter, potom ten charakter zvuku by možno niekomu aj vyhovoval na nepodstatnosti, ale mne sa nepáči, nech si ju každý vyskúša sám.
Prílohy
IMAG0079.JPG
IMAG0080.JPG
IMAG0081.JPG
IMAG0082.JPG
IMAG0083.JPG
IMAG0084.JPG
IMAG0100.JPG
IMAG0101.JPG
IMAG0102.JPG
IMAG0103.JPG
IMAG0104.JPG
IMAG0105.JPG
IMAG0106.JPG
IMAG0107.JPG
IMAG0108.JPG
IMAG0109.JPG
IMAG0110.JPG
IMAG0111.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa Nstar »

vyzerá to pomerne dobre, ešte aj tie jednoduché nálepky sa k tomu hodia ale ak je tam taká nekvalita, tak to je fakt šmejd
možno AZ7 sa bude hodiť, alebo TCK600 ale kto by to skúšal
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Dai-ei - Savings 120min rok cca 1999-2003 Made in Korea by Saehan, Japonský trh, 5-pack
https://ez647.sk/cc/daiei_saving.html

S Japonskými supermarketovými značkami to bolo vždy ťažké, teda hlavne pre našincov to pochopiť a prečítať, hlavne u tých rôznych lacných a supermarketových značiek sa to vždy mohlo volať inak.
Dai-ei som asi nikdy nevidel klasicky napísané, ale vytiahol som to raz z predajného názvu, ktorý koloval z ebay až k môjmu predajcovi pri jednej kazete, ktorá je technicky identická s touto dnešnou, ale namiesto Savings tam má logo veľké V, a je to C60 balená single.
No je riešená rovnakou potlačou aj keď v inej farbe. Preto predpokladám že sa vyrábali rôzne dĺžky s touto potlačou a podobnou fóliou, ale s rôznymi farbami pre danú dĺžku a najrôznejšími názvami pre rôzne zákutie Japonského trhu.
Aspoň na rozdiel od tej včerajšej Hidisc dneska máme trochu lepšiu kvalitu z osvedčených zdrojov, samozrejme Saehan nebol nikdy TOP, ale často prekvapil a dal sa použiť, len posledné kusy boli možno o niečo horšie.

Balenie:
Slim svetlá krabička s klasickým vzorom po bokoch obalu len na vybraných miestach, teda aj Saehan z roku 1996 to majú úplne rovnako čo mám v zbierke.
Fólia je potlačená, spoločná pre 5kusové balenie kaziet, potom je každá kazeta už bez fólie.
Pomerne pekne urobená grafická stránka fólie v modrej, kde je časť polopriehľadná a vidíme na samotnú kazetu a zadná strana má nejaké piktogramy a rozpis dĺžok, teda nie je ich veľa a nebolo by zlé ich skompletovať, nech mám všetky farby.
Keď si to porovnáte s tou ružovou verziou V C60 tak je to mierne zmenené s tými symbolmi a nepatrne odlišne graficky rozložené, ale ten základ a pôvod sa tam nezaprie.
Booklet klasický, graficky nevýrazný, obe strany s riadkami na popis, nálepky tiež pomerne jednoduché s trochou farebného textu.

Kazeta:
Trochu zvláštnejší dizajn kaziet Saehan modernejšej doby s matnou časťou a len malým lesklým výrezom stredu a okolo cievok. Rovnaké kazety vo farbe nakupoval u Saehanu aj Denon pre model Lapisia, kde som tiež ukazoval verziu C120.
Tiež som tam spomínal že je tam odlišne riešené vedenie pásky. Z praxe okrem testov zatiaľ neviem povedať o koľko je táto verzia tela lepšia či horšia než staršie zavedené Saehan. Len som si istý že dutými cievkami s veľkou svorkou to nebude dlhodobo dobré, aj keď som mal u Saehanu všeobecne pocit lepšej stálosti materiálu a životnosti než u Emtec.
U Denon Lapisia sme mali tieto kazety lisované z rôznych farieb plastov pre rôzne dĺžky, u Daiei je to vždy svetlá priesvitná číra a matná farba podľa povrchu kazety a farebná bola potlač kazety, dokonca odlišná pre obe strany.
Na druhej strane je čiarový kód ako potlač, neviem či konkrétne má funkčný význam, alebo je to len grafický prvok.
Potlač je nakombinovaná v modrej a bielej, pomerne pekne a zaujímavo, výzorom táto kazeta celkom zaujme.
Zavádzacia páska u Saehan C120 zvykla byť s modrými šikmými čiarami, ale len pomerne riedko vyskytujúce sa :D

Páska:
Pomerne stredne hnedá, nie veľmi železitá, to je u Saehan typické, u C120 je výraznejšia priesvitnosť, ale nie je to extrém ako niektoré TDK napríklad. V podstate slušne vyzerajúca páska, čistá bez poškodení a náznakov starnutia.

Kazetu som získal, teda celý pack v 12/2021, test len Akai, na bežné nahrávky do budúcna iste pôjde využiť na nejaké mixy a kompilácie.

Akai DX-57, 8.5.2022:
0db, špičky +2db, bias -12, výstup z pásky slabší o 4db
Výškovo je veľmi slušná, mierne sviežejšia než zdroj pri tom podbiasovaní, bez porúch a bez kolísania, priestor je dobrý tiež.
Ale výkonový prepad je naozaj výrazný, slušné C120 by mali mať pokles najviac 2db a nie 4...
Ako je zvykom u tenkých pásov pri biase 0 je výkon slabší o ďalšie 4db, pretože je magnetická energia smerovaná do hrúbky vrstvy, čo je u tenkej pásky problém, preto znížením biasu a smerovaním nahrávky na povrch pásu dosiahneme aspoň nejakú výkonovú kompenzáciu (podrobnosti v článkoch o Biase a jeho fungovaní)
Výšková a vokálna sviežosť je dobrá, ale basy sú podstatne slabšie, veľmi výrazne jemnejšie, ale hrá to pomerne pekne. Technicky aj konštrukčne a dizajnovo sa jedná o Saehan kazety aké sa používajú aj do Denon Lapisia.

Do zbierky je to zaujímavosť, čo vybočuje z bežnej stereotypnej rady kaziet, ale to Kórejské Saehan, Samsung, GoldStar, SKC sú z istej časti stále dosť neodhalené zberateľské kazety.
Na nahrávky, áno máme tu nejaký pokles, ale už prijateľný, aj keď väčší než u niektorých lepších kaziet, napriek tomu na nenáročné veci si nájde svoje opodstatnenie a využitie, výškovo niekoho možno aj poteší, ako keď som ja nahrával Konicu 120 od Saehan tak som bol pomerne spokojný na výškach, odporúčam s istou dávkou kalibračnej trpezlivosti.
Prílohy
IMAG0073.JPG
IMAG0074.JPG
IMAG0075.JPG
IMAG0076.JPG
IMAG0077.JPG
IMAG0078.JPG
IMAG0112.JPG
IMAG0113.JPG
IMAG0114.JPG
IMAG0115.JPG
IMAG0116.JPG
IMAG0117.JPG
IMAG0118.JPG
IMAG0119.JPG
IMAG0120.JPG
IMAG0121.JPG
IMAG0122.JPG
IMAG0123.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa Nstar »

tá kazeta pôsobí tak zvláštne, na prvý pohľad je to bezbrehá nuda novodobej postkazetovej éry ale na pohľad druhý je to celkom zábavný dizajn, kopec miesta na vlastnú tvorbu (alebo aj žiadnu), pásik je podľa všetkého použiteľný (ako funguje s Dolby?) a mechanicky to asi tiež nevyzerá najhoršie. Neviem ako sú cenovo dnes ale na nejaké mixy k zaspávaniu alebo ako soundtrack k nejakej inej práci to môže byť dobré a samozrejme na hovorené slovo, neni to top ale asi by som zo dve minul
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1751
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa moniatko »

vidíš a už máš darček :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

dolby mi vyhovovalo, inak by som napísal že nie, no ale moje popisy s dolby sú len veľmi nepresné :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony HF 120min rok 1991 Made in Japan, Japonský trh
https://ez647.sk/cc/sony_hf.html#91j

Radu HF od Sony každý už dneska pozná, ale C120 od nich, to je trochu nepreskúmané územie, kvôli ich malému dobovému výskytu v predajniach a vysokým cenám.
Rovnako tak každý pozná aj táto verziu obalu a dizajnu kazety a potlače, no aj tu máme zvláštnosť, verziu pre Japonský trh, ktorá je podľa Vintagecassettes až od roku 1991, má cez priehľadnú časť fólie prednej strany taký biely pásik, vďaka čomu bezpečne poznáte že sa jedná o Japonský trh, mimo tých Japonských znakov v textoch vpredu. Ale aby toho nebolo málo tak existovali Japonské verzie aj bez toho bieleho pásiku, zrejme naozaj prišli v 1990 najprv tie, alebo ich robili spoločne, aby bol z toho trošku chaos :D
Zvláštnosť Japonských modelov ešte je, že ako u nás bola sivá verzia HF 1988, tak bola aj v Japonsku a potom prišla u nás táto nová verzia 1990, ale medzi tými dvoma v Japonsku stihli ešte verziu 1989, ktorá bola podobná tejto, ale mala mierne odlišnú potlač a tie luxusnejšie cievky.

Balenie:
Hranatá tmavá krabička s logom Sony.
Fólia teda na základe 90tych rokov s typickým dizajnom Sony v kombináciách červenej, čiernej a bielej, plus spomínaný biely poznávací pásik cez priehľadnú časť fólie na prednej strane.
Zadná strana po Japonsky, ukazuje rez kazetou, kde je firma najviac hrdá na ich trecie fólie, no popravde Sony kazety idú vždy mimoriadne ľahko. Rozpis dĺžok kde u tejto kazety sa pre tento rok jedná o dĺžky od 10min do 120min.
Uvedené Made in Japan, vtedy sa to nebáli tvrdiť keď to bola pravda.
Booklet štandardný krátky, obe strany na popis, vnútorná ale so štvorčekmi. Nálepky veľmi strohé bez zbytočných textov a bez loga firmy.

Kazeta:
Štandardná, osvedčená, priehľadná konštrukcia Sony pre základný rad HF už od roku 1985 až do zmeny v 1995cca. Kazeta so skrutkami, ale posledné generácie boli už zvarené.
Telo s jemne tmavším nádychom, používa klasické cievky Sony bielej farby s bielou svorkou, typické pre tieto roky boli červené vodiace kladky a konkrétne tento ročník bol najľahšie rozpoznateľný prehnane bohatou potlačou s množstvom textu na ľavej strane kazety. Je to asi prvá verzia HF (podľa Európy, podľa Japonska druhá) kde sa jedná o potlačené telo, predtým v 1988 bol ešte nalepený úzky štítok.
Tiež asi prvýkrát je tam informácia o zložení a názve častíc "Pure Gamma".
Zavádzacia páska a jej značenie u C120 má jemne azúrový nádych, ale tak jemný že na prvý pohľad to nepoznáte od klasickej zelenej C90. Taktiež je veľmi málo ľudí čo malo nejakú Sony C120 doma, takže sa tým málokto bude zaoberať.

Páska:
Stredne hnedá, čistá, lesklá, bežne priesvitná na C120, ale mimoriadne staticky citlivá, alebo to bola celá kazeta, keď som ju fotil a rôzne v rukách otáčal, dokonca aj uloženú v obale, tak páska rôzne poskakovala, odvíjala sa od cievky a lepila na steny kazety vnútri, všetky nové a čisté nepoškodené kazety sú na prach a všeobecne veľmi statické, ale toto bol extrém.

Kazetu som získal v 12/2021, test len Akai, myslím že na nejaké nahrávky neskôr určite dôjde.

Akai DX-57, 8.5.2022:
+2db, bias -12, výstup z pásky slabší o 4db
Výkonový pokles je naozaj veľký, ale basy netrpia, pretože pokles je rovnomerný v celom spektre, je to celé prirodzenejšie.
Ak sa na pásku nahráva 0db tak je to mimoriadne dobré, aj keď s dolby sa to celkom nekamaráti, výškovo je napriek tomu veľmi schopná, žiadne poruchy ani kolísanie, priestor drží ukážkovo. Na základnú ferro sa jedná o poctivú kazetu pre Japonský trh.
Náznak rysky na okraji pásky po Akai.

Do zbierky určite veľmi pekná kazeta, dneska bežne len tak niekto Sony HF 120 doma nemá.
Na nahrávky aj keď s väčším poklesom výkonu, je stále mimoriadne slušná, pre vhodný stroj bude veľmi dobre použiteľná a ja ju ako C120 s kľudom odporúčam.
Prílohy
IMAG0036.JPG
IMAG0037.JPG
IMAG0124.JPG
IMAG0125.JPG
IMAG0126.JPG
IMAG0127.JPG
IMAG0128.JPG
IMAG0129.JPG
IMAG0130.JPG
IMAG0131.JPG
IMAG0132.JPG
IMAG0133.JPG
IMAG0134.JPG
IMAG0135.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa Nstar »

krásna kazeta, ja viem obyčajné HF ale pôsobí to veľmi dobre, hlavne odbalená v krabičke, ten booklet je krásny, zišiel by sa mi kartón. Nálepky sú síce veľmi nudné ale praktické a tak nejak sa hodia k tomu celku . K tomu ľahkému pohybu, ja som včera "zabiehal" nepoužitú MA https://ez647.sk/cc/tdkiv/b/ma9094.jpg a zaradil som ju medzi ostatné problémové TDK. Pri konci ťažký chod ako staré typ 0 s papierom miesto trecej fólie, dokonca volkmen ju nedokázal pretáčať tak sa na autostop vypol...ja viem offtopic ale chcel som povedať, že Sony v tomto skutočne patrí medzi špicu ak sa teda nejedná o nejaký fejk, spolu s Maxell zatiaľ najlepšie a povedal by som aj BASF ale je tam priveľa kritiky, síce som sa s problémami ešte u nich nestretol nejak významne ale radšej ich vynechám.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10178
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: C120 kazety (vlakno od dlzky C110, C120, C150, C180 a podobne)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Sony a Maxell sú najlepšie na ľahkosť ťahu, TDK je síce občas ťažký, ale že až tak je mi novinka :D
Povedal by som že tie s tými staršími mriežkovanými cievkami fungovali lepšie.

Basf tam sa jednalo hlavne o tie staršie konštrukcie, kde bol problém.
Napísať odpoveď

Návrat na "Kazety, pásy, CD, MD, DCC, 8 tracky a iné nenahraté média"