EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa moniatko »

Ja som našťastie aj zabudla na to. Ale čul som sa aspoň zasmiala čo sa mi tá situácia vybavila.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

že vraj si chystala magnet :D
Používateľov profilový obrázok
moniatko
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 1753
Dátum registrácie: Štvrtok, 10. Októbra 2019, 18:29

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa moniatko »

Veru, mala som na mále :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3648
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

podľa mňa si to chceš nahrať na metalku
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Metal Vertex a Natalia Oreiro? :D

možno ak by bola Tesco Metal typ IV, tak by som nad tým pouvažoval :D
Používateľov profilový obrázok
Kazetowich
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 8761
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 16:18
Bydlisko: polia, lúky a háje SR
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Kazetowich »

:lol: :lol: :lol:
Sansui 331 klub czechoslovakia, old Pioneer receivers
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Desiate tohoročné počúvanie, nebolo tak extrémne nepríjemné na teplá ako minulé, ale skôr na nie až tak podarený výber kaziet, ktoré sa tu zbehli, bolo viac utrpenia než radosti, ale dajme tomu, z tých akože lepších prevládala značka TDK a ten zvyšok viacmenej za trest :D

1. kategória novonahratých kaziet, z letnej várky 2021
TDK CD Power 90min presný rok výroby 2000 Made in USA, Tape Made in Japan, USA model
Dizajn kazety a model mal v mechanike premiéru. Presvetlenie so základnými zelenými LED bolo poslabšie, horšie než u klasickej modernej SA, s prídavnými LED to bolo ako tak dobré, priesvitnosť tela sa prejavila hlavne na vodiacich kladkách, keďže LED boli osadené v rohoch pod kazetou, aj keď nebola dizajnovo epická, tak asi najkrajšia z celého týždňa, hneď takto v úvode.
Zvukovo bola dosť presvedčivá a príjemná, ostrá ako typ II má byť, presná, priestorom aj detailom, bol som veľmi spokojný, problémy s poruchami a kolísaním neboli. Prilepenie konca pásky o závit predtým, kvôli asi výrobnej chybe lepu zavádzačky sa tu stal tiež, totálny zásek ako som písal na odkaze vyššie počas nahrávky, zase odlepiť viac nasilu ručne a pretočiť späť a znovu, potom to prešlo v pohode.
Pás sa mi zdal byť pomerne svetlý hnedý v porovnaní s inými SA/SF modernej výroby. Ale spokojnosť.
IMAG0646.JPG
IMAG0646.JPG (91.37 KiB) 989 zobrazení
IMAG0648.JPG
IMAG0648.JPG (120.71 KiB) 989 zobrazení
IMAG0650.JPG
IMAG0650.JPG (62.92 KiB) 989 zobrazení
IMAG0651.JPG
IMAG0651.JPG (127.5 KiB) 989 zobrazení
IMAG0654.JPG
IMAG0654.JPG (179.89 KiB) 989 zobrazení
*

2. kategória použitých kaziet, premazaná originálka
Pôvodne Panton prehraná titulom MC Erik & Barbara - U Can´t Stop /1995/ PolyGram
Kazeta nie je na fóre uvedená medzi originálkami kvôli nejasnému pôvodu. Dostal som ju medzi kazetami na vyhodenie, v krabičke aj s bookletom a keď som videl bielu kazetu s logom Panton, myslel som si že to bola verzia pre Český trh, ale blbosť, myslím že potom sa tituly distribuovali štandardne aj na Slovensku aj v Čechách s jedným vydavateľom, že s tým už neboli také obštrukcie ako za socializmu. No ale k tejto kazete, aby som objasnil, biela kazeta s malým oknom, pre mňa nie celkom jasnej konštrukcie, tie skosenia okolo cievok som nevedel priradiť, ale niektoré Európske originálky tieto dizajny používali. Vyzerá to opäť plnené páskou Basf, veľmi opotrebovanou a špinavou samozrejme.
Kazeta má logo a popisy vytlačené priamo na tele bez polepu veľmi kvalitne, ale názov titulu je na papieri vytlačený a ošúchaný ako na nekvalitnej laserovke, takže je to jasné, niekto nejaký titul premazal týmto a na kazete potlač s pôvodným názvom prelepil vytlačeným štítkom pomerne precízne. Strhol som štítok dole, ale odkryl sa mi len nápis pôvodného vydania kazety rok 1992, ale všetko ostatné bolo asi doslova zoškrabané podľa toho čo som videl a nezistil som teda čo tam bolo pôvodne nahraté.
Booklet kazety bol kópiou originálu, vytlačený na farebnej laserovke, to sa proste pozná podľa odleskov svetla na tlači. (a booklet uvádza vydavateľa Polygram a kazeta Panton, takže veci sú jasné)
No a k počúvaniu na mechanike:
Presvetlená dobre aj keď s malým oknom, biela kazeta dobre vedie svetlo a dosť presvitá, vidieť že má tmavé fólie. Chod pásky je veľmi nekľudný, cievky jemne krivé a páska je mimoriadne opotrebovaná s vlnitými okrajmi.
Kvalita nahrávky kópie je veľmi zlá, priestor pláva, dynamika nedostatočná, výšky takmer žiadne. Tento album mám mimochodom veľmi rád, keď som bol na základke tak to práve letelo a kamarát mal origošky, tento album a potom aj rozšírenú verziu albumu o 4 nové skladby.
Ale ani moje kópie neboli zvukovo lepšie než tento paskvil z Pantonu, takže som ten album ešte nepočul v riadnej kvalite nikdy.
Uvedený album: https://www.discogs.com/release/1681303 ... -Cant-Stop
IMAG0670.JPG
IMAG0670.JPG (114.78 KiB) 989 zobrazení
IMAG0672.JPG
IMAG0672.JPG (69.11 KiB) 989 zobrazení
IMAG0673.JPG
IMAG0673.JPG (127.94 KiB) 989 zobrazení
IMAG0674.JPG
IMAG0674.JPG (119.76 KiB) 989 zobrazení
IMAG0675.JPG
IMAG0675.JPG (113.22 KiB) 989 zobrazení
IMAG0676.JPG
IMAG0676.JPG (77.88 KiB) 989 zobrazení
*

3. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty
Merco Hifi Low Noise Stereo C60, Tape Made in Germany
Jednalo sa o kamarátovu kazetu, ktorá mi tu už ostala dlhodobo, potom ako odišiel do zahraničia.
On mal doma extrémne množstvo kaziet a titulov z Juhoslávie a týchto oblastí, rovnako tak táto kazeta bola takými skladbami nahratá, ale extrémne nekvalitne. My sme ju používali na nahrávky blbostí cez mikrofón, vtedy na mojej Aiwe CS-W320, tu je nahratých asi len 10min na začiatku prvej strany a zvyšok je pôvodný záznam.
O kazete neviem v podstate nič, používa základný Philips dizajn ale v bielej či svetlo sivej farbe, vďaka čomu na mechanike je aspoň niečo viditeľné. Tvrdí že používa Nemeckú pásku, ale tá je veľmi tmavá, ale nie čierna ako vyzerá na fotke. Má už pigmentačné fľaky, ale nelepí a mechanicky funguje, v podstate nenecháva ani bordel.
Problém je že použili namiesto vankúša len špongiu, ktorá sa už rozpadla, už v dobe 90tych rokov keď sme na to nahrávali som sa divil čo je to za riešenie, že som nikdy nič také nevidel, vtedy to ako tak fungovalo, ale žiadny zázrak, zvuk bol slabý a nevýrazný. Teraz som mal extrémne problémy aby som udržal pásku pod kladkou, vždy utekala mimo. To sa stáva pomerne často pri absencii vankúša, preto som nechal pásku pod druhým hriadeľom ako je vidieť, čo mierne zlepšilo protiťah, ale musel som aj jemne asi štvrť milimetra kazetu povysunúť aby bola trochu rohom von, čo zabezpečilo že z kladky nemala tak veľmi tendenciu utekať do strany a potom prstom, pribrzďovať odvijaciu cievku, aby som mal aspoň nejaké výšky. Pôvodné nahrávky boli mimoriadne nekvalitné, tak to až tak nemalo zmysel, ale pre naše dobové cez mikrofón, aby bola aspoň nejaká zrozumiteľnosť. Myslím že ten záznam, tých prvých 10min sa mi oplatí digitalizovať na Akai, pretože dual capstan nepotrebuje vankúše a kazetu nechám odpočívať trvale, bude už len na nejaké príležitostné rituály.
Vzhľadom k indiánovi na booklete by mohla byť aj Americká kazeta, alebo proste len v Európe sa cítili málo americky tak niečo také vyrobili inak si to neviem vysvetliť, ale aj Švajčiarsky ICM v začiatkoch používal špongie, ale konštrukcia kazety mi celkom na nich nesedí. Tak sa to časom možno odhalí, ale táto kazeta v tento týždeň bol môj najväčší trest pri tomto rituálnom počúvaní.
Proste hlavne tá absencia vankúša to ubila.
IMAG0691.JPG
IMAG0691.JPG (106.41 KiB) 989 zobrazení
IMAG0693.JPG
IMAG0693.JPG (61.02 KiB) 989 zobrazení
IMAG0695.JPG
IMAG0695.JPG (143.21 KiB) 989 zobrazení
IMAG0696.JPG
IMAG0696.JPG (98.28 KiB) 989 zobrazení
*

4. kategória novonahratých kaziet, z letnej várky 2021
TDK SM PRO 90min vyrobená v roku 1998 Made in USA, USA model, Tape Made in Japan
Po posledných kazetách som sa na túto pomerne tešil, konečne poriadny zvuk aj dizajn, aj keď vzhľadovo som vedel že mi tu vôbec nebude sedieť. No a bol som sklamaný viac než som čakal :D
Po dizajnovej stránke, presvetlená horšie než CD Power z pondelka, horšie než naše SA, už som s týmto dizajnom mal skúsenosti s asi štyrmi kazetami na mechanike, aj keď funkčne dobré, tak presvetlenie v základe len symbolické, že je vidieť že sa tam hýbu nejaké TDK moderné cievky, s prídavným svetlom ako tak dobré.
Po zvukovej stránke, aj keď presnosť, výšky a detail boli veľmi dobré a niektoré skladby som si užil, tak som mal stále dojem že CD Power mala niečo viac do seba, v detaile a kráse zvuku.
No ono to nebolo len o magnetických vlastnostiach pásky, ale drhli trošku výraznejšie aj tie mechanické.
Priestor nebol vždy dobrý a stabilita vedenia pásky, s tým som bol akosi nespokojný. Páska išla nekľudne, stále sa vlnila, už aj na cievkach, aj vo vodiacej časti, priestor bol nie vždy zachovaný dobre, balance občas kolísal a nebolo to tak výživné ako by som čakal, aj keď snaha sa cení, akože Multitrack master studio? ako sme riešili počas nahrávky a testov na odkaze vyššie? neviem ako za nového stavu pri kúpe, ale v tomto prípade ani náhodou.
A to je táto kazeta o dva roky staršia výrobne než CD Power, ale obe sú USA, takže to asi trochu odflákli. Páska je výrazne tmavšia než na CD Power, ale uvedená je SA.
Ako čítam popis testov na Sony, tak tam som bol v celku spokojný so stabilným chodom pásky až na občasné poruchy po starých testoch a koncoch pásky. Samozrejme mechanika, hlavne hlavy nie sú TOP, ale nie som zvyknutý na také choré chodenie pásky v kazete do strán, takže kazeta nebude celkom bez viny v tomto prípade, inak po zvukovej stránke, stále veľká spokojnosť.
Ešte musím spomenúť že za uplynulé mesiace som tu prešiel na mechanike mnoho najrôznejších TDK SA, dizajnov aj ročníkov, aj nižšie triedy ako CDing2, CVII a pod. a tieto problémy som nepostrehol, aspoň nie nikdy v tak veľkej miere.
IMAG0713.JPG
IMAG0713.JPG (86.43 KiB) 989 zobrazení
IMAG0715.JPG
IMAG0715.JPG (108.99 KiB) 989 zobrazení
IMAG0716.JPG
IMAG0716.JPG (137.25 KiB) 989 zobrazení
IMAG0717.JPG
IMAG0717.JPG (117.53 KiB) 989 zobrazení
IMAG0719.JPG
IMAG0719.JPG (219.03 KiB) 989 zobrazení
IMAG0720.JPG
IMAG0720.JPG (167.1 KiB) 989 zobrazení
IMAG0722.JPG
IMAG0722.JPG (205.54 KiB) 989 zobrazení
*

5. kategória použitých kaziet, z tej použitej várky 8kusov som zistil že je tam min 10kusov, ale to nevadí, toto je z tej várky asi posledná, tentokrát bez krabičky
Basf ferro super LH 60min rok 1977 Made in Germany, červená C60 hneď prvá v odkaze.
Kazeta už v podstate patrí do kategórie na odpis, myslím že bola z kaziet určených na vyhodenie, alebo tak. Starší dizajn polepu, vtedy u Basf to bolo také rôznorodé medzi verziami a rokmi aj napriek jednému obalu.
Presvetlenie na mechanike je biedne, malé oválne okno a čierna kazeta na to nestačí, s prídavnými LED sa dal dobre odhadnúť stav pásky.
V tomto dizajne som hral len jednu C90, práve tiež uvedenú červenú ferro super LH na tom odkaze vyššie.
Po zvukovej stránke nič moc, uvedený interpret na samolepke fixkou je BoneyM, myslím že sa jednalo o album Oceans on Fantasy, alebo nejaký iný, potom pokračoval mix skladieb.
Možno som to už spomínal ak som riešil originálky z tašky na vyhodenie v zlom stave pred rokmi a rôzne ďalšie kazety, že takmer všetky typy I ferro (superferro tam asi neboli) trpeli magnetickým znehodnotením záznamu. Jednak zvuk je na takých kazetách zvuk oslabený o nejakú až výraznú časť, v extrémoch je takmer nepočuteľný, do toho šumy a kolísanie úrovne a silné magnetické ozveny záznamu najbližších závitov pásky. U typu II a III kaziet ktoré som mal z tej várky boli tieto problémy len v malej, alebo takmer žiadnej miere.
U tejto Basf ferro super LH boli plávania a poklesy zvuku asi o štvrtinu až polovicu s ozvenami, výškovo bieda, ako album som nemal problém vypočuť, problémom bola zase kvalita nahrávky, skladovania.
Staré Basf okrem toho mali problémy so škrípaním, ako som túto kazetu prešiel na Akai deň predtým tak sa tento problém vyskytol len na strane A tri minúty pred koncom a strana B v poriadku, na mechanike je škrípanie vždy v menšej miere, myslím že tam bol náznak jeden krát, inak tiež v poriadku, potom čistenie hláv a pod. Na zle skladovaný Basf je to úctihodný výkon.
Ako som spomínal že som hral aj C90 verziu, čo je na odkaze vyššie, tam boli tieto problémy vo väčšej miere.
Okrem toho sa postupne dostávam v počúvaní použitých kaziet k tým čo som mal celú igelitku na vyhodenie od známeho, takže tam si užijem viac masakrálnej nudy a problémov, týchto pár kaziet v horšom stave z tej várky 10kusov to je len taká predohra :D
IMAG0738.JPG
IMAG0738.JPG (82.34 KiB) 989 zobrazení
IMAG0740.JPG
IMAG0740.JPG (103.65 KiB) 989 zobrazení
IMAG0741.JPG
IMAG0741.JPG (138.74 KiB) 989 zobrazení
IMAG0742.JPG
IMAG0742.JPG (159.06 KiB) 989 zobrazení
IMAG0744.JPG
IMAG0744.JPG (227.09 KiB) 989 zobrazení
*

Tohotýždňové skóre:
1. TDK CD Power, za veľmi dobrý zvuk, dizajn aj keď nie najvhodnejší pre toto podsvietenie, tak zaujímavý, premiéra je vždy s istou dávkou zvedavosti a očakávaní
2. TDK SM PRO, zvuk takmer veľmi dobrý, len pre neduhy so stabilným vedením pásky, takže druhé miesto
3. Panton premazaná origoška za MC Erik & Barbara, pre spomienky na dobrý dobový album, inak kvalita nahrávky a kazety príšerná
4. Basf ferro super LH 60, za počúvateľný album, kvalita nahrávky a stav pásky zase príšerný
5. Merco LN, toto bolo za trest, vyslovene najhoršie čo som mal za posledných niekoľko rokov a pritom tam stačil riadny vankúš, ale aj tak by skončila posledná

Takže pre mňa slabší týždeň, TDK to trochu vytiahli hore, nabudúce bude výber lepší aspoň po niektorých stránkach.
Ale na druhej strane ďalšie počúvanie vychádza cez dovolenkové obdobie, takže ešte neviem presne ako si to zariadim, ale to sa dozvieme až to bude.

K tremolu:
zistil som že nepatrné zvýšenie rýchlosti motora jemne zamaskuje tremolo, ktoré som prakticky v tomto počúvaní postrehol jemne len na kazete TDK SM, na žiadnej inej.
Ešte to niekedy nahodím na osciloskop, ako veľmi som to prehnal, ale zvukovo to vyhovuje, takže možno to nebude tak zlé.
Zlé je len kovový skrutkovač pchať do tela kovového krytu motora :D
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3648
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

podľa mňa to bolo dobré vydanie ale počúvať by som to nechcel :lol:
1. CD Power, zaujímavá kazeta a verím, že aj zvukovo
2. MC Erik & Barbara, tento album poznám, bolo to na chromdioxide a 120us, zvuk slušný ale na tom masteri bolo niečo trošičku divné, také trochu viac pridané bass sa mi zdá ale celkovo fajnové. Album mám rád
3. SM, pretože je to zaujímavá kazeta ale to plávanie by mohlo byť aj genetické pre TDK
4. asi tá s indiánom aj keď si viem zhruba predstaviť ako to hralo, páči sa mi, že máš takú kazetu stále doma a že si ešte občas zahrá
5. Basf, to by som asi nezvládol počúvať cudzie práchnivé kazety aj keď na tom je jedna z mojich obľúbených skupín (niektoré ich skladby mi lezú riadne na nervy)

Tak zvuk si vyriešil, pravdepodobne teda začína byť vadný motorček ale ja si osobne myslím, že to sa bude dať nahradiť, či už zohnať nejaký stroj na diely alebo samotný motorček, prípadne nahradiť iným z celkom iného stroja, ja si myslím, že boli celkom generické

Mne sa toto vydanie páčilo, vlastne neviem či už bolo nejaké slabé číslo, paráda a ja ďakujem za ďalšie číslo, jediné čo mi trochu robí vrásky, že už to poukazuje ako letí čas a že leto je sa už bude preklápať do tej druhej polovice
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

nenávidím leto z mnohých dôvodov, ako napríklad že bývam na západnej strane a v práci je 30C a na vybraných miestach to ide do 38C, takže sa teším na koniec a konečne kľudnejšiu prácu a lepší kvalitnejší spánok doma, bez nutnosti mať otvorené okno, trpieť hluk z vonku, občasné padajúce veci z bytovky von oknami a hlavne cigaretový dym

Ale tie albumy u kamaráta si spomínam že naozaj asi boli na chromdioxide, oba ten základný aj ten rozšírený o 4 skladby. Ale ja to mám na GoldStar Live Concert 90, hlavne spravená rýchlokópia na paradoxne tiež GoldStar lacnom kazeťáku, takže to hrá extrémne zle, bolo to v dobe keď som ešte nemal doma Aiwu, tá predsa spravila lepšiu nahrávku.
Neviem či som o tom písal podrobnosti v obaloch kaziet.

K tomu motoru ja si neviem predstaviť čo také sa tam môže pokaziť, keď neprehorí cievka a urobíš údržbu, rozobratie, olejovanie, kontrola kefiek na rotor, a pod, čo iné sa tomu môže stať? Neviem čo znamená výraz unavený motor ako sa niekde občas hovorí.
Hlavný dôvod prečo som to ešte nespravil, je že tá oska remeničky je veľmi krehká, tak som nemal odvahu ju nasilu zhodiť z kovovej osi rotora.
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3648
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

ja si presne nepamätám či má ovládanie v sebe alebo mimo ten motor, no a v tom môže byť problém, že tá elektronika zlyháva a kto by to opravoval a možno bolo treba len prebehnúť tú reguláciu aj keď lepšie asi s umelým skrutkovačom
dala by sa tá remenička skúsiť teplom trochu spracovať a sundať
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10239
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

je tam plošák nad motorom extra s čipom tuším 6605 alebo niečo podobné, mám ich veľa z tých mechaník, alebo mal som, väčšina polámaná, alebo poškodená.

našiel som toto

https://www.radiomuseum.org/tubes/tube_an6605.html
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3648
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

ked to moc nepáli tak by som to asi nehasil, prípadne kukni občas na bazár či niekto nepredáva takú vežu za dobrú cenu
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"