Akai DX-57

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1335
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa Teslák »

Zeptám se,jak je řešena navijeci rolna? Má svůj Reel motor nebo rolna jede přes kluznou spojku?
Pokud je hnaná přes kluznou spojku,bude moc tuhá a brzdí to hlavní motor,pak se projeví problém s velkými rozdíly na začátku a konci kazety.Hlavní Motor prostě nestíhá srovnávat rychlost. Snad jsem to napsal srozumitelně.Je třeba pak uvolnit tah na navíjecí rolnu.

PS:Rolna = Unašeč.
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3622
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa Nstar »

ja len nechápem, prečo samotný tŕň nemohol mat zabudovanú brzdu ale je to riešene remienkovým prevodom na brzdu...
čo mi uniká?
Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1335
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa Teslák »

Nstar napísal: Nedeľa, 7. Novembra 2021, 12:58 ja len nechápem, prečo samotný tŕň nemohol mat zabudovanú brzdu ale je to riešene remienkovým prevodom na brzdu...
čo mi uniká?
odvíjející trn (unašeč) je v tomto případě řešen touto brzdou přes řemínek,aby výrobce u této mechaniky dokázal vyřešit odpojení brzdy při převíjení pásky a taky možnost nastavení tahu v 5-ti krocích pro Play,pokud jsem viděl správně. Tu by to chtělo kazetu SRK-CT 10/100
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa EZ647 »

je to dvojmotor, unášače majú motor samostatný, ale asi nejako sprevodovaný predpokladám, pretáčanie asi pôjde cez klzné spojky, pretože je veľmi pomalé a na konci pásky ide tak pomaly že myslím že sa zastaví, napriek tomu vždy dokončí pretočenie, čo je vraj veľmi častý problém u celej tejto rady Akai
ale pri prehrávaní ma navíjanie silný ťah, ako keď uvoľním odvíjací unášač tak je samozrejme rýchlosť v poriadku aj na konci pásky, keď dám preč ten malý remienok
skoro som, zabudol, je tam plastové medzikolo z toho nepekného žltého plastu ako aj na Technicsoch, ktoré sa zvykne rozpadnúť niekedy samo od seba, ale podľa toho ako sa to správa bude asi veľký rozdiel sprevodovania pri pretáčaní a pri play
Prílohy
akaimech.png
akaimech.png (41.79 KiB) 2145 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa orhore »

Na tom obrázku je to jasné. Převod je přes ozubená kola s výkyvným středním ozubeným kolem. Podle toho kam se motor bude otáčet se to střední ozubené kolo překlopí na jednu či druhou stranu.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa EZ647 »

tak to bolo riešené u väčšiny moderných VHS strojov, občas sa to zaseklo a potom sa páska nenavíjala, ale vyťahovala na kladku a do priestoru :D
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa orhore »

Když se zastaví navíjení, tak dojde i k zastavení posuvu pásku u tohoto decku. Co se dělo v nějakém VHS šrotu mě nezajímá.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa EZ647 »

Hej tu to funguje, a teoreticky by malo aj u VHS lebo tam sú tiež otáčky sledované, asi to zabudli dať do základnej výbavy ako smerovky v niektorých značkách vozidiel :D

Ale aby som sa vrátil k téme, ide nejak prirodzene zvoľniť ťah odvíjacieho unášača? aby som sa nemusel trhať kvôli gumičke keď sa tak zle zháňa.
Ak by šiel úplne navoľno tak by kompenzácia hrubšej gumičky nebola tak problém a prípadne by sa dal nastaviť na tom koliesku na gumke brzdiaci moment od 1-5 stupnice kolieska :D
Používateľov profilový obrázok
Teslák
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1335
Dátum registrácie: Štvrtok, 1. Novembra 2018, 22:43
Bydlisko: U Zubatých Žab

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa Teslák »

Musíš tu brzdu zprovoznit,pokud je stroj dualcapstan. Požádej o gumičku FixYourAudio. Určitě rád pomůže. (Vždy mi pomohl,když jsem sháněl neznámý rozměr).
Nastav pak tah na střední stupeň 3 a Vyzkoušej stabilitu a taky (nedeformaci) pásky na nějaké 120 min kazetě truechrom .Předpokládám,že kladky jsou v pořádku.
Pochopil jsem správně,že navíjecí trn při play je poháněn Reel motorem a přesto je pomalejší chod kazety u konce? Není pak chyba ve zdroji?
Kazeťáky: Pioneer ct-s710, ct-s910, RS-BX747
Walkmany: Panasonic RQ-NX60V ,Sony WM-FX 675, WM-FX 511, WM-DD11 .
Přehrávač optických disků : Panasonic DMP-BDT500 ,Recorder Philips Cdr785
Zesilovač: Philips Fr975
Zvukovka: CREATIVE X-FI SB1240 pro RECording
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa EZ647 »

už mi písal na mail že tak krátku gumičku nemá, možno len tú ultra tenkú walkmanovú

no bez brzdy je rýchlosť pásky správna aj na konci, stará gumka bola už moc voľná tak skoro nezaberala, tak sa ani rýchlosť nemenila, v dobe keď som deck dostal, ešte pôvodná gumka fungovala
nová je mierne kratšia a hrubšia ako som dával niekoľko dní dozadu fotky, tak zrejme má moc veľký odpor čo sa už na konci prejaví
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10174
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa EZ647 »

ebay je pre mňa nedostupný
Používateľov profilový obrázok
orhore
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2278
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 21:01

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa orhore »

Tak požádej někoho ze Slovenska z tohoto fóra jestli má paypal účet ať to koupí a pošle ti domů. Jinak to nebude mít řešení.
Napísať odpoveď

Návrat na "Akai"