EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

деки и дальше плееры - цд, грамо vintage hifi stereo

Moderátor: AdmineR

Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

Jasné mi kupujes kazety, to nie :)
Sak raz sa taká niekde vyskytne a potom budem naštvaný že to príliš cinka
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Keď sme pritom, nevenoval si sa ďalej po zabehnutí tej kazete That´s?
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

Venoval, ja ju mám nahratu dal som si tam výber z CD, disco, dance floor...veľká spokojnosť aj som to písal tak rozkuskovane do Yamahy
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

Nstar napísal: Štvrtok, 17. Augusta 2023, 08:04 NSK, nezabudol som odpovedať ale nejak mi ten odkaz nešiel spustiť a ja som to aj neskôr hľadal a aj našiel ale nehnevaj sa to ja si nemôžem už od pohľadu pustiť. Predpokladám ale, že to neni punk a ja som teda neni nejaký pankač, no som trochu obmedzený v tom, že ja žiadnu hudbu povedzme po roku 98 ani neskúšam. Samozrejme, že niečo málo sa tu a tam ku mne dostane ale neosvojim si to nikdy a sú to skôr veci, ktoré už ....prevažne radšej zabudnúť alebo nepotrebujem. Často doslova utekám pred tým.
Najlepšie boli 20 - 90 roky, podľa mňa.
Dúfam, že som ťa nenastval ale tak úprimnosť...
Nstar: Hm, já to teď zkusil a odkaz normálně funguje, tak netuším, kde mohla vzniknout chyba, ale pro jistotu nefunkčnosti jsem právě radši uvedl i název skladby. Pokud jsi našel tu správnou, tak tohle rozhodně není Punk, to je Hardstyle, ale chtěl jsem tím říct to, že i když tohle je pro mě krásná hudba, která se přelije v ráznou, přesto stále krásnou, tak pro jiného to je neposlouchatelný (a to vynechám ta přirovnání, co už jsem na takovou hudbu slyšel).

No teď nevím jestli jsem to pochopil správně, ale tys to pak našel, ale nepustil sis to? To pak těžko něco poznáš - pokud jde jen o náhledový obrázek, ten mnohdy ani nesouvisí s obsahem a když už vyjímečně na ten slavný jůtub zavítám a vidím ty náhledový obrázky, při právě takovém vyhledávání skladeb jako tip někomu, tak se nestačím divit, co tam kolikrát je za capinu..

Hm, upřímně já tě chápu, ale přijde mi, že se v tomto dost omezuješ, protože po mileniu se mnoho žánrů zdokonalilo a taky jich mnoho vzniklo.
Já teda mám desky od roku asi 1905 a nepočítám-li vážnou hudbu, tak mě nejvíc sedí spíš ta 30. léta až po 20. léta - ta současná :-D. Ale nutno říct, že i když jsem objevil několik nových žánrů, tak jeden z mých dost oblíbených se už zničil v něco nesmyslného..nebo mám pocit, že spíš zanikl - mám na mysli EDM. Žánr EDM zažil nejlepší kvalitu asi v letech 2012-2018, pak se začal postupně prasit v komerčně znějící paskvil. Naštěstí mám ještě dost materiálů na tvorbu kvalitního EDM, tak když budu chtít slyšet něco nového, tak si to budu muset vytvořit :-D (to berte trochu s nadsázkou).


Ne, úplně v pohodě, upřímnost mě nenaštve, spíš naopak, je to lepší než se motat kolem lži.



-------------



EZ647: Tak ti opět dlužím za dva příspěvky, i když už mám obavy co napsat, abych netočil furt to samé dokola :shifty: . Dokonce jsem propásl 22. poslech, ale 21. díl jsem stihl ještě před tou obávanou opravou noťasu, která se protáhla víc než jsem myslel..ale to je na jiné téma.


Poslech 21/2023
1) Pěkné, no je vidět kolik toho udělá pouhá krabička, než kdyby byla kazeta volně hozená.
Toto je taky taková klasika TDK D, ale v sbírce jich moc nemám.

2) Jo to je pěkný takhle natrefit na již neprodávanou, ale "odloženou" kazetu :-).
Kazeta je to pěkná, i když už taková...no lacinější.
A ty fotky v závěru se dost povedly, předposlední je barevná jak vánoční stromek, fakt se povedly :-).

3) Jo tyhle kazety mám rád, jsou pěkný, hezky zavoní, jen s kvalitním nahráváním může být někdy problém. Ale narazit na takovou kazetu ještě nepoužitou je umění.
Pěkný kousek

4) No já nevím, těch TDK D z půlky 90. let se tu objevuje tolik, že už nevím co k nim povědět :lol:.
Jinak k tomu obsahu - co jsem získal tu hromadu origo CD, tak v nich je i plno německých CD s jejich hudbou. Což o to, ta mi nevadí, ale konkrétně tam jsou převážně jejich "Schlager"y, takže tě upřímně při poslechu podobných německých záležitostí celkem lituju.
Pokud existuje peklo a nebe a kdyby fungovalo jak si to mnozí představují, tak by třeba násilnický člověk, který poslouchal jen žánr metal, skončil v nebi, kde by mu byly neustále pouštěny pouze ty německé šlágry :lol: - nebo minimálně ty, na které jsem na těch CD natrefil já. Raději to ale píšu takto skryté pod bílou barvou, kdyby ta nadsázka někoho pobouřila..

5) To je ta kazeta co má to podivně chladivé tělo?
Těchto kazet pár mám, ale opravdu jen několik málo kousků, moc se ke mně nedostali. Pěkné jak se tahle dostala k tobě :-).
Jinak ty prázdné kazetové obaly si vzpomínám, že jsem taky kdysi v obchodech viděl, ale kdybys to nezmínil, tak bych si na to nevzpomněl..
A zpětně dodávám, že když není na kazetách viditelný popisek, tak z mého pohledu je to takové exotické a víc zajímavé, proto třeba kazeta BAS LH, které odpadly nálepky a je to v podstatě jen černo-průsvitné tělo, tak to poutá dost moji pozornost. Abys pochopil o čem píšu, tak zde je obrázek:
Pokud nefunguje odkaz, tak obrázek má název "CIMG2926 – kopie.JPG"
A ten je z tohoto příspěvku:
viewtopic.php?p=23523#p23523




Tak musím říct, že tady sis vyhrál teda pořádně :thumbup:. Já se asi víc jak 8 hodin drbal s jednou drobností v mém noťasu, protože v Samsungu si chtěli zjednodušit práci (Duke_Dragon použil trochu jiná slova :-D ), ale tohle je samozřejmě o kus náročnější práce. Takže gratuluji, i když doladit to můžeš vždy díky snadnému přístupu, jak jsi sám psal.

Hm, to bzučení kladky je zajímavé. Kdyby to napínalo pásek, tak by se to přenášelo mechanicky i do zvuku - znám to moc dobře, když jsem během přehrávání na kotoučáku pásek držel v prstech a protože byl příliš hladký, tak mi to mezi prsty začalo vrzat a přesně to samé se vneslo extrémní mírou i do zvuku, kde to navíc těžce zdeformovalo i nahraný záznam. Ale pokud se do zvuku nevnáší nic (ani v případě čisté, nenahrané kazety), tak je to záhada..
Si říkám, že ty máš vůbec štěstí na různé záhané defekty..




Poslech 22/2023
Jo, tak to mě mrzí, znám, když se mi občas věci kazí, že se někdy nestihnu z něčeho dobrého ani radovat nebo to hned přehluší něco nepříjemného :-/..
Hlavně Ti přeji brzké uzdravení.

1) Jó, tady ty staré kazety mám rád :- ).
Jen bych podotknul, že pokud chceš těmto "Low Noise" kazetám přisuzovat pásku TYPE 0, tak těm čínským, které jsou dost nekvalitní a v některých případech "High Noise, Low Output" bych spíš přisuzoval stupnici TYPE -1 :mrgreen: .
Já použil pro nalepení vypadené plstě oboustrannou lepící pásku - dělal jsem to v případě Verbatimky, kde tu plsť velcí "inženýři" přilepili pěnou. Opravdu, k tomu pružnému kovu přilepili tu plsť pěnou, která se v US kazetách dávala na stínící plíšek. I po letech drží, takže asi je potřeba použít nějakou vhodnou oboustrannou lepící pásku a pořádně ji tam na ten kov přitlačit než se sloupne ochranný papír k odkrytí lepící vrstvy pro nalepení plstě.

2) Devadesátková TDK D, tu jsem tady nečekal.. Ne, jen sranduju, páč už nevím co k nim napsat :-D. Ale sám je mám rád a klidně bych jich bral kartony.
Aha vidíš, teď jsem se dostal ke čtení a tuhle věc jsem teda opravdu nečekal. Takže liška Ti děkuje :-).
Hm, tak to je zajímavý, že si to udrželo takový výkon i když to bylo v té tašce na vyhození. Na ten zvuk jsem zvědavý.

3) Jo tak tady tahle ReCorD je jiný kafe než ta průsvitná v poslechu 21. A ještě k tomu ten metalický potisk oproti zlatavé barvě..
Nevím co víc dodat, pěkný kousek. Taky by se mi jich líbilo několik krabiček :- ).

4) Sice škoda toho zvuku, ale jinak je to pěkná kazeta a ty modré svorky jsou opravdu povedené. Mě se holt líbí všechny, i takové obyčejnější.

5) Hm, tak tohle mě překvapilo. A lišák samozřejmě opět děkuje ;-).
Tak kvalita nahrávky je sice všelijaká, ale vzhledem k obsahu mi to nesedí ke zbytku kazet z tašky na vyhození.. No ale uvidíš co objevíš na straně B.



Tak snad jsi to zvládl dočíst celé.
Ještě jednou Ti přeji brzké uzdravení a těším se na další díl ;-).
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

Díky za reakciu,
tento týždeň je mi už jasné že počúvanie nebude.
Ten budúci je otázny.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

16.9.2023 diel 23./2023

Po malej prestávke, je tu ďalší diel, trochu viac invazívny od značky TDK a jednej zatúlanej Maxellky, ale čo sa dá robiť :D
Takže bez obsiahleho obkecávania:

1. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty klassic (budú suplovať asi 1-2memsiace, kým sa nevyrieši servis limitovaných)
TDK CDing1 50min vyrobené v roku 2001 v Luxembursku.
Kazeta bez tieniaceho plechu pod vankúšom, ročník 2001.
Na uvedenom odkaze sú pomerne zaujímavé podrobnosti a dohady a problematika tejto kazety, ktorá bude tento počúvací týždeň ťahať vo väčšine, v počte až tri rovnaké kusy. Riešil som tam aj nákup v Elektro Astre, ako poslednú sadu týchto kaziet čo tam mali a mnoho ďalších vecí.
Ďalej, touto kazetou prvýkrát začínam moju sériu NajVýberov, čo sú v skratke len moje malé kompilácie obľúbených skladieb a zvukov (pôvodne vznikli pre využitie mini CD-R), buď pre dané obdobie, alebo aj dlhotrvajúce obľúbené skladby. Nebudem sem nikdy dávať žiaľ playlisty, už len kvôli autorským právam, alebo veľmi rozdielnemu vkusu a citlivej téme medzi užívateľmi, keď v jednej kompilácii som schopný mať od ľudoviek cez pop a ťažký metal po Fínsky pre deti od spievajúcich dinosaurov 😊 :D
Ostanem stále poväčšine len u technickej a dizajnovej stránky kaziet a nahrávok, sem tam poviem niečo viac.
Okrem toho NajVýbery ako tému som tu už vkladal.
Takže ako tam bolo napísané, prvé NajVýbery na páskach vznikli práve kvôli veľkému prebytku TDK CDing1 50min v mojej zbierke, celkovo so kúpil 9kusov, z toho 7kusov bude teraz v druhom počúvaní po sebe s NajVýbermi, jeden kus šiel sestre a jeden som mal v rezerve zabalený, ktorý šiel nedávno Nstarovi.
Takže kazeta 50min kus prvý, Naj Výber 1 a 2. Nahrávka 30.4. a 1.5.2007 na Technics RS-TR575MII s ATC, Dolby C NR. Budenie podľa knižky do tých 0dB. Polepená a booklet komplet vypísaný a vyfarbený.
Ešte som si v tej dobe nezapisoval podrobnosti k nahrávkam, takže predpokladám že som použil ako zdroj jeden z mojich dvoch discmanov Technics, alebo Philips. Mini CD-R 24min od CMC Magnetics, pre prvý výber to bol Dysan, ktorý sa podarilo vypáliť veľmi kvalitne a druhý Verbatim s modrou potlačou, ktorý je problematicky čitateľný na slabších prehrávačoch z dôvodu že som mal mizernú mechaniku Toshiba SD-R5112, ktorá bola najhoršou vypaľovačkou čo som kedy mal v rukách, ja som ju k smrti nenávidel aký to bol krám, ale bola lacná :D No je to na inú tému, ale nikdy som na nič v živote tak nečičoval ako na túto mechaniku. Vtedy som znenávidel aj túto značku a reputáciu si u mňa získavala len veľmi pomaly a len čiastočne. Inak obe užité CD-R mini sú technicky totožné aj keď majú rôzne značky.
Odkazy na CD-R (pozor veľké súbory)
Dysan mini CD-R
Verbatim mini CD-R Colour
Počúvanie na mechanike:
Tak kvalita prvej strany, resp prvého Najvýberu bola chabá, rozhodené kanály, prebasované, výšky utlačené, EQ nevyvážený, a chyba nebola celkom v páske, totiž prvý NajVýber bol vytvorený zo súborov, ktoré som mal z mojich začiatkov práce na pc a zoznamovaním sa s pc všeobecne na konci roku 2003, nahrával som z Walkmana a neskôr z Technicsu 575 nejaké skladby z kaziet do PC, samozrejme dolby zapnuté, zvuk vykusaný, alebo sa jednalo aj o staré nekvalitné nahrávky, vtedy som o internete ešte nemal ani šajn, ten som mal doma až o niekoľko rokov neskôr. Takže od toho vyzerala aj nahrávka.
Strana B s NajVýberom 2 už bola výrazne lepšia, nejaké horšie mp3 ale našli sa aj nejaké wavy ako zdroj pre kompiláciu, zvuková kvalita je výrazne lepšia a výšky sú úžasné.
Stav kazety, no cievky boli jemne nekľudné, páska sa jemne vlnila a jeden okraj bol mierne zvlnený, čiary a ryhy typické pre TDK nie. Kazeta nebola veľmi hraná, neviem prečo sa tvári tak smutnejšie ten pás.
Presvetlenie výborné, pre mechaniku sa veľmi hodí.
Inak stále viac mám dojem, že TDK nás pekne ojedžubkala a do týchto kaziet aj nových AD dávali proste klasickú D pásku základnej triedy, bezohľadu čo tvrdia technické parametre niekde na technickom toaletnom liste TDK, príde mi to celkom ako podvod.
IMAG0581.JPG
IMAG0581.JPG (102.5 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0583.JPG
IMAG0583.JPG (103.73 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0584.JPG
IMAG0584.JPG (122.82 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0585.JPG
IMAG0585.JPG (82.54 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0586.JPG
IMAG0586.JPG (61.57 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0587.JPG
IMAG0587.JPG (64.5 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0589.JPG
IMAG0589.JPG (87.67 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0590.JPG
IMAG0590.JPG (77.33 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0591.JPG
IMAG0591.JPG (111.63 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0593.JPG
IMAG0593.JPG (94.96 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0594.JPG
IMAG0594.JPG (147.63 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0595.JPG
IMAG0595.JPG (109.21 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0596.JPG
IMAG0596.JPG (126.28 KiB) 2205 zobrazení
*

2. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok spred dvoch týždňov
TDK D 90min ročník 2002 Tape Made in Japan, kazeta a montáž Thajsko, Verzia pre USA trh.
Kazetu som nahrával nedávno, bol som v celku spokojný so zvukom, aj keď Thajskej TDK, ale s pôvodnou Japonskou páskou, aj na mechanike bol zvuk mimoriadne čistý a príjemný, za mňa veľká spokojnosť. Samozrejme jedna extra výhoda tejto mechaniky je, že vidíte chod pásky tak ako na žiadnom inom decku a tak odhalíte každú odchýlku od vedenia s výnimkou celej dráhy ako pri zrkadlovej kazete, čo nie je možné z hľadiska konštrukcie samotných kaziet, ale nevadí.
Tu som pozoroval veľmi nekľudný a vlnitý chod jednej vodiacej kladky v kazete, inak pohoda, no proste Thajsko :D
Presvetlenie dobré, je len mierne tmavšia a chýba ten farebný protikus na cievke typický pre TDK, ale aj tak veľmi dobre.
Na jeden neduh som si predsa spomenul, štvrtinu pred koncom strany A odišli výšky na jednom kanáli, síce sa to mierne opravilo, ale celkom zmizlo až po vyčistení hláv, takže sa tam nejaký drobný bordel možno dostal.
IMAG0598.JPG
IMAG0598.JPG (103.13 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0600.JPG
IMAG0600.JPG (102.92 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0601.JPG
IMAG0601.JPG (68.99 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0602.JPG
IMAG0602.JPG (83.37 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0603.JPG
IMAG0603.JPG (142.22 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0604.JPG
IMAG0604.JPG (86.19 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0605.JPG
IMAG0605.JPG (86.88 KiB) 2205 zobrazení
*

3. Kategória použitých kaziet, tentokrát si odpustím špinu z tašky na vyhodenie a kto si spomína že som pred časom riešil sestrine kazety čo ešte na mechanike nehrali, tu som si extra šetril z tej várky jednu, pretože sa tu hodí
TDK CDing1 50min vyrobená v roku 2000 v Luxembursku, teda má aj tieniaci plech pod vankúšom
Presne tak, ďalší kus z onej rozsiahlej várky týchto kaziet, som si odkladal presne pre tento účel, aby mi to dokopy sedelo, možno je to na sledovanie a popis už trochu nudné sa stále opakovať.
Sestra si nahrávala na svojom Panasonic RX-D12 skladby z rádia náhodne, kvalita ako aj u tých predošlých nahrávok je slabá, takmer žiadne výšky, malá dynamika a na strane B u každej skladby je inak oslabený pravý kanál, čo vyzerá na prechodový odpor prepínača Rec/Play skôr než na zlé uloženie pásky v dráhe, ale možno sa mýlim, ale ten Panasonic mimoriadne odflákli čo sa kvality týka.
Kazeta bez polepenia a bez popisov.
Presvetlenie opäť výborné a stav veľmi dobrý, vlnenie pásky ani cievok tu nie je ako u mojej prvej kazety.
IMAG0606.JPG
IMAG0606.JPG (111.51 KiB) 2205 zobrazení
*

4. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty klassic (budú suplovať asi 1-2memsiace, kým sa nevyrieši servis limitovaných)
TDK CDing1 50min vyrobená v roku 2000 v Luxembursku, kazeta obsahuje tieniaci pliešok.
Kazeta 50min kus druhý, Naj Výber 3 a 4. Nahrávka 2.5.2007 na Technics RS-TR575MII s ATC, Dolby C NR. Budenie podľa knižky do tých 0dB. Polepená a booklet komplet vypísaný a vyfarbený.
Kvalitatívne veľmi dobré a stav pásky je výborný, žiadne kolísanie, zvlnenie ani koľajnice.
Výškovo veľmi svieže a príjemné.
Zdroj pre CD boli opäť mp3 rôznych kvalít, občas nejaká wave a výnimočne aj iná kópia z inej pásky digitalizovaná do PC a umiestnená na CD-R do kompilácie, len už trošku som poriešil kvalitu aby to nehralo tak príšerne ako prvýkrát.
Zdroj boli opäť CD-R mini 24min od CMC Magnetics, pod zančkou Verbatim, farebné Colour verzia fialová a zelená, odkaz je veľký na Verbatim mini CD-R
Asi tu opäť poslúžil jeden z mojich discmanov.
Presvetlenie výborné.
IMAG0608.JPG
IMAG0608.JPG (113.37 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0634.JPG
IMAG0634.JPG (147.36 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0635.JPG
IMAG0635.JPG (124.22 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0636.JPG
IMAG0636.JPG (141.16 KiB) 2205 zobrazení
*

5. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok spred dvoch týždňov
Maxell UR 120min vyrobená 14.3.2000 Montáž Mexico, páska zrejme Japonská UR, Americký trh.
Aj túto som nahrával nedávno a bol som veľmi spokojný s kvalitou, až na tie drobné poruchy na začiatku a konci kazety, kvôli otlakom svorky a trochu zle uloženej pásky, čo bolo počuť pár minút aj tu. Inak je zvuk mimoriadne dobý a ostrý, tie jemné rozdiely nie sú na mechanike tak detailne postrehnuteľné, pretože nemá prísne dolby C, ktoré preverí kvalitu výšok, úrovne, azimuthu viac než prísna učiteľka kvalitu znalosti detí v škole.
Takže na tej mechanike je to také voľnejšie a príjemnejšie. Chod je veľmi dobrý, nejaké problémy kvôli C120, okrem zmienených pretlakov sa nekonali. Presvetlenie výborné, takže spokojnosť.
IMAG0619.JPG
IMAG0619.JPG (104.81 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0621.JPG
IMAG0621.JPG (91.48 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0622.JPG
IMAG0622.JPG (97.9 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0623.JPG
IMAG0623.JPG (84.03 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0624.JPG
IMAG0624.JPG (96.78 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0626.JPG
IMAG0626.JPG (90.88 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0627.JPG
IMAG0627.JPG (85.19 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0628.JPG
IMAG0628.JPG (58.27 KiB) 2205 zobrazení
IMAG0630.JPG
IMAG0630.JPG (67.67 KiB) 2205 zobrazení
*

Poriadie 23 diel:
1. TDK D 90 2002 USA, tu je hodnotenie trochu nespravodlivé, lebo by som dal na prvé miesto aspoň tri kazety, takže to je skôr symbolicky
2. Maxell UR 120 2000 USA, ešte som nepočul druhú stranu, ale zatiaľ super, kľudne by mohla byť na prvom mieste
3. TDK CDing1 50 Naj výber 3 a 4, najlepší zvuk, tiež by som ju chcel dať na prvé miesto
4. TDK CDing1 50 NajVýber 1 a 2, prvá strana mizerná, ale druhá má ešte lepší zvuk než vyššie uvedené, takže je to ťažké
5. TDK CDing1 50 do sestry, výber pop z rádia v rokoch 2007+ by bol vhodný, ale kvalita mizerná
Čo mi pripomína že na Tapeheads je čas od času veľká diskusia k téme kvality kaziet a že to ľudia vnímali ako mizerný formát, pretože mali mizerné stroje, ktoré sa ani nenamáhali čistiť, to je jedna z najsvätejších právd k téme kaziet, ale za to môžu trochu aj výrobcovia sami, pretože za vyššie modely pýtali na tú dobu naozaj veľa a nízke modeli naozaj dokázali tak sku*viť až to nebolo pekné, ako vyššie uvedený sestrin Panasonic RX-D12, čo úplne podkopalo dôveru v značku

Takže pre mňa prelomový týždeň v druhom počúvaní, lebo som začal svoju najobľúbenejšiu tému NajVýberov, čo je pre vás čo čítate totálne naprd, lebo z toho nič nemáte :D Na druhú stranu nikomu to nebráni si spraviť vlastné kompilácie na svoje kazety a média s hudbou akú len chcete a spraviť si z toho kľudne rituál.
Teoreticky ak sa podarí, tak ďalšie číslo vyjde o týždeň, len si zase musím pripraviť nejaké kazety s novými nahrávkami, zase som to flákal, druhé počúvanie to je jasné, jediná kategória, kde sa nemusím takmer o nič starať, len si pozrieť staré poradie a nájsť dané kazety.
A v použitých kazetách pokračovať s kazetami z tašky na vyhodenie, ešte mi tam ostali nejaké TDK D na ktoré sa vôbec neteším, Nstar to minule dobre poznamenal, tak som sa zasmial :D
No a ako počítam a pozerám, tak nabudúce zase vyjdú 4kusy kazety TDK a jedná odlišná, bohu prisahám že toto už potom nesmiem dopustiť, ako si tu firma TDK v mojej výsostnej rubrike stavia pomaly monopol :D

Interné poznámky: CC 121, CC 977, CC sestra, CC 157, CC 974

PS Silverfox:
V poslednom počúvaní na tej TDK D na strane B mizerná kvalita pokračovala trvale len s jedným kanálom, šňuppes tam bol stále, potom sa tam objavila nejaká moderná Slovenská prerobená ľudovka, potom riť maus, čo som začal ľutovať prvýkrát že počúvam všetky kazety haha a premýšľal nad tým či nebudem musieť meniť všetky kondenzátory, potom to prasklo, ako keď niekto skončí nahrávanie a pod tým boli nejaké pop skladby nahraté v nižšej úrovni v mimoriadne dobrej kvalite výšok a vyváženia kanálov
Po skončení kazety som zistil že zosilňovač začal náhodne silne bzučať ako pri zlom zemnení, čo sa mi asi ešte nestalo za celé roky, potom som zistil a bol prekvapený, keď som zosilňovač vypol a bzučanie ostalo, zistil som nejaký zlý spoj na konektore medzi robeným EQ a mechanikoou, tie 3,5jacky som v priebehu rokov menil viac krát, opravoval a menil kabeláže, prešiel pájkovačkou 3,5jack konektor na mechanike, ale po rokoch sa to vždy nejak pokazí
Najvitpnejší je ten trend rôznych výrobcov súčiastok, že ste si pred rokmi do dosky kúpili a osadili 3,5jack konektor, alebo iný štandardizovaný konektor? Nevadí, nový dodávateľ síce plní štandard jacku ale rozloženie pinov je na úplne iných miestach, aby ste mali väčšiu radosť pri oprave, alebo výmene, to nie je ako vymeniť odpor, alebo kondenzátor že?
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

23.9.2023 diel 24./2023

Ako som spomínal v predošlom počúvaní, opäť takmer monopol na značku TDK, ale to bude teraz naposledy, nabudúce to chcem trošku zmeniť a ostanú zatiaľ len tie CDing1 50 s Naj.Výbermi.
Neviem či je ešte o čom tak veľmi písať, ale ja si niečo nájdem, urobíme si nejaké úvahy a porovnania medzi mechanikou a veľkom tape decku.

1. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 30/89 zo sady 6kusov TDK D :D 6/6
TDK D 90min vyrobená v roku 2002 v Luxembursku, verzia, čo obsahuje čierne svorky
Kazeta je s polepom, aktuálne na odkaze je to vidieť v pozadí u C90 že má žltý polep, ak sa naskytne lepšia kazeta pre web, obrázok neskôr vymením, ale nepovažujem to za tak dôležité. Postačuje na webe ta zmienka s obrázkom, že niečo také existovalo.
Kazeta bez magnetického tienenia pod vankúšom.
Opäť je tu kazeta s Nemeckým náboženským obsahom s celoplošným polepom len na jednej strane. Ja ako veľmi nenáboženský človek, pre mňa je niekedy utrpenie počúvať tieto keci, alebo si niekedy z toho niečo odnesiem, no tu sa jednalo zase o Anglicko Nemecké prednášky, kedy típek hovoril o náboženských veciach a nejaká baba to prekladala do Angličtiny.
Túto formu nahrávky som u týchto kaziet zažil už viac krát.
Kvalita, nahrávka do -20dB, zvuk sa príliš neoslabuje, len jemne, ale šumy a magnetické ozveny sú na tej kazete požehnane...
Obsahovo, štítok teraz neprepisujem, nechám foto.
Stav, pás špiní minimálne, ale kazeta bola predtým veľmi špinavá a kompletne som ju čistil aj zvnútra, ošúchaná a poškriabaná len stredne až jemne, ale jeden roh so skrutkou je vylomený.
Inak je chod cievok pomerne dobrý, pás by šiel iste ešte slušne použiť na dobré nahrávky.
IMAG0720.JPG
IMAG0720.JPG (110.95 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0722.JPG
IMAG0722.JPG (107.75 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0752.JPG
IMAG0752.JPG (146.97 KiB) 2078 zobrazení
*

2. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty klassic (budú suplovať asi 1-2mesiace, kým sa nevyrieši servis limitovaných)
TDK CDing1 50min vyrobená v roku 2001 v Luxembursku, kazeta bez tieniaceho pliešku
Kazeta 50min kus tretí, Naj Výber 5 a 6. Nahrávka 2.5.2007 na Technics RS-TR575MII s ATC, Dolby C NR. Budenie podľa knižky do tých 0dB. Polepená a booklet komplet vypísaný a vyfarbený.
Kvalitatívne veľmi dobré a stav pásky je výborný, žiadne kolísanie, zvlnenie ani koľajnice.
Výškovo veľmi svieže a príjemné, aj keď niektoré mp3 ako zdroj boli moc komprimované, iné pekne ostré.
Takže zdroj pre CD boli opäť mp3 rôznych kvalít, občas nejaká wave a výnimočne aj iná kópia z inej pásky digitalizovaná do PC a umiestnená na CD-R do kompilácie.
Zdroj boli opäť CD-R mini 24min od CMC Magnetics, pod značkou Verbatim, farebné Colour verzia žltá a ružová, odkaz je veľký na Verbatim mini CD-R
Asi tu opäť poslúžil jeden z mojich discmanov.
Presvetlenie výborné.
IMAG0723.JPG
IMAG0723.JPG (109.54 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0724.JPG
IMAG0724.JPG (120.94 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0725.JPG
IMAG0725.JPG (143.8 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0726.JPG
IMAG0726.JPG (116.81 KiB) 2078 zobrazení
*

3. Kategória novo nahratých kaziet z čerstvých nahrávok z minulého týždňa
Maxell XLI-S 60min vyrobená 9.11.1991 v Anglicku
Presvetlenie je také slabšie, ale stále je tam vidieť viac než na malo oknových, s prídavnými LED to má takú vážnu atmosféru, že sa tam len svorky krútia pod oknom okolo polygónového oblúku ako svätojánske mušky s bodkou svetla a miznú pod plastom mimo okna tak nenápadne. Ale inak je to veľmi podobné kazetám XLII od roku 1996, len viac tajomné a prepracované hrou farieb, tieňov, hlavne tým že jadrá cievok sú vlastne čierne, len povrch je biely.
Zvukovo je viac jemná a vyvážená než som čakal, nie je tak výškovo agresívna, ako niektoré kazety na mechanike sú, príjemne sa to počúvalo, zvukový prejav bol o niečo menej agresívny a odlišný od verzie modelu 1994.
S poruchami, ktoré boli počas nahrávky, zhluky akoby pokrčenej pásky, počas starých testov, alebo začiatku a konci, boli menej výrazné a agresívne, než čo som počul na veľkom decku, ale to bude aj efekt dolby C, ktorý toto neznáša, keďže na mechanike nie je, je to celé jemnejšie a hladšie.
Ale postrehol som tu niekoľko rozdielov o čom nepíšem často, lebo sú to detaily, ktoré sa veľmi málo riešia, alebo niekto povie že to nestojí za reč.
Rozdiel v kolmosti nahrávky medzi stranou A, a stranou B.
Odchýlky kolmosti počas prehrávania aj jednej strany.
Poďme sa pozrieť na niekoľko úvah o kvalite prístrojov, kaziet a tejto problematike.
Poviete si, že na tej mojej mechanike nie je žiadna kvalita vedenia pásky, pretože je to proste spotrebný šmejd.
A čo je tá oná kolmosť pásky? Áno vieme pás ma byť pri nahrávaní kolmý na štrbinu hlavy v uhle 90stupňov, teoreticky. Máme meracie a nastavovacie kazety, ktoré zabezpečia (na spôsob silnej viery) že je to nastavené správne. Ale ako nastavujeme? Otáčame skrutkami kolmosti hláv, alebo prípadne výšku hlavy, ale nikto reálne nevidí že je tam fyzicky naozaj tých 90stupňov. Čím nechcem kritizovať nejaké postupy a údržbu, ale stretli ste sa niekedy s tým, že si nastavíte akože svoj prístroj správne, nahráte kazetu, vložíte do iného prístroja, ktorý ste tiež nastavili a napriek tomu to nehrá dobre? A keď to chcete nastaviť znovu, tak zistíte, že na to druhom stroji je vlastne kolmosť inde na danej nahrávke? Ako je to možné? Ak ste šli podľa návodu a nastavovacích prvkov?
Možné dôvody:
Každý pás v každej kazete sa v danej mechanike usadí pri hraní vo svojej „vlastnej“ dráhe platnej pre daný stav a opotrebenie prístroja, jeho fyzickému nastaveniu páskovej dráhy a kolmosti hláv.
Podľa kvality odliatku a stavu kazetového plášťa, aj kvality a stavu pásu. To je niečo čo sa výrobcovia tak všemožne snažili prezentovať a vysvetľovať, vylepšovať.
No a kazeta na kvalitne nahratom stroji sa na inom stroji usadí mierne odlišne, aj keď bol zdanlivo kalibrovaný, Ale ako som už spomínal opotrebenie, stav a všetko spolu hrá extrémne zložitú rovnicu z ktorej vychádza že kazeta A sa rovná stroju A, ale nerovná stroju B a stroju C, D, E.....
Potom je tu rozdiel v kazete medzi stranami A, B, rozdiel a odchýlky počas chodu pásu na začiatku a konci pásky.
Takže dokonalé zladenie medzi strojmi je dosť problematické.
Ďalší nepriatelia kvalitného posluchu sú používanie dolby, hlavne C, Autoreverzné mechaniky a jednoduchšie stroje, ako walkmany bez možnosti nastavenia kolmosti.
A prečo do toho rýpem práve teraz?
Na svojej rituálnej mechanike vidím navyše pozíciu skrutky azimutu hlavy, je tam taký malý bežný rozsah ktorým otáčam a postačuje pre väčšinu súčasných nahrávok, väčší rozsah, niekedy až mimo možnosti skrutiek sa objavuje u niektorých zle nastavených deckov výrobne, strojov v zlom stave, no a žiaľ veľmi často u originálnych audiokaziet, teda prednahratých.
Keďže posledné roky používam na nahrávky Akai a Sony decky, predtým to boli dvojhlavé Technicsy, medzi tým občas niečo iné, všímam si aj tieto rozdiely.
Teraz k dnešnej Maxell XLI-S 60, strana A v tomto smere bola dobrá, od začiatku do konca ako som si raz nastavil azimut, tak to fungovalo.
Strana B ho ale mala na inej pozícii, čo značí rozdiel v usadení pásky medzi oboma stranami, už je len otázne či je to u mňa na mechanike, alebo v tape decku pri nahrávke.
Potom fakt že asi niekoľko minút pred koncom sa asi 1minútový úsek zmenil v kolmosti, ale vrátil sa späť.
Pokles výšok spôsobený nesprávnou kolmosťou od zanesenia hláv poznáte tak, že to má mierne odlišný charakter poklesu, ale hlavne pretože zmenou kolmosti hlavy nevrátite výšky ak by sa jednalo o nečistoty.
Samovoľná zmena kolmosti pásu pred koncom druhej strany bola v oblasti starých testov, tuším som tam počul niečo aj na decku, ale nie som si istý.
To znamená, že tento konkrétny pás je naozaj mimoriadne citlivý na opotrebenie a zmenu aj fyzických vlastností na použitých úsekoch a novej nahrávke.
Potom sa zase pýtam na čo Maxell používal dvojvrstvový nosný film pre XL-S radu ako jediný známy výrobca, ktorý sa tým chválil v technických listoch?
Potom je jedno ako si dobre zladíte svoje stroje, vždy sa na každej kazete nájde nejaký ten detail a to vlastné uloženie pásky v dráhe.
Moja mechanika je teraz skôr taký indikátor, pretože mnoho parametrov mám sluchovo a opticky viac pod kontrolou než v zakrytovanom decku.
Bolo mnoho kaziet, aj nižších tried a v horšom stave, kde som vôbec nezmenil kolmosť medzi stranou A, alebo B, alebo pri výmene kazety za nahrávku na inom stroji.
Rovnako tak mám zo skoršej doby nahrávky na Akai, ktoré dokonale sedia s deckom Sony aj pri dolby C, niektoré zase nesedia ani omylom.
Všetko je to také približné.
Toľko len úvahy, teórie a pozorovania, kľudne ak to chcete pitvať viac, založte extra vlákno, alebo to napíšte sem.
IMAG0728.JPG
IMAG0728.JPG (72.36 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0730.JPG
IMAG0730.JPG (90.11 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0731.JPG
IMAG0731.JPG (121.89 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0733.JPG
IMAG0733.JPG (188.69 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0734.JPG
IMAG0734.JPG (203.92 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0735.JPG
IMAG0735.JPG (28.46 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0736.JPG
IMAG0736.JPG (30.86 KiB) 2078 zobrazení
*

4. kategória použitých kaziet, kazeta z tašky na vyhodenie, 31/89 zo sady 6kusov TDK D :D 7/6
TDK D 90min ročník 1985, vyrobená 1987 zrejme Kórea, Thajsko, alebo neviem, číslo SFBI je neznáme.
Odkaz ilustračne na daný ročník.
Trošku nám ten počet TDK D z tašky na vyhodenie nesedí, ale ako som v predminulom čísle písal, že moje číslovanie kaziet bolo narušené tým že som našiel jednu TDK D, ktorú som zrejme ani nikdy kontrolne nehral na Akai, ani neočísloval, tak teraz budem mať jednu kazetu v zozname navyše, ale čo už :D Napriek tomu je to posledná TDK D z tašky na vyhodenie, aspoň dúfam...
Už pred nedávnom som tu začal s touto kazetou ako C60 verzia, ale táto teraz C90 mala stranu A opäť s Nemeckými náboženskými rečami, bez Anglických prekladov, teraz to znelo ako jednoliata politická prednáška, ale potom sa tam objavilo veľa vybraných slov, čo potvrdilo tému určenia.
Strana B bola ale úplne prázdna, len šumy a ruchy, tak som si ju nechal nakoniec a potom musel nahrať, aby sa hodila na moje počúvanie.
Stav:
Len mierne ošúchaná, nálepka len na strane A s červeným popisom, prikladám fotku.
Špinenie pásu takmer žiadne, stav veľmi dobrý, aj keď bola tiež bez krabičky.
Strana A, kvalita:
Hovorené slovo po Nemecky do -8dB, kolísanie takmer žiadne, ale silné magnetické ozveny a prekopírovanie sú prítomné aj tu, k tomu ako bonus v pozadí to jemné tajomné pískanie vetra, ako na mojej prázdnej Raks SD-S, čo sme riešili na fóre pred mnohými rokmi.
Strana B, nová nahrávka:
Keďže som to nedával do nahrávania/testov kaziet, v krátkosti to uvediem tu:
Použil som Akai DX-57, dolby C NR, Bias -12, cca +4db
V teste mi vyšli špičky aj na +8db u jemnejších skladieb, u basovejších bolo aj tých +4db na hrane. Výškovo je nepatrne slabšia od zdroja aj pri hlbokom podbiasovaní, ale zvuk je mimoriadne pekný, občas jemne strapatý na výškach kvôli dropom, ale naozaj len občas počuteľné v niektorých úsekoch, a občas nejaké väčšie dropy, inak si pás držal výbornú kvalitu celú dĺžku strany.
Pokles výkonu od zdroja na displeji bol necelý 1dB.
Zdroj Technics SL-PG570A, CD 996 rovnaké ako bolo na poslednej ostrej nahrávke Maxell XLI-S 60
Čas počítadla decku 47:11
Nahrávka na mechanike znela veľmi príjemne, niekedy som mal pocit lepšieho zvuku, väčšej precíznosti na výškach a detailu, ako na tej zmienenej Maxell XLI-S, čo potvrdzuje kvalitu pásu, ale aj kvalitu decku, že Akai je ako dual capstan komplikovanejší na údržbu a nastavenie, ale zvukovo je občas mimoriadne príjemný. Kolísanie alebo zmena rýchlosti, kvôli zlej gumke protiťahu odvíjania pásu, čo sa riešilo naposledy ako problém, sa tu nevyskytol, resp. nahrávka bola v poriadku, či už hrubšia gumka jemne povolila, alebo táto kazeta bola menej náročná neviem, ale mám radosť.
Presvetlenie samozrejme dobré, kazeta sa dobre sledovala, a cievky aj konštrukčne bola omnoho poctivejšia a presnejšia než nové TDK D.
IMAG0740.JPG
IMAG0740.JPG (98.93 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0742.JPG
IMAG0742.JPG (101.32 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0743.JPG
IMAG0743.JPG (119.96 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0744.JPG
IMAG0744.JPG (106.37 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0751.JPG
IMAG0751.JPG (146.27 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0788.JPG
IMAG0788.JPG (78.95 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0789.JPG
IMAG0789.JPG (125.09 KiB) 2078 zobrazení
*

5. kategória druhého počúvania cez Kossy Porty klassic (budú suplovať asi 1-2mesiace, kým sa nevyrieši servis limitovaných)
TDK CDing1 50min vyrobená v roku 2000 v Luxembursku, kazeta obsahuje tieniaci pliešok
Kazeta 50min kus štvrtý, Naj Výber 7 a 8. Nahrávka 3.5.2007 na Technics RS-TR575MII s ATC, Dolby C NR. Budenie podľa knižky do tých 0dB. Polepená a booklet komplet vypísaný a vyfarbený.
Kvalitatívne veľmi dobré a stav pásky je výborný, žiadne kolísanie, zvlnenie ani koľajnice.
Výškovo veľmi svieže a príjemné, aj keď niektoré mp3 ako zdroj boli moc komprimované, iné pekne ostré.
Takže zdroj pre CD boli opäť mp3 rôznych kvalít, občas nejaká wave a výnimočne aj iná kópia z inej pásky digitalizovaná do PC a umiestnená na CD-R do kompilácie.
Zdroj boli opäť CD-R mini 24min od CMC Magnetics, len som vyčerpal Verbatim 5dielnu farebnú sériu, takže nasledovali ďalšie, samozrejme už uvedené CMC Magnetics mini CD-R s totožnými technickými parametrami, len pre iné značky s inou potlačou.
Imation Neon mini CD-R ružový
Memorex mini CD-R staršia verzia
Asi tu opäť poslúžil jeden z mojich discmanov.
Presvetlenie výborné.
Ja viem, v tomto prípade ten text kopírujem medzi sebou, ale nie je čo viac povedať :D Tieto kazety s týmto výberom budem počúvať ešte tri kusy, mňa to neskutočne baví, ale to čítanie je niekedy za trest :D
Od napaľovania NajVýberu 3. som na mechanike Toshiba SD-R5112 tuším zvolil minimálnu dostupnú rýchlosť zápisu 4x a to potom niekoľko desiatok CD-R vydržalo celkom dobre a na tejto rýchlosti boli tieto mini CD-R od CMC Magnetics čitateľné na prehrávačoch a fungujú dobre aj dnes.
IMAG0747.JPG
IMAG0747.JPG (118 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0748.JPG
IMAG0748.JPG (137.32 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0749.JPG
IMAG0749.JPG (111.99 KiB) 2078 zobrazení
IMAG0750.JPG
IMAG0750.JPG (132.05 KiB) 2078 zobrazení
*

Poradie pre tento týždeň:
1. Maxell XLI-S 60 1991 pre výborný zvuk a neopozeraný dizajn, trošku exotiky do TDK monopolného vydania
2. TDK D 90 1985 kde síce strana A mala Nemecké keci, to bolo utrpenie, ale strana B nahratá na Akai bola veľmi dobrá
3. TDK CDing1 50 Naj výber 3 a 4, pretože nostalgia a stále vysoká kvalita
4. TDK CDing1 50 naj výber 5 a 6, pretože tu veľmi nezáleží na poradí, oba sú vydarené, ale už rokmi opočúvané skladby
5. TDK D 2002 s čiernymi svorkami, žltým polepom a Nemecko Anglickým náboženským textom, tak to je utrpenie :D

Nabudúce, z TDK CDing1 50 mi ostávajú tri kusy, z kaziet na vyhodenie sme skončili s TDK, tak niečo vyberiem, buď donahrávam nejaké kazety čo tam ostali neúplné, alebo prejdem na originálky, z nových kaziet nemám klasicky pripravené nič, ale premýšľal som nad tým čo nahrať, ak nemám ešte Dual späť v zostave, alebo novšie kazety kompletne pretestované, vyberiem niečo zo starších plne testovaných a trochu by som chcel rozhýbať zase triedu IV, tak sa necháme prekvapiť čo ďalší týždeň prinesie, takže ďalšie číslo by mohlo byť už Volebné :D

Zatiaľ toľko, ako hovorí pán z GB, Happy Taping !

Interné poznámky: CC 2037, 158, 927, 2036, 159
Nstar
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 3650
Dátum registrácie: Piatok, 19. Októbra 2018, 21:15

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa Nstar »

tak u mňa by bola jednotka XLI-S, tá kazeta ma začala zaujímať. To by som si skúsil.
Ten zvuk môže byť iný aj kvôli dual kapstanu alebo skrátka trojhlava a dvojhlava...alebo proste také tie divné veci, ktoré v tom analógu proste sú a budeme ich riešiť až kým nám kladky nezoderie.
dvojka sú všetky ostatné okrem tej nemecko anglickej náboženskej výchovy, to je extra posledné miesto
Mne nevadia tie opakujúce sa kazety, vždy je tam iné a inak k tomu píšeš, ale trocha ma hnevajú tie CD Ing 1, tam už záčinam byť podozrievavý, podľa mňa tam tiež motali čo zvýšilo.

u predošlého posluchu sa mi najviac páči 120UR
k tomu nahrávaniu mp3, a čo ja to napíšem, viem, že tu máme fanúšikov posluchu mp3 ale neni to nijak osobné, mne je to jedno čo kto počúva ale neviem v tom nič nájsť. Keď aj vynechám zvukové vlastnosti tak ja to nevidím ako nejak praktický formát. Je to neprehľadné, nedá sa to hľadať, každá skladba hrá inak, neni k tomu žiadny booklet ani nič, musím to mať niekde nakopírované alebo napálené, najlepšie na cd, dvd, usb a neviem ešte čom alebo byť high tech a všade mať najnovší updatovaný prístroj aby som to nemusel kopírovať a páliť na toľko formátov. Skrátka vôbec neviem prečo by som to robil, ja viem na jedno CD sa mi napráská diskografia Nsync ale to ja nepotrebujem, mne s od nich veľa skladieb nepáči :D
Sorry za offtopic ale tie kazety sú riadne popredu, mám jeden formát, môžem si ho pustiť v ktorejkoľvek izbe, v ktoromkoľvek walkmane, boomboxe, autorádiu...jednu a tú istú kazetu, zoznam interprétov mám na booklete aj ostatné parametre akurát to Nsync, na tých tam miesto neni, no
takže aj tie ostatné kazety sú jednička
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

hej, chápem ako to myslíš, aj keď Sony je single capstan, opakovanie je matka múdrosti, alebo zodretých hláv :D
podľa toho či si opakujeme po Slovensky, alebo niekde v Mexiku :D
naozaj tie CDing1 že zlacnili a použili TDK D pás v posledných rokoch výroby ma tak veľmi neirituje, ako to že ho použili aj do full TDK AD kazety, to im už nejako nejde odpustiť a ešte tvrdiť v technickom liste že je tam AD páska...
ako nehrajú zle tie pásky, ale proste to nieje čo čakám od AD ten nekonečne nadupaný výkon a výšky, ktoré majú vzdialené hranice
vlastne z tých CDing1 50min mi ostala jediná zabalená, ktorú som Ti poslal, čo bola z Astry z pod skla, teda je z pôvodnej série v tmavom tele, bielymi svorkami a pôvodnou páskou, ak som Ti poslal aj C60 verziu s oranžovým papagejom, tak to je tá novšia TDK :D
poznáš podľa black clamps a roku zbúchania na kazete
UR je fakt super vec s tou pôvodnou páskou to je delo a zase pripomínam, model ako taký je u nás najrozšírenejší ako C120, Maxell mal túto ponuku naozaj veľmi premakanú

mp3 keď som tomu nerozumel bol to najlepší zdroj hudby v začiatkoch dobe PC, CD a internetu, teraz sa tomu viac bránim, ak je k dispozícii Flac, tak je to jasná voľba, ale ak nie, len mp3 medzi 256-320kbit sa dá zvládnuť na pásky v pohode, nižšie bitraty začínajú byť utrpenie
potom k celkovej digitálnej dobe je tu jeden veľký neduh a to prerábky súborov hore a dole, teda z veľkých na malé a spať na veľké a spať na malé, toľko mp3 má rôzne artefakty, poruchy a prerušenia až to nie je pekné
žiaľ v mojich počúvaniach práve v tej dobe návratu kaziet budú mp3 veľmi častým zdrojom, v malej miere až do dnešnej doby
ale samozrejme CD s bookletom a popisom je nenahraditeľné, ak teda nie je chránené proti kopírovaniu zámernými chybami, čím CD prehrávače dosť trpia
jo a hlavne díky za správu :P
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: Ahoj, vůbec není zač :-).
No koukám, že odpovídání na dva příspěvky už u mě začíná být pravidlem.. Trochu tu svou aktivitu na fóru flákám i když jsem asi jediný ze všech zdejších členů zatím s největším dostatkem volného času :-/..


Poslech 23/2023
Část jsem přečetl už před pár dny a teď jsem se k tou vrátil a protože mi při čtení takových textů vadí ticho (nevím proč, možná že asi čtu o hudebních nosičích, tak chci taky něco slyšet), tak jsem si vytáhl druhou desku Basinskiho, kde tu první jsem si právě hrál během čtení části tohoto 23. poslechu před pár dny. No a protože tato druhá deska má v podstatě druhou stranu prázdnou (no hrací doba má i se zaváděcími drážkami 2 minuty), tak jsem vytáhl Dvořáka, protože jsem neměl po ruce žádnou další desku Basinskiho, ty mám zahrabány ve svém nepořádku. Sice by se mi víc líbil poslech Basinskiho, ale ani Dvořák nebyl úplně špatný.
A nyní co toto píšu druhá strana desky skončila.

A i když jsem si chtěl pustit album "Visage - The Anvil", které mám na desce vícekrát, tak jsem si raději vybral ještě jednu klasickou hudbu a raději s delšími skladbami a tiššími pasážemi, to proto, že jsem se rozhodl že tu napíšu přípěvek a poslech hudby, kde se zpívá by mi motalo to, co píšu, protože bych se soustředil na zpívaná slova, byť anglicky neumím.

Když už to zmiňuju, tak pro zvědavce :-) o jaké desky že se to jedná, více na odkazech níže:
William Basinski - Lamentations (2020)
Antonín Dvořák*
Martin, Falla, Debussy (1983)**
Mozart - Skladby pro smyčce***
PS.: *Verzi druhé desky, kterou vlastním není na webu, ale je to jedna z těch prvních a Stereofonních s červenou etiketou Supraphonu.
**Tady v první skladbě jsou mnohdy slyšet nádechy, zřejmě toho hráče na klarinet :- ). Ale tahle deska mě už moc nebavila :-/. No nebyla drahá a stejně jsem ji kupoval "naslepo" a kvůli pěknému obalu, tak to nevadí.. Kurňa, ale ta druhá je těžce disharmonická :shock: . No ale třetí, a v podstatě celá strana B je slušná od začátku, tohle i sedlo krásně, i když má začátek tendenci znít smutně.. Dobře, až na to psychopatické drnkání i zde :lol:. Takže nejvíc se mi líbily jen ty tiché pasáže.
***A to bylo už na závěr před těmi Visage, takže že je to monofonní zvládnu. A tady jsou zrovna tři ty neznámější skladby, takže je trochu škoda, že mám tu Mono verzi :lol:.
A já vlatním desku s označením "70 2", tedy reedici z druhé poloviny roku 1970, v odkazu je ovedená "71 1", tedy novější.
Eriku, promiň za spamové odbočení :roll: .


No a nyní po mém dlouhém úvodu se konečně pustím k odezvě ke kazetám.

01) Jo, takové kazety by se mi líbily :- ). Já mám jen jednu C46, kterou jsem kdysi koupil na výletě se školou v obchůdku na jednom menším čtvercovém náměstí, ale protože délka 46 byla pro mě tehdy tak extrémně nezvyklá, tak jsem ji nechtěl rozbalovat. Po čase se vzácnost délky přelila na nedostupnost daného modelu a postupně kazet obecně, a to se v poslední fázi přelilo ve věc vzpomínky :-).

To je pěkná premiéra. Kdybych měl tehdy přístup k těm miniCD, tak bych se na tom pálení všemožných blbin (v mém případě asi nesurodých díky velikosti a nedostupnosti hudby) asi dost vyřádil. No měl jsem jich asi 8, takže to byla taky vzácnost. Teď jich mám už menší zásobu, ale nějak postrádám zápal na pálení :-/.

Ale co se týká výběrů, tak neboj, moje kolísání mezi žánry je taky mnohdy extrémní :-D. Když jsem byl v práci, tak jsem si často pouštěl svoje digitalizace desek co jsem si dával do mobilu a to jsem byl schopný hrát pár dlouhých Ambient skladeb od Basinskiho, pak jsem dostal chuť na Metal, tak jsem si pustil několik skladeb od Mansona, pak zase třeba Trance, takže Dash Berlin, 4 Strings atp., pak Pop Rock, pak československý Pop ze 60. a 70. let, pak Dubstep - no byly to zajímavé kombinace :lol:.


2) No co u těchto kazet dodat? Prostě TDK D, ale jak vidno není Déčko jako Déčko.
Jak jinak pěkné kazety a ta prosvícenost se mi na nich taky líbí. A u některých fotek až krystalická průhledost :- ).


3) Ono krom funkčnosti, kterou ten stínící plíšek představuje ta kazeta s ním prostě vypadá líp a ne tak "vykuchaně" jako když je pod tím přítlačným polštářkem jen trojůhelníková díra..


4) No jo, prostě pěkná kazeta :-). A hezké, že díky nim se rozšířilo využití těch tvých mini-kompilací a díky tomu vlastně asi i přežily do dneška. Teda myslím to tak, že kdybys je nevyužil na kazety, tak bys s tím asi už dávno skončil.


5) Jo, tady ty Maxell UR jsou taky pěkné, k těm jsem se sice moc nedostával, ale pár kousků tu mám, ale obecně těch C120 napříč značkami moc nemám ani v zabalených zásobách.
Ale taky se mi líbí jak jsou průsvitné, i když aspoň nějaké ty "šťavnaté" (myšleno ovocné) barvy se hodily i do laciných kazet a naopak takvou "lacinou" průsvitnost zkusit dát i do nějakých Metalek, což právě Maxell udělal třeba s těmi Metal CD - ty mají u mě jediný nedostatek, že je nemám kde sehnat a že nemají šroubky.


A jinak jako vždy krásné fotky, hlavně i ty barevné.

Ty pro mě to čtení o těch "NajVýberoch" ač je jakože o ničem co se týká nemožnosti poslechu, tak mi to nevadí, protože ve mně to vyvolává ty možné výběrovky, do kterých jsem se kdysi chtěl pouštět a i když jsem je neuskutečnil, tak to prostě v hlavě zůstalo. Mimo to, zrovna právě i díky pár kouskům těch 8cm CD, které pro mě tehdy byly novinkou, jsem si udělal kdysi i speciální remixy skladeb přesně pro tuto délku, ale zůstalo jen u dvou mini CD, právě kvůli extrémně melému množství a následné nemožnosti je vůbec sehnat.
Takže klidně se můžeš i o jednotlivých dílech Výberov rozepsat, pokud by byly třeba nějaké příhody i k nim ;-).

A děkuji za dopání informace k té předešlé kazetě. Hm, tak to je zajímavý, že i tam následovala špatná kvalita, mě přišlo, že ta kazeta ani k těm na vyhození nepatří, o to víc, když jsi ji ani neměl poznačenou. No zajímavé a už jsem celkem zvědavý na to nekvalitní znění.
Nojo, není nad to přemazat kvalitní záznam něčím, kde se nedá mluvit ani o nekvalitě.
Jaj, mě hned napadlo, jestli ti to bručení nezpůsobil ten Riťmus :-D ..
No doufám, že se ti to podaří úspěšně vyměnit. Sice nevím jak s tím odlišým rozložením pinů, ale věřím, že ty si jako kutil dokážeš najít vhodné řešení. Takže držím palce.





Poslech 24/2023

1) Che he, že prej monopol..ale asi máš pravdu :- D.
Hm, když si teď při psaní pouštím tu Klasiku, tak si říkám, že jestli by se ti klasická hudba poslouchala líp než náboženské řeči a ještě k tomu v jiném než rodném jazyku nebo by ti taky vadila?
Hm, takže simultánní překlad a znovu ne do rodného sovenského jazyka, takže kombinace jak prase :-D. Tady už bys možná ocenil i tu klasiku že?

No tady těch s černými svorkami mám taky několik jak jsem zjistil, když jsem se v posledních pár dnech s nervama v kýblu prohrabával svými vlastními starými kazetami. Jestli bych ale našel i nějakou zabalenou a navíc 90tku, to netuším..to bych se musel podívat do jiných zásob. Ale jsem zvědavý, tak se asi někdy podívám.


2) Nuž pěkná kazeta. I to, že sis s tím barevně a graficky vyhrál.


3) Hm, Maxellka. Jestli nějakou takovou mám netuším, mám pocit, že ano, ale nechci kecat.
Ten první odstavec o tom prosvětlení jsi napsal hezky.
No to rozepsání s touhle problematikou je zajímavé a bohužel i trochu smutné, když to chceš mít nastavené dokonale a stejně tak mít i pořízené nahrávky. No ale jak píšeš, holt je to analog a navíc celkem miniaturizovaný, takže se s nějakými nedokonalostmi asi musí počítat.
Jen k tomu sám nemám moc co napsat, tak se nějak nerozepíšu :-|.


4) Jo tyhle TDK D se mi taky líbí, jen je tak ještě sehnat nové.
Teď mě napadlo mimo vážnou hudbu, že by asi bylo i zajímavější poslouchat třeba záznam z domovní schůze než tohle, že? Jednou jsem totiž našel v jedné várce kazetu právě s tímto obsahem a to mě překvapilo a po čase jsem si to se zvědavostí dohledal a přehrál :- ).
Jo, tak tady potěší, že je druhá strana prázdná celá a můžeš ji obsahově aspoň trochu vylepšit.


5) Jo, taky jsem si všiml, že se ten text tak trochu prokopíroval i sem, jak jsi to potom sám uvedl :-D, ale nevadí, jen jsem to projel, zda tam není jiná informace.





Tak jako vždy u mých textů nevím jestli to zvládneš přečíst, nebo i kdokoli jiný..ale snad jo :- ).
A ještě jednou se ti omlouvám za to moje odbočení hned v začátku.

Jsem tedy zvědavý na pokračování.

Tak se měj pěkně.
Používateľov profilový obrázok
EZ647
čestný člen - zakladateľ
Príspevky: 10266
Dátum registrácie: Streda, 12. Septembra 2018, 11:26
Kontaktovať používateľa:

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa EZ647 »

SilverFox:
o tom čase mi nemusíš hovoriť :D
ja tu mám niečo na riešení pre poštu, už sa tam chystám od pondelka, ale kým som si pripravil veci, tak už zase tam nezájdem, zajtra isto nie, v piatok, alebo budúci týždeň :D
Díky za popis, ja sa potom v budúcnu ozvem niekedy aj súkromne, len neviem kedy :D

inak tie odkazy na tituly, budeš musieť opraviť linky :P

A playlisty z NajVýberov by sa dali riešiť súkromnou formou.
SilverFox•NSK
vintagehifi.sk inventár
Príspevky: 2863
Dátum registrácie: Piatok, 14. Septembra 2018, 18:29

Re: EZ - moja rituálna mechanika na kazety by Panasonic

Príspevok od používateľa SilverFox•NSK »

EZ647: No ale ty ho narozdíl odemně máš spíš nedostatek a přesto jsi schopný sem pravidelně psát i takto dlouhé příspěvky, což máš můj obdiv :-).

No o odeslání balíčků zase nemusíš říkat ty mně :lol:, já se ani po dvou letech nebyl schopný dokopat k odeslání těch slíbených CD-R - Pepste, ať už to tu čteš nebo ne, omlouvám se. Furt to odkládám, aby těch věcí v tom balíčku bylo co nejvíc, ale ono to asi bude přibývat pořád, tak už to musím udělat.. Bublinek z jiných zásilek a kartónů ještě i z práce mám nataháno dost, tak si s tím budu muset už pohrát.

Tyjo, tak to by mě nenapadlo, že to fórum přeloží v nesmysl :shock:.. Děkuji za upozornění, už jsem ty odkazy opravil.
Já to psal ručně a protože jsem to zkrátil a psal jsem odkaz formou "discogs.com...", tak si to fórum přeložilo tak, že před to hodilo "https: / / vintagehifi.sk / discogs.com..." a tím vznikl nesmysl a adresa do prázdna..
No teď už jsem moudřejší a budu to psát polopaticky :-D.
PS.: Musel jsem to oddělit mezerami, jinak by se to automaticky převedlo v odkaz..


Vůbec není zač a buď v klidu, chápu, že nestíháš ostatní věci, jen já tě zahlcuju soukromě blbostma :-D, takže v klidu napiš až jak ti to bude vycházet ;-).
Jo to je vlastně pravda s těmi playlisty.
Napísať odpoveď

Návrat na "Decky, kotúčáky, gramofóny, CD a iné prehrávače"