Akai DX-57

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Akai DX-57

Príspevok od používateľa EZ647 »

Takže postupne tu trochu predstavím svoje mašinky a začnem Akaiom.
model DX57 z roku 1992 bol môj prvý trojhlavý stroj, ktorý som odkúpil od hifistu z ČR asi pred 10 rokmi.
Novinky ktoré som okúsil boli teda tri hlavy a možnosť monitorovania práve nahrávaného signálu.
Druhou novinkou bol aj Dual Capstan, keďže hlavná kladka bola nová, moc som neriešil že tá druhá bola pôvodná, myslím že ju bol už vtedy problém zohnať.
Asi tri roky späť som tú druhú vybral z dôvodu stále väčších kolísaní pri nových nahrávkach, pri monitorovaní počas nahrávania nebol problém takmer vôbec počuteľný. Ale pri opätovnom prehratí záznamu na tomto alebo inom stroji bolo počuť že stopa pláva hore a dole, teda akoby páska pochodovala po hlave do strán, výšky boli, neboli a tak sa to striedalo. Je jasné že napnutie medzi dvoma kladkami v dual capstane je veľmi kritické a Keď to na jednej strane nedržalo dobre stopu tak bolo zle.
Z ostatných vecí čo sa mi veľmi páčilo bola podsvietená kazeta, veľký jasný čistý displej až do +10db, indikácia typu pásky na displeji slovom a nie rímskym číslom ako je u niektorých deckov.
Možnosť regulácie biasu v rozsahu 20% bola veľmi žiadaná funkcia. Všetky nastavenia dolby, MPX boli manuálne pomocou prepínačov, takže nebolo treba žiadnej pamäte elektroniky.
Zvukovo predčil moje očakávania, dovtedy som fungoval len na dvojhlavých Technicsoch novšej rady, ktoré síce hrali pekne, ale ten Akai dokázal ponúknuť niečo viac vo zvuku, pri prehrávaní aj pri zázname, a to sa jedná len o klasické Hard Permaloy hlavy, žiadne GX ktoré boli pre Akai legendárne.
Funkcie ako vyhľadávanie skladieb, auto rec mute, lineárne počítadlo času beriem ako samozrejmosť. Ďalšie menej sa vyskytujúce boli pamäť pre aktuálnu pozíciu počítadla, pri prehrávaní či pretáčaní to zastavilo na zvolenej pozícií. Alebo timer, kedy po zapnutí Power sa zvolila funkcia Play, alebo Rec.
Veľmi ma potešili aj detaily ako regulácia slúchadlového výstupu, Power spína primárnu stranu napájania, to je na nezaplatenie, a dvierka kazetovej mechaniky sú bez elektrického ovládania, čo značne uľahčuje čistenie a odstraňuje fenomén kusania do rúk, ktorým trpia niektoré iné decky s elektrickým zatváraním :D
Aktuálne ho používam primárne na prehrávanie a nahrávanie, kde sa strieda s deckom Sony. Na testy audiokaziet a frekvenčné testy kaziet.
Niekoľko starších foto:
Prílohy
pózuje na repro Technics dočasne pri presúvaní techniky v miestnosti
pózuje na repro Technics dočasne pri presúvaní techniky v miestnosti
Dobová foto mobilom rok 2008
Dobová foto mobilom rok 2008
DSC01902.JPG (86.38 KiB) 6839 zobrazení
detail mechaniky pri vyberaní kladky
detail mechaniky pri vyberaní kladky
Rec/Play Hard Permaloy Head už majú niečo za sebou
Rec/Play Hard Permaloy Head už majú niečo za sebou
mini mazacia hlava má odštiepený okraj
mini mazacia hlava má odštiepený okraj
mechanika z druhej strany
mechanika z druhej strany
prepojenie dosky panelu a základnej dosky
prepojenie dosky panelu a základnej dosky
detail hlavnej dosky, pekná biela :D
detail hlavnej dosky, pekná biela :D
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa Kazetowich »

tie biele plošáky, to vyzerá super :)
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa orhore »

Šikovný, jednoduchý a pěkný stroj. EZ647 kup si od uživatele mihokm novou kladku na levou stranu jak jsem ti psal.

Obrázok

Je to identická mechanika jako používala Yamaha, takže ten rozměr tam bude určitě sedět. Ale pak si vyhraješ se správným nastavením - chtělo by to seřizovací přípravek M-300 a nebo v nouzi použít zrcadlovou kazetu.

Obrázok

Obrázok

Dual capstan bez jednoho capstanu je jak člověk bez jedné ruky :D .
Bílé plošné spoje jsou pěkné a velmi přehledné, hlavně když člověk hledá konkrétní součástku či jiný prvek při opravě.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa EZ647 »

Kruci , pozvite ho niekto sem, alebo mu pošlite link na túto tému :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa EZ647 »

Doplním zaujímavosť, v servisnom manuály k popise nastavení trimrov na hlavnej doske spojov, sú na kalibráciu nastavení uvedené kazety:
Maxell UDI C60 ako zástupca typ I
TDK SA C60 ako zástupca typ II
TDK MA C60 ako zástupca typ IV
Prílohy
dx57c.png
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa orhore »

Ano, to je celkem rozumné dodržet. Pokud není k dispozici stejná kazeta, tak lze použít něco citlivosti blízké k doporučeným.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa EZ647 »

No tak vzhľadom k tomu že ja fungujem ako zberateľ a tester, tak dostane všetko čo sa kedy na svete vyrobilo :D
Ale popravde je strašne moc iných kaziet ktoré na ňom fungujú skvele, takmer všetky ferrokobalty a metalky. Len s vekom potom prichádzajú rozdiely.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa orhore »

No jo, na tebe skoro nikdo nemá co se týče kazet :D

Ty doporučené kazety jsou jen z důvodů nastavení vnitřních obvodů. Kdybys třeba přednastavil kalibrační ovládací prvky na nějakou super kazetu, tak bys ty horší už nedokázal nastavit. Všechny prvky kalibrace se totiž musí nejdříve nastavit do střední polohy a až pak se šťourat v trimrech na desce :)
Naposledy upravil/-a orhore v Štvrtok, 4. Októbra 2018, 10:35, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa EZ647 »

Jop už rozumiem čo si mi písal, je to ako referencia nastavení tie kazety. Možno by sa takto dal potom deck kľudne preštelovať aj na true chrome, ale asi by to nemalo moc zmysel že :D
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa orhore »

Tak jde o rozsah těch ovládacích prvků. Pokud bys používal jen jeden typ kazet, tak to jde udělat, ale z mého pohledu to je příliš definitivní řešení.
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa orhore »

Napíšu zde ohledně záznamových korekcí pro typ DX-57 a GX-67. Jsou to identické stroje. Liší se použitím hlav. Záznamové korekce jsou jinačí než u modelu GX-75-95. U těch nejvyšších řad se používají dělené korekce. Nejdříve pasívní a pak následují aktivní. Jsou rozděleny do dvou částí kvůli menšímu celkovému zkreslení. Zapínání daného korekčního členu pro učenou kazetu se děje tranzistory proti zemi.
Trochu jinak je tomu u DX-57 a GX-67 kde korekce již nejsou rozděleny. Jednotlivé prvky určující zesílení na výškách či basech jsou aktivovány tranzistory pro typy kazet (normal, CrO2, metal), které připojují daný korekční obvod proti zemi v obvodu zpětné vazby operačního zesilovače.

Obrázok

Zkoušel jsem ty korekce v simulátoru a nepřišel jsem na žádný významný nedostatek. Nedá se to ale v reálu ověřit, protože nemám žádný z uvedených strojů. Zkuste tedy někdo z uživatelů nahrát třeba na Sony HF nějakou skladbu zda nenarazíte na problém jako já s modelem GX-75 - zkreslení zvuku při plném vybuzení.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa EZ647 »

Práveže po tých rokoch čo ho mám, som nenarazil na problém u normalky ako takej, ale len u starých niektorých zel skladovaných kusov, inak hraje excelentne normal, chrome aj metal. S real chrome je to síce horšie, ale to je zase iná téme.
Ale vďaka za postrehy.
Napísať odpoveď

Návrat na "Akai"