Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Kde bolo tam bolo, raz jedno S-VHS Mitsubishi, ktoré sa mohlo pyšniť vyšším rozlíšením obrazu než klasická VHS, čo robí 240riadkov VHS verzus 400riadkov S-VHS, ale na pôvodné vysielanie Tv asi 570riadkov to nemá, ale aj tak.
O problémoch s nefunkčnosťou S-VHS som už hovoril, ale našiel som jeden tip na riešenie tohto problému.
Takže, odstránime kryt prístroja, a kuká na nás totálne zaplnený priestor mechanikou, plošnými spojmi a kábelážou:
IMAG0892.JPG
IMAG0892.JPG (154.61 KiB) 4191 zobrazení
na pravej strane sú dosky sendvičovej konštrukcie, v podstate sa jedná o 4 dosky na sebe, ktoré je možne odklopiť po dvojici:
IMAG0898.JPG
IMAG0898.JPG (153.53 KiB) 4191 zobrazení
na tejto fotke v hornej časti hneď za hnedo oranžovým hybridom je maličká doštička s čipom s logom JVC a vedľa nej je malý kondenzátor, elyt typ SMD, ten je potrebné vymeniť.
Veľmi zlý prístup, ale trochu nešikovne sa podarilo, ale poškodil som cestičky tak, že nový kondík držal len na vlásku, tak som ho fixol kvapkami kalafuny, ale bojím sa že to odpadne, alebo sa roztaví pri dlhšej prevádzke, a po tej doštičke vedú spoje tenké ako vlas popod SMD čip s logom JVC
IMAG0905.JPG
IMAG0905.JPG (147.96 KiB) 4191 zobrazení
IMAG0906.JPG
IMAG0906.JPG (74.97 KiB) 4191 zobrazení
IMAG0907.JPG
IMAG0907.JPG (71.99 KiB) 4191 zobrazení
Správne by bolo vypájkovať celú doštičku, ale je tam zlý prístup k spodnej strane hlavnej dosky, ktorá je tretia zo štyroch v sendviči dosiek, a opatrne to spraviť s mikropájkou, ktorú ale tiež nemám a nemám ani iný SMD kondík, takže som našiel v zásobách štandardný, taký z najmenších, pri troche šťastia to vydrží.
Meranie odhalilo na starom kondíku zvyšnú kapacitu 72pF, ale pôvodná mala byť 4,7uF
IMAG0903.JPG
IMAG0903.JPG (53.59 KiB) 4191 zobrazení
IMAG0904.JPG
IMAG0904.JPG (68.35 KiB) 4191 zobrazení
po zložení som bol veľmi napätý a netrpezlivý a vyskúšal som to, S-VHS režim funguje! aj nahrávanie a prehrávanie S-VHS, všetko plne funkčné.
Takže záverom, majte radi svoje stroje, a myslíte na to že kondenzátory vás milujú tiež ! :D aspoň tie čo ostali nažive.
Náhodou som pri hľadaní info našiel tento typ práve na tapeheads.net kde dotyčný mal USA verziu toho SVHS rekordéra s rovnakým problémom a napísal tam niečo v zmysle, že všetky tieto stroje trpia týmto problémom a niekto dopísal že takmer všetká elektronika tej doby trpí vadnými SMD elytami.
Okrem toho ja si myslím že nie len tej doby, ale aj modernejšie, čo som sledoval pár videií na youtube, tak nejaký zberateľ DCC strojov tam musel vždy meniť tento typ kondíkov, takže ja by som tam ani nechcel dať SMDčká, ale natvrdo by som tam nahádzal čo najmenšie elyty fyzicky, ak by to priestor dovolil.
zdroj:
http://www.tapeheads.net/showthread.php?p=341266
*
takže svoju žiadosť o SVHS nahrávky beriem späť, viem že by to v pôvodnom stave aj tak neprehral, teraz je to funkčné, spravil som porovnanie záznamu z DVD cez Svideo na SVHS s VHS.
VHS - SVHS:
ukazka01_vhs.jpg
ukazka01_svhs.jpg
*
DVD film menu VHS - SVHS:
ukazka02_vhs.jpg
ukazka02_svhs.jpg
*
ak by to bolo moc zmenšené vinou kompresie na fóre, tak prikladám aj linky:
https://ez647.sk/00temp_tape/mitsubishi ... 01_vhs.jpg
https://ez647.sk/00temp_tape/mitsubishi ... 1_svhs.jpg
https://ez647.sk/00temp_tape/mitsubishi ... 02_vhs.jpg
https://ez647.sk/00temp_tape/mitsubishi ... 2_svhs.jpg
*
krátky záznam z DVD pripomína skôr akoby som sledoval priamo to DVD a nie kazetu. Takže obraz dobrý, ale aj tak si myslím že v tej dobe to bol luxus pre bohatých, kvalita nebola tak výrazne vyššia než bola cena za ktorú sa SVHS predávalo. (na test som použil kazetu Fuji SVHS PRO)
Záverom sa rozlúčim vetou, ktorú som niekde čítal: Ak niečo nefunguje, na 99% za to môže vadný kondenzátor.

PS:
v schéme je tento blok zakreslený ako IC obvod, so súčiastkami ale bez hodnôt, podľa schémy sú tam elyty dva ale ja som videl len jeden, okrem toho neviem čo ten blok má presne robiť, ale vyzerá to ako nejaký elektronický prepínač signálov, ak nerobí ešte niečo ďalej a pre jeden blbý kondík to vôbec nefungovalo.
jvc.jpg
Stano
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1328
Dátum registrácie: Streda, 8. Júla 2020, 22:10

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa Stano »

Gratulujem. Sa asi doma riadne nudíš, keď všade píšeš, že sa ti do opráv nechce a teraz takto. :lol:
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa EZ647 »

Stano: keď sa práve vypotím z tej choroby, tak sa mi chce všetko :D ale už ma to dva dni strašne žerie, čo som čítal to vlákno na tapeheads,net že som tomu uveril, že to pôjde a ono fakt, no ako si mi písal predtým že to nemám vzdávať, že to bude len prkotina :D
teraz otázne či je to prkotina, ale kondíkov mám dobrú zásobu, starých ako moje vysvedčenie zo strednej, ale podľa merania fungujú :D
dokonca som mal aj veľké ležaté kondíky Tesla 5uF, kde mi to napísalo nejakých 7uF na meraní, ale to by tu dosku asi vytrhlo zo základov :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa Nstar »

Ako si nasiel ten zly kond?
Pekna praca aj ked len tak provizorne ale parada, ja tam rozdiel celkom vidim, prave som si myslel ci to nebude ovela menej badat.
Co to mas za merak?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa EZ647 »

no ako som písal že som našiel typ na tapeheads.net kde jeden riešil ten istý problém a dal tam presný popis aj s fotkami tej doštičky s kondíkom, link som dával do textu.

toto je taká doštička s dsiplejom z aliexpresu ktorý obsahuje nejaký drahý SW z profi merákov, čo Číňankovia ukradli a predávajú to za pár eur
toto je presne ono:
https://www.aliexpress.com/item/32968558905.html

myslím že cvične potom nahrám nejaký celý film z DVD na SVHS
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa Nstar »

ja teda z smd suciastok mam nervy, nemam na to cit dobra vecicka ten meracik
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa EZ647 »

ja tiež nemám na to nervy, ani ma to vôbec nebaví s SMD, to je také vtipné že SMD elyty sú viacmenej všetky nie moc kvalitné
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa EZ647 »

cvične som nahral na Fuji Super VHS PRO E-120 titul DVD Sandra DIscography, ktorý mám ako origo
výsledok dobrý, ale občas sa nejaká tá porucha objaví, v tri štvrte pásky na jednom úseku toho bolo viac, potom dobre až pred koncom pásky 30sek trochu výpadky a posuvy obrazu, inak veľmi dobré

posledných 8min som schválne prepol na LP, prechod veľmi jemný, obraz stále dobrý, pauza z obrazom s poruchami farby pri LP alebo bez farby, čo pri VHS bolo s farbou v LP režime, ale to nie je závada
LP mono stopa mi prišla veľmi roztrasená na konci pásky, zrejme vôbec nedrží dobrý ťah, ale u LP je mono zvuk skôr trest ako zvuk, ale neviem aká je norma na kolísanie pásky pri pomalom režime, pretože vážne kolísanie ťahu by sa prejavilo výpadkami obrazu a hifi zvuku a to bolo v poriadku

ja som priškrtil aj mierne odvíjaciu cievku na brzde, aby to nerobilo zlosť pri náhlom zastavení z rýchleho pretáčania, a na konci pásky sa to odvíja vždy viac problematicky, aj u audio deckov, takže aj tam môže byť dôvod, vysoké pnutie a ťah pásky, ale to by chcelo už lepšiu výbavu ako tie merače momentu a pod veci.

inak mono audio pri SP má výraznú ostrosť, že sa ani nechce veriť že je to mono linear, možno niečo pomáha aj kvalita pásky, a niekedy vám ukážem aj fotky, pretože indikátor vybudenia sa nechá prepnúť, aby zobrazil silu záznamu synchronizačnej stopy, čo je síce na prd, ale na druhú stranu keď si porovnávam medzi rôznymi VHS z rôznych zdrojov a niektoré ukážu sotva dve tri paličky a niektoré idú až do červeného poľa, tak to zaujme fanatika ako ja :D
screen z videa Sandra, pásková kozmetika :D
Prílohy
sandra.jpg
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa Nstar »

a nehra ti to hifi mono? :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa EZ647 »

nie
Používateľov profilový obrázok
daniel00421
čestný člen
Príspevky: 1841
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 19:25
Bydlisko: Záhorie

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa daniel00421 »

Pekne a my servisáci máme po práci,nie,tak to nemyslím-gratulujem za rýchlu a samopomoc pri záchrane.
Mne ostalo doma len staré VHS s tou možnosťou prehrávania S-VHS Panasonic NV-HD 650,má manual riadenie urovne hlasitosti pri zázname,fluorescent display a aj možnosť strih-strih v zázname,tiež vo svojej dobe to nebolo na video lacné,dal som počiatkom 90 tych za to 25 000korún.Teraz síce ide ale...sem tam mu zahrabe a obraz sa uplne rozsype a počas pol minuty sa spušťa autotracking kým znova nedoladí stopu a synchron a potom zasa dlho ide bez problemov,niekedy pri prevíjaní s obrazom sa sekne mechanika a stroj sa vypne,ukáže na display chybu E-03,čo nik nevie čo je,stačí stroj odpojiť od elektriny,pripojiť a všetko sa reštartne,kazetu odvinie a vyhodí von a ide sa ďalej.Nechce sa mi s tým paprať,ak ho niekto chce tak darujem,to už ale nepatrí sem do tohoto vlákna.
Pred 10 rokmi som daroval profi Sony U-matic rekordér a nedávno pri sťahovaní skladu techniky sme vyhodili 2ks profi 19 palec S-VHS rekordery JVC,tak len tal môj príspevok.
Zvukár profesional na živnosti-live,studio &conference audio,príležitostný servisák kotúčakov vo voľnom čase.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Mitsubishi HS-E70 (S-VHS)

Príspevok od používateľa EZ647 »

daniel: ja myslím že by si mal v tom svojom Panasonicu pozrieť očkom po tých všetkých kondíkoch SMD elytov, čo som sledoval youtube opravy, tak v niektorých modeloch Panasonic ich bolo ako nas*até.
na tom mojom je ešte určite kopa vecí čo by potrebovala doladiť a to tu mám ešte jeden VHS Dual, čo je totálny oriešok a jedno Video8 Sony.

čo sa týka prehrávania S-VHS na bežnom VHSku s podporou ako môj Panasonic SQPB, je to kvázi SVHS prehrávanie, a funguje to tak že to prehrá ako bežnú VHSku s obyčajným obrazom, takže to je núdzovka, ale kvalitu nevychutnáš.

PS: pozerám na ten tvoj model, je to naozaj pekný stroj, keď by si to mal vyhodiť tak sa hlásim, inak nie, ak je záujem tak na hifi by to bolo super pre niekoho

PS2:
chybu E03 som nenašiel, píše sa v návode len o F03 a to je niečo o vysúvaní kazety, možno len mechanická závada
Napísať odpoveď

Návrat na "Video"