Akai DX-57

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa EZ647 »

Lenivosť hýbe svetom, takto paradoxne by som začal, alebo pokračoval v riešení môjho Akai.
Včera som bol na pošte prevziať si zásielku z Avelmaku, tri gumičky, ktoré svojimi rozmermi boli najviac blízke tomu čo som nameral, ale ani oni nemajú výber totálne dokonalý, takže ako to vyzerá ďalej?
IMAG0286.JPG
Dve gumky majú správnu hrúbku ako tá pôvodná, ale sú asi o pár stotín dlhšie, v podstate jedna je voľná a nezaberá ťah odvíjania pásky, druhá ešte trochu dlhšia, tak som ju ani neskúšal.
No prvá sa zdá byť dĺžkou úplne ideálna, lenže je hrubšia, je tak hrubá ako tá náhradná čo som skúšal nedávno, teda odvíjanie pásky zase musí prekonávať odpor hrubej gumičky, ale za to je o niekoľko mm dlhšia, čo presne pasuje do tohto stroja na tento účel, zvukovo je zatiaľ asi najlepší výsledok čo som počul.
Konce kaziet C90 a C120 v závislosti na kvalite kazety sú mierne spomalené, na hrane počutia až s mierne výraznejším spomalením ťahu.
Na predošlej náhradnej gumke to bolo počuť extrémne, takže zlepšenie je teraz výrazné.
No a prečo som teda neobjednal správnu hrúbku gumičky? pretože v tejto dĺžke mali len túto hrubšiu a iné dĺžky už boli príliš mimo. Ešte spravím nejaké merania a uzavriem to, už ma nebaví sa naťahovať o stotinky dokonalosti, musím to zaviesť trochu viac do praxe počúvania a nahrávok než len špekulovať s technickými parametrami a meraniami.
Pritom kratšie kazety vrátane veľkocievkových C46 hrajú od začiatku do konca výborne bez spomalenia.

Druhá vec je správne vedenie pásky, výška kladky a hlavy. Na youtube k videu, ktoré som dával pred časom mi bolo vytýkané od Ruského užívateľa, že je výška hlavy nespráva pretože je veľmi odkrytý jeden kanál
https://www.youtube.com/watch?v=KU4G807UBdg
Neodpovedal som, pretože neviem sám ako to má správne byť, keďže zvukovo to vyhovuje, ťah je správny bez deformácii okrajov pásky, alebo utekania z kladiek no a napriek tomu že to vyzerá mierne nepekne, tak sa páska nedotýka okrajov vidličky hlavy, aj keď to vyzerá že áno, ale kontroloval som to podrobne viac krát, tieň a odlesk spodnej časti vidličky robí tento 3D deformačný efekt na páske, čo vyzerá akoby sa páska otierala, ale neviem to lepšie odfotiť, no ako som to sledoval pod rôznymi uhlami, zdá sa to byť v poriadku a páska je v poriadku tiež, pripomínam že zámerne je tento test robený na páske C120
zo zvukom som mimoriadne spokojný, ostáva len kompatibilita pri rôznych materiáloch a hrúbok pásu a konštrukcie kazety.
okrem toho do výšky hlavy nebolo nikdy zasahované, je to všetko nastavené výrobne, fixnuté skrutky výrobne, jedine kolmosť hlavy bola riešená, nič viac, napriek tomu to vyzerá akoby bola vidlička navarená nižšie a páska ide mimo stopu, a pritom hlavná kladka vyzerá akoby bola zase presne na opačnej strane
skúsim to už celé konečne uzavrieť a vrátiť sa k testom a nahrávkam kaziet, aby som aj prakticky posúdil problémy
uvidíme ako do budúcna s tou odvíjacou gumkou, predpokladám že sa časom aj tak mierne natiahne, možno :D
inak žiadne tremolo ani kolísanie rýchlosti, preto do hlavných remeňov nebudem zatiaľ zasahovať, v podstate tento deck čo do kolísania aj kvality zvuku hrá stále lepšie než všetky moje Technicsy dokopy, myslím tým Playback, po zvukovej stránke
Prílohy
IMAG0287.JPG
IMAG0288.JPG
IMAG0289.JPG
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3648
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa Nstar »

to sa mi nejak nezdá, podľa čoho bolo určené, že je výškovo rozhodená, to je nejaký nezmysel
to jadro čo vidíš na tej hlave neni podstatné, to neni nejaká mierka
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa EZ647 »

netuším práve, vidieť čierny okraj štrbiny aj trochu zvnútra plochy, hej možno to napísal ten Ruský típek na youtube, alebo tam je naozaj niečo zlé? musím tú kazetu vyskúšať aj na iných strojoch, ako to vyzerá na hlavách
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3648
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa Nstar »

nahrávky, ktoré si nahral na tomto stroji pred týmto zásahom hrajú ako?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa EZ647 »

staré znejú dobre, ale tie keď bol single nebudú dobré, všetko je to o kolmosti a vedení pásky, som to nastavil tak že tie zo Sony znejú dobre :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3648
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa Nstar »

ak by ti nesedeli stopy tak, že by si z hlavy videl to čo vidieť nemáš tak to by si mal iný zvukový prieser to by bolo tak mimo že by to hralo pospiatky :D ak to neničí pás a hrá dobre aj s viacerými strojmí tak si to trafil na nejaké percento, super
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa EZ647 »

pospiatky počujem v tichosti medzi skladbami u kaziet s veľmi vysokým MOL, hlavne metaliek a hlavne na AZ7, neviem prečo sa to deje, ale orhore tvrdil že to technicky nie je možné
ale už som to počul vzácne aj u Sony, u Akai si nespomínam
jednalo sa konkrétne o kazety Sony Metal-ES a Maxell Metal UD 120
predpokladám že AZ hlava je nadmieru citlivá, tak zachytáva parazitné polia, ktoré sú u takých pásov mimoriadne silné

niekde som čítal úvahu, neviem či tu alebo na inom fóre, že zlo metaliek je hlavne v tom že zanechajú zmagnetizované hlavy strojov pre svoju extrémnu remanenciu a teda koexistenxia metaliek a ostatných kaziet v jednom stroji je nevhodná
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3648
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa Nstar »

veď ja som to myslel trochu tak s humorom
s tými metalkami to počujem prvý krát
jhradec
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1061
Dátum registrácie: Piatok, 12. Októbra 2018, 15:51

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa jhradec »

Jestli je podezření, že stopy nesedí - je možnost nahrávku zviditelnit. Nanést na nahraný pásek suspenzi tzv. Karbonylového železa v benzinu. Není to moc šetrné k pásku, ale člověk hned vidí na čem je. Tedy že se benzínku odpaří :D
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa EZ647 »

som tomu piatok venoval pol dňa, ale som veľmi nespokojný s vedením pásky cez hlavy a kladky
výška ľavej kladky s držiakom a výška hlavy je akoby nesynchrónna, za predpokladu že sa do výšky hlavy nezasahovalo pred tým než som stroj dostal, tak mi to príde maximálne divné

ak je ľavá kladka s držiakom vysoko, tak cez hlavy to ide skoro dobre, ale mám pocit že práve na tom držiaku sa to tlačí na spodnú hranu a jemné a citlivé pásky ako metalky a niektoré typy II (XLII-S) sú okamžite deformované na kladke

ak uberiem výšku kladky, tak už je to v poriadku aj na citlivých páskach, ale na hlave sa to jemne až viac otiera o spodnú vidličku hlavy, teda hlava je nižšie než ten držiak, alebo si to inak neviem vysvetliť, aj časť štrbiny hlavy je odkrytá a mám dojem že jemne poľavuje ľavý kanál vo zvuku

mám podľa manuálu skúšať meniť výšku hlavy? sú tam na to až dve skrutky, pretože som presvedčený že ľavá kladka s držiakom je nastavená správne, je to jediná poloha, ktorá vyhovuje aj precitlivelým a extra hladkým pásom
Prílohy
heght.png
heght.png (28.8 KiB) 1327 zobrazení
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3648
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa Nstar »

ja budem asi suchár ale najlepšie riešenie je dať to spraviť alebo pozháňať všetky prípravky
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10241
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: Akai DX-57

Príspevok od používateľa EZ647 »

to mi pripomína kamarátov výrok, keď máš problém s pc, tak to daj spraviť do servisu, hovorím ja som servis :D

no tak možno nie, ale toto si budem musieť spraviť sám som sa rozhodol a keď to rozdrbkám, tak to budem tiež ja

len by ma fakt zaujímalo či niekto menil výšku hlavy predomnou a či nerozhodím zase synchro hláv voči mazacej, čo by mohlo byť tiež nepríjemné, sa s tým budem musieť hrať donekonečna a stále, ale to čo som dneska napísal že som zistil v piatok, z toho mám pocit že som bližšie o stotinu k porozumeniu pohybov pásky :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Akai"